Obsesyonun Sebebi

Anksiyete- obsesyon nasıl başladı nasıl başlar ben yaşadığım tecrübelere istinaden bir kaç satır paylaşmak istiyorum. Bu bir rahatsızlık mıdır yoksa bir kişilik özelliği midir?

Tıp açısından bakılırsa bu bir psikolojik rahatsızlıktır ve beyindeki serotonin hormonunun azalması ve kaygı ile ortaya çıkmaktadır. Ama olaya bir de insanın psikolojik, duygusal ve manevi bir varlık olduğu yönüyle bakılırsa, bu bir aşırı hassasiyetin vermiş olduğu a tipi kişilik özelliğidir.

Kalıtsal olduğu yönündede bir çok ispatı vardır. Ben de olduğu gibi. Benim ailemde; babam da, kardeşlerimde de, bu hassas rahatsızlık diyebileceğimiz anksiyete- obsesyon vardır ama her birimizde farklı boyutlarda olup farklı yaşlarda ortaya çıkmıştır.

Bunun sebebi yaşam şekli meslek ve bulunulan arkadaş ortamı olabilir. Bu rahatsızlık sorumluluk insanın üzerine bindikçe ve tarafınızdan aile ve toplumun beklentileri arttıkça ortaya çıkmaya başlar ve sinsi bir şekilde bünyemizde saklanmış bir virüs gibi beyninizi işgal eder. Ne zaman vücut dirençsiz kalıp sıkıntılar artarsa sorumluluklar artarsa, birden saklandığı yerden çıkar ve sizi hakimiyet altına almaya başlar.

Tekrar eden davranışlarla bunu ötelemeye çalışırsınız ama tekrar ettikçe bu davranışlar daha da kötü olur ve korktuğunuz şeyin daha da güçlenmesi gibi bir durumla karşı karşıya hissedersiniz kendinizi. Sizi güçsüz bırakan konu ortadan kalktıktan sonra azalmaya başlar ve tekrardan içimizde uyumaya geçip pusuda bekler ta ki yeni bir sıkıntı ortaya çıkıpta sizi hakimiyeti altına alana kadar. Obsesyonların sebebi hep bir sorun ve beklentidir. Herkese iyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın