Mutluluğun Sırrı: Nasıl Mutlu Olunur?

İki gündür çok mutsuzdum. Mutlu olmayı hayal ettiğim şu günlerde yaşadığım sorunlar peş peşe geldiler. Hatta biri bitmeden diğeri geldi. Mola vermeksizin. Oysa ki hayatımda bu zaman sürecinde bütün sorunlu olayları atlatmış olacağımı hayal ediyordum.

Ama yine olmadı. Zaten yaşamış olduğumuz bir psikolojik rahatsızlık ve bunun uzanımındaki depresyon ile sosyal sorunlar var. Bununla birlikte mutlu olmayı umut ettiğimiz şu hayatta, sorunlarla yaşamak ne kadar üzücü.

Nihayet bu sabah mesai arkadaşlarımla konuşurken, aradığım o cümleyi söyledim. “Bu dünyada mutlu olmak, mutlu bir zaman yaşamak bir ütopya!”. Evet böyle.

Hayatımızdaki sorunların biteceği günü merakla bekliyordum. Daha az çalışmayla daha çok kazanacağım. Artık gurbet hayatı çekmeyeceğim. Çocuklarıma düzenli bir hayata oluşturabileceğim bir hayatı hep bekledim. Bilinç altımdan da hala bekliyorum.

Ama şunu gördüm. Hayatta tam mutlu oldum dediğiniz gün. Bir duvarın arkasına saklanmış hazır kıta silahlı teçhizatlı bir asker gibi, bir sorun rap rap rap çıkıp hayatınızın ortasına oturuyor. Bir bakıyorsunuz hiç yoktan bir fatura karşınıza çıkartıyorlar. Tam onu çözüyorsunuz. Başka bir asker gibi bomba bir sorun rap rap rap hayatınıza giriyor. Sen kimsin? Avukatın biri yaşanan bir hukuki sorun dolayısıyla sizden bilgi talep ediyor. Bir bakıyorsun, iş yerinden bir personel bütün kurulu düzeni alt üst ediyor, üstünüzdekiler işin kolayına kaçıp sorunu sizde görüyorlar. Bir bakıyorsunuz, çocuğunuz hastalanmış. Hem de ne hastalık. Bir bakıyorsunuz eşiniz hastalanmış. Yüzlerce üste sorun.

Bir bakıyorsunuz. Arabanıza haciz konmuş. Bir bakıyorsunuz yoktan yere bir cümleyle ailenizde büyük bir kriz kopmuş. Bir bakıyorsunuz ummadığınz bir sorun daha hayatınıza girmiş.

Evet sizlerde de böyle olmuyor mu? Yakın çevremdeki zengin insanları da gözlemledim. Onların da çok sorunları var. Bir hata trilyonlar götürüyor. Başka hata, veya kandırmaca, iflasa sebebiyet veriyor. O da zor.

Hayatta kiminin kanser hastası var. Kiminin cebinde beş kuruşu yok. Kiminin gözleri yok. Kimi ihanete uğramış kimi iftiraya uğramış, kimi cinsel istimara uğramış. Kiminin en sevdiği ölmüş. Kiminin arkadaşı yok. Kiminin çocuğu olmuyor. Kiminin çocuğu hayırsız. Kimi şiddet görüyor. Kimlerin daha daha aklınıza hayalinize gelmeyecek ne çok sorunları var….

Daha niceleri insanların başına karmaşık bir döngü halinde gelip duruyor. Ve insanlar hep kusursuza yakın mutluluk hayali içinde yaşıyor. Yani eskiden duymuştum. Umutla yaşayıp mutsuz yaşayıp gidiyor.

Bu bilgiler ışığında, şöyle bir çıkarım yapıyorum. Hayatta mutlu olmaya çalışmamak gerekli. Mutlu olacağımız; kusursuz veya idailimizdeki hayata ulaşamadık diye de üzülmek, bilinç altından sürekli onun yokluğunu hissederek daha da mutsuz olmak inanılmaz bir hata döngüsü.

Mutluluğun sırrı şu: Yaşadığınız sorunları kabullenerek, yeni sorunların da kapıda olduğunu ve daha bilmediğiniz bir çok sorunun hayatınızı işgal edeceğini kabul edeceksiniz. Elimizde olan ve mutlu olabilecek şeylere bakıp onların tadını ve keyfini süreceğiz. Ama asla elde edemediklerimiz için bilinçaltından da olsa üzülmeyeceğiz.

Bugün hayata dair bunları düşündüm. Bu benim için bir felsefe olacak inşallah. Mutlu olacağım günlerin hayalini değil geriye dönüp baktığımda bugünlerde aslında mutlu olduğumu düşüneceğim.

İyi günler…

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Mutluluğun Sırrı: Nasıl Mutlu Olunur?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın