Dini Obsesyonun ve Dini Takıntıların Kesin Çözümü

Anka isimli üyemiz, aşağıdaki yazıyı paylaşmamızı istemiş. Benzer durumda olan kişiler için faydalı olacaktır. Bu konudaki dini obsesyonlar kategorisinde daha bir çok yazıyı okurlarımız bulabileceklerdir. Dini obsesyonlar konusunda şunu söylemek istiyorum. Kişinin kabullenmediği düşünceler o kişiye ait değildir. Sık sık aklına geliyor ve düşüncelerinizden kurtulmak istiyorsanız bu sizin düşünceniz değildir. Bu bir obsesyondur. Dini konuda ise dini obsesyondur. Kendinizi doğru cevabı sık sık verdiğiniz halde Allahın varlığını sorgularken buluyor ve korkunç bir şüphe içinizi kemiriyorsa, Allahın var olduğunu hissediyor ama takıntı yüzünden Allahın varlığını içinize sinerek hissedemiyorsanız.

Sizde bu sitede dini takıntılar bölümünde bahsedilen bir başlangıçta vesvese sonrasında dini takıntı mevcuttur. Düşünmek ve Allah’ı anlamaya çalışmak güzel bir çözümdür. Ama size sadece iki tavsiyem olacak. Birincisi geceleri yatmadan kafirun süresini içten bir şekilde en az yedi kere okumanız ikincisi eğer felsefe ile meşgulseniz/ Allahın varlığını bir şekilde sorgulayan kişilerin eserlerini okuyorsanız veya bilimkurgu- gerilim tarzı filmleri izliyor ve bunları yaptıktan sonra kendinizi sürekli sorgulama yapar halde buluyorsanız derhal bu eylemlerinizi terk edin. Sade ve güzel bir şekilde, doğanın ahengini izleyin, sizi yaratıp sadece bir perde gerisinden bilinmek isteyene nankörlük yapmayın, onun eserlerini hayretle izleyip, bana göre Allahın varlığının en somut ispatı olan düşmanları tarafından bile el emin- güvenilir ilan edilmiş peygamberinin doğru sözleri ile dünya tarihini bir anda değiştirdiğini unutmayın.

Bunlar bizim söyleyeceklerimiz Anka isimli arkadaşımız da dini takıntı ve şüphe konusuna kendi tecrübeleri ile tespitlerde bulunmuş. Sizlerde benzer yerlerde takılmış olabilirsiniz.

Anka:
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Dini obsesyonlar bildiğiniz gibi kişiye çok azap çektiren durumlardan birisidir. Kişi o hastalığa yakalanmadan önce ne kadar inanan bir insan olduğunu şimdi ise nasıl birisi olduğunu düşünerek kendini yer bitirir. Okb hastalarının geneli çok mükemmeliyetçi insanlardır. Yani tam bir inanç yaşamak isterler. İçlerinde en ufak kusur kalsın istemezler. Sorularına kesin ve net cevaplar bulmak isterler. ŞİMDİ BEN SİZE BU SIKINTININ KESİN ÇÖZÜMÜNÜ SÖYLEYECEĞİM.

Ben bundan kendi çabalarımla kurtuldum. Ne psikoloğa gittim ne de ilaç kullandım. Hastalık düşünsel boyutta olduğu için bende kendimi düşünmeye sevkettim. Şunu gördüm. Allah (cc) kesin olarak var. Bunu manevi anlamda namaz kılarak oruç tutarak değilde BİLİMSEL OLARAK gördüm ve yeniden idrak ettim.

İnsan bu gibi durumlarda kendini ACABA BEN ATEİST Mİ OLDUM gibi dercesine yargılar. Ama dinen de Allahın varlığını anlamaya çalışmanın onu var mı diye düşünmenin kabul edilebilecek bir durum olduğunu duymuştum. Aslında bugünün ateistleride artık gerçeği bilmektedir. Fakat bilerek ve isteyerek Allah’ı görmezlikten gelmektedirler. Yani aslında bütün insanlar Allah’ı bilmekte fakat onu yok saymaya çalışmaktadırlar. Şimdi sizi düşünsel anlamda çok rahatlatacak şeyler söyleyeceğim.

1. Eğer Allah olmasaydı ve ateistler haklı olsaydı. yani evrim teorisi gerçek olsaydı. Bugün yaşayan canlıların 100 milyon yıl önce yaşamış ve bugün yer yüzüne çıkarılan fosilleri olmayacaktı. Ateistler tek bir hücreden canlı yaşamının başladığını iddia eder. Bu da geçmişte yaşayan canlıların evrimleşerek bugüne gelmek zorunda oldukları sonucunu doğrur. Yaşamın tek hücreden canlılara, ordan bitkilere- basit hayvanlara ordan dinazorlara dönüştüğünü iddia ederler.:) Çok önceden yaşayan bi dinazorun zamanla kanatlarının çıkmasıyla kuş türünün ortaya çıktığını söylerler. Ancak, bugün yaşayan canlıların eğer 100 milyon yıl önceki bir fosili hiç bozulmamış şekilde bulunursa bu teori kafadan çöker. Kanıt istiyorsanız. İşte burada http://www.yaratilisatlasi.com/index.php bu bize herşeyin bir yaratıcısı olan Allahı gösterir. dahasını istiyorsanız Kadıköyde olan fosil sergisine gidebilirsiniz. Evrim teorisi bilimsel olak çürütüldü.

2. Altın oran sayısı. dini obsesyonlar yaşayan kardeşlerimizin içlerini rahatlatmaya devam etmek istiyorum. Altın oran sayısı yüce yaratıcının dünyaya koyduğu dengedir herşeyde bu oranı bulabilirsiniz. İnsan vücudundan bir çiçekte salyangoz kabuğun dan kâbenin bulunduğu yere kadar herşeyde bu oran vardır. Bu oran bize yüce Allahın varlığının apaçık bir göstergesidir. Altın oranla ilgili daha fazla bilgimi istiyorsunuz size bir link vereceğim ama öncesinde bu yazıyı okup bitirin lütfen. http://www.youtube.com/watch?v=drkrpwvvıua

3. Yaratıcının bize bahşetmiş olduğu kuran. kuran içinde binlerce sır barındıran bir kitaptır. kuranda geleceğe dair sırlar bir bir açıklanmış ve bu sırlar bir bir gerçekleşmiştir. bu sırları buraya yazmam uzun sürer siz bunların googlede kuranın bilimsel mucizeleri olarak arayın ve çok şaşıracağınız bilgilere ulaşacaksınız.

Ben bu hastalığı böyle yendim ve digerleri gibi 3 yıl 4 yıl felan çekmedim bu hastalıgı 2 ay sürdü ve kafamda çözdüm bitirdim. Umutsuzluğa kapıldığınız anlarda bunları düşünerek rahatlayabilirsiniz. yaşadığımız dünyaya bakın herşeyde bir nizam ve düzen var. Dünyanın 1 santim ileride veya geride olması halinde neler olacağını biliyoruz.

Onu da geçelim bugün cernde çalışan birçok bilim adamı evrenin yaratıldığını kanıtlamış durumda. Tanrı parçağı gibi. Nano teknolojide çalışan bilim adamları son derece dinine bağlı insanlar neden!!! çünkü bir yaratıcın olduğunu artık onlarda görmüş vaziyette bu anlattıklarım inşallah sizlere yardımcı olur bu yazı ile görüşlerinizi lütfen murattemek@hotmail.com’a mail olarak bildiriniz.

İyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Dini Obsesyonun ve Dini Takıntıların Kesin Çözümü” üzerine 25 yorum

  1. Çok büyük oranda. Artık hayatımın önemli bir gündem maddesi değil. Arada yoklar ama hayatımın ortasına oturmaz.

 1. Selamun aleykum cok buyuk bir sikintim var .Astronomi mezunuyum, namaz kılıyorum, Allah i anma, tefekkur etme, dini yaşamayi çok seviyorum ama bazen Allahın varlığı ile alakali vesveseler geliyor ve imanimi kaybettim diye kendi kendimi yiyorum.Atesitler gibi mi oldum diyorum. İmansız yaşayacağıma hiç yasayamam daha iyi.Allah i anmak kadar güzel bir şey yok ve Onu bir daha anamamak kadar da kötü bişe yok. Allahim kimseyi ınancsiz bırakmasın.Ne yapmam lazım.Bir de bu alanda calisiyorum astronomi anlatiyorum ogretmen olarak.Daha cok Allahi anip tefekkur etmem gerekirken vesveselerle bogusuyorum ve namaz kilmaya bile enerjim isteğim kalmiyor suclu hissediyorum.Mukemmelliyetcilik de var.Beynimi kemiren bu seyler son bulur mu ne yapmalıyım? Yardımınızi bekliyor teşekkür ediyorum.

 2. yaklışık 7 aydır din temelli obsesis takıntılar var ,herşey bir atesitle olan tartışmayla başladı ,youtubeden edip yüksel,ihsan eliaçık,yaşar nuri öztürk,caner taslaman,mehmet okuyan,cübbeli ahmet hoca,abdulaziz bayındır ,zakir naik gibi onlarca ilahiyatcı ve din bilgininin videolarını aylarca dinledim bazen gaza gelip ateistforumda islam ı savunmaya çalıştım ama malesef orda herşeyi alime yüzüme bulaştırdım ,yine facebookta da birçok ilahiyatçıyı takip ettim ateist facebook sayfalarıda dahil.bir dönem felsefi kitapları okudum
  ne olursa olsun bir türlü tanrı var mı yok mu?i ahiret var mı yok mu? gibi şüpheler hiç bitmedi .kendimi çok huzursuz hisediyordum.içimde var olan tanrı fikrini asla reddetmek istemiyorum ama işte şüphe geliyordu.ne okuduğum kitaplar fayda geldi nede youtubedeki videolar . bu siteyi dün farkettim ve makaleler belki bu süreçte okuduğum en iyi makalelerdi.Allah sizden razı olsun

  1. Cümlemizden inşallah. Vesveseli kişiler dini konularda kesinlikle tartışmaya girmemelidir.

 3. Çok dindar biri olmama rağmen 2 yıla yakın bir süre bende böyle bir durum yaşadım.Allahın varlığından çok uygulamalarına takıldım.Neden cehennem, neden cennet vb sorular.Çok mutsuz oldum o dönem kitap okumak birilerini dinlemekte içimden gelmedi.Çok dua ettim bu durumdan kurtulmak için bir çare diye.Prof. Abdülaziz Bayındırın Kuran dersi sitesinden kuranı kuran ayetleriyle açıkladığı tefsirlerini dinledim.Sanırım 2009 fatiha süresiyle başladım.Allahın kalpleri mühürlemesi ve Allahın dilemesi kısmını öyle güzel anlattı ki yeryüzünde kime anlatsam öyle adil bulur ki.Kendimdeki farkı görünce diğer dersleri takip ettim kuranla çelişen kaynağı şüpheli hadisler yerine sadece örtüşenler kullanılıyordu. Buda sorgulanan bir çok şeyi ortadan kaldırıyor.
  Şuan Allah’a hayran adaletini ve birçok emrini faiz, boşanma, savaş hukuku,zekat gibi uygulamalarını dünyada daha mükemmel çözüm olamaz diyecek duruma geldim..İnsanın yaradılışı için toprağın binlerce yıl ana rahmi görevi görerek insanın yaratıldığını anlatıyor ve bunu kuran ayetleriyle açıklıyor.Bu dine mensup olduğum ve inancına yeniden kazandığım için çok mutluyum. Allahın varlığından çok bizleri tutarsız ve aklımıza duymayacak emirler bu hale getiriyor.Ben 4 yıl önce çok şükür iyileştim ve asla sorgulamak aklımın ucundan dahi geçmedi. Doğru bilgiye ulaşmak kalıcı iyileşme için zorunlu.Allah yardımcımız olsun Gönlünüze ferahlık versin.

 4. Arkadaşlar öncelikle bilin ki bu düşünceler sizden gelmiyor. Çünkü eğer sizin düşünceniz olsaydı tövbe estağfurullah demek yerine haklıyım tarzında şeyler söylerdiniz. Bunları söyleyen ve telkin eden şeytandır. Yani hepsi birer vesvese. Vesvese ise önemsemeyince geçer.

  Bunun dışında imanı tahkiki yaparsanız yani Allah’ın varlığını kati olarak, neredeyse göz ile görecek şekilde imanı inkişaf ettirigörecek hayatınız çok güzel oluyor. Ben birçok şey araştırdım ve bunun en kestirme ve garanti yolu olarak Risale-i Nur’da gördüm. Muhakkak okuyun özellikle tabiat risalesi mükemmel bir ilaçtır. İnsanı birkaç sayfada tahkiki iman sahibi yapıyor. Konuşmak isteyen varsa yardımcı olabilirim.

  1. Bende o

   bes senedir var ibadetlerimi hic birakmadim ama bazen ben murtedmi oldum diyorum selavat getrince arkasindan kufur duyuyorum cok hisli değilim ruh gibi oldum üç harfliler musallat olmus diyenler var bilmiyorum

  1. Selamun aleykum arkadaşım gece uyumadan önce ve sabah uyandığında birer tane kafirun suresi, ihlas suresi, felak suresi ve nas suresini oku birseyin kalmayacak insallah fakat gececek diye oku ve caresi budur diye oku gitgide unutacaksin insallah. Allah yardimciniz olsun

 5. Selamün aleyküm arkadaşlar sakin olmamız gerek ben gercekten dinimi seven biriyim ama okb takıntısı var heralde bu doktora gidecem inşAllah hemen konuya geçim birincisi arkadaslar bir yorumlarda sunu gördüm Allah c.c iyilik yapanı affeder fakat hristiyanıda yahudiyide demissiniz zeynep hanım demiş ben düşünmüyorum diye bir laf etmiş sakın aldırış etmeyin Allah c.c katında tek din islamdır son muazzam kelamıdır Rabbimin bu birincisi hristiyan yahudi ve inansızlar cehenneme yaptıgı iyilikler azapından düşülür bu kesindir sakin yanlıs itikat elde etmeyin ikincisi teori dediniz ve cok arastırdım cünkü yalan oldugunu biliyorum fakat beynim sürekli konusuyor kendisi ben engelleyemiyorum ve istemiyorum bir proteini meydana getirememiş bir bilim 150 senedir ve protein sadece en gelişmemiş bir bakterideki protein sayısı 800 düşünün ve protein bir cansızdır unutmayın düşün dna yapısını burları bir araya getirmek nedir biliyormusunuz imkansız matematiksel olarak yüzde 0 bu 1 isterseniz richard dawkins e sorun ve 2 evrenin baslagıcındaki 4 temall yer çekimi kanunu vs 4 temel gereksinim kendiliginden olma ihtimali 10^200 yani bu ne demek biliyormusunuz imkansız asla olamaz ve 1912 yılındaki fosil yalanları acıkca belli bir yalanlaramı inanacaksınızve suan 350 milyon 300 miyon fosil var ama nedense sadece 10 15 tane fosil gösteeriyorlar gerisi hepsi çizim bu fosilleride kendi felsevi düşüncelerle şekil veriyorlar inanmayın arastırın kime inanacaksınız yoksa Muhammed Mustafa (s.a.v)i onun şevkatine merhametine hos görülüğüne dikkat edin ve okb hastalıgını inşAllah yenecegiz duanızı bekliyorum selametle

 6. Merhaba,

  Keşke yaradılış atlası gibi siteler ve Harun Yahya gibi kendi cemaati tarafından bile alay konusu edilen bir şahsiyetin düşünceleri ile yola çıkmasaymışsınız, evrim teorisini geçersiz kıldığınız yöntem çok sığ. Evrim teorisi tüm canlıların aynı anda ve aynı hızda başkalaştığını söylemiyor ki, hatta zaman kavramını 2 tür arasında bile genellemiyor, sizin mantıkla devam eder isek şu an denizin altında hiç bir canlı türünün bulunmaması gerekirdi, çünkü hepsinin insan olmuş olması gerekirdi:) evrim teorisi çürütüldü cümlesini Harun Yahya’ya dayandırdıysanız vay bilimsel düşüncenin haline…
  Ateist değilim, kendimi hiç o grupta sınıflandırmadım, fakat İslam felsefesinin kendisi ile çelişen düşünceleri çürütüş biçimi hiç rasyonel değil, sıradan bir üniversite bitirmiş birini bile tatmin edemiyor…
  eminim ki benim gibi düşünen pek çok arkadaş Allah’a karşı geleceklerini düşündükleri için bu gibi düşüncelerden kendilerini sakınıyorlar…

  1. Merhaba.
   Harun Yahya’yı hiç okumadım. Duyduğum düşüncelerini de bana oldukça uzak buluyorum. Ama evrim teorisini de reddediyorum. Dinozorlar vardı yok oldu yerine buzul çağından sonra yerine insan oğlu ve bugünki habitat yaratıldı. Benim düşüncem bu. Tek hücreli canlılardan insanoğlunun oluştuğu düşüncesi ne kadar bilimsel olduğu konusunda ciddi tereddütlerim var. Çünkü batı bilimi her şeyi kusursuz bir mantık sıralamasıyla açıklamak zorunda hissediyor. Ama bu inanması güç mantık (inandırılmış mantık diyeyim) bizdeki bazı radikal unsurların inandığı bazı mantıklardan bile daha saçma. Evet Allah evreni kusursuz bir mantıkla yarattı ama bu tek hücreli canlıdan insanoğlu oluşacak şekilde değil. Dünyada olan her şeyin bilimsel bir karşılığı vardır sanıyorum. Ancak teorilerle gerçekler çok sıklıkla ayrı ayrı şeyler oluyor. Düşüncelerinize saygı duyuyorum. İyi günler.

 7. sayın yönetici yine ben geldim:) evet o göğüstekli ağrıyı ALLAHIM bidaha bizlere yaştmasın çok şükür iki aydır o ağrı yaşamadım ama yinede bidahamı yaşıyacam korkusu var bide delirirmiyim korkusu ALLAHIM hepimizn yardımcısı olsun

 8. merhaba arkadaşlar Bende bir OKB hastasıyım. iki yıldır atlatamadım. ama hafifledi.tek bir düşünce bir takıntı yıllarımı alıp götürdü. takıntım ise gayrimüslimlerin öbür dünyada sonsuza kadar yanacak olmaları. bu bana çok mantıksız geldi. yani biz müslüman bir aileden geldiğimiz için dini öğrenmiştik. ama onların öyle bir şansı olmamıştı. kime sorsam hayır onlar cehennemlik deyıp kestirip atıyorlardı.araştırdım ama kesin net bir cevap bulamadım. diyorlar ki insan aklıyla yaratıcıyı bulabilır .zaten allaha inanmayan pek az insan vardır herhalde dünyada.ama son peyambere inanmadıkları için cehennemlikler diyorlar.
  Allah c.c. peygamberimizi alemlere rahmet olarak gönderdiyse nasıl oluyorda bir buçuk milyar müslüman varsa eğer dünyada onlar cennete gidecek peki diğer beş buçuk milyar insan sonsuza kadar yanacaklar mı? ben yabancı bir ülkede doğdum büyüdüm ve orada bir çok insan gördüm allaha sonsuz bir sevgiyle bağlı olan. onların sevdiklerı yaratıcı tarafından yakılma fikri beni delirtiyor.
  eğer cevabı olan varsa yazsın lütfen.Allah yardımcımız olsun , ankaya yazı için teşekkür ediyorum.

  1. Zeynep Hanım merhaba.

   Sizi bu adalet duygusuyla yaratan Allah sizden de merhametlidir. Herkesten de. Allahın adaleti tamdır. Kimseye hak etmediği bir cezayı vermez. Allah sırf müslüman diye bir insanı cennetine koymaz sırf adı müslüman değil diye diğer insanları cehennemine koymaz. Bazı hırıstıyan ve yahudilerin dahi yaptığı iyilikler ve samimi Allah inancından dolayı cennete gideceklerini bir eserde okumuştum. Ancak bunlara takılmayınız.

   Dünyadaki diğer bütün insanların cehenneme gideceği düşüncesinin doğru olduğunu ben düşünmüyorum. Daha önce okuduğum bazı kaynaklarda gayri müslimler için onların yaratıcı inancı, insanı değerleri, günah ve sevapları ile ilgili değerlendirmelere tabii tutularak cennete de gidebilecekleri yönünde bilgiler okumuştum. Ben ilahiyatçı değilim ama okuduğum ve dini bildiğim kadarıyla söylüyorum Allah kimseyi suçsuz yere cezalandırmaz.

   Ancak şu da var ki gerçekten doğru bir yaratıcıdan haberdar olmayan kavimlerin gerçekten insanlara zulum etme ve günah işleme konusundaki şiddetleri insanı dehşete düşürüyor. Siz batılıları birbirine karşı nazik davranışları ile değil onları az gelişmiş toplum içinde zavallıların kanlarını içerken görün. Onları öldürürken veya acı çektirirken duydukları zevk içinde görün. Onlar bence gerçekten azabı hak eden insanlardır. Ben batılıları batıda değil ama farklı bir insan olarak doğuda gördüm maalesef.

   Unutmayın o size bu merhamet ve adalet duygusunu verdi. Adalet kavramının ve merhamet kavramının yaratıcısı da zaten Allah. Bu konuyu iyi bilenlere de sorabilirsiniz ama sonucun değişeceğini düşünmüyorum. Bu böyledir. Allahın adaletini Allaha emanet ediniz o bizim gibi hata yapıcı değildir. Sonuçta cehenenemde yanmadan önce cehennem halkı içten gelen bir itirafla dünyada pek fena işler yaptıklarını kabul edecekler ve Allahtan dünyaya tekrar dönmek için istekte bulunacaklardır.

   Rahat olunuz. Siz kendi işlerinizi adalet duygusuyla yaparak hatalarınızı azaltma gayretine giriniz.

  2. zeynep hanım şöle söliyim bunlarla ilgili milyonlarca yanıt verebilirim ve kaynaklarım vardır

 9. Anka arkadaşım çok güzel anlatmış zaten.Bence düşünceler geldiği zaman önemsememek ve aldırmamak lazım çünkü korkunca veya tedirgin olunca şimdi mi gelicek ne zaman diye artıyor kendi tecrübelerimden biliyorum tınmassak bir süre sonra hiç gelmezler bu hastalığı çeken bilir hekese çok geçmiş olsun sonuçta Rabbimiz bizim istemeden yaptığımızı bilmez mi o içinde bulunduğumuz durumu bizden daha iyi bilir ve anlayış gösterir:))

 10. En sinir bozucu şeyde o göğüsteki ağrıdır. Fakat oda geçiyor ve artık düşünsel boyuta kalıyor iş düşünsel boyuta kaldığı vakit bu yazı belki onlara faydalı olur. Arkadaşlar dine yönelmek onu araştırmak size çok şey kazandırır. Tasavvuf ehli insanlar bu konuda kendini geliştirmiş alimlerin hayatlarını okuyun. Onların hayatları sizlerin önünü açar Bediüzzaman ın kitapları benim anlattığım türden şeylerle doludur. Bir de şöyle düşünün bu bir hastalık ve ben bu hastalığa kapılmadan önce nasıl biriydim ne yapardım nasıl düşünürdüm ve bu hastalığa yakalandıktan sonra neler oldu bana diye düşünün bunu irdelediğiniz zaman taban tabana zıt şeylerle karşılaşacaksınız ve o sırada diceksinizki kendinize bu bir hastalık ve hastalık insanları daima kötüye götürür. Ben hasta olmadan önceki halimde ne yapıyorsam onu yapacağımve bu hastalığı takmayacağım. Hayırlı okbsiz günler dilerim hepinize. Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın