Amigdala: Obsesif Takıntının Hafızası

Daha önceki yazımlarımda belirtmiştim. Bizim yaşadığımız takıntılarımızdan sorumlu organlar var diye. Bugün bu konuya biraz açıklık getireceğim.

Amigdala (veya amigdela) ismini hiç duymuş muydunuz? Ben de bir kaynakta ratlayana kadar duymamıştım. Hepinizin tahmin edeceği üzere takıntılarımızdan başlıca sorumlu organ beyindir. Beynin ise en merkezinde amigdela isminde beynin bir bölümü vardır.

Beynin bu bölümü insanı her türlü kötü olaya ve ani gelişen tehditlere karşı korumakla görevlidir. İnsan kötü bir olayla karşılaştığında veya kendine yönelik bir tehditle karşılaştığında bu organ bazı fiziksel reaksiyonlar verir, nöral veya kimyasal.

Bu insanın veya sevdiklerinin canını, malını, varlığını, kişiliğini korumada oldukça hayati öneme haizdir.
Fakat bu organın çalışması endişe haliyle süreklilik arz ettiğinde ve/ veya genetik, beslenme gibi nedenlerle çalışma sisteminde bozukluklar oluştuğunda; öğrenilmiş bir hareket yapmaya başlamakta ve insanda tedirginlik oluşturarak sürekli insanı rahatsız etmektedir.

Sorun ilerlediğinde anksiyete- obsesyon (obsesif takıntı), anksiyete, fobi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Yani obsesif takıntılarımızdan sorumlu organ halini almaktadır.

Evet obsesif takıntıların yani endişenin yani hüzünün hafızası amigdaladır. Bu organın öğrenilmiş tepkileri ise obsesyonlarımızın sebebidir. Görüşmek umuduyla.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın