Metafizik Obsesyon (Allah ile ilgili) [Vesvese, Takıntı, Anksiyete]

Bence metafizik obsesyonlar Türk toplumunda, diğer bütün obsesyonların tetikleyicisidir, başlatıcısıdır.
Evet bu cümlem iddialı bir cümle ama bugüne kadar görüştüğüm bir çok arkadaşım ve kendimde bu şekilde olmuştur.

Dini obsesyonlara vesvese denir. Yani kişinin metafizik konularda bazı kaygılarla aklına gelmesine (bu tanım tıbbi tanım) yahut aklına şeytan tarafından bir şey getirilmesine (bu tanım ise dini tanımlama ki onbinlerce dini kitapta geçer) vesvese denir. Metafizik konular da malum hep Allah, kutsal değerler ve din, evren, din büyükleri ile biz, sevdiklerimiz- nefret ettiklerimiz, korktuklarımızın karması olan obsesyonlardır. Örnek verecek olursak abdest alındığında kabul olmayacak endişesi ile tekrar tekrar abdest alma, Allahın varlığı hakkında saçma bulduğumuz halde aklımızdan atamadığımız bizi dehşete düşüren sözler, yine Allah, peygamber, din büyükleri ve dini değerler hakkında sürekli aklımızdan küfürlü şeyler geçmesi bu konuda verilecek klasik örneklerdir.

Örneklerin sayısını yüzlerceye çıkarmak mümkündür. Bende öyle sözler değil de şöyle sözler oluyor diyenin de her türlü dini vecibesini düşünceleri ve kaygılarıyla bırakanın da durumu tam olarak budur, başka hiç bir şey değildir. BU VESVESEdir ve takıntının Türk, müslüman toplumundaki tetikleyicisidir.

Böyle masum başlayan vesveseler bir süre sonra kişinin hayatını esir almaya başlar ve kişi bir süre sonra bu düşüncelerinden kurtulmak için ritüeller yapmaya başlar. Yani kompülsiyonlar yapmaya başlar. Nedir bu? On kere abdest alma, nedir bu gusül abdesti alırken kişinin abdestinin kabul olmadığı endişesiyle tekrar tekrar abdest alması ve banyodan çıkamayıp işine geç kalması.

Evet bunlar tam olarak vesvesedir. ve dini bir temeli vardır.

İşin bu noktasında bilemediğim bir husus var. Yani şeytan var olduğuna göre vesvese verebildiğine göre, şeytanın bizim elimizle vucüdumuza bir tesiri var demek oluyor. Yani kalp ve beyin kanalıyla bize sirayet ettiği bir nokta var demek ki. Bu tabii benim kıt ilmimle anlamaya çalıştığım bir şey. Bilmiyorum nasıl oluyor da şeytan bize sirayet ediyor.
Vesvesenin kalpten geldiğini dinen söylenen bir şey olduğunu hatırlıyorum. Yani şeytan kalbe vesvese verir diye yazıyordu herhalde bazı kaynaklarda.

Demek ki sonra da obsesyonlar ortaya çıktığına göre yani kalpten gelen hisler beyinde endişeye sebebiyet veriyor (amigdala organı ve pankereas hakkındaki yazımızdan amigdalayı) ve amigdela organını çalıştırmaya başladığına göre. Şeytan da beyindeki kimyamızı bozmuş oluyor. Tıpkı kandaki şekerin varlığımızın savunması amacıyla yaratılmış ve bizi endişeye sevk ederek riske girmekten alıkoyan, tehlikele karşı vucüdu tedirgin hale getirerek hazırlayan amgidalayı pankreasın kan şekeri ile tetilemesi gibi, kalp de amigdalayı tetikliyor. Veya kalp hislerle, duygularla pankreası çalıştırıp amigdalayı uyarıyor. Evet anlamıyorum işte arada böyle bir şeyler oluyor. Bu benim elimdeki dar dini ve tıbbi bilgiyle işin fiziyolojik boyutu ne olabilir diye yapmaya çalıştığım çıkarımlar. Hiç bir yerde okumadım böyle olsa gerek.

Kaldığımız yerden devam edelim. Dini takıntılar tekrar edelim halk arasındaki ve dinsel deyimiyle vesvese kompulsiyonlara döner. Bu da işte artık obsesif kompulsif davranış bozukluğunun hayatımızdaki resmi başlangıç noktası olur.

Bu dönüşüm süreci hep böyle oluyor. Ayrıca inceliyorum. Bütün sitelerdeki takıntı hastalarının dinsel hassasiyetleri çok fazla. Bu da benim tezimi genel olarak destekliyor gibi görünüyor. Bu tabii bir tezdir. İspatlanmaya ihtiyacı vardır. Benim işim kişisel fikirlerimi burada yazmak.

Bu yazmış olduğum yazı içerisinde de belirttim vesvese bir takıntı şeklidir. Ama dini takıntılar hariç diğer takıntılar sayı, tertip vs. ile ilgili takıntılar dini bir kaygıyla kalpten gelen bir kaygıyla ortaya çıkmıyorsa vesvese değildir. Aradaki kavram kargaşasını ortadan kaldırmak için bunu açıklama gereği hissettim. Yoksa ben de mi kavram kargaşası oluşturdum bilmiyorum:)

Bu bilgi açılımından sonra şundan bahsetmek istiyorum. Vesvese çözülebilir bir derttir. Ama takıntı hiç de öyle değildir. Takıntı genellikle vesvesenin ilerlemiş boyutudur. Genellikle ama. Karışık durumlar da söz konusu olabilir.

Şimdi gelelim Allahla ilgili vesveselere. Kişinin içinden bir ses eğer sürekli olarak Allah’a küfrediyor ve kişi bundan hicap duyuyor ama engellemeye gücü yetmiyorsa o kişi güzel bir kişidir. Evet yanlış duymadınız içinden Allaha küfür geçen kişi, bundan dolayı kendinden utanıyor ve tekrar tekrar aklından kötü şeyler geçiyorsa bu kişi Allahın izniyle Allahın iyi bir kuludur.

Niye çünkü kişinin kalbine bir vesvese gelmiş ve kişi onu Allah korkusu ve sevgisiyle önemsemiştir. Önemsemese zaten bu ya vesveseden etkilenmeyen bir kişi olduğu anlamına gelir ya bu kişinin dinle işi olmadığı anlamına gelir. Hatta bu dinle alakası olmayan kişiler hatta kalbine gelen vesveseyi de diline dökmek de bir beis görmezler.

Lakin siz öyle değilsiniz gerek Allahın varlığı gerekse Allah hakkında aklınıza gelen her söz ve duygu sizin içinizdeki o güzelliği kaybetme endişesi ile aklınıza gelmiştir. Sizler Allahın ne güzel kullarısınız öyle. Aklınıza binlerce kez saçma şeyler gelse de o gelen şeylerle meşgul olup inandığınızı sansanız da sizler bu güzellikten pay almış insanlarsınız.

Tıpkı bir annenin bebeğini soğuktan koruması için onu kat kat örtüp dışarı çıktığında soğuk etrafı sardığında annenin almış olduğu bütün tedbirlere rağmen hala çocuğu örtme gayretiyle çocuğun yüzünü, atkısını çekiştirmesi gibi siz de içinizde değer verdiğiniz imanı ve ahlakı korumaya çalışıyorsunuz.

Aklınızdan geçen küfür ne kadar berbat olursa olsun, imanınıza ne kadar şüphe düştüğünü görürseniz görün bu böyle siz var olan ve kaybetmek istemediğiniz bir güzellik dolayısıyla bu derttesiniz.
İyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Metafizik Obsesyon (Allah ile ilgili) [Vesvese, Takıntı, Anksiyete]” üzerine 63 yorum

 1. s.a arkadaşlar allah hepimizin yardımcısı olsun çok zor bi hastalık benim takıntım arkadaşlar acaba bize üç harflimi musallat oldu yada büyü mü yapıldı ne yapmamız gerekiyor arkdşlr çok kötüyüm

 2. Merhaba arkadaşlar inşAllah hepiniz iyileşirsiniz. Bu dünyada her türlü sıkıntıyla baş edebiliriz. Vesvesede bir sıkıntıdır, ve Allah’ın yardımı ile er yada geç geçer . Sad suresini herkesin dinlemesini isterim. Çünkü bu surede Hz. Eyyüb’ün ve nice peygamberlerin nasıl imtihan edildiginden bahsediliyor. Surenin 41:inci ayetinde. Okuyabilirsinizde. Ayete bakınız bir peygamber bile benzer sorunlara benzer şekilde imtihan edilmiştir.

  Buyüzden dua edin dert etmeyin can arkadaşlar. Bazen imtihan uzun sürer ama hiçbir zaman isyana yer vermeyelim. Ne olursa olsun şükür edelim. Eğer inancında bir eksiklik olduğunu hisseden arkadaşlar varsa. Bilmeniz lağzım ki Kuran okumak ve dinlemek insana inandırttır. Ve birçok baska kitaplarda daha iyi anlamamıza sebep olur inşAllah. Hz. Isa Aleyhisselam 40 gün yemek yemeden yaşamıs, şeytan onu bircok kez kandırmaya calışmış ama o Allah’ın sözlerinin doğru olduğunu bilmiş ve isyana hiç girmemiş.

  Kaderimize razı olalım arkadaşlar. Bu bir dünya halidir. Çalışmak ibadetin yarısıdır. Çalısmakda seytanı uzaklastırır bence. Büyüzden durmadan calışalım, yorulalim. Tabiki zaman zaman dinlenelim ama eninde sonunda calışmamız sağlam olunca Allah’ın hoşnutlugunu kazanırız inşAllah ve vesveselere girmeyiz inşAllah. Nekadar yorgun olursak olalim, ibadetimizi yerine getirelim. Bizim atalarımız savaşta bile namaz kılarmş. Bunca cami ve mescid ve çesmeler, ve nice okullar insanlarin ihtiyaci oldugunu dusunmusler ve bunlari insa etmek icin calismislar. Cok zaman calismislar. Bunlardan Allah razi olsun. insirah suresinin 7:nci ayetinde buyrulunuyor ki. O halde boş kaldığında yine kalk yorul!

 3. Ayni durum bende de var arkadaslar surekli aklima kufur ve vesvese geliyor kendimi bundan alamiyorum surekli bu dusunceleri bastirmaya calisiyorum bende yaklasik 3 yildir var artik beni benden aliyor temiz ve saf mantikli dusncelerimi de yok ediyor napacaz bilmiyprum artik

 4. arkadaslar bendede ayni durum var ve galiba bende degil herkeste var ve olacakta bu bizim imtihanimiz ama bendede söyle bi durum var ben halsiz yorgun oldugum zaman bu tur hasa Allaha karsi kufur geciyor icimden ve ben bundan cok muzdaribim suan yurtdisinda yasiyorum ve ben geceleri uyuyamiyorum yorgunum bisey yiyemiyorum ailemde cok uzuluyor bu duruma ama kendimi toplayinca böyle seyler olmuyor bu son bir haftadir var uyumadigim zaman oluyor bu tur seyler bazen uyumadigim zaman beynimi hissetmiyorum

 5. Kardeslerim ayni seyler bana da oldu ilk basta kendimi o kadar kötü hissettim ki bana noldu Allah im diyordum yedigim ictigim haram olmustu zayifladim surekli agliyordum aileme de anlatamamistim bu durumu sonra bigun annem aglarken beni gordu ben de anlattim ve bunlarin vesvese oldugunu söyledi cok rahatladim arastirma yaptim gerçekten de öyle ymis hala devam ediyor ben de ama artik eskisi kadar takmiyorum unutmaya calisiyorum dua ediyorum Allah im bu dertten kurtar beni ve benim durumumda olan kardeslerimi diye bu coknkisiye de oluyormus bazen kendimi cok kotu hissediyorum ama sonra diyorum ki demek ki ben de iyi biseyler var ki seytan ugrasiyor bu gecici bisey Allah a siginip kurtuluruz insallah dualarimizda hepimize diye dua edin olur mu

 6. SELAMUN ALEYKÜM Arkadaşlar
  Benim takıntı hastalığım vardı.Haşa Allah’a küfür ediyordum ve bunların hiçbirini kendim istiyerek yapmıyordum içime sen dedin sen yaptın diye bir ses geliyordu kahroluyordum. Her neyse aradan bir hafta felan geçtikten sonrada başka bir türlü takıntı başladı. öyle ağlıyordum. ALLAH’a dua ediyordum Allahım eğer bunlar günah değilse bana rüyamda peygamber efendimiz (s.a.v)’i göster diyordum.Bu duayı ettikten 2 gün sonra annem rüyamda peygamber efendimizi anlatıyordu.Bende arkadan yüzünü gördüm.
  Bundan 2-3 gün öncede annem rüyasında Furkan Suresini oku diye göstermişler.Artık üzülmüyordum çünkü Allah bana rüyamda peygamber efendimizi gösterdi kendi kendime bunlar günah değil diyordum.Aklıma geldiğinde de hiç umursamıyordum.Artık hastalığım geçti. Allah’a şükürler olsun. Allah’a emanet olun arkadaşlar İnşallah Allahu Teala(c.c), Peygamber efendimiz(s.a.v)’i görmeyi nasip eder.

  1. Kesinikle doğru. Peygamberimizi rüyada görmek büyük bir nimettir. Bu nimet de küfür içinde olanlara, Allah’ın hidayet vermeyeceği kimselere ulaşmaz.

 7. ALLAH sizden razı olsun çok güzel paylaşım ,sayfadaki yorumları okudum bu tek bana olmadığını öğrendim ,yorum yazıp kendini anlatanlardanda Allah razı olsun.

 8. Bende yaklaşık 2 yılı askindir böyle bi durum var. Ben inançlı biriyim. Icimden hasa Allaha karşı kufrediyorum hiç böyle bişey yapmak istemiyorum. Sürekli benim iradem dışında gerçekleşiyor. Bundan kurtulamiyorum. Özellikle gece uyurken oluyor aklıma küfürlü sözler geliyo o sözler gelince hemen tövbe ediyorum artık rahat bi şekilde yasayamiyorum o küfürler aklıma gelmesin diye her yolu deniyorum. Ben bundan 2 yıl önce rüyamda bi melek gördüm bana gulumsuyordu böyle bembeyazdi ışık saçıyordu daha sonra aynı rüyanın içinde kabeyi gördüm kabede okunan telbiye duasını kulaklarimla duydugumu hissettim berat kandilinde de her yerin cayır cayır yandigini gördüm birden sirtimda kanat oluştu ve gökyüzüne o alevlerin ve o kadar insanın içinden ben yukseldim ve kurtuldum sonra kadir gecesine yakın günlerde bu yıl içerisinde azrail melegini gördüm öylece bana bakıyordu ben dua okuyordum ondan korkmustum Allahu Ekber diyordum sizce bu ne demek bana bi işaret mi ben artık kötü bi insan mı oldum bu kufurlerden nasıl kurtulacagim nolur yardım edin aileme bu durumu acikliyamiyorum bana ne tepki verirler bilmiyorum

  1. arkadas vesvese imandan gelen bir tur hastaliktir.Demekki senin imanin kuvvetliki vesvese geliyor bunun icin allaha sukur et ve bolbol allahin isimlerini zikir et ve savat-i serif getir ve namaz kil bol bol insaallah allah yardimcimiz olur kardesim bu hastalik genellikle genclerde daha yogundur ve dusunmemeye calis es gec allaha sigin ve nas,felek,ihlas suresini oku insallah gecer.

 9. Benim 1 yıldır iç sesim hasa Yuce Allah ‘ a karşı kötü sözlerde bulunuyor. Ben kendimi hiç ovmek istemem ama ben dinine çok bağlı biriyim. Bu zamana kadar hicbir insanin kalbini kırıp kötülüklerde bulunmadım. Sürekli ruyamda kabeyi görüyorum melekleri görüyorum onlar bana biz seni korumak için geldik diyorlar. Nolursunuz yardım edin ben asla bu kelimleri bilerek söylemiyorum bir dua ederken aklıma kötü sözler geliyor. Kaç kere tövbe ettim ama yinede sürekli aklımda o sözler. Sürekli Ağlıyorum artık ben mi söylemeye başladım bu sözleri diye şüpheye düşüyorum. Lütfen yardımcı olun bana ne yapmam gerek! Artık düşünmek için 12 saat sürekli kullaklikla şarkı dinler oldum çünkü ne zaman dinle ilgili bisi dusunsem aklima o kötü sozler geliyor

  1. Sizi dinliyorum. İşlerim dolayısıyla cevabım 2 hafta sonra olacak.

 10. nolur bana yardim edin bana gelen dusunceler ornegin “bu yemeyi yersem hasa Allaha karsi gelmis olurum bu esyayi kaldirirsam Allaha karsi gelmis olurum bu suyu icersem Allaha karsi gelmis olurum eyer kafami duvara vurmaszam Allaha karsi gelmis olurum ve dahalari… bi turlu bunlari susduramiyorum ve korkuyorum sonra bu kufure donusuyo ama sukur ki o kufurleri agzima almadim hic bi zaman sonucta dusunceden dolayi yemek yiyemiyorum esyayi kaldirammiyorum suyu icemiyorum kafami duvara vuruyorum kendi kendime “delimisin boyle seyler dusunme” diyorum amma bi turlu iyi olamiyorum nolur bana yardim edin:(((

  1. Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? bölümünde aynı yorumu yapmışsınız. Orada cevap verildi.

  2. aynen aynen, bu bende resmen 4 yada 5 sene vardir bi gelir bi gider… bence sen ibadetine devam et ,bak bu seni cok rahatsiz ediyorsa demek olur ki sen allahi cok seviyorsun ki ona uzuluyorsun, ben hep oyle dusunmeye calisiyorum, dedigim gibi ibadette devam, allah af edicidir, eminim ki allah bizi sever 🙂

 11. Merhaba,ben dinli imanlı ahlaklı Allah a sevgili ve inançlıyım ama aklıma onunla ilgili kötü bi düşünce geliyo ve bu düsünce beynime takıntı olmuscasına hep geliyo yalnız oldugumda veya bişey düsünmediğimde geliyo bu düsüncenin gelmesiyle beynimi patlatmak istiyorum kendimi gebertmek istiyorum lütfen yardım edin bundan nasıl kurtulabilirim düşünce adeta beynime islenmis gbi engelleyemiyorum tersini söyleyince Allah iyi ve merhametlidir o kullarına karsı asla kötü degildir diye tersini beynime sokmaya calısınca dsünceyi kafamdan zar zor atabiliyorum.Bu siteyi bulmadan önce sırf aklıma gelen o düşünceler sayesinde kendimi sürekli suçlayıp ben ne günahkar bi kulum Allah hakkında düşündügüm şeye bak diyerek şirk kostugumu bana cehennemin layık oldugunu Allahın sevgisini haketmeyen sonu gelmiş olan,bu düsüncelerle sirk kostugu için gazaba ugrayacak olan bi kul olarak gördüm.Bu siteyi daha bugün buldum anladım neyin ne oldugunu içim ferahladı.lütfen yardım edin bu takıntıdan bu düşünceden kurtulmam için.. :((

  1. Dini obsesyon kategorisini inceleyin. (Ekranın en üstünde yer alan düğmelerin arasında ismi yazıyor) Orada bir çok yazı ve yorumlar var. Ortak duygular ve çözümleri sizi de rahatlatacak ve bu olumsuz duygulardan uzaklaştıracak inşallah.

  2. euzu okuyunuz her işinizde ve kalpten kelimei tevhidi çekiniz göreceksinizki şeytan kalbin üstüne yapıştığı noktadan ayrılacak ve eski güzelliğinize kavuşacaksınız

  3. Benim de aklıma sürekli kotu şeyler geliyor.Töbe haşa cinsellikle Allah’la ilgili şeyler yaşım daha çok küçük.mesela sınıf ortamında soylenen cinsellikle ilgili şeyler beni çok korkutuyor Allahla ilgili de düşünülüyormuş gibi hissediyorum bisey yapmak istemiyorum sürekli korkuyorum namaz da hızlı kılıp bitirmek istiyorum ne yapıcam bilmiyorum ölesim geliyor ya Allah affetmesse diyorum çok korkuyorum bana da yardım edin canıma bile kıyasım geliyor o kadar iğrenç şeyleri nasıl düşünürüm diye küfür de geliyor ama hep o iğrenç konu hakkında geliyor

  4. Şeytanın da istediği zaten sana daha büyük günahlar işletip ebedi hüsrana uğratmak. Vesvesenin amacı seni korkutup gerçek günahlara sevk etmek.

 12. evet ben var olan ve kaybetmek istemediğim bir güzellikten dolayı bu sıkıntıdayım. ama yine de çok kötü bu iş. bi de bu banyodaki idrar durumları falan çok şey öğrendim. Allah razı olsun.

 13. merhaba arkadaşlar ben de bu sıkıntıları yaşamıştım birkaç ay kadar önceye kadar iyileşmiştim ta ki ramazan geldi dini konular düşündkçe bu takıntılar tekrar canlandı yapılan yorumlardaki ruh halini çok iyi anlayabiliyorum ve kesinlikle bu obsesyonu oluşturan dini ilmimizin eksikliği..hastalandığımı ilk anladığımda tefsir okuyordum bakara suresinde münafıkları anlatıyordu sanki bana diyormuş gibi geldi ardından kalbim acımaya başladı ve dünya bir anda karardı canım çıkacak gibi titriyordum sabaha kadar uyuyamadı uyudum ama rüyamda hep ayetler gördüm,sabah uyandım nefes alabilmek için evden erken çıktım okula da akşam okuduğum tefsiri götürdüm(o kadar abarttım) eve geldim biraz uyudum kendimi uykuya verdim düşünmemek için ama uyurken bile bir huzursuzluk vardı içimde ardından anneme anlatıp ağladım(en sonunda)psikoloğa gittik paxera verdi biraz faydası oldu ama tam sınav dönemimde denk geldi dersleri falan boşlamaya başladım…neyse çok uzattım şimdi tercih dönemindeyim ve dini ilmimi geliştirmek için din kültürü öğr. yazıcağım inşallah.öyle kendimi anlatayım dedim rahatlamak için.Allah hepimize şifalar versin selametle 🙂

 14. kesinlikle aynı duurmları kendimde yaşamış ve halada yaşıyor bulunmaktayım. şu sorular geliyor aklıma bazen yaşayanlar daha iyi bilir.Allah varmı yokmu ? insanlık adına amüslümanlık adına saçma sapan fikirler. ben böyle biri değilim Allah ile aramdaki bağ böyle olamaz . o yaratılmadı yaratılan benm . hep şüphede kalıyorum . bu yuzden uyuyamadığım ve kendimi bu sebeple hor görüp suçladığım zamanlarım çok oluyor. inançsızlık kökenli bi durum söz konusu dğl. ztn müslümanlığı kalben tasdik etmişiz.Korkmanıza gerek yok bu bir hastalık bende bilmiyordum öğrenmiş oldum yazılar okudum inceledim. öyle bir durumki hani kmseylede paylaşamıyosun seni yanlış anlar diye. gercekten ne kdr kötü bi durum olduğunun farkındayım. zor zamanlar geçiriyoruz arkadaslar.hocamızında dediği gibi bu gbi dinsel meselelere gercekten bu kdr bağlı olduğumuz için şeytan biizmle oyunu bırakmıyor.bunların ilaç tedavisi antidepresan fln artık ne varsa kullanıp geri kalan hayatımı huzurlu bir şekilde idame ettirmek istiyorum. tüm hastalarımıza Allah acil şifalar versn .

 15. ya bu umutsuzluk herkeste var mı gelecek korkusu dışarı çıkamıyorum tek başına çarşıya gidemez oldum beynimin çalışmadığını hissediyorum kafam basmıyo gibi geliyo nolur biraz rahatlatıcı şeyler yazın beyinsizleşmeye mi başladım bide feci denge kaybı var sanki biri başımdan arkaya doğru itiyo gibi düşecem diye tutuyorum bi yerlerden başlıyo panik gözlerimde bulanıklık 🙁

 16. Ya arkadaşlar bu panik atak foruma nasıl üye olacağız bir türlü olamıyorum bnm sıkıntılarımı anlatıp rahatlamaya ihtiyacım var yoksa gerçekten öleceğim artık millet yorum yazıyo bi ben yazamadım lütfen cvp yazın şifre yazıyorum olmadı dio deli oldum

  1. En sağdaki sütunda yer alan meta bölümünden giriş bölümünü tıklayın. Sonra çıkan ekranda kayıt olu tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda istenen bilgileri doldurun. Şifreniz ise en az 10 karakterli olmalı. Ancak hepsinden önemlisi her yazının en altında yer alan yorum yaz bölümünden abone olmadan yorum yazabilirsiniz.

 17. ya bu çarpıntılar geçer mi internetten baktım bütün belirtileri bende var kalp krizinin sol kolda uyuşma yüzümün uyşması nefes darlığı kalp krizi geçirir miyim bide bende karşı cinse ilgi azalması başladı bu vesvese mi kızlar daha bakımlı diyorum olar çirkin diyorum yoksa cinselliğimden mi oldum korkuyorum nolur cvp yazın bu iki soruma daaaa

  1. Sorununuz takıntı hastalığı olmayabilir. Panik atak olabilir. Bunları bilemeyiz. Ama bunu ancak, yüzyüze görüşmeyle doktor bilebilir. Belki hastalık hastalığı da olabilir. Bende de zamanında olmuştu. Psikolojik sorunların olduğu zamanlarda karşı cinse, daha doğrusu cinselliğe ilgi azalır, hormonlar az seviyeye iner bu olağan bir durumdur genelde. Ama kısa sürede bir nörolog- psikiyatriste veya kalp uzmanına görünmenizde fayda olur.
   İyi günler.

 18. slm arkadaşlar artık dayanamıyorum takıntılarım önce deliricem hafızam kaybolacak evin yolunu bulamayacağım gibi şeylerle başladı sonra baya saçmalamaya başladı her yerde insanlar var başka bir varlık yokmu neden insanlar ağzından konuşuyo o niye var bu niye var yani evrende ne görürsem takıntı yapmaya başladım bunun kurtulma yolu yokmu şimdi de merhametimi kaybetiğimi düşünüyorum kendine zarar ver gibi düşünceler başladı nasılsa acısı geçer zarar ver falan allah rızası için yardım edin delirir miyim böyle giderse bir tek bende mi böyle saçma düşünceler var çoğuna bakıyorum hep dini şeylere ama bnmki herşeye takıyo ben anormal miyim yardım edin nolur 🙁

  1. Sizin sorununuz obsesif kompulsif davranış bozukluğu olabilir. Ancak anladığımız kadarıyla siz sadece dini obsesyonları incelemişsiniz. Cinsel, şekilsel hususlar, ritüeller, sayı sayma, şüphe bunların hepsi obsesyonlardır. Ve sitemizde bu konularda bir çok yazı bulunmaktadır. Kesin çözümünü biz de bilmiyoruz. Hayatı yaşanabilir hale getirmeye çalışıyoruz.

  2. bilmiyorum bu yazıyı okuyacakmısındır ancak dediklerinin aynı durumu bende de var. Her konuda takıntı yapmaya başladım. Yani tek değilsin ama anormal insanlarız galiba… ALLAH sonumuzu hayırlı eylesin.

 19. Dinsel takıntılar, özellikle Allah ait olanlar nefs ve cin kaynaklı olup korunma ayetleri okunarak üstesinden gelinebilir.En etkili ayet,
  Rabbi enniy messeniyet şeytanu binusbin ve azab rabbi euzu bike min hemezatişşeyatiyni ve euzu bike rabbbi en yahdurun.Sabah akşam tesirler azalana kadar okunmalıdır.Ayrıca Nas ve Felak sureleri çok koruyucudur.Bir kere takarsanız devamı gelebilir.Takmadan boşvermek lazım geliyor ve önlem almak gerekiyor.Bilinçsizce düşünülmüşse sorumluluk getirmiyor, şuurlu olarak beyin ve zihin takıntı haline getirirse sorumluluk oluşuyor.İstigfar ve tövbe gerektiriyor.Allah akla gelecek her türlü hatırat ve havatırdan münezzehtir, beridir.Sonsuz ve sınırsız bir tek olması nedeniyle ne düşünülse o olmayacaktır.Dolayısıyl zihnimizi koruyucularla kalkan oluşturmalıyız.

 20. Öncelikle herkese geçms olsn size bişe sorcam cevap verirseniz sevinicem bana şimdi bi akşam vesveseler geliyordu durmadan allah ile ilgiliş küfürler geliyordu ondan sonra 1-2 gün sonra bi sabah bu konuyla ilgili hiçbi bilgim ytoktu daha yaşımda küçük zaten bi sabah bunları kendimi sorgularken buldum yani şöyle o akşam aklıma gelen 1-2 cümleyi aklıma getirdim ve kendi kendime
  ‘BUNEYA ! ‘ ‘BEN NASI BÖLE BİŞE DÜŞÜNDÜM’

  gibilerinden düşündüm.sonra bi yyerde okudum bu kafamızdaki şeyleri akla bilerek getirmek günahtır vb. şeyler okudum ama ben onları o mantıkla aklıma getirmemiştim bana günah olurmu birsürü tövbe ettim 150-200 kere fln tövbe ettim ama ben o cümleleri o mantıkla aklıma getirmemiştim bana günah oldumu ? nolur bilgin birisi yardım etsin

  1. Dini takıntı ve obsesyonlar konusundaki kategorimizi ve bu konudaki yorumları okursanız. Bu konuda çok şeyin konuşulduğunu ve bunlarından size faydalı olacağını umuyorum.

  2. Arkadaslar Selamun aleykum Icimden Bi ses arkadaslarin birbirine etti kufrun benzerlerini Icimden hayali olarak hasa Allaha kufrediyor artik namazi biraktim o yuzden yemin ederim olmek icn dua ediyorum hic yoktan az gunahim olur Ins resmen Allah kufurler ediyor icmden sesler

 21. arkadaslar size bir sorm daha olcacak bu konuda biri yardımcı olursa sevinirim ben 2 aydır bu dertle ugrasıyorum ve sadece 1 derdim kaldı buda şu :

  eskiden hiç durmadan vesveseler yagıyordu alalh ile işlgili aklıma ağlıyotrdum sızlıyordm sonra bilgilendim vs.

  sonra 1 hafta fln çok huzurlu gidiyordu hayatım sonra yenden başladı ama bu sefer durmadan değill

  o olaylar ne zaman aklıma gelse yani o anlar ne zaman aklıma gelse içimden acaba yine aklıma o söz gelcekmi gibisinden bi his oluo ve gelio aynen bu sekilde oluyor sonra kendi kendime acaba bun ben blerek mi aklıma getiriom diom çnkü eskiden vesvese yağmuruna tutuluodum ama artık böle takıntı gibi oldu huy gibi tik gibi oldu ne zaman aklıma o anlar gelse içimde bi his oluşuo ve o anki allaha karşı içimden geçen en kötü söz geçio aklımdan

  burdan size sorcagım şey şu bu benim olayım aynı obsesyon örneğimi yoksa takıntımı yoksa bunu ben bilerek mi yapıom yardım edin ama ben asla bunu bilerek yapmam !

 22. Arkadaşlar herkese meraba ve geçmiş olsun ben daha ergenliğe yeni girdim 14 yaşıdayım daha çocugum tatilim zehir oldu bu vesveseler yüzünden size derdimi anlatim :
  bir akşam tv izlerken içimden ‘Yüce rabbim nası yaratmış ne güzel yaratmış dedim sonra içimden allaha küfrettim istemeden ölece aklımdan geçti sonra durmadan oldu oldu oldu… gerçekce alalhı çoo,k seven biriyim
  dinimi öyle seviyorum ki … herneyse sonra bu durum durmuyordu delircek gibi oluyordum gecenin 12 siydi
  o gece saatlerce aklım durmadı ertesi gün tuvalete kapandım ve o zaman içimden allaha karşı öle birşey geçtiki ! 🙁 ama elimde deildi sonra bu felaket iğrenç allahın belası söz ! aklımdan çıkmadı tabi cahilim bu konuyla ilgili bilgim yok internete bir baktim ki bunlar şeytanın oyunu herkesde ouo gibi şeyler gördüm bian rahatladım ama o iğrenç söz bende takıntı oldu şuan ne durumdayım anlatayım:

  o iğrenç söz bende takıntı oldugu için her aklıma o olaylar gelse o söz geçiyor aklımdan ama yüce rabbimin bunu benim düşünmediğimi bildiğini biliyorum. son zamanlarda yine sıkıntıya düşmeye başlamıştım ama bu siteyi gördüm beni öyle rahatlatacak cümleler yazıorki bu sitede bu yazıyı yazana inanin öyle dualar ettimki allah razı olsun ondan benim genliğçliğimi kurtardı ve arkadaslar bu yazıdaki herşey dogru deilmi şüphem yok ama ölesine sorim dedim ?

  1. Lütfen rahat olunuz. Burada yazanlar bir çok araştırmanın ve tecrübenin bir sonucu.

 23. Hocam dilerseniz ben de size yazı gönderebilirim,tecrübelerimden ve araştırmalarımdan yararlanabilirsiniz(affınıza sığınırak)…
  Ben bu aralar çok fena haldeyim,bu hastalık yüzünden.Nişanlandıktan sonra çıktı bir de,nişan bozulmak üzereydi,neyse ki toparladım biraz..Ama mutsuzum,düşünün insan hayatında kaç kere nişanlanır ve evlenmeye niyetlenir? Bu hastalık yüzünden hem kendime hem de nişanlıma eziyetler çektirdirdim..ben hala eziyet çekiyorum ara sıra.Dualarınızı bekliyorum,Allaha emanet olun.

  1. Çok memnun olurum. Herkesin buna ihtiyacı var. Ekranın üst kısmında bir düğme var. Yazı önerileri diye oraya önerinizi yazın. Ben ordan alıp ayrı bir yazı olarak yayımlarım. Kolay gelsin.

 24. Benim takıntılarım ilk dini obsesifler şeklinde başladı,abdest aldıktan sonra emin olmayıp defalarca abdest alma,gusül abdestinden emin olmayıp saatlerce banyoda kalma gibi obsesyonlarla başladı..Ailem beni anlamadığı için her gün ailenin bir ferdiyle kavga ediyordum,bazen bu hayatta hiç olmasaydım diyordum,bunalmıştım.Bunun bir hastalık olduğunun farkında değildim.Abdestten emin olmama takıntım şöyle başladı:hoca bir gün gusül abdest alırken yıkanması gereken bir yer iğne ucu kadar kuru kalırsa abdest sayılmaz demişti,ve o söz beynime işlenmişti,her abdest aldığımda o sözü duyoyor,yani o söz obesyonum olmuştu,rahatlmak içinse tekrar abdest alma veya bir uzvu defalarca yıkama kompülsiyonunu yapıyordum(tabi o zamanlar bunun farkında değildim) namaza erken yaşta başlamıştım ama bu hastalık yüzünden çocukluğumu bile yaşayamadım,akranlarım dışarda oynarken ben böyle şeylerle zaman harcıyordum.abdest konusunda obsesyonlarımdan Allaha şükür kurtuldum,gerçi gusul abdestinde eskisi kadar olmasa da devam ediyor.Daha sonra uzun bir süre obsesyonsuz yaşadım denilebilir.ta ki işyerimi değiştirmek gibi bir seçenekle karşılaşıncaya kadar.bir türlü karar veremiyordum,bunun nedeni ise ayrıntılara takılıp bütünü görememdi.depreyona girdim,6 ay cipralex kullandım.2 yıl boyunca yine obsesyonsuz bir hayat yaşadım.Daha sonra nişanlandım ve bulunduğum şehri ve işi değiştirme seçenekleri gündemime geldi ve tekrar kararsızlıık ardından depreyon…Şunu anlatmak istiyorum,bir şeye olduğundan daha fazla değer atfederseniz şeytan sizi ordan yakalıyor.Hayatımızın merkezine neyi alırsak o konuda takıntılı oluyoruz.Düşünce biçimimizi değiştirmeliyiz,
  bunun kolay olmadğını biliyorum, genel düşünce biçimimizi değiştirmeliiyiz bu takıntılardan tamamıyla kurtulmak için.Arkadaşlar hayatı sadece bir şeyden ibaret görmemeliyiz,bizim en büyük sorunumuz parçacıklarla uğraşıp bütünü görememek.Bu arada şunu da söyliyim sitede yazan obsesyon türlerinden hemen hemen hepsini bir dönem yaşadım,tabi yoğunlukları ve şiddetleri birbirinden farklıydı,kimisi depresyona soktu kimisi depreyona sokamadan hayatımdan çıktı.Zamanım olursa bu ben de bu siteye katkı yapmak istiyorum.Şimdiilik kendinze iyi bakın görüşmek üzre.

  1. Yorumunuz yazımızı tamamlayıcı nitelikte. Çok güzel olmuş. Hele şu hocaların iğne deliği kadar su değmeyen yer kalmayacak tespitiniz gerçekten güzel. Halbuki bunun yerine mümkünse su değmeyen yer kalmayacak vs. denilse, milyonlarca müslümanın ibadetine ve sağlığına çok zaman kazandırılacak. Bunu diyanette bir tanıdığım olsa hemen bildirirdim insanları yanlış bilinçlendirmesinler.

   Yorumuz için teşekkürler…

 25. merhabalar,herkese yüce Allahtan şifa diliyorum…Ben bu siteyi yeni farkettim ve yeni üye oldum. Sağlıkçı bir obsesif olarak herkese şunu tavsiye ediyorum.Takıntılarınızla mücadele etmeyi bırakın bunun yerine onu önemsemeyin,bunu yapmak zor farkındayım ama inanın kendinizi üzmeyin ve bu şöyle düşünün:”bu takıntı veya düşünceden rahatsız mıyım,evet rahatsızım.o zaman neden her defasında rahatsız olup sağlığımı bozuyim ki,yani her defasında rahatsız olmam bana ne kazandıracak” arkadaşlar şeytan herkesi bir yerden tutmuş parmağında oynatıyor,genellikle de bu çok önem verdikleri bir konu oluyor,biz onunla uğraştıkça şeytana prim veriyoruz ve daha da batıyoruz.Bir de şöyle düşünün beynin kimyaasının bozuk olmasından dolayı düşüncelerimiz gerçekten farklı bir şekilde çarpıtılmış durumda,sağlıklı düşünceler değil genelde.Ama bize sanki mutlak gerçekmiş gibi,hayatın anlamıymış gibi geliyor,bunun nedeni de beyindeki mutluluk hormonu denilen serotoninin eksik olması,kısacası yamuk bakan yamuk görür arkadaşlar bunun farkında olalım,yamuk bakma da bizden kaynaklanmıyor,vücuttaki fizyolojik dengesizliğin bir dışa vurumu,o yüzden kendinizi suçlamanıza gerek yok….Araştırmalara göre insan depresyona girdiği için mi serotonin azalıyor,yoksa serotonin azaldığı için mi depresyona giriyor? sorusuna net bir cevap bulunamamış daha. yani tavuk mu yumurtada yumurta mı tavuktan bilmecesi gibi bu da tam keşfedilemedi.(gerçi tavuk yumurta meselesi bile çözüldü,yumurta tavuktan çıkıyormuş,bilim kesin bir şekilde bunu kanıtladı:)) benim kişisel fikrim ise insanın beyin kimyasını kendi kendine bozduğudur,yani bir şeyi çok kafasına takıp üzülmek suretiyle beynin kimyası bozuluyor.Site yöneticisine teşekkür ediyorum,umarım bu site bizim gibi yıllarca kendini saklamış obsesifler iiçin hayırlı olur.Herkese acil şifalar,Allaha emanet olun..

 26. yaklaşık 8seneden beri dini obsesyonum var inanmıyormuşum gibi geliyor kendi kendimi istemeden sorguluyorum böyle düşünmek istemiyorum beni fazlasıyla rahatsız ediyor bu durum 🙁 bazen çok iyi olduğum günler oluyor hatta iyileşmiştim citol kullanıyorum ama gene başladı :((( kendimi kötü hissediyorum acaba günaha giriyormuyum Allah var mı yok mu diye düşünmek sorgulamak istemiyorum 🙁 İnşallah hepimiz kurtuluruz bu hastalıktan bir dahada tekrarlamaz :((

  1. Ege Hanım. Şunu düşünün eğer siz inanmıyan ve kötü bir insan olsanız. Aklınıza bu düşünceler geldiğinde Allahı inkar eder ve bir daha bu sorgulamaya girmezdiniz. Her konu açıldığında ise aynı inkarla ömrünüzün sonuna kadar yaşardınız.
   Ama siz iyi bir insansınız içinzdeki değeri kaybetmekten korkuyorsunuz. Sitemizdeki dini obsesyon/takıntı kategorisini incelemediyseniz inceleyin ve kafirun suresini her akşam çokca okuyun. Ki bu obsesyon türü diğer obsesyonların aksine tek kaybolan ve biten obsesyon türüdür. Çünkü tamamen dinle ilgilidir ve eğer doğru dini ilacı bulursanız biter.
   Bu kategoriden gelen soruları her zaman cevaplandırmaya çalışıyoruz. Bilginiz olsun.

 27. bendede dini obsesif kompusif var.küçüklüğümden beri dini konularda vesveselerim vardı ancak bu son durumum beni mahvediyor sanki Allah ‘a inanmıyor gibi hissediyorum ağlıyorum benim durumumda olan var mı acaba

  1. Sena hanım öncelikle geçmiş olsun.
   Lütfen dini obsesyon ve dini takıntılarla ilgili olan yazılarımızı okuyun. Orada sizinle ilgili durum açıklanmıştır.

 28. Takıntı, şeytanın negatif frakans) insanlara karşı, insanları değişik düşüncelere sokan bir tarzı.
  İnsanlar o tür takıntılarda şüphe duyar ,zor zamanlar geçirir .

  Neden öyle şeyler imgeleniyor acaba diye düşünmek insanı ,-neden böyle oldu ya ,-Kahratsin tüh -acaba yanlış insan mı oldum ? gibi düşüncelere itebilir,insanı bu tür düşüncelere yoğunlaştırır ve insan bu tür düşüncelere yoğunlaşarak hayat kalitesini düşürebilir.
  Günah öyle şeylerin aklına gelmesi değil,öyle şeyler akla geldikten sonraki sergilenen davranışla belli olabilir diye bir düşüncem var. Öyle bir ton şey akla gelebilir…İnsanın beynini o türden birsürü imgeler meşgul edebilir.

  Hayat güzel ,beyindeki negatif frakansın bize karşı oynadığı oyunun farkına varın 🙂

  Sizde herhangi birşey yok ,sadece aklınıza gelen şeylerden dolayı rahatsız oluyorsunuz şunu bilmelisiniz ki insan beyninde birçok şey imgelebilir.Anormal olan sizin o imgelere çok yoğunlaşmanız..Buda haliyle sizi sıkıntıya düşürüyor..

  1. Yorumunuz için teşekkürler Ufuk Bey.
   Dün yapmış olduğum bir sistem yedekleme hatasından dolayı, son 4 günlük tüm yazı ve yorumları kaybettik. Sizin de yorumlarınız vardı diye hatırlıyorum. Bilgi vermek istedim.

 29. bende cinsel obsesyon var bu takntılarda delirecek gibi oluyorum hep şüphe duyuyorum bu hastalık günah değil değil mi?

  1. Bu konuda ayrı bir yazı kategorimiz var. Cinsel obsesyonlar diye orayı inceleyin.

 30. Sayın yönetici, buradaki ilk görüşünüze katılıyorum; müslümanlarda ilk başlayan takıntı çeşidi dini takıntılardır, keza ben de de ilk oluşanlardan biridir. Şükür ki atlattım bu kısmı. Siz dini takıntıya vesvese demişsiniz ama ben buna katılmıyorum. Aslında bence vesvese verildikten sonra kişi kendisi bu eksenden kurtulamayınca takıntıya dönüşüyor. Yani aslında sizin beyniniz hasarlı ve herhangi bir arkadaşınız söylediği sözden farksız olarak şeytan size söz söylüyor (nasıl olduğunu bilemem ama bir anlaşma yolu olduğu kesin) bu kelimeler sizin beyninizde dönüp duruyor ve takıntı haline geliyor. Aslında bu sözler herkese söyleniyor ama beyin bunu sizin önemsemediğinizi görüp çöpe atıyor, obsesiflerde ise çöpe atamadan bir döngü halinde beyinde tekrarlanıp takıntıyı oluşturuyor. Bundan kurtulmanın yolu bu fikri önemsemeyip bunun hakkında sıkıntı duymamaya çalışmaktır. Çünkü Allah sizin durumunuzu zaten biliyor ve yanlış bir şey ima etmeyeceğinizi biliyor. Siz kendi fikirlerinizden eminseniz zaten neyin takıntı olduğunu bilirsiniz ve bu düşünceyi kafanızdan atmaya çalışmak yerine oluruna bırakabilirsiniz. Selametle

  1. Selamın Aleyküm bendede 2aydır hergün (HAŞA) ALLAHA karşı kötü düşünceler aynı şekilde çevreme pis sözler geliyo içimden bendede obsesiflik varmıdır sizce?

  2. Tekrar eden davranışlarınız var mı? Başka takıntılarınız var mı? Vesveseyle obsesyon birbirine karışabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.