5-Htp: Bitkisel Antidepresan: Serotonin Üretici ve 5htp Solgar

Artık bitkisel antidepresanlar da en az kimayasal olanları kadar depresyon ve benzer hastalıkların (anksiyete bozuklukları, panik atak, fobiler, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu vs.) tedavisinde başarılılar. Bunu 5htpyi tanıdıktan sonra çok daha iyi gördüm.

Aslında 5htp denilen şey serotonin üretiminde beynin kullandığı bir vücut metobolitidir. Serotonin ne olduğunu zaten biliyorsunuz. Bilmeyenler için iki kelimeyle tekrar hatırlatalım. Serotonin mutluluktan sorumlu beyin hormonudur. Aynı zamanda, iştah, sinir çalışması, uyku vb. gibi davranışlarda etkisi vardır.

5-htpnin açılımı 5-hydroxytryptophan-dır. SSRI (selektif serotoninin geri alım inhibitörleri) türevi ilaçlar gibi beyinde etki yapar. Esas olarak 5-htp bir antidepresan etki sahibidir. Kesinlikle güçlü bir şeydir 5htp. Öyle diğer bitkisel ilaçlarda olduğu gibi dikkatsizce kullanmamalısınız. Kesinlikle etkilidir. Bazı batı ülkelerinde 5htpden yapılmış kimyasal ilaçlar da mevcuttur.

5htpyi doğal amino asit olarak bulmanız mümkün olduğu gibi aynı zamanda vücut tarafından da üretilmektedir. Yukarıda bahsettiklerimiz vücut tarafından üretilen 5htpdir. İlaç olarak ise bitkilerden alınmış 5htpyi kullanıyoruz.

5htp kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar. 5htp ile diğer anksiyolitik ve antidepresanlarda olduğu gibi akşamdan kalma hissi olmadan uykudan sonra uyuşukluğu yaşamazsınız. Sırf bu özelliği dolayısıyla taktire şayandır. Uyku ile tedaviyi birbirinden ayırabilen çok nadir antidepresanlardan biridir. Anksiyolitikler de ise uyuşukluk yapmayan yok gibidir zaten. Yani uyku faslı zamanında ve güzelce yaşanır. Uyku bittiğinde ise bitmiştir. Bizim iş bilmez antidepresanlar gibi gün boyu ayakta uyutmaz.

5htpnin orta şiddetli depresyonda etkili olduğu rapor edilmiştir. Bu anlamda depresyon hastaları hastalıkları çok ileri derecede değilse 5htpnin faydasını rahatlıkla hissedebilirler. Nitekim ben de kullanırken bir neşe patlamasına uğruyor, enerjik bir şekilde insanlarla diyaloğa geçiyor ve espirili bir insan haline geliyorum. İnsanlar bendeki değişikliği hemen fark ediyorlar. Ben onlara hiç bir şey söylemesem de.

Depresyonun yanı sıra serotonin düşüklüğünün panik atak, okb- obsesyon- fobiler- anksiyete bozukluklarını tetiklediği bilinmektedir. Bu sebeple bu hastalığa müptela insanlar 5htpnin faydasını göreceklerdir. Ben de bir obsesif kompulsif davranış bozukluğu hastası ve anksiyete bozukluğu hastası olarak 5htpnin kullandığım antidepresanların yüzde doksanından daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. 5-htp kullanırken takıntılarım çok büyük oranda azaldı. Bu ilacı uzun süre kullanmayı planladım. Ama bir iki yan etkisi beni rahatsız ettiği için kullanmaya devam edemedim.

Düşük serotonin seviyesinin iştah artışı yaptığı bilinen tespitlerdendir. Dolayısıyla 5htp serotonin seviyenizi artırırken iştahınızı da azaltmaktadır. 5htpyi sırf bu özelliğinden dolayı iştah kesici olarak kullananlar mevcutmuş biliyor musunuz? Bu çok güzel bir haber bence.

Ayrıca 5htpnin migren tedavisinde kullanılması ve baş ağrılarını azalması güzel bir diğer özelliklerinden.

Kullanan kişiyi enerjik yapması ise bu antidepresanının en sevdiğim özelliklerinden birisi. Biliyorsunuz diğer antidepresanlar ve psikolojik rahatlatıcı/ tedavi edici ilaçlar kişilerde az veya çok sedasyon yani uyuşukluk oluşturuyorlar.

5htp ssri grubu ilaçlar ve mao grubu antidepresanlarla kullanılmaması gerekiyor. Kullanmadan önce diğer antidepresan tedavinizi kesmeniz veya doktora danışmanız gerekiyor.

5htp diğer antidepresanlar kadar olmasa da kulanıcılarında cinsel sorunlar oluşturmaktadır. Kimi kişilerde cinselliğe aşırı reaksiyon, çoğu kişilerde ise cinsel isteksizlik yapması gözlemlenen yan etkilerinden.

5htp bazı insanların sindirim sistemini oldukça hareketlendiriyor ve sürekli ishalmiş gibi bir durum oluşturabiliyor.

Ben solgar 5htp kullandım. 5htp solgar firmasından olduğu gibi 5htp gnc de mevcut. ikisi de iyi firma ama ben solgarı bir parça daha önde görmekteyim. Ürünleri daha ucuz ve etkili gibi geliyor bana.

Kullandığım solgarın 5htpsi L-Hidrositriptofan, grifonnia simplicifoli bitkisinin çekirdek ekstresinden üretiliyor. Ayrıca içine kediotu kökü (valeryan root) ve B6 vitamini de katmışlar. Fiyatı 35 tl., içinde maalesef 30 kapsül var. Günde bir veya iki tane almanız gerekiyor. Ben bir tanede etkisini gördüm. Ama bu haliyle bile piyasadaki en pahalı antidepresandan daha da pahalı. Gncninkini ise hiç sormayın o 40 küsür tl. civarında aynı miktarda kapsül içeriyor.

Sonuç olarak, 5htp kullanmaya değer bitkisel bir antidepresan. Etkinliği fazla ve yan etkisi az olan bu bitkisel antidepresan kendini kullananları memnun edecektir diye düşünüyorum. Ancak “ağır” depresyon ve obsesyon- anksiyete rahatsızlıklarında hiç bir işe yaramasa endişesini de son sözden önce eklemek istiyorum. Benim durumum orta şiddetteydi ve yukarıda anlattığım şekilde fayda ve etkilerini gördüm ancak, daha ileri derecede hastalar için 5 htpnin hiç bir etkisi olmayabileceği ihtimalini yazıyı yazdıktan sonra değerlendirip son not olarak ekleme gereği hissettim. Unutmayın yukarıdaki yazı kendi fiziksel ve psikolojik durumumla ilgili. Sizdeki durum daha ağırsa, hiç bir etki görmeyip paranızı çöpe atmak durumunda kalabilirsiniz. Bilginize.

İyi akşamlar.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

5-Htp: Bitkisel Antidepresan: Serotonin Üretici ve 5htp Solgar” üzerine 38 yorum

 1. sayın yönetici arkadaş ben yıllardır antidepresan ilaçlar kullanıyorum ileri derecede okb anksiyete hastasıyım yıllardır gitmediğim psikiyatrist kullanmadığım ilaç kalmadı hastalığımda hiç bir iyileşme olmadığı gibi okb daha da ilerledi bu bahsettiğiniz bitkisel takviyeler gerçekten işe yararmı ilaçlarla birlikte kullanabilirmiyim şu anda Lustral 200 mg kullanıyorum bu ilaçlardan bir fayda görmedim acaba 5-htp b kompleks ve diğerleri işe yararmı lütfen bana bir cvp yazın buna gerçekten iht. var teşekkürler

  1. Bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Bunlar kimyasal yapılar. Bitki bile olsa etkileşime geçebilir.

 2. Sayın yönetici beni tanıyorsunuz.benim durumum ağır.Ama hem st.johns.word hem de 5HTP yi aynı anda kullandım.herhangi bir terslik görmedim.aksine güçlü antidepresan etki yaptı.ayrı ayrı kullanınca pek bi fayda görmedim.

 3. Bir süre (10 ay civarı) antidepresan kullandım(anksiyete + depresyon) ama jinekomasti şeklinde yan etkisi olunca bıraktım. 5-htp’nin de böyle veya benzer bir yan etkisi olabilir mi?

 4. geçen sene başlamıştım 5-htp ye mucize gibiydi neşeli yolda zıplaya hoplaya yürüyen şarkılar söyleyen bir insana dönüştüm sak,inledim karnım hiç acıkmaz oldu vb..fakat 6 ay sonra azaldı gibi etkisi ya da benim hayatımda kimi zorluklar da oldu ondan da olabilir..şu anda bir senenin sonunda büyük bir kriz geçirdiğimde hiç işe yaramadı..bir ara bir hafta kadar alamadım ve müthiş huzursuz son derece depresif hissettim kend,m,.belki günde 2 taneye geçmeliydim bir süre sonra.cinsellikle ilgii yüksek durum bende de oluştu..

 5. Hergün DMAE + L-Tryosin + D Vitamini + B Complex + Ester C500 + Krill Oil alıyorum. Kendimi çok çok iyi, sakin ama aynı anda tetikte, kontrollü, güvenli, rahat, keyifli ve yüksek bir sabır sebat duygusu içinde hissediyorum.

 6. Merhaba solgar l-tyrosine ve omega 3 takviyesiyle birlikte kullaniyorum bi sorun olur mu? Ayrica l-tyrosine hakkindaki dusuncelerinizi ogrenebilir miyim?

  1. İncelemiştim ama sebebini hatırlamıyorum faydalı olmayacağı kanaati oluşmuştu. Sorduğunuz ürünün ayrıntılarını şu anda hatırlamıyorum.

 7. 5-htp bende 10 gundur kullaniyorum moralim duzeldi hayattan zevk almaya basladim cinsel problemleri olan kisilerin mutlaka kullanmalarini da oneririm iyiki varsin 5-htp

  1. Evet moral verici bir bitkiseldir. Ama ağır hasta olanlarda işe yaramaz.

 8. Merhaba arkadaslar hepinize Allahln salaml olsun hepinize Allahdan acil sifalar diliyorum ben size kendi cektiklerimden bahs ediyorum anti depresan kullananl 5,6 yll olmusdu ben cok doktorlara gitmisdim beni ilk evvel her sey iyi gelmis gibi hiss ediyordum bana hic kimse yardlm ede bilmiyordu artlk hayattan blkmlsken turk kanallarlnln birinde turk dotor hastallkla ilgili bahs ediyordu ben hemen telefonla onlarla konusdum istanbulda oluyor bitkisel tedavi ediyor su an 1yll 5aydlr hicbir kimyasal ilaclar kullanmlyorum size tavsiyye ederim allah hamlnlza acil sifa versin amin anar aqayev Azerbaycan

  1. Bildiğim kadarıyla söylüyorum. Sorun olmaz. Çünkü 5 htp ve xanaxın işlevleri farklı. Ancak sorunuza kesin bir cevap bulmak için bunu size xanax yazan doktorunuza sorunuz. Sonuçta ecza eğitimi almadık.

 9. tekrar merhaba. lustralı azaltarak kestip 5 htp ye başladım. lustralın çekilme belirtileri tam olarak geçmediği için eczacı 5 htp yardımcı olabilir dedi. günde iki tane almayı düşünüyorum. siz acaba hangi saatlerde alıyordunuz? etkisi ne zaman ortaya çıkmaya başlar? teşekkürler.

  1. Sabahları kahvaltıdan sonra bir adet alıyordum. Genel antidepresan alım alışkanlığımdan dolayı. Ama ayrıca bu konuda bir şey okudum da uyguadım böyle yaptım hatırlamıyorum. Konu hakkında şu an kesin bir bilgim yok.

 10. iştah kesiyor,oburluğa faydalı.cinsel isteği azaltması ve ilişkilerimde alınan hazzı azaltması ve iştah kesmesi belirgin yan etkileri.sosyal fobi için kullanıyorum.5 htp iştahlı olduğum ve cinsel hayatım olmadığı için benim için harika bir ilaç oldu .5 htp ye 5 yıldızlı pekiyi veriyorum.antidepresanla beraber kullanmayı denediğimde hafif manyadığımı farkettiğimi söyleyebilirim.bu yüzden antidepresanı bıraktım.anidepresanlar hayvan gibi acıktırıyor çünki.her ne kadar hayvan gibi yaşasamda öyle.yemek yiyor masyurbasyon yapıyor ve var olmayan hayatıma para aktarımı için çalışıyorum.

 11. bir kaç yan etkisi yüzünden bıraktığınızı söylemiştiniz. acaba özel değillerse öğrenebilir miyim? çünkü ben de kullanmaya başlayacağım.

  1. şaşırdım. cinsel hali negatif etkileyecek bir ilaç gibi görünüyor dışardan. teşekkürler.

  1. Ömercan bey tekrar merhaba.
   Prospektüs bilgilerinde bir not bulamadım. Kombinasyonlarda iyi bir psikiyatra danışmak en iyisi. Hep ilaç etkileşimlerinden korkmuşumdur.

 12. mao ve ssri turu ilaclarla tehlikeli olan 5 htp anafranil gibi klomipraminlerle beraber alindiginda tehlikeli olur mu acaba_

  1. Klasik antidepresanlarla kullanımına ilişkin olumsuz bir şey duymadım. Ama ilacı size reçete eden doktorunuza sormak bence en doğru hareket tarzı olur. Bu konuda bir bir bilgiye ulaşırsanız bizimle de paylaşın lütfen. Çünkü tam olarak bilmediğimiz bir konu.

  2. 5 htp yi sordum etkileşim olur dediler. aynısını eczane de dedi.sonra rlxon u sordum onun için de aynısını dedi o yüzden bir şey alamadım. eczane bana omega 3 solgar tavsiye etti lakin öğrendiğim kadarıyla genel olarak balık yağlarının kullanımı kilo yapıyormuş almadım oyüzden. kilo olayı yüzünden bi de pharmaton kullanamıyorum. zayıflamak için de bir şey kullanmak isterdim lakin geçen zamanlarda tv de gördüm bir adam hem antidepresan hem zayıflama ilacı kullanınca ölmüş.

 13. Bir haftadır günde iki adet solgar 5htp kullanıyorum bir kaç günde bir enerji ve moral artışı verdi ama son 3-4 gün böyle bir faydasını da görmedim. Belki de alıştım etkilerine. Bir de ikinci ya da üçüncü gün biraz ishal yaptığını zannediyorum. Onun haricinde şahsen ne yan etki ne olumlu etki gördüm.

 14. Arkadaşlar, 5-HTP’nin SSRI,TCA ve MAOI grubu ilaçlarla beraber kullanımı çok sakıncalıymış,ölüme kadar sakıncalı durumlar doğurabilirmiş. Ben bunu, üç gün 5-HTP kullanıp(Faverin kullanmaktaydım zaten epey zamandan beri) rahatsızlık hissetmem neticesinde,araştırma yaptıktan sonra öğrendim.5-HTP’nin etkilerini merak edip onu kullanmak isteyenler,belirttiğim türden ilaçlarını bıraktıktan sonra onu denemeliler.

  Yarından itibaren yola 5-HTP olmadan devam edeceğim.Diğer denemelerime dair gözlemlerim netleştikten sonra,yorumlarımı paylaşacağım buradan.

 15. 5-HTP, daha geçenlerde benim de dikkatimi çekmişti fakat fazla üzerinde durmamıştım.Değerli site yöneticisinin bu paylaşımının üzerine, 5-HTP’yi de deneme programıma alıyorum,aynı akik taşını da onun kıymetli paylaşımları sayesinde denemeye başladığım gibi…Başka birkaç şey daha denemeye başlayacaktım zaten yarından itibaren.Süreç olgunlaştıktan sonra deneyimlerimi sizlerle,ayrıntılı bir şekilde paylaşacağım.Hoşçakalınız!..

Bir Cevap Yazın