Xanax-Xanax Nedir-Xanax Yan Etkileri-Xanax Fiyatı-Etkileri-Zanaks

Anksiyete tedavisinde kullanılan Xanax hakkındaki yazımızı dört bölüme ayırdık. Birinci başlıkta xanax nedir, ikinci başlıkta xanaxın etkisi, üçüncü xanaxın fiyatı ve eşdeğeri, dördüncü başlıkta xanaxın yan etkileri.

Xanax (zanaks) nedir?

Öncelikle Xanax (zanaks) çok ciddi bir ilaçtır. Kendi başınıza doktora danışmadan asla kullanmayın. Göz tansiyonu, solunum problemi varsa bu ilacı kullananlar doktora sorunlarının boyutunu belirtsinler. Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olanlar da aynı şekilde xanaxı kullanmadan önce doktorlarına durumunu anlatsınlar.

Xanax sadece yeşil reçeteyle satılır.

Xanaxın Etkisi

Xanax (Türkçe okunuşu zanaks)’ın, etken maddesi alzopramdır. Alzopramın beyinde düzgün çalışmayan beyin kimyasallarını etkilediği düşünülmektedir.

Tedavi ve yanetkiler konusunda doktorunuzun dediklerini dikkatle uygulayın rahatsız olduğunuz yan etkiler varsa mutlaka doktorunuza belirtin. Uzman doktorun yazdığı ilaçların yazılmasında mutlaka bir kendi içinde mantığının olduğunu unutmayın. Örneğin yüksek intihar riski gibi durumlarda doktorlar acil etki beklediklerinde bu ilaç gibi ilaçları yazabiliyorlar.

Xanax,
Anksiyete bozukluğu
Panik atak
Depresyonla birlikte görülen anksiyetede kullanılır.

Günde bir kez tercihen akşamları alınır. Xanax asla bir uyku ilacı değildir. Rahat uyumak için xanax kullanmayınız. Xanax sadece ölüm olayları gibi ağır depresyon vakalarında doktor kararıyla geçici süre alınması gereken bir ilaçtır. Bu ilacı kullanmak istemiyorsanız yerine daha hafif anksiyolitikler kullanmak istediğinizi doktorunuza belirtiniz. Kullanıldığında geçici olarak keyif ve huzur verir. Anksiyeteyi ve depresyonu çok kısa sürede bastırır. Ama bu etki geçici ve yapaydır. Kullanım süresi bir kaç haftayı aşmamalıdır. İkinci aydan itibaren artık bağımlılık oluşmaya başlar. Yani xanax kullanmadığınız zaman dünya boş gelmeye, xanax kullanmayan isanlar acaba neden tad alıyor demeye başlayabilirsiniz.

Kullanımı esnasında geçici süreyle kişiler kendini güçlü hissedebilirler. Sırf bu sebeple kullanma konusunda psikolojik bir bağımlılık oluşur. Ama bu güçlülük hissi bağımlılık aciziyetten önceki bir histir. Zira xanaxın bağımlısı olduktan sonra kişi xanaxın yokluğunda kendini çok aciz ve yetersiz hissedebilecektir.

İlaç kullanımının birden kesilmesi de sakıncalıdır. Kademe kademe azaltarak süreyi de fazla uzatmadan kesilmelidir. Prospektüsüne bakın kramp, uykusuzluk, baş dönmesi vs. ani bırakmadan kaynaklı bir yığın etkisi var.

Greyfurtsuyu dahil olmak üzere bir çok ilaçla etkileşime girmektedir. Başka ilaçla içecekseniz bu ilaçların isimlerini karşılaştırınız.

Xanax Fiyatı

0.5 mg için 30 tablet 9.5 tl.
1 mg. için 50 tablet de 9.9 tl. (şaşırtıcı ama öyleymiş)
Bir de eşdeğer ilacı var ansiox

Xanax Yan Etkileri

Mide, bağırsak problemleri, intihar düşüncesinde artış, anksiyete, peltek konuşma, sersemleme, uyuşukluk, baygınlık hissi, baş dönmesi, halsizlik, sinirlilik karşılaşılan yan etkilerindedir.

Xanaxın kullanım amacı dışında kullanıldığı çok olur. Tedaviye göre genellikle günde bir adet (0.5 veya 1 mg.) alınması gerekir. Bu bile insanların çoğunda baygınlık ve kendinden geçme derecesinde bir uyku verir. Xanaxı ilk kullanmaya başladığında 24 saat boyunca ayılmadan uyuyan çok olmuştur. Nadir hastalarda ise uyku isteği konusunda fazla artış olmaz.

Xanax uzun süreli kullanımı sonrasında kişide yoksunluk sendromları oluşturur. Kişi zanaxı almadığı zaman sinir krizine girebilir, tepkileri anormalleşebilir, terlemeye, ani tepkiler vermeye, motor yeteneklerini kaybetmeye başlayabilir.

Xanaxın alışkanlık ve bağımlılık yaptığı bilinmektedir. Öyle ki xanax bağımlısı olarak yaşayan, sürekli kendine xanax hap bulmak isteyen ve hapı aldığında rahatlayan ve fiziksel ve psikolojik krizleri bu şekilde atlatan bir “xanax bağımlısı” grubu vardır. Xanax bağımlıları başta günde bir ilaç alırken sonraları günde bir kaç tane birden bu ilaçtan almaya başlarlar. Artık onlar birer bağımlı olmuşlardır. Bu ilacın bağımlılığı eroin gibi diğer bütün ahlaksızlık davranışlarını tetikler. Kişi artık xanax bağımlısı olduktan itibaren sürekli olarak, kendilerine ilaç yazdırmak, bu iş için bütün varlıklarını- maddi imkanlarını feda etmek, kanunsuz çalışan kişilerle ilişkide bulunmak zorunda kalırlar. Sonunda iş xanax bağımlısının hayatını mahvedecek duruma gelir.

Xanaxı zamanla alkolle birlikte alıp çapraz bağımlılığı edinen hastalar da vardır. Yukarda saydığım hastalar ile bu hastaların derhal AMATEM’e (Alkol ve Madde Bağımlılığı tedavi merkezi)’ne başvurmaları gerekmektedir. Eğer çevrenizde Xanax kullanan ve bağımlılık kazanmış birisi varsa onu mutlaka AMATEM’e götürün. Hastanelerden ziyade onlar işlerinde daha uzmanlar. Bulunduğunuz yere yakın AMATEM merkezi yoksa (Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve bir iki şehir haricinde yok) bağımlının hastanede yatarak tedavi olması gerekir.

Xanax uzun vadede beyinde kalıcı hasar oluşturur. Unutkanlıklar, sinirlenmeler, duyarsızlaşmalar, düşünsel sorunlar, dikkat ve zeka problemleri bu ilacın karşılaşılan kalıcı yan etkilerindendir.

Alkolle birlikte bu ilaç kullanılmamlalıdır. Alkol tesirini artırarak kişiyi komaya sokabilir.

Sonuç olarak, xanax ağır ve yan etkileri çok olan bir ilaç, hastalığınız her neyse (anksiyete, panik atak, depresyon, anksiyetenin eşlik ettiği depresyon) dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Xanax-Xanax Nedir-Xanax Yan Etkileri-Xanax Fiyatı-Etkileri-Zanaks” üzerine 42 yorum

 1. Öncelikle Tüm Arkadaşlarıma sağlık ve sıhat diliyorum bende xanax kullanıyordum 3_4 sene öncesine kadar karışık madde bağımlısıydım

 2. zanax ı askerden geldim kullanmaya başladım.. yaşım 36 fena panik atak olmuştum bağımlı oldum.. anlamadığım burada istanbulda çoğu doktor yazmıyor.. madem yazmıyorsun baştan neden alıştırdın deyip doktorla kavga ettim zorla yazdırdım ve aynı günün akşamı polis beni aldı .. doktor şikayet değil tedbir amaçlı beni söylemiş. şimdi bitmeye yakın giresunda doktor tanıdığım var oradan kolayca yazdırıyorum hemde sağlık ocağında bu ilacı asla bırakamam tek aşkım bu ilaç. tavsiyem ben bağımlı oldum sizler asla böyle yapmayın.. doktora gidin.. ben doktora servet harcadım bu hastalığı yenemedi. artık kendi doktorum ben olmaya karar verdim.

 3. 24 yaşında erkegim 3 yildir paxil kullaniyorum sikintim artti doktorum xanax verdi kullandım 1 hafta tamam iyi güzel de bütün duygularim ozellikle cinsel istegim kayboldu doktorla acil görüştüm 1 haftada ve derhal bıraktım ilacı 3 hafta oluyor kendimi öylesine şart ladim ki artık hiç ilaç almiyorum hayatımı mahvediyor

 4. Panik atak gercekten cok kotu bi hastalik. 4 yul boyunca yasadim. Ustelik daha in alti yasindaydim. Cogu insan ailemde dahil bunun simariklik oldugunu yada benim ilgi bekledigimi dusunup cogu kez ilgilenmedi bile benimle. Tabi sonra xanaxla tanistim. Gunde 3 tane 1 mglik aldigim bile oluyodu. Yoksa cop atmaya bile gidemiyordum. O ergen yillarimi eve kapanarak gecirdim nerdeyse. Zayifladim ve sıska bisi olup ciktim. Korktum herseyden. Cabalamaktan ugrasmaktan basa sarmasindan sonra. Ardindan xanaxsin bagimliligi tabi. İnternetten cok care aradim ama yok. Bana derman olacak hic bisey yok. Bide kucuktum tabi biseyde bilmiyosun yüklendim xanaxsa. Sonra bagimlilik yapti tabi. Birakicam olmuyo. Vazgecemiyorum. Deniyorum deniyorum olmuyo. Sonra bi gun dedim ki gercekten birakicam. Duzenli olarak doktora gitmeye basladim. İlaclarimi dakikasi dakikasina aldim hic geciktirmeden. Cok sukur bir yildir hem xanax si biraktim. Hem de atak gecirmiyorum 🙂 Diyecegim su. Benim gibi iradesiz biri bile biraktiysa siz hayli hayli birakirsiniz arkadaslar. Kendinize guvenin. Siz oldugunuzu hissedin. Gerisi inanin geliyo 🙂

 5. Xanax 1mg yaklaşık 2-3 yıldır kullanıyorum içtiğimde kendimi sadece iyi sağlıklı ve huzurlu hissediyorum (Endişe,kaygı,korku,sıkıntı,stres) ten kurtardığı için ama eğer ki bu ilacı hiç kullanmadıysanız ve kullanmanız gerekiyorsa benim şahsi tavsiyem yaşadığım zorluklardan sonra söyliyorum doktorunuzdan kesinlikle ama kesinlikle başka bir ilaç yazmasını isteyin ben bu ilacı içmedim mi hayat bomboş geliyor evliyiyim çalışmak zorundayım bunu bildiğim halde xanax içtim mi işe gitsemde olur gitmesemde oluyor yani gamsızlık bi nevi dediğim gibi eğer kullanmadıysanız tavsiye etmiyorum doktorunuza söyleyin hayatınızı mahveden bir ilaç…

 6. 15 YIL DIR PARAMPARÇA OLDUM BU LANET UYUŞTURUCU DAN BAGIMLILIK YAŞAYAN ÖLÜ GİBİ BİTİRDİ HAYATIM YOK OLDU

 7. 17 senedir kullaniyorum 1mg genelde heyecan kaygi panik atak oldummu 1 tane aliyorum gun icinde calismayada devam ediyorum .yan etkilerindeki tek sıkıntı cinsel isteksizlik yapıyor birde uzun sureli kullananlarda asiri unutkanlik yapiyor

  1. Xanax 15 yil önce ağır şekilde geçirdiğim ve 8 ayda sonlanan Major depresyon rahatsizligimda kullandım. Ama tedavimi zorlastirdigini düşündüğüm için neredeyse hiç kullanmadım. Sonra 2000 ve 2001 de Son olarak ta 2003 te tekrar depresyon geçirdim. O tarihten beri cipralex ve xanax ı aralıksız kullanıyorum. Xanax ı sadece tetik mekanizması nı kesmek için anlık kullanıyorum. Düzenli kullanmıyorum. Üst yönetici olarak görev yapıyorum, oldukça stresli bir işim var. Mecburi olarak depresyon riskini bu sekilde atlatiyorum. Alışkanlık yaptı mı, sanırım evet, başlarda. Daha kontrollü alıyorum. Alkol ile sakın kullanmayın. Zaten alkol aldıktan sonra çok uzun süre kaç doz alırsanız alın hiçbir etkisi yok. Sevgilerimle

  1. Bakanlık tüm ilaçları inceler. Bağımlık yapan ilaçların da bir çok faydaları olabilir.

 8. ilacı aldım ama cekiniyorum atmaya sigarayı da yenibıraktım kullanırsam bagımlı olurum diye arada kullanan varmı

 9. Xanax i 15 yıldır kullanıyorum. Tetik oluşması durumda aklıma geliyor. Zor ve stresli bir işim var. Elimden geldiğince 0.25 mg/gün , zorlanırsam, 0.5 çaresiz ve depresyona gidiyorsa işler parçalar halinde doktorla görüşüp 1-1,5 mg gün yapıyorum. Bence alışkanlık yaptığı doğru. Kendimi iyi hissetsem de stok olsun istiyorum.

 10. Bende kullaniyorum bir yil kullandim aliskanlik yapti amateme gonderdiler biraktim simdi yine bosluktayim

  1. xanax ı kullan aşk diye bir şeyin xanax tan ibaret olduğunu anlarsın 🙂

 11. Bende uyku sorunu vardı. Uyuyamıyordum, cok ılac denemıstım , faydası olmamıstı. Ayrıca heyecan, ,panık, uzuntulu bır olayda uzun sure kusmak benı senelerce perısan etmıstı.
  Xanax ı 0.50 alıyorum. Hem rahat uyuyorum. Hemde benı perısan eden kusmalarım gectı.
  Belkı 10 senedır alıyorum. Daha fazla almak gıbı bır ıstegım yok. ama benım rahat yasamamı sagladı.

  1. Selam Hatice bendede panik atak evden cikamama korkusu var midem cok bulanio kusma derecesine geliorum ama xanaxi kullandimmi midemde bisey yok oylelikle çıkabiliyorum bende yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum ama sürekli degil biyere cikicam zaman alışveriş gezme vs

 12. Bu ilaç tam bir baş belası. Doktor yeğenime mecbur kaldığında günde 1 adet al diye yazmış. Şimdi günde 2 adet alıyor. engelleyemiyoruz. Bütün refleksleri zayıfladı, sürekli gülen şaşkın biri oldu. Bu ilacı kontrolsüz kullanmak ve kullanılmasını sağlamak suç bence. Yeğeni bu haptan kurtarmaya çalışıyoruz.

 13. tekrar selamlar ben hüseyin kardeşiniz:)tam olarak bilmiyorum ama sanırım 4 ay filan oldu bırakalı ilacı.sonunda bıraktım sanırım.vücudum istemiyor ama psikolojik olarak arıyorum ilacı.ama günde bir iki defa aklıma geliyor.anlayacağınız pek sorun değil artık.tamamiyle bıraktım sanırım.kendimi gayet iyi hissediyorum son 4 ay da bayağı halsizlik vardı ama 2 gündür oda geçti..başkada değişiklik yok herkese geçmiş olsun ..yardım isteyen olursa yazsın..herkese şifalar diliyorum..bye..

  1. kaç yıl kullandınız ve nası bıraktınız yardımcı olurmusunuz

  2. Kardesim.bnm ben de 6 ay kullandım doktora gittim bu ilacı doktorla konuştum 2 ay oldu bıraktım. Ama ruh gibi oldum halsizlik ve yorgunluk var düşecek gibi oluorum bazen bu zamanla geçer mi sizce

 14. xanax (zanaks) ilacını artık bırakmak istiyorum nasıl bırakabilirim bana anlatabilirmisiniz birden kesince kötü oluyorum

 15. bende kullandım mütiş bağımlılık yaptı.bir gün almayınca kalp çarpıntısı ve nefesim zorlaşıyodu.ama doktor kontrolünde bıraktım şimdi prozac kullanıyorum.rabbim tüm müzdarip hastalara da banada şifa versin…amin…

  1. DOKTORUM BANADA XANAX YAZDI 0.5 MG VE YARIM İÇMEMİ SÖYLEDİ FAKAT ALDIKTAN Bİ ON BEŞ DK SONRA FELAN SOL GÖĞSÜMDE BİR YANMA OLDU XANAX ZARAR VERMEZ DİMİ DOKTORUM VERDİ İLACI AMA… 2 GÜN ÖNCEDE ALKOL ALMIŞTIM

  2. Amin bende prozac bende kullaniyorum dr yeni degistirdi ve ben paxera kulaniyordum cok kilo yapti bende bu ilaclardan kurtulmak istiyorum ama korkularim var bende evde duramiyorum suan dr den terapi istedim ve butun panik atak hastalarin aslinda ilacla birlikte terapi gormesi gerekiyor allahim herkese sifasini versin banada ve zor gercekten :((

 16. arkadaşlar bendeki sorun obsesyonlar ,sosyal çekingenlik ve anksiyete idi.her doktor bunlardan biri veyabirkaçını bana teşhiste bulunuyordu. bu ilacı ben yaklaşık 14 sene kullandım ..eskiden günde 5-6 tane 1 mglık attığım olıyordu zamanla bunu 1 de sabitlemeyi başardım bazen 1,5 aldığımda oluyordu..ben 14 sene boyunca sadece 1 sene bıraktığım oldu o zaman yan etki fazla yapmamıştı(yoksunluk sendromları)ama 2.bırakışımda ki bu 20 gün sürdü yatak döşek oldum.fırından bakkaldan bile bişey gidip alamadığım oldu.elimi kaldıramıyordum ve inanın banyo bile yapamıyordum bir halsizlik bir isteksizlik sormayın gitsin..size naçizane 2 öner,m olacak ben bugün 3 gündür tamamiyle bırakmış biri olarak bir kardeşiniz sizi anlayan biri olarak ilacı kesinlikle ama kesinlikle doktor kontrolünde bırakın.ve en önemlisi kademeli bırakın 1 hafta arayla ben günlük 1 mg ı bıraktım.yan, günde 0,25mg azlatarak 4 haftada bıraktım.şu an iyiyim ve ilaç destekli bırakıyorum.burda doktora gidemeyecek insanlar olduğunu düşünerek (üşenen kişilerdahil)ilacı nasıl bırkacağınızı anlatayım.öncelikle panik yapmayın ben 14 yıldır kullanan biri olarak bıraktıysam sizde bırakırsınız.ve bunu inanın zorlanmadan da yapabilirsiniz yeterki destekte bulunan ilacı doğru bulun gerisi kolay .ben faverin ve ataraks kulanıyorum ilacı bırakmak için1 ay oldu ve ben ilacı bıraktım.inşallah sizde bırakacaksınız ümitsizliğe düşmeyin sizi ben çok iyi anlıyorum.bu hastalığı çeken bilir ,allah yardımcınız olsun ben ara ara yazacağım belki birine faydası olur..kendinize iyi bakın..hüseyin…

  1. bende tam dört senedir kullanıyorum ama yarım sadece panik atak olduğum zamanlar. gecen gün cok ağır bi kriz atlattim. ve günde yarım kullandığım ilacı simdi 1 tane kullanıyorum. cevremdeki herkez xanax kullanıyorum deyince bana acaip bakıyo. bu ilaç bana zarar verir mi. lustrale yeni basladım. yaklasık 1 hafta oluyo.etkisini gösterinceye kadar içmeyi düsünüyorum. sizce ne yapmalıyım ??

  2. Doktorunuzdan daha iyi kimse bilemez. Ama kararın hatalı olabileceğini düşünüyorsanız başka doktorlar size başka fikirler sunabilir.

  3. Xanaxtan depresyondan panik ataktan kurtulmak mi istiyorsunuz? Panik ataki ve xanaxi 3 yildir atlatmis biri olarak size tek ve gercek cozumu soyluorum: SPOR!!! disinizi skn ve SPOR yapmaya baslayn ,ilk basta zor olacak spor yaparken bintane korku falan olacak bende ilk baslarda cok zor cektim ama 1 ay icinde yavas yavas bu korkulardan ve kaygilardan kurtulmaya basladm sporum daha rahat yapmaya basladm 3 ay icerisdne falan zaten tamamiyle rahat kafayala sporum yapmaya basladm 3 yildan beri de ne panik atak ne deprseyon ne de xanaxtan falan eser yok yine soyluyorum kurtulmak istiyorsanz tabi ki doktora da danisarak dozu azaltn kademe kademe ve SPOR yapmaya baslayn hayatiniz % 100 deysecek ve yep yeni biri olacaksnz

 17. xanax narkotik ilaçlardandır…uzun süreli kullanım bağımlılık yapar…yeşil recete ile satılır..

 18. ben bu ilacın bagımlısı olduğum hissine kapılıyorum. Ama bilmiyorum. yanımda olmadında kendimi anlatılmayacak gibi berbat hissediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.