Obsesif Takıntılar İçin Bitkiler 2

Daha önce obsesif takıntılarımız için kullanılan bitkilere yönelik kısa bir giriş yapmıştım. Bir iki bitkiden kısaca bahsetmiştim. Bugünkü yazımda ise bu bitkilerden en ünlüsü olan sarı kantarondan bahsedeceğim.

Sarı kantaron bitkisel prozac olarak tanımlanacak derecede ileri bir üne kavuşmuş, dünya çapında araştırmalara konu olmuş, araştırmalarda depresyon ve anksiyete tedavisi için tavsiye edilmiş bir ottur. Bu tavsiyeleri yapanlar bilim çevreleri olunca iş daha bir ciddiye alınıyor tabi.

Ancak araştırmaların detayına inildiğinde; hafif ve orta şiddetli depresyon ile anksiyeteye de fayda sağladığından bahsediliyor. Yani ileri derecelerdeki vakalara yönelik her hangi bir iddia yok. Yine yapılan çalışmalarda bir aylık kullanımla depresyon vakalarında yüzde 60 ila seksen iyileşme sağlandığından bahsediliyor. Çalışma sistemi tıpkı bir ilaç gibi doğrudan seretoninin artırılmasına yönelik.

Sarı kantaronu da denedik. Uzun süre günde üç kez. Sonuç: Hüsran. En ufak takıntılarımızda değişiklik olmadı. Biz başarılı olamadık. Deneyen ve fayda gören arkadaşlar varsa buraya yazarlarsa seviniriz.

Yine de sarı kantorunun dünya çapındaki ünü devam ediyor. Bu da beni acaba bir hata mı yaptım düşüncesine ulaştırıyor. Ama bilmiyorum. Otunu da içtim ottan yapılan tabletini de denedim bana bir faydası olmadı veya bana öyle geldi.

Fakat geçen bir hastamızla konuşurken sarı kantoron kullandığını ilaç kullanamadığından bahsetti.

Kullandığı ilaçlar kendisinde aşırı unutkanlık yapıyormuş. Sarı kantoron kullanıyormuş. Ve dediğine göre sarı kantoronu düzenli olarak kullanıp takıntılarında fayda görüyormuş. Ben bilmiyorum kendimde görmedim. Ama fayda gören olmuş bize de aktarmak düşer.

Ama bu obsesyonun kesin tedavisi boyutunda bir şey değil tabii ki. Bu sadece ilaç yerine kullanılmak zorunda kalınan bir tedavi yöntemi. Kullanıp bütün dertlenizin bitmesini beklemeyin. Semptomların azaltılması konusunda okuyucumuz fayda gördüğünden bansediyor.

Sağlıcakla kalın.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Obsesif Takıntılar İçin Bitkiler 2” üzerine 4 yorum

 1. Sarı kantorondan 1.5-2 ay sonra cevap almaya basladim anksiyete ve takintilar iyice azaldi. Birakinca durum eskiye dondu:)

  1. yorumu yazan arkadaşım çay olarak mı kullandınız yoksa kapsül vs.mi?kapsül.ise hangisi hangi marka hangi ürün?ilaçlardan kurtulmak istiyorum.

  1. Merhaba, acelya16.
   Sizi dinliyorum. Günlük olarak yazıları kontrol ediyorum. Sorunuz varsa yarın cevap vermiş olacağım.
   Görüşmek üzere iyi akşamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.