Uykusuzluk ve Anksiyete İçin Relax Bitki Çayı Kullanımı

Bitkisel karışmları ve ilaçları hastalıklarla mücadelede ve tedavide etkinlikleri fazla olduğu için bu blogda, özellikle yazmaya gayret ediyorum. Bugün sizlere yine bir bitkisel üründen bahsedeceğim.

Son zamanlarda çok az uykuyla idare edebiliyordum. Biraz sakinleşmeye ihtiyacım olduğunu düşünerek sitemizin bir üyesinin tavsiyesiyle Relax isimli bitkisel karışımı deneyerek kullanıcı yorumları tarzında bir yazı hazırlamaya karar verdim. Relax bitki çayının içinde sarı kantaron, kedi otu (valerian), lavanta, melisa, rezene ve nane bulunmaktadır. Bu otların bir çoğunun etkileri ve bu otlardan hazırlanmış bitkisel kapsüller hakkında uzun uzun yazılar yazdık. Yani söz konusu bitkiler anksiyete, depresyon, takıntı ve uykusuzluk konusunda zaten dünyaca ünlü bitkiler. Ancak blogumuzu googleden bulmuş ziyaretçilerimiz için iki kelimeyle özetleyeyim sarı kantaron bitkisel prozac olarak, tıp literatürüne geçmiş bir bitki. Kedi otu kökü ise özellikle yurtdışında valerian root adıyla uyku sorunları, uykusuzlukta sık sık kullanılan bir bitkidir.

Relax bitki çayı, hergün gittiğiniz orta ölçekli marketinizdeki rafında öylece kendi halinde duran bir paket olarak hayatımızda yer alıyor aslında. Relax, bitkisel çaylar üreten doğadan firması tarafından üretilmiş bir bitki çayı.

Evet gelelim relax bitki çayını içince yaşadıklarımıza ve tecrübelerimize. Relax bitki çayı, bir kere öyle kutuda durduğu gibi insanın içinde durmuyor.

Relax bitki çayını, sıcak suyun içine daldırıp, 2-3 dakika sonra tüketmeye başladıktan bir saat kadar sonra ağırlaşıyorsunuz. Bugün ne kadar da yoruldum diye düşünmeye başlıyorsunuz. İnsana güçlü bir ağırlık çöküyor. Bulunduğunuz noktada sadece daha da yayılarak uyumak istiyorsunuz. Yatağa gömülerek, içinize sine sine uyumak istiyorsunuz.

Yatakla, oturma odasında tv izlerken uzandığınız ve bir bardak sıcak relax çayı içtiğiniz odada uzandığınız kanepe arası uzun bir yol olara gözünüze görünüyor. Yatağınız cennetten bir parça haline geliyor. Hayatı zinde yaşağıdım şu günlerde, bitkisel karışımı içinde üzerime çöken uykudan yerlerde sürenerek yatağa gittim diyebilirim. Tabii bu benim gibi uykuyu seven birine karışımın yaptığı bir etki. Benzer şekilde bazı ziyaretçilerimizde de etkisini görmüşler.

Uyku sorunu olanlar, gece uykuya dalmakta sorun yaşayanlar, uykuda sık sık uyananlar, yorgunluktan ve düşünceden uyuyamayanlar, uykusunu kalitesiz uyku nedeniyle alamayanlar özetle uyku sorunu yaşayanlar bu karışımı alıp deneyebilirler diye düşünüyorum.

Bu çayın düzenli kullanımının ise anksiyete rahatsızlığı konusunda yardımcı olması mümkün gibi görünüyor. Çünkü ilacın sakinleştirici, uyku verici ve ağırlaştırıcı etkileri nedeniyle anksiyete konusunda faydası olacağını düşünüyorum. Uyku verici maddelerden çabuk ve çok etkilenmem nedeniyle, böyle bitkileri uzun süre kullanamıyorum maalesef. O yüzden ankiyete konusunda yaşadığımız sorunlara ne kadar etkisi olur ancak tahminde bulunabiliyorum. Ama uyku vermedeki gücü anksiyete konusunda da etkiniliğinin bir göstergesi bence.

Bitkisel karışımları ilaçla birlikte kullanıyorsanız doktoruza danışmayı unutmayın. İyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Uykusuzluk ve Anksiyete İçin Relax Bitki Çayı Kullanımı” üzerine 21 yorum

  1. Çok memnun kalacaksınız arkadaşlar.sadece gündüz çalışıyorsanız uyku yaptığı için ben gece kullanıyorum .saygılar

 1. Site Yöneticisine: Daha önce yazdığım yorum yayınlanmadı aynı yorumu tekrar yazdım (adnan beyin sorusuna cevaben) —-OFLU—-

  1. Hayır cevabınız yayınlandı. İki ayrı sayfada aynı metni girmiştiniz. Google iki cevabı kopya metin olarak görmesin diye birini siliyoruz. O yüzden adnan beye cevap kısmındaki silinmiş olabilir. İsterseniz diğerini sileyim adnan beye cevap olan kalsın.

 2. Adnan Bey: Sarı kantaron antidepresan etkisi gösteriyormuş zaten. Ben Lustralla beraber kullanıyorum. Çok memnunum. Takıntılarımı azaltıyor. Ama siz doktorunuza sorun, o kullanın derse kullanın lutfen.

 3. Adnan Bey: Bitkiselleri (solgar sarı kantoran, kedi otu, omega 3) doktorumun bilgisi dahilinde antidepresanlarımla (lustral tolvon) birlikte kullanıyorum. Çok memnunum aklıma birçok takıntının gelmesini engelliyor. Sarı kantoron anti depresanmış. Ama lütfen kedi otu ve sarı kantaronu doktorunuz olur derse kullanın, benim doktorum (prof) kullan dedi. omega 3 ü herhalde herkes kullanabilir sanırım

 4. merhaba (Bundan sonraki rumuzum OFLU)

  Daha önce siteye Doğadan relax çayla ilgili tecrübelerimi aktarmıştım. Dikkate alınmaz diyordum ama admin buna özel yazı hazırlamış. çok şaşırtıcı geldi. Sevindim açıkçası.
  Şimdi de 6 aydır kullandığım bitkiselleri ve diğer tecrübelerimi paylaşmak istiyorum şimdi. Relax çayını bıraktım bu arada, aşağıda yazacaklarımla ters etki yapıyor, ve de çaya gerek kalmıyor.
  Bitkiselleri doktorumun (prof.) tavsiyesiyle kullanıyorum:
  —Solgar sarı kantoron kullanıyorum (günde 2) (takıntılarım daha az aklıma geliyor)
  —Solgar kedi otu gece uykudan önce (günde 1) (uyku için)
  —Solgar Omega 3 950 mg (günde 1)

  —–Ayrıca cild doktorumdan öğrendiğim psikolojik rahatsızlığı olanlarda B12 vitamini çok önemliymiş, tahlil yaptırdım, çok düşük çıktı. O günden bu yana her ay b12 iğnesi vurduruyorum (Dodeks) Bu bilgiyi psikiyatrımla da paylaştım o da teyit etti.

  —-Kendim kullanmamakla beraber bir tanıdığım farmotın kullanıyor ona da kendi doktoru tavsiye etmiş, içinde ruh sağlığı için gerekli bütün vit-mineraller var. Arkadasım çok memnun farmotinden. İçinde a vitamini olmasa bende kullanmak isterdim ama…..

  —-Ayrıca alternatif tedavi olarak, şu an new age müzik dinliyorum. Özellikle de k-i-t-a-r-o
  http://www.youtube.com/watch?v=JzykmqHtew0
  Herkese tavsiye ederim insanın ruhunu dinlendiriyor. Doktorum da aynısını dedi

  —çok eskiden akupuntur yaptırmıştım mutluluk veriyor insana, ama pahalıydı sanırımi, en az 5-6 sene olmuştur.

  —Bu siteden edindiğim bilgilerden dolayı bayram sonrası gittidiyordan akik ve obsidyen kolye ve taşı alacağım iyi geleceğini tahmin ediyorum.

  —Jinsei kolye hakkında nette okuduklarım pek inandırıcı gelmedi, insanların mutlu olması bana plesebo etkisi gibi geldi. Resmi sitesindeki ispatlayıcı denge testi vs. çok soru işaretli……
  —Doktorumun tavsiyesi takıntılar için film izlemek ve roman okumak, ben film izliyorum her gün, gönül isterki müzik çalmak ama,,,,, ilerleyen zamanda org alacağım…….

  –Bu arada okb ile ilgili -Psikiyatrının temel kitabı- adlı kitapta okb için 10 sayfa var, onuda okudum çok faydalı bilgiler edindim.
  –ayrıca doğal serotonin salgılanması için Acar baltaşın üstün başarı adlı kitabında egzersizler var, bunlar serotonın salgılatıyormuş.
  —Doktorum psikolog eşliğinde terapi tavsiye etti çok faydalı dedi, tabi başkaca nedenlerden dolayı bir türlü fırsatım olmadı.
  —Kendi keşfimdir: gezmek, farklı yerler, kültürler, turlara katılmak çok iyi geliyor bana

  (burada yazdığım bilgiler size mantıklı geliyorsa ve doktorunuz onaylıyorsa uygulayın lütfen. Bana faydalı geldi diye sizede faydalı olcak değil)

  1. oflu kardeşim bu bitkisel ürünle antidepresanın etkisini gösteriyor mu.takıntılarını aynı oranda kesiyor mu?tecrüben?

 5. Tansiyon problemi olmayanlar, sızma zeytinyağını hem sabah hem akşam kullanabilirler.
  Sabah bir yemek kaşığı ve akşam da bir yemek kaşığı.
  Kabızlık ve hemoroid problemi olanlara da iyi gelir.

  1. Ben tavsiyeniz üzerine denemiştim. İşe yarıyor. Ancak bende hafif baş dönmesi yaptı. Bıraktım maalesef.

 6. Sızma zeytinyağı anksiyeteyi azaltıyor. Ancak tansiyonu düşürüyor. Yatmadan önce bir yemek kaşığı faydalı olabilir.

  1. Yorumunuz yanlışlıkla silinen bir kaç yorum arasındaydı. Tekrar bu yorumu görmekten mutlu oldum. Mutlaka deneyeceğim. Yorumunuzun faydalı olmasını diliyorum.

 7. Relax ile ilgili mesajını yeni gördüm sanırım sürekli üyelik gerekiyor. Haberdar olma seçeneğini işaretlememe rağmen demekki arada güncel olarak kontrol etmem gerekir:) bu cvb içinde teşekkür ederim. Evet belki bazen çok mu uğraşıyorum desemde bence bir prof hocamızın dediği gibi: bu hastalığa ilk yakalananlar karanlık bir odada nerede ne olacağını bilmeden korkan çaresiz insanlar iken zamanla karanlık odada ne var ne yönde ilerleyelim diye uğrasanlar ise artık o odayı yani hastalığı keşfedenler oluyor..ben gibi…relak çayı ile ilgili yukarıdaki paragrafda:nzt 48 ki başka bir konuşmamızda kimyasal bir ilaçın verdiği kaybı bu tarz bitkiseller aşamaz demişsiniz.mantıklı…peki şuan genel bir özete: 10 mg antidepresan kullanan, gece uykuya dalmakda yüzde 20 lik bir sorun yaşayan, saçma alakasız rüya veya düşünceler boyutunda yüzde 50 lik bir parametrede dolaşan, ankisiyete, kaygı vb süreçleri olmayan, ama malesef iş hayatını bazen eh yanı nasıl unuturum diyerek alt ust eden benim, SİZCE NEYE YÖNELMEM GEREK? TAŞLAR-NZT 48-TEBOKAN-RELAX ÇAY?

  SAYGILAR…

  1. Yapılan farklı yorumlara seviniyorum. İnsanların her boyutuyla değerlendirme yapmalarını sağlıyor. Böylesi daha faydalı. Her madde herkeste istenen etkiyi yapmıyor maalesef. Benim bir arkadaşımda da hiç bir tesiri olmadı. Böyle değişken oluyor maalesef.

 8. Merhaba,

  Bu ürünü ne olduğunu kutudaki bayan figürün pozuyla algıladım aslında.Aldım tamda içiyordum ki sarı kantorunu gördüm. Ya sizin sitenizde yada başka bir sitede hatırladığım şu cümle ile duraksadım:
  “sarı kantoron içeren(solgardan tutunda nereye kadar olursa ola) ürünler ile anti depresanlar aynı anda kullanmayınız.”

  Evet cümle buydu. Hemen aman sonra kazayla zihnime zarar vermiyim dedim ve içmedim.Şuan pc masamda bana bakıyor. Peki neden içmeki stedim?
  20 mg cibralex kullanmaya başladım. Valdoxan adlı ilaç da biraz bende ankisiyete yan etkisini gösterdi diye. 1 ay kullanınca 20 mg cibralex (oda yapmamış olabilir diye düşünmemem rağmen) gece uykuya dalamamazlık, 3-4 saat yatmak için of pof çekmekle geçti. yahu hocanın inadına ben 10 mg ye geçeyim dedim ve uykuya dalmakdaki sorunumu atlattım.Buda ayrı bir dert. Acaba bazen dikine mi gitmek gerek. Yada hocam mı beni anlamadı!!!

  Özetle bu relaxı içmedim.Şuan uyku veya ankisiyete çekmeyen bi adamım.Tek derdim ki oda azaldı ama gece saçma sapan bu ne ya diyeceğim rüyalar..E şimdi bu düzelme varken içmelimi o relaxı içmemelimi?

  Sabahları zor uyanan bir adamım diyip yazımı sonlandırayım.
  Sayın site sahibine yine bizlere destek çıktığı için teşekkür ederim.

  1. Murat bey merhaba.
   Yorumunuzu dikkatle okudum. Sizde bu konularda çok mesai harcayan birisiniz.
   Sarı kantaron ve depresyon ilaçlarının birlikte kullanılması konusundaki hatırladığınız konu doğru.
   Evet kantaronu da bir depresyon ilacı kabul etmek gerekiyor. Dolayısıyla iki depresyon ilacını aynı anda kullanmak bir çok sıkıntı ortaya çıkarabiliyor. Bazen miktarı çok az bile olsa.

   İkinci husus sabahları uyanma sorunu. Bu konuda benim şimdiye kadar tecrübe ettiğim en iyi ilaç nzt48. Ama bazı kişilerde biraz dalgınlık yapabildiği iddia ediliyor onu bilin.

   Üçüncü husus gece rüyalarda hissetiğiniz rahatsızlık. Bunu bitkilerle veya ilaçlarla aşmanız yeterince mümkün görünmüyor. Şimdiye kadar ki tecrübelerimden gece rüya sorunlarında en başarılı ürün grubunun şifalı taşlar olduğunu gördüm. Örneğin bir lapis lazuli taşıyla bütün mahallenin rüyasında korkan çocuklarının gece uykuda korkma sorununu(karabasan hissini) çözmüştük. Mahallede taşların etkisine inanmayan herkesi de etkilerine inandırmıştım.

   Ama sizde lapis işe yarar mı bilmiyorum. Akik, mercan, vs. bunlar uykuda etkili taşlardır. Ama siz internetten biraz araştırıp kullanın. Neticeden bana da bilgi verirseniz çok sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.