Bitkisel Antidepresanlar- Bitkisel Depresyon İlaçları

Tekrar merhaba sevgili okurlarımız.
Bugün size bitkisel antidepresanlardan bahsedeceğim. Etkinlik seviyesi, alınabilir mi? Hangi markaları ve hangi içerikte olanları almalı? Fiyatları ve kullanılabilirlikleri vs. Yani biz başlığı açağız altını siz dolduracaksınız ki önce onlarca sonra yüzlerce tecrübe bir araya gelecek. Bu pahalı ürünlerden almak isteyen okuyucularımız veya google ile sitemizi bulan insanlar yanlış yerlerde oyalanmasınlar.

Klasik kimyasal antidepresan ilaç kullanan insanların en temelde sıkıntı duyduğu konu antidepresanların ve anksiyolitik ilaçlarının ağır yan etkilerinin olmasıdır. Uyku verme, uyuşukluk yapma, sinirsel tepkisizlikler veya aşırı sinirsel tepkiler, motor yeteneklerde zayıflama, mide ağrıları vs. gibi bir uzun bir prospektüs boyunca sıralanan onlarca yan etki insanları bu ilaçlardan uzak tutmaktadır. Bir de uzun vadeli kullanımda, ilacı kana metabolit (yani uyumlu diyelim) yapan karaciğerde ve atılım bölgesi olan böbreklerde kalıcı sağlık sorunu oluşması ihtimali de doktorların yazdığı antidepresan ilaçlardan insanları uzaklaştırmaktadır.

Toplumumuz ise bitkisel tablet, kapsül ve bitkilerin kendisinin sağlık açısından daha olumlu etkileri olduğunu düşünmektedirler. Biz bu cümleyi çok açmadan genel olarak doğruluğunu kabul ediyoruz. Bir iki husus var onu da yazının sonuna doğru bahsedeceğiz.

Bitkisel antidepresan kullanan kişiler, bu tarz ilaçlar psikolojisini düzeltmek adına vücut sağlığını bozmadığından bu tablet veya kapsülleri kullanmaktadır. Hatta bu tabletlerin veya kapsüllerin diğer kimyasal ilaç/ antidepresanların aksine, çok zaman vücut sağlığına faydaları da oluyor. Özellikle belli bir periyot için. Kullandığım bir kaç bitkisel ilaç da ben bunu gördüm. Antidepresan niyetiyle alıyorum. Sonra bir bakıyorum ki antidepresan özelliğinden daha çok benim bağırsak problemim, iştahsızlığım, dikkat dağınıklığım, uyku sorunumda kendiliğinden iyileşmeler meydana gelmiş. Bu da aslında bitkisel antidepresanların içindeki bitkinin etken maddesinin bir değil birden fazla hastalığa iyi gelecek şekilde yaratılmış olmasından kaynaklı.

Bu ilaçların genellikle içinde sarı kantaron otu, kedi otu, melissa, lavanta, nane, adaçayı,kimyon, şeretçiotu, kava kava vesaire katmaktadırlar. Bu obsesyon(takıntı)- anksiyete hastalığıyla 20 yıllardır süren mücadelemde, hepsini tek tek deneyip depresyon konusundaki etkinliklerini de test etme fırsatını buldum.

Hatırılıyorum. 1990lı yıllardı. Star tv ile başlayan tv kanalları sayısını ellerimizle sayabiliyorduk. Çatılarda telli antenlerle uğraşıyor tvnin net çekmesine çalışıyorduk. Daha henüz Ahmet Maranki gibi bitkisel tedaviler konusunda en ufak tavsiyede bulunan insanlar yoktu. O zamanlar, bitkisel tedaviler konusuna, sağlık konularına toplumun en ufak bir eğilimi de yoktu. Televizyonlarda bu konular hiç konuşulmaz konuşulmaya kalkılsa bile hemen ardından o zamanın tıpı az gelişmiş çevrelerinden tepkiler gelirdi. Ayrıca televizyonlarda sadece nanenin mideye iyi gelidiğinden daha öte bir şey söylendiğini de hatırlamıyorum.

O dönemde Ulusun dar sokakları arasında binbir araştırma sonrasında bulduğum bir baharatçından o günden sonra yüzlerce kez alışveriş yaptım. Daha aklı ermeyen bir yeni yetme olarak, o dükkanda bulunan ürünlerden kullanmadığım kalmamıştı. Nerdeyse fazlası insanı zehirleyen çiviti içmeyi bile göze almıştım. Yeni sürünmye başlamış bir bebek gibiydim. Ne bulsam ağzıma atmaya hazırdım. Yeter ki bu dertten kurtulayım.

Karabaşotu, karanfil, melissa, oğulotu, atkuyruğu, rezene, anason, adaçayı, ıhlamur, polen, bal, arısürüt, biberiye, lavanta, çörekotu, kekik, kuşburnu, papatya, sarıkantron, kedi otu kökü kullandığım bitkisel çaylardan sadece çok azıydı. Siz düşünün artık çaresizliğimi. Bu çayların hepsini, adını yazamadıklarımı ve yıllarca, defalarca kulanıp bırakarak, tekrar kullanarak denedim.

Bu tecrübemden sonra, 2000li yılların başında yaygınlaşmaya başlayan avmlerde tek tük açılmaya başlayan ve hepsi çok pahalı olan bitkisel ürünlerden elimi avucumdaki son paraları vererek satın almaya başladım.

Bunları şunun için söylüyorum. Denemediğim ürün kalmadı. Harcamadığım para kalmadı.

Bilim çevreleri tarafından yapılan araştırmalarda gösteriyor ki bu konuda beyinde sorumlu kimyasal olan serotonin seviyesini en çok sarı kantaron otu ve kedi otu etkiliyor. Bunlar en iyileri. Melisa da onlardan kılpayı sonra geliyor. Oğul otu da onun kardeşi. Kedi otunun ingilizcesi valerian root, sarı kantaronun ki ise st.john’s worth dur. Ona göre bazı satıcılar bu adlarla da satarlar biliniz. Melisa zaten melissa.

Dolayısıyla Bitkisel depresyon ilacı/ tableti satın alırken, içinde sarı , kantaron (kantron)kediotu olanlarından veya melissa karıştırılmış olanlarından tercih edin. Kapsül başı mg.larına dikkat edin. İçinde kaç kapsül var. Ona da dikkat edin. Yani çok zaman firmalar şu sahtekarlığı yapıyorlar. Kutuda 30 hap, herbirinin bitkisel karışım miligramı düşük ve fiyatıda 30 tl. Baktığınızda cazip gibi duruyor. Ama değil. Hem her bir kapsülün içine az koyuyor. Hem de az ilaç koyuyorlar. Kutunun üstünde yazıyor. Bakmıyoruz ama içinde çok az ilaç var.

Fiyat konusuna gelince, hem sarı kantaronun hem de kedi otunun 60 kapsülünün fiyatının 35 tl.yi geçmesi kar marjlarının yükseldiği gösterir. 40 tl.den fazla da ödemeyin kesinlikle derim.

Tanınmış firmalardan almaya özen gösterin, bayrampaşa merdivenaltı imalathaneleri çok artık. Bitkisel karışım hazırlama işini yapmak istemiştim zamanında. Ama bu iş, ayrıştırma, ayıklama, muhafaza etme, paketleme gibi çok karışık işlemler istiyor. Yani size kedi otu ekstresi sattığını iddia eden bir firma kedi otu tozunu kapsülleyip de satabilir. Ama biz kediotunun ham tozunu değil içindeki depresyona faydalı etken maddesini istiyoruz. Onu bir takım yöntemlerle otun içinden çekip alması lazım. O bize faydalı ham toz yutmakla biz iyileşemeyiz. Bunu kötü firmalar sıklıkla yapabilir.

Firma olarak kesin bir tavside şu aşamada bulunmayacağım. Ama bilinen markalar her zaman iyidir. Çünkü bu firmaların kaybedecek bir itibarları vardır.

Bitkisel antidepresanların etkisinden memnun kalarak uzun yıllar kullanmayı planlıyorsanız. Mutlaka ilacınızın içinde bulunan bitkinin uzun vadede kullanımında, vucüda bir zarar veriyor mu bir araştırın. İddialı bitkiler vardır. Uzun süre kullanımı vücutta bazı olumsuz etkiler doğuruyor. isim isim vermek ayrı bir yazının konusu ama demek istediğim araştırın.

Sonuçta insan olduğu doğaya ait olduğunu 2000li yıllarda tekrar keşfederek sanayi devrimiyle terk ettiği doğaya tekrar geri dönme yoluna girdi. Umarım bunu da dejenere etmeden kullanır.

Hepinize şifalar diliyoruz. Yorumlarınızın başkalarına da en önemli rehber olacağını unutmamanızı temenni ediyor. Paylaşarak topluma çok az zahmetle faydalı olun.

İyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bitkisel Antidepresanlar- Bitkisel Depresyon İlaçları” üzerine 11 yorum

  1. Şu kullandığınız ve bağırsak dikkat dağınıklığı vb iyi gelen bitkisel ilacın ismini verseniz mükemmel olurdu.

  2. Lustral kullanınca 5 dk. sonra şekerli yiyecek aldığımda çikolata ,,reçel ,bal titreme çok az oluyor

    1. Bir kullanıcımız baş bölgesinden demişti. Ama bir bilgim ve tecrübem yok. Tavsiyede bulunamayacağım.

  3. peki direkt bu bahisettiğiniz otları kullansak faydası olmaz mı acaba?bir de siz bahsettiğiniz kapsulleri kullandınız mı,bir faydası oldu mu?ben yıllardır antidepresan kullanıyorum ve doktorum karaciğerlerinin durumu iyi değil diyor.

    1. Bahsettiğimiz otları kullanmanız da yararlı olur. Aynı şey. Ancak böyle daha pratik oluyor. Fakat karaciğerler zarar görmesin istiyorsanız, otlar dediğiniz gibi daha faydalı olabilir. Karaciğer probleminiz varsa bu bitkilerden seçerken özellikle karaciğerlere faydalı olanlardan seçerseniz, tedavinize de katkı sağlamış olabilirsiniz. Yukarıda ismini saydığım bitkiler depresyona faydası ile bilinen ve faydalı olan bitkilerdir.

    2. ‘Afye ‘özel bir ekip tarafından haZırlanan bir markadır ben kullanıyorum güvenilirliği üst seviyedir…

Bir Cevap Yazın