Serotonin Üreten Besinler (Yiyecekler)

Daha önceki yazılarımızda sık sık söylemiştik bizim kimyamızın bozulmasının en önemli sebebi beynimizde yeterli serotonin bulunmaması, serotonin seviyesinin yeteri miktardan düşük olması veya yeterli derecede serotonin salgılanamaması. Biz bunun kimyasını amigdala isimli yazımızda da kısaca açıklamıştık. Bugün daha fazla serotonin üretimi / salgılanmasına yardımcı olacak besinlerden bahsetmek istiyorum.

Bu besinlerin sayısı aslında çok ama ben yüksek kalorili olanları, şekerli besinleri çıkarttım. Sebebini altın kurallarımızdan bilirsiniz.

Serotonin üretimini artıran besinler kısaca şunlardır:

Dondurma, muz, ananas, tavuk, hindi, kırmızı acı biber, Bitter çikolota, süt, yumurta, domates, sarımsak,badem,fındık,kahverengi pirinç ve omega-3 içeren yiyecekeler örnek olarak somon balığı, sarı kantoron bitkisi ve lavanta bitkisidir.

Bu bitkiler obsesyonla mücadelenizde katkı sağlar. Öyle muazzam bir katkı sağlamasını beklemeyin. Biliyorsunuz ki obsesyonla mücadele de hangi kuralı uygulasanız da faydası cüzi miktardadır. Bütün kurallara sıkı sıkıya bağlılık gerektirir bu mücadele.

Ayrıca yukarıdaki listede dondurma, bitter çikolata, fındık ve badem gibi kalorili yiyeceklerden mevcuttur. Bunları da dikkatli bir şekilde tüketmelisiniz. Bunlar yerken mutluluk yaptığı gibi, dikkatli tüketilmemişse vucüda girdikten sonrada anksiyete- obsesyon yapma ihtimali bulunan yiyeceklerdir.

Bu da bilmeniz gereken bir konu başlığıydı. Obsesif takıntılar / anksiyete- obsesyon hakkındaki öğrenme sürecimiz devam ediyor. Daha öğrenecek çok şey var. Öğrendikçe mücadele de daha da başarılı olduğunuzu göreceksiniz. Kendinizi ve hastalğınızı tanıyacaksınız çünkü.
Görüşmek üzere iyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Serotonin Üreten Besinler (Yiyecekler)” üzerine 8 yorum

 1. bir yazınızda erkeklerde cinsel obsesyonu arttıranlar arasında fındık bak yumurta varken burada da seronin için bunlar yazıyor … pekı bu çelişki için neler yapılabilir?

  1. Çok güzel bir noktayı yakalamışsınız murat bey. Çözüm şu serotonin üreten besinlerin listesi yukarıda, bunlar obsesyonların tamamı için faydalı. Ancak, sizin de dediğiniz gibi bu besinlerden bazıları cinsel obsesyonları tetikleyen besinler. Sadece cinsel obsesyonu olan hastalar, serotonin üreten besinlerden cinsel obesyona sebebiyet verenleri kullanmamalıdır. Diğer obsesyon türleri için sorun yok.

  2. Bazı sayfaların takibindeki zorluk anlamında şu an serotonin artıran ürünleri yazdım.

   Cinsel takıntıyı arttıranları da not ettim..ortak paydada buluşanlar: yumurta sarımsaktı..yani bir yandan iyi gelip bir yandan obsesyonu arttıranlar anlamında….

   bunları kullanmayı kesiyoruz..en azından bir nevi faydadır..
   Kola ve asiti çıkarttık hayatımızdan.
   Sigara alkol yok..
   Kahve günde en fazla bir tane haftada maksimum 4 5 adet..oda sütlü yada nasıl olunmalı sizce?
   B vitamın ağırlıklı süreç hakkında brokoli vb mesela?

   Saygılar…

  3. Murat Bey kusura bakmayın, cevabı geciktirdim. Kusura bakmayın müsait olmadım. Bir de yazım hataları olunca google puan kırıyor. Onu düzültmeyi bekledim. Tespitleriniz doğru. Dediğiniz gibi uygulamakta fayda var. Kahve sütlü olursa daha iyi olur. Çünkü süt ve yoğurdun sakinleştirici içerik bulunduruyorlar. Her türlü sebze ve meyvenin bütün hastalıklar da olduğu gibi, anksiyetede ve okbde çok az da olsa faydası var. İyi günler.

  1. Evet. Bu konuda ayrı bir yazımız var. Onu sitenin arama moturundan arayarak bulabilirsiniz.

 2. Güzel bir beslenme listesine beniziyor. Hem güzel güzel beslenip hem de serotonin üretip biraz anksiyete ve takıntılarımızı azaltalım bakalım. İnşallah biraz olsun faydası olur.

  1. Ama yazıda öyle çok faydası olacağını beklemeyin diyor. Bu belki hissetmekte zorlanacağımız bir fayda olur. Hissedemezsek zaten fayda değildir.

Bir Cevap Yazın