Dini Takıntılar ve Prozac Kullanımı

Arkadaşlar daha önce obsesiflikle ilgili genel konulara değinmiştim şimdi biraz daha özele inmek istiyorum. Sorumluluklar üzerime bindikçe ve çaresizliklerle boğuştukça takıntılarım artmaya başladı.

Bunun en büyük etkisi dini anlamda olan takıntılar olmaya başlamıştı. Banyoya giriyor ve saatlerce çıkamaz hale geliyordum. Bir şeyi eksik yaparsam bütün işlerim aksi gidecek hissi yaşıyordum. Bunun üzerine, izine ayrıldığımda bir psikiyatriste eşimle birlikte gittik. Sonuçta, düğümlenecek durumda ve çaresizdim. Doktor bana beyinde serotonin oranının düşmüş olduğunu ve bu oranı tamamlayacak bir ilaç tedavisi başlanması gerektiğini söyledi. Mesleğim gereği en az yan etkisi olan ilaçları vermesini rica ettim. O da prozac 100 mg la tedaviyi başlattı. Bu ilacın etkisinin 3 ay dan önce kendisini göstermediğini söyledi.

Ben de bu ilacı tam 1 yıl hatta daha fazla kullandım. Geçicide olsa biraz etkili olmuştu. Fakat yan etkileri olumlu sonuçlarından çok daha fazla etkilemeye başladı. Müthiş derecede mide bulantısı yapıyor ve terden sırılsıklam oluyordum. Özellikle araçla yolculuk yaparken midem çok bulanıyor zaman zaman inmek zorunda kalıyordum.

Sonradan sonraya takıntılarım tekrardan artmaya başladı doktorda dozu yükseltti. Doz artırıla artırıla ben artık ben olmaktan çıkmıştım.

Tedavi, kısa süreli bir çözümmüş gibi gözüksede uzun vadede şiddetli geri dönüşü oldu. Cinsel yönden olan yan etkilerinin yanı sıra bu ilaç beni esiri yapmıştı. Beni görenler benim artık farklı birisi olduğumu söylüyordu. Çok sessizleşmiş ve içime kapanmıştım. İçime kapandıkça takıntılarım artmıştı. Bunun üzerine doktorumla görüştüm ve başka ilaç tedavisini önerdi. Bu ilaç tedavisini de daha sonra anlatmak ve yazmak isterim. Ama ilacın yanı sıra, telkin konusu da önemli.

Sizin dilinizden derdinizden anlayan birisi olursa daha iyi oluyor. Bir tedavi olacağını düşünüyorum. Dini takıntılarımı sitenin kurucusunun belirttiği duaları okuyarak bir nebze de olsa giderdim. Bunun için diyanet işleri fetva kurulu 444 1 789 var orayı aradım devamlı orada bir yetkili bulunuyor istediğinizi arayıp soruyor ve biraz daha rahatlıyorsunuz tavsiye ederim. saygılarımla……

Comments

comments

Bir Cevap Yazın