Bitkisel Depresyon İlacı Sarı Kantaronun (Kantaron) Faydaları- Kapsül- Yanetkileri

Merhaba.

Bugün tekrar bitkisel antidepresanlar hakkında bir yazı yazmaya karar verdim. Çünkü bitkisel antidepresanlar üzerinde birden fazla yazı yazılmayı hak ediyorlar.

Bitkisel antidepresan olarak sarıkantaron (hypericum perforatum) otunu anlatacağım. Sarı kantaron otunun ingilizce adı st johns wort (st john’s wort). Uzun süredir kullanmak istiyordum sarıkantaron bitkisel takviyesini nihayet denedim. Aşağıda yer alan yazımı;
Sarı kantaron otunun; çayının faydaları,
Bitkisel kapsüllerinin-gıda takviyesinin etki/faydaları- yanetki değerlendirmesi,
Sarı kantaron özütü üreten/satışı yapan firmalar, fiyatları ile
Diğer kimyasal antidepresanlarla sarı kantaron bitkisi tabletlerinin kıyaslamasını yapacağım.

Sarı kantaron bitkisel çayı kullananlar da aşağıdaki yazımızı okusunlar çünkü kapsüllerde etki oranı fazladır ancak aynı etki çaylar için de geçerlidir.

Sarı Kantaron Otunun- Bitkisinin Faydaları

Önce sarı kantaron otu nedir kısaca bir onu hatırlatalım.
Sarıkantaron;

Etkileri: İltihap sökücüdür, uzun süre iyileşmeyen yaraları iyileştiricidir , sakinleştiricidir, spazm giderici , ağrı kesici, mikrop ve virüs öldürücüdür.

Yakın zamanda BAtı ülkelerinde yapılan bir çok deney vardır. bir bilimsel incelemede (Almanya), deneklere verilen sarı kantaron tabletleri, katılımcıların %67’sinin hafif ve orta şiddetteki depresyonundan tamamen kurtulmalarına imkan vermiştir. Kantaron otu bu araştırmadan daha önce de zaten bitkisel prozac olarak dünya genelinde ün yapmıştı. Kantaronun beyindeki serotonin miktarını artırdığı düşünülmektedir.

Yapılan bir çok bilimsel deneye ilaveten bu deney ile sarı kantaronun tesiri- etkisi kesin olarak ispatlanmış oldu.

Etken maddesi Hypericin adlı verilen maddedir. Bu madde, çok güçlü depresiftir ve virüs giderici etkiye sahiptir. Virüs giderici etkisi o kadar güçlüdür ki bu etkisi sebebiyle çağın virütik hastalıklarına çare olup olamayacağı konusunda araştırmalar yapılmaktadır.

Bitki tarih boyunca bir toplum tarafından endişe, vesvese, evham, takıntı, korku, üperti, panik atak, gerginlik, uykusuzluk ve depresyona karşı kullanılmıştır.

Şahsen benim onlarca denememden sonra depresyon tedavisinde kullandığım sayısız bitkiden en etkilisinin sarı kantaron ve 5htp olduğunu buradan rahatlıkla söyleyebilirim.

Menapoz dönemlerinde etkili, karaciğere- safra kesesine faydalı, Dudak uçuğu (herpes), suçiçeği ile zona, nevralji, sinirsel baş ağrıları, bel ve sırt ağrıları, kas ile eklem ağrıları, idrar kaçırma hastalığına, gece işemelerine- altına kaçırmalara bitki çayı, tentürü ve preparatları iyi gelmektedir.

İshalde etkilidir ve çok iyi balgam söktürücüdür. Gribe ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.

Hormon düzeyindeki değişikliklerin belirtilerini azaltan ve bedene yeni güçler kazandıran özellikleri nedeniyle, menopoz sıkıntılarına karşı sarı kantaron çayı mutlaka kullanılmalıdır.

Depresyon ve Obsesyonda Sarı Kantaron Kapsülleri

Dolayısıyla aşağıda anlatacağımız depresyon/ obsesyon/ anksiyete hastalıkları ile mücadele ederken yukarıda saydığımız yan faydaları da göreceksiniz. Biliyorsunuz kimyasal ilaçların bir yan faydası yok.

Evet sarı kantaron otu ilacının depresyon üzerinde ciddi bir etkisi var. Bu ilacı aldıktan kısa bir süre sonra (yaklaşık bir hafta) daha neşeli bir insan haline geliyorsunuz. Espiri yapma isteği katsayınızda önemli bir artış oluyor. Günlük derterinizi biliyorsunuz. Bunun rahatsızlığını da bir parça hissediyorsunuz. Ama bunları hayatınızın merkezine yerleştirmiyorsunuz. Kimyasal antidepresanlarla bu bitkisel antidepresanın farkı da burada ortaya çıkıyor. Kimyasal antidepresanların bazılarında sorununuzu yokmuş gibi sayabiliyorsunuz. Bu da tek taraflı bir sorun inkarı oluyor. Ama aslında bir sorun var ve bu sorun sizden başka birileri tarafından önemseniyor olabilir. İş yeri sahibiniz, eşiniz, çocuğunuz, arkadaşınız vs. Onlardan ayrı bir frekansa geçmek de çok zaman hayatımıza kalıcı zararlar veriyor. Mesela eşinizle ayrılma noktasına gelebiliyorsunuz.

Canlılığınızı ve yaşama isteğinizi artıran bir etkiye sahip sarı kantaron otu tabletleri. Daha fazla hayata konsantre olarak yaşıyorsunuz. Kendiniz temelli yaşamaktan çıkıp etrafınıza, eşinize dostunuza daha çok vakit ayırıp onların iç dünyalarını fark edebiliyorsunuz. Çünkü yaşadığınız depresyon ve obsesyon sizi içinize kapatmış oluyor çok zaman.

Takıntılar konusuna da değinmek istiyorum. Beyninizin tam ortasına yerleşen takıntılarla birlikte yaşayabilme imkanına sarı kantaron otu ile kavuşuyorsunuz. Hatırlayın kimyasal ilaçlardan bir ikisinde takıntılarınız genellikle aklınıza hiç gelmiyordu. Ama bunda öyle değil. Takıntınızı hatırlıyorsunuz fakat onunla yaşayabiliyorsunuz. Obsesyon ve takıntının ilk oluşma anında ise umursamadan işinize devam edebiliyorsnuz.

Anksiyete de azalmaya sebebiyet veren bir bitki sarı kantaron. Dikkat ediyorum. Sarıkantaronu aldığımdan beri fazla endişeli davranışlar sergilemiyorum. Daha sakin bir insanım. Sedatif ilaç almış gibi değil tabii. Hatırlarsanız bazı sedatif ilaçlarda gelip dövseler tepki vermezsiniz demiştim. Asla öyle değil. Dengeli yani.

Düşünsel yetenekler de malumunuz antidepresan ilaçlardan bahsedilirken atlanmamısı gereken hususlardan. Genelde depresyon ilacı kullanılırken kişilerde hatırlama sorunları, irtibatlandıramama, ağır düşünme, düşünce karışıklıkları gibi sorunlar olmaktadır. Bir çok kimyasal ilaca ilişkin böyle yan etkileri yazdım. Fakat bizim güzel kantaron kapsüllerimizde böyle bir sorun olmuyor. Hatta aksine daha hayata konsantre olduğunuzdan ilgide ve dolayısıyla zekada gelişmeden bahsedebiliriz. Sonuçta evham, kuruntu, vesvese, içsel sorunlar, psikolojik sorunlar, kaygı, endişe, anksiyete, depresyon, korku, fobi, fobiler, obsesif kompulsif davranış bozukluğu veya yaygın anksiyete bozukluğu artık hangi hastalığı sayarsanız sayın
zekayı çok etkiliyor. Bunlara harcadığınız zaman sizin sağlıklı ve analitik düşünme yeteneğinizi etkiliyor.

Bitkisel antidepresanlardan 5htp ile karşılaştırıldığında sarı kantaron daha sakin ve kararlı görünüyor. 5htp de iyi bir ilaç fakat daha agresif bir yapısı varmış gibi geliyor bana.

Kantaronun bu kadar faydasını saydım. Ama şunu söylemeden geçersem insanların hakkını yemiş olabilirim. AĞIR DEPRESYON, ANKSİYETE VE OBSESYON HASTALARINDA SARI KANTARON KAPSÜLLERİ HİÇ BİR İŞE YARAMAYABİLİR. Haberiniz olsun çünkü benim obsesyon, anksiyete ve depresyon hastalıklarımın en yoğun olduğu zamanda kullandığım kantaron kapsüllerinin hiç bir faydasını görememiştim. Kullandığım firmadan kaynaklı da olabilir. Ama benim kanaatim ağır hastalıklarda işe yaramadıkları yönünde.

Antidepresan ve psikiyatrik ilaçlarla kullananlar doktorlarını danışmadan kullanmasınlar.

Sarı Kantaronun Yanetkileri

Gelelim sarı kantaron otunun yan etkilerine (bazıları buna zararları diyor);

Herşeyden önce şunu belirtmeliyim. Ben sarı kantaron kutusunu bitirmeden bir kaç gün önce, düşüncelerimde bir durağanlaşma, düşünememe, sersemleme gibi bir sorunla karşılaştım. O yüzden sarı kantaronu kullanmayı bıraktım. Ama bir çok arkadaşımda böyle bir sorun olmadığını biliyorum. O yüzden sizde olursa fark edebilesiniz diye buraya bu yan etkisini yazdım. Ama sizde olacak diye bir şey yok. Çünkü genel bir yan etki değil diye tahmin ediyorum.

Gelelim beklenen yan etkilerine;

Birincisi horlama maalesef. Sarı kantaron otunu aldığım günden bir kaç gün sonra eski hastalığım horlama illetim geri geldi. Depresyon ilaçlarının horlama yaptığını bir yazımda açıklamıştım. Sarı kantaron da iyi bir horlama yan etkisine sahip.

İkincisi ağız kuruluğu. Çok olmuyor. Ama bende hafif ağız kuruluğu bile ağız kokusu yaptığından bu yan etkinin ızdırabını daha çok hissediyorum. İnsanlarla konuşurken arama biraz mesafe koyuyor ve biraz da dolayısıyla güven sorunu oluyor böylelikle maalesef. Bu da sosyal bir sorun alanı.

Üçüncüsü cinsel açıdan. Bu da çok değil. Hele hele depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla karşılaştırılamaz.

Dördüncüsü, bu bir uyarı. Sarı kantaron diğer ansiyolitik, antidepresan veya psikiyatrik ilaçlarla etkileşime geçebilen bir ekstrattır. O yüzden ilaçlarınızın prospektüsünü iyi okuyun genelde sarı kantaron konusunda ikazlar olabiliyor.

Gelelim firma seçimine ve fiyatlara,

Ben MNK firmasının sarı kantaron kapsüllerini kullandım. Fiyatı 55 tl. 120 kapsül için. Kapsüller 400 mg.

Daha önce MNC firmasının sarı kantaron kapsüllerini kullanmıştım. Ama bu etkiyi görmemiştim. Tabii bu benim şahsi kanaatim ve tecrübem. Solgar, MNC, Aksu vital- Dr. Schiffa vs. gibi piyasada onlarca firma sarı kantaron özütü üretiyor. Araştırın iyi firma ve uygun fiyatlı olanı alın.

Çünkü bu tedavi de ciddi bir külfet getiriyor bize. Tedavi masrafı itibariyle devam ettirilebilir olmalıdır.

İlacın diyelim günlük kullanımı ise, 1 veya 2 kapsül şeklinde. Ben iki alıyorum. OKB- obsesif kompulsif bozukluk için öyle gerekebiliyor.

Kimyasal bir ilaç olmadığından ve gıda takviyesi olduğundan hafif depresyon zamanlarınızda da yanınızda bulundurabileceğiniz bir bitkidir.

Son olarak yasal uyarılarımızı da yapalım. Sarı kantaron depresyon ilaçları gibidir. Fazla bilinçsiz ve kontrolsüz tüketimi insanı komaya sokar ve ciddi tehlikeler yaşamanıza sebebiyet verir. Piyasada gıda takviyesi olarak satılmaktadır. Antidepresan ilaç veya psikolojik amaçlı ilaç kullanan sarı kantaron aldığını/ alacağını doktoruna mutlaka söylesin. Bazı ilaçlarla etkileşime geçebiliyor.

İyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bitkisel Depresyon İlacı Sarı Kantaronun (Kantaron) Faydaları- Kapsül- Yanetkileri” üzerine 30 yorum

 1. Merhabalar siteniz bana çok yardımcı oldu teşekkürler. Takıntılarım için sabah akşam, sarı kantaron çayı içiyorum iyi geldiğini söyleyebilirim. Bu çay ile birlikte 5 htp kapsülü kullanabilir miyim acaba?

 2. benim başımada geldi. yaklaşık 4, 5 gündür çayını demleyip içiyorum ve dünya dönüyor. antidepresan ilaçta kullanıyorum. belki o yuzden olabılır. kullandıgım ılacın ısmı sulınex 225 mg. benım durumumda olan var mı? yanı antıdepresanla bırlıkte kullanan.?

 3. slm sayın yönetici bir sorum olucak size antiti deprazan ilaçları kullanan bir hasta onları bıraktığının ertesi gün sarı kantaron hapına başlarsa yan etki gösterirmi tşk

  1. Peşpeşe kullanılması tavsiye edilmiyor. Uygulama için doktorunuza danışınız.

 4. mrblar.balıkyağı, 5 htp ve sarı kantaron kullanıyorum yaklaşık on gündür aşırı heyecan, panik, bunalım durumumdan dolayı kullanıyorum fakat bir faydasını görmedim henüz eczacımın tavsiyesi üzerine başladım ögrenmek istedigim sarı kantaron ve 5 htp bir arada kullanmak dogrumu, solgarın sarı kantaronunu sabah bir adet kullanıyorum sizce biraz dahamı fazla almam lazım veya sarı kantarona ilaveten önereceginiz başka bir ürün varmı ?

  1. Sarı kantaronu sabah tok karna 1 adet ve gece uyumadan 1 saat önce de 1 adet valerian kapsül kullanıyorum.

 5. tşkler admin yazıların için. ben solgarın aldım hiçbir faydasını göremedim.içerdigi degerlerle alakalıda olabilir farklı markalar denenebilir

  1. Teşekkür ederim. Marka farkının bir şey değiştireceğini düşünmüyorum. Demek ki sarı kantaron bazı kişilere hiç etki etmiyor.

 6. sn. yönetici solgarın sarı kantaronunu kullandım hiç etkisi olmadı. İnternette bir herbalistin sattığı sarı kantaron forte isimli karışımı gördüm, telefonla aradım ve solgardan farkınız nedir sorusunu sorduğumda onların içeriği 100mg bizimki 1000mg ve gerçek bitki exraktı var cevabını aldım.içeriğinde başka bitkilerde var.Normal kapsüllerden daha etkili midir, kullanılabilir mi? fikrinizi almak istedim.tşk

 7. ben yaklaşık 1 aydır kullanıyorum beni daha kötü yaptı biraz uyku yapıyor sosyal fobiye hiç faydası yok yani belirtiler bende devam ediyor kedi otu daha etkkili fakat oda geçici ve anlık etki gösteriyor bilginize

 8. ben sarıkantaron çayını içiyorum gerçekten ilk günden itibaren çok etkisini gördüm.. öncelikle baya bi rahatlatıyor insanı.. beyinen düşünsel olarak ciddi değişiklekler olduğunu fark ettim.. herhangi bir yan etkisi olduğunu düşünmüyorum.. sadece biraz uyku getiriyor eğer yan etki olarak düşünecek olursak şayet..

 9. Yazınız nedeniyle sizi tebrik ederim. Ancak yazınızda değinmek istediğim iki konu var. Birincisi horlama yan etkisi, bu kantoronun bir yan etkisi değil ancak sizi psikolojik olarak en yüksek seviyede rahatlattığı için, vucudunuzun eskiden olduğu gibi rahat uyuma sırasında rahatlıktan gelen ağır uyku horlaması. Diğer husus ise, fazla kullanımı şoka sokar, bu yanlış bir bilgidir, fazla kullanılırsa sadece mide bulantısı veya kusma yapabilir. Ancak komaya sokmaz, komaya sokma durumu antidepresan ilaçla alınması durumunda olabilir. Bende depresyon, anksiyete ve bunlara bağlı panik ataklar yaşıyordum. Doktor bana antidepresan yazmıştı ancak hiç içmedim ve bir gün bu işi bitkisel olarak çözebileceğime inandım, gittim sarı kantoron hapı ve kore ginsengi hapları aldım. 12 saate bir alıyorum, size adım üzerine yemin ediyorum bütün sorunlarım geçti, dünyaya yeniden geldim. Tam bir haftadır mutluyum ve hiçbir sorun yaşamıyorum. Ne mi yaptım? Sarı kantoronu içerken kafanızda onun bir mucize olduğuna inanın, onun her derdinize şifa olacağını düşünerek indirin mideye. 2 gün sonra kulaklarımı çınlatın. Ancak antidepresan ilaç alıyorsanız sakın kullanmayın.

 10. Arkadaşlarım,sarı kantaron anafranil türevi bir ilacın okb deki etkisini ne derece gösterir?deneyen biri varsa gözlemini yazabilir mi?

 11. doktora gitmek. Gerek yok bitkisel kapsül alın için.zaralı yoktun yan etkisi yok.ilaç kullanmayın.ben kullanmıyorum.

 12. selam hocam ben bir soru daha sormak istiyorum paxil e başlamam 2 ay oldu ve şuan fena değil azda olsa geçen sorumda yukarıdaki yazdığım sorunlarım eskisi gibi değil ama sanırım yüzde 25 lik bir düzelme var gibi ben doz olarak hala 20 mg almaktayım dozu artırmam gerektiğini düşünüyorum ama size danışmak istedim ne şekilde bir doz artırımı yapmam iyi olur

  AYRICA: paxil ile birlikte serotonin artırımı için 5-htp yede başlasam uygun olurmu 5-htp için yazdıklarınızı inceledim başlamam iyi olur kanısındayım ama sizin tecrübelerinizi önemsiyorum o yüzden cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum Allaha Emanet Olun..

  1. Teşekkür ederim. Ancak doktor olmadığım için ilaç tavsiyesinde ve doza artırımı konusunda tavsiyede bulanamam. Sadece size şunu söyleyebilirim 5 htp ve paxil serotonin üzerinde etkili ilaç ve bitkisel ürünler. O yüzden dozaj konusu, yan etkisi konusu hassasiyet arz ediyor olabilir. İlacınızın dozunun artırımı ve 5 htp ile birlikte kullanım konusunda doktorunuza danışınız.

 13. merhabalar yazılarınızı takip ediyorum ve çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz bu konuda tecrübelisiniz sosyal fobili olarak sizi takip ediyorum..

  benim şöyle bir sorum var ben çocukluğumdan beri bu sorunu yaşıyorum yaşım 38 hala devam ediyor ve hiç bir doktorada gitmedim ilaçta kullanmadım ben esnafım ve ticaretimi yapamaz hale geldim müşterilerime bakamıyor ilgilenemiyorum heyecandan konuşamıyorum kalp çarpması ellerde titreme sesimde titreme konuşamama müştrinin yüzüne bakamama vesaire bu malesef aile içerisinde arkadaşlar arasında hemen her ortamda oluyor bundan kurtulmak istiyorum biraz araştırınca paxil bu iş için iyi sonuç veriyormuş sizinde yazılarınızı okudum ve başladım.

  sosyal fobi sorunum için 1 haftadır paxil e başladım her sabah 20 mg alıyorum

  buna ilaveten akşamları sarı kantaron 1 tablet şeklinde alsam olurmu sabah 20 mg paxil akşam 1 doz sarı kantaron hapı olabilirmi ayrıca bana başka tavsiyelerinizide bekliyorum..

  1. Merhaba.
   Sarı kantaronu paxil gibi ssri türevi antidepresanlarla kullanmayınız.
   Sosyal cesaret konusunda akik çok iyidir. Mavisi daha da iyidir. Sağ üst köşede yer alan arama kutusundan akikle ilgili yazılarımızı arayın.
   Son olarak telkincd.com’da size uygun telkinler var. Alın dinleyin pişman olmazsınız.
   İyi günler.

  2. teşekkür ediyorum akikle ilgili yazılarınızı inceliyorum ve telkin ile alakalı olan sitedende inceleme yapacağım inşaallah faydalı olur ..

 14. Anlattıklarınız çok doğru. Antidepresanlarla kullanımına dikkat edilmesi gerekir, Prozac prospektüsünde sarı kantaronla kullanılmaması gerektiği yazıyor.Bir de oğulotu diye bir bitki var onun da faydaları varmış.

  1. Oğulotu ve aynı sınıftan olan melisayı da denedim. Bir ölçüde faydalılar.

 15. Sarı Kantaron ekstresi kullanırken oldukça dikkatli olmak gerekir zira,hemen hemen bütün psikiyatrik ilaçların prospektüsünde bu bitki ile etkileşimin olduğu bilgisine rastlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın