Anafranil Kullananlar- Anafranil Fayda-Yanetkileri

Anafranil Prospektüs

Ürün Hakkındaki Detaylı Yorum ve Analiz Aşağıdadır. Eğer Aradığınız Yalnızca Prospektüs Bilgisi İse, Anafranil Prospektüsü İçin Tıklayın>>>

Anafranil Hakkındaki Tecrübelerimiz ve Kullanıcı Yorumları

Toz pembe hayallerden, çamur rengi kabuslara dönen gençliğimde, kanatlanmış bir kelebeğin yüzüme konuşu gibi yaşadığımı tekrar hatırlatmıştın sen, eski dostum Anafranil. Bütün çekilmez sıkıntılarına rağmen, güler yüzün, muhabbetin canımı yakan bedeninden daha ağır basıyordu senin.

Bugünki konumuz benim anksiyete ve anksiyete- obsesyon tedavisine ilk başladığım ilaç olan anafranil. Anafranil aynı zamanda psikiyatrik ilaçlarla ilk tanışdığım ilaç oldu. Bugüne kadar yaklaşık 30 kadar çeşitli psikiyatrik anksiyete ve takıntı ilacı kullandım. İlk tanışmamın anafranil ile olduğu düşünüldüğünde, ciddi bir şok yaşadığımı şimdilerde daha iyi anlıyorum.

Yazımı üç bölüm halinde hazırladım. Birinci bölümde ilacın genel etkileri, ikinci bölümde yan etkileri, üçüncü bölümde ilacın özellikleri ve ilaç kullanımında dikkat edilecek hususlar olarak hazırladım.

anafranil

Anafranilin Etkileri(Bazıları Buna Fayda Diyor):

Öncelikle antidepresanların ciddi yan etkisi olan ilaçlar olduğunu ve doktor reçete etmeden ve onayı olmadan kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Burada yazan yorumlar, size yazılmış olan Anafranilden dolayı benzer fayda ve sorunları sizler de yaşıyorsanız, bunu fark edebilmeniz ve tedaviye faydası olması içindir. Buradan fark ettiğiniz etki ve yan etkileri de kendi başınıza değil doktorunuzla değerlendirmeyi unutmayın. İlacı bırakıp bırakmamaya kendi başınıza karar vermeyin. Aşağıda yazanlar herkesin başına mutlaka gelecek etkiler değildir. Sadece benim bu ilacı kullanırken yaşadıklarımdır.

Bir kere anafranil depresyon, anksiyete ve okb tedavisinde kullanılan ilaçların bir çoğundan daha etkili bir ilaç bir kere. Depresyonda son zamanlarda az yan etkili, ama etkili bazılı ilaçlar ürütildi. Kullandım etkilerini biliyorum. Depresyon sınıfındaki yeni antidepresanları belki etkinlik (yan etki ve fayda/etki beraber düşünüldüğünde) geçemeyebilir ama anksiyete ve anksiyete- obsesyon (obsesif kompulsif davranış bozukluğu) tedavisinde anafranili tek geçerim.

Şöyle ki, bir faverin, paxil, cipram, cipralex, cymbaltanın anksiyete ve obsesyona etkisi karşılaştırıldığında anafranil onların hepsini şöyle elinin tersiyle geriye doğru iter önlerine geçer. Bendeki hastalığın en güçlü olduğu zamanlarda, en iyi performası görecek kadar etkiliydi yani. Tabii bu benim kişisel değerlendirmem. Aradan geçen zaman faktörü hatalar da olabilir. Sonuçta 20 yıl önce kullandım ben bu ilacı.

İlacın faydaları 15 gün sonra çıkmaya başlıyor. Kendine güveniniz, depresyonunuz, anksiyete- obsesyon ve anksiyeteniz, kaygı bozukluğunuz, fobiler, narkolepsiye eşlik eden katalepsi, panik atak vs. rahatsızlığınız önemli oranda azalmaya başlıyor. Önemli bir etkinlikle hayatınızı tekrar düzenliyor. Kontrolden çıkmış yaşantınız tekrar bir düzene giriyor. Uyku sorunu olanların sorunu için birebir. Dikkat bozukluklarında faydası vardır. Aklınızı topralamanızı sağlar.

Kullanımdan kısa bir süre sonra yan etkilerini saymazsak eski güzel günlerinize dönmenizi sağlar. Hayatınızı tekrar yaşamaya başlamanızı sağlar. Tabii bunda yan etkileri saymıyoruz. Yan etkilerin yoğunluğu zaten ilacın etkinliğini oldukça düşürüyor. Yani ilaç çok etkili ama yan etkileri dolayısıyla bırakmaya karar verebiliyorsunuz.

Anafranilin Yan Etkileri:

İştah artışı yapar. Yediğiniz her şeydene zevk almaya ve hatta doyamamaya başlarsınız. Başka kimsede yaptığını duymadım. Ama bende inanılmaz kasılmalar oldu. Sürekli bütün vücudum ve özellikle ayaklarım kasılıp duruyordu. Anafranilin verdiği uykuya dayanabilecek babayiti daha duymadım. İlacı aldı mı bir kere dünya yıkılsa duymazsınız. Kendi kış uykunuza yatarsınız. Vücudunuzda ısınma olur. Kış mevsiminin ortasında yarı çıplak gezebilirsiniz. Ağız kuruluğu en bilinen yan etkisidir. Ağzınızın içi pabuçiçi gibi kuru olur. Okb rahatsızlığı olan hastaların duyduğum kadarıyla hemen hemen tamamı bu ilaçla uygulanan tedaviye cevap verir.

Yeni nesil ilaçlarda ve serotonin geri alım inhibitörlerinde durum o kadar da iyi değildir. Ama anafranil bir trisiklik olarak bu konuda oldukça başarılıdır. Doş aşımı ve yanlış ilaçlarla kullanımı insanı öldürebilir diye düşünüyorum. Çünkü 75 lik bir tanesi benim bütün bilincimi kaybetmeme sebebiyet vermişti. Hassas bünyelerde yavaş yavaş doz yükseltmelidir. O yüzden kullanmya karar verenler aşağıda yer alan prospektüs bilgilerini çok dikkatli bir şekilde okumalıdırlar. Cinsel hayattan zaten bir şey bahsetmiyorum. İlaç iyice vucüda alışanakadar sizde bir cinsiyet belirtisi olmaz. İlacı almaya başladıktan sonra günden güne ilacın yan etkisi azalır. Bir iki ay içinde en az yan etki seviyesine gelir.

Yan etkilerini azaltsın diye eskiden doktorlar nörodol diye bir damla verirlerdi. İddiaya göre yan etkisini azaltıyormuş. Ama ben denedim bir de nörodolün yan etkilerini gördüm. Felaket bir kasılmayla hayatımın en zor fiziksel ve yan etkili gününü yaşayarak.

Bazılarının nabzını yükseltebilir. Bazılarında halsizlik yapabilir. Bazılarının gün ortasında ayakta uyumasına sebebiyet verebilir. Emerek tüketmeye çalışırsanız bir süre sonra acı bir tad ortaya çıkar. Kabızlık yapar. İlacı yan etkisinden dolayı bırakmayı defalarca kafanızdan geçirirsiniz. Etkisinin faydasını unuttuğunuz anda da ilacı bırakıverirsiniz. Baş döndürmesini Anafranil kadar iyi yapan başka bir ilaç görmedim ayrıca.

Bazılarında konsantrasyon bozukluğu ve hafıza sorunları yapabilir.

Anafranil İlacının Çeşitleri

ANAFRANİL 10 MG./ 30 TABLET Fiyatı : 6 TL.
ANAFRANİL 25 MG./ 30 TABLET Fiyatı : 12 TL.
ANAFRANİL SR 75 MG 20 TABLET Fiyatı : 10 TL. bu bir çelişki ama böyleymiş.
Bir de 75 mg. olup Divitab olan Anafranil bölünebilir tablet var.

Bu sitedeki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız. İyi okuyun, sorun, soruşturun, doktorunuza danışın. Kimsenin başına kötü bir şey gelsin istemeyiz.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Anafranil Kullananlar- Anafranil Fayda-Yanetkileri” üzerine 111 yorum

 1. Arkadaslar bende kaygu problemi var sanki bende bi hastalik varmis gibi hissediyodum ama bunu yenmeye baslamistim yinede bi doktora gorunmek istedim bana anafranil 25 mg lik verdi. Dun gece ictim sabah uyandigimda cenemde ve vucudumda kasilma oldu yutkunurken zorlandim midem bulandi ve titreme geldi ara ara . Sizde de ilk kullanimda boyle bi problemle karsilasan var mi ?

 2. Arkadaşlar bende 6 senedir bu hastalık la boğuşuyorum ben ilk başta deneöediğim ilaç kalmadı 6 ay uyuyamadım sonra doktor şöyle düzenledi günde anafranil 75 mg, günde lustral 100 mg, günde risperdal 1 mg, akşamda 100 mg serıquel aldıktan sonra iyileşmeye başladım. Ama Şu anda halen günde 4 hap alıyorum ve anafranil yerine prozac kullanıyorum. Aldığım kiloları da veremiyorum . Allah acil şifalar versin hepinize

 3. Ben başka ilaçlar kulandim bunu yeni hastane doktoru verdi psikatirim baska haplar verdi 17yildir kullanmadıgim hao kalmadi deneme Tahtası na dönmüşüm Allahima şükür şimdi eski halime donuyor gibiyim ben beni unutmuşum beni taniyanoar normal hâle döndüğümu onceden bakislarimdan durusumdan korktuklarini söylüyorlar şimdi çok çok iyiyim şükür bende yazdığı yan etkiler olmadi aksine istahim yok ama normaldede uyumayi seven biriyim Rabbim herkese acil şifalar diliyorum
  ilaç siz günlere

 4. Anafranili 3 aydır kullanıyorum. Anksiyete Bozukluğu ve hafif derecede OKB var. Bende 2009 yılında başlamıştı. Devamlı kusuyordum. Doktor depresyon teşhisi koymuştu. Ve tabi sonra da somatizasyon bozukluğu var demişti. Yani psikolojik rahatsızlık vucüda fiziksel gerçek bir hastalıkmış gibi yansıyor. Benim de direk mideme vurmuştu işte. Depresyonu atlatınca geriye anksiyete kaldı. Arada ataklar gelmeye devam ediyordu. Çok zor günlerdi benim için. Allah herkese şifalar versin. Birçok ilaç kullandım; cipralex, efexor, ludiomil. Hepsinin faydası geçiciydi. En son Numune Hastanesi’nde doktor Mecit Çalışkan’a gittim. Bana Anafranil verdi. Şuan 100 mg alıyorum. ilk ay çok kötü başlamıştı yan etkiler açısından. Kabızlık ve ağız kuruluğu, sersemlik, baş dönmesi vesaire. Sabrettim bu süreçte doktorumla iletişim halindeydim. Madem bir tedaviye başlamıştım sonunu getirmeliydim. Ben de devam ettim. 1 ayın sonunda gözle görülür değişimler yaşadım. Pozitif yönde etkilerini görmeye başlamıştım. Tabi bir yandan yan etkiler devam ediyordu. Kabızlığı beslenme şeklimi değiştirerek büyük ölçüde yendim. Ağız kuruluğu zaten devamlı değildi. Yaklaşık bir aydan beri de ayağa kalkınca göz kararması oluyor. İnternette araştırdım. Anafranil tansiyonu düşürüyormuş. Emin değilim doktoruma danışıcam. Kısaca ilaca laf yok, gerçekten işe yarıyor ama yan etkileri ile beraber. İlk 3 ayım bitti bir 3 ay daha kullanıp düşürücez doktorumla bakalım. Bu hastalıklar gerçekten zorluyor insanı. Herkesin bir imtihanı var bizim payımıza da bu düşmüş napalım kabullenip, beraber yaşamaya alışıcaz. Hayata tutunun, devamlı meşgul olun ve etrafınızda pozitif kişiler olsun, maneviyatınızı yükseltin, rabbinizle olan ilişkinizi kuvvetlendirin, ondan isteyin, inanın yaşam güzelleşecektir.

 5. Arkadaşlar başarabiliyorsanız ilaç kullanmayı doktorunuza sorun kesin. Ankara’da Hipnoz bir günde panik atak tedavisine gittim ve atlattım Hamdolsun tavsiye ederim,ofelya thomas netten bakın bilgilerine

 6. Bende 3 senedir kullanıyorum çokça faydasını gördüm ama yan etkilerini de ama hastalığım aklıma gelince aman boş ver diyorum

 7. Önceden paxil kullanıyordum, rahatsızlığım artınca doktorumla görüştüm ve anafranil sr 75mg yazdı. Daha tedavinin ilk haftasında olmama rağmen faydasını görmeye başladım. Gerçekten güzel bir ilaç tavsiye ederim.

 8. 8 aydır ama tamir kullanıyorum 225 mg aşırı terleme yapıyor allah herkese hayırlı şifalar versin

 9. anafranil 75 mg kullanıyorum 1.5 aydır ılk ıkı hafta hayat cok guzeldi okb kurtuldum sanıyordum ama 2 hafta sonra eskısı gıbı oldu azalma var ama ılk 2 haftadakı gıbı degıl tozu artırmalımıyım toz asımı kaca kadaar gıdebıklıyorkı cok etkılı bır ılacmıs fazla tozdan korkuyorum fikirlerinizi eksik etmeyınz.

  1. Aklınıza geldiği şekilde doz artırmayın bu ilaçların ağır ilaçlar olduğunu unutmayın. Doktorunuzla konuşarak uygun gördüğü taktirde kademeli artırabilirsiniz.

  1. Anafranili kullanmaya dewam ediyor musunuz? yan etkileri cok fazla ama ilaç baya faydalı. bırakınca nasıl olacak. azalltım biraz gerginim hep.

 10. Bende huzursuzluk kaygı var ve anafranil kulanıyorum evet faydasını görüyorum ama bende uykusuzluk yapıyor uyku düzenim çok bozuldu.

 11. Slm arkadaşlar öncelikle allah hepimize şifaversin
  Ben 26 yaşındayim çocukluğundan beri OKB hastasiyim bununla birlikte aşırı şekilde baş ağrısı çekiyorum
  Çok zor bir hastalık Allah düşmanıma bilevermesin bu OKB rezaletinden kurtulma yokmu lutfen kurtulanvarsa yazsın.

 12. Yıllardır obsesifim anafranil en iyi ilaç bence ve hayatımın en kötü günlerinden birinde anafranil 75 mg yuttum müthiş bir tanışma oldu yıllardır beynimi yiyen ses SUSTU… ama yan etkileri yüzünden içemedim 35 mg denedim çenemi çok kasıyordu iki ay içmedim ama obsesiflik canıma tak edince 25 mg aldım bir haftada alıştım hapa şu an ikinci haftadayım herşey çok iyi gidiyor günde bir kere akşam yemeğinden sonra atıyorum bir sonraki gün ikindi vakti obsesyonlarım gelmeye başlıyor akşam yemeğini iple çekiyorum.obsesyonlarım yüzünden ölmeyi istiyordum anafranil bana çok iyi geldi okbsi olupta kullanmayan ümitsizliğe düşmesin kullansın.ilacın yan etkilerini azaltmak için doktorlar böyle yapıyor düşük dozla başlayın ve dozu yavaşça arttırın anafranili bırakınca aynı günlerime dönmekten korkuyorum umarım serotonin geri alımı gerçekten oluyordur eğer kullanmayınca tekrar obsesif olucaksam boş.. ömür boyu bununla yaşayamam ya bir gün elbet bırakıcam unutmayalım şifayı Allah c.c. veriyor

 13. Salam men Azerbaycandan yazıram ilacınız çox gözel ilaçdı,ancaq 75-liyi çoxdandı gəlmir onu nece elde etmek olar xaiş cavab yazın?

 14. 2 aydır anafranil 25 mg kullanıyoum. iştahım gayet yerinde fakat kilo kaybı yaşıyorum. acaba anafranil ilacından olabilir mi?

 15. Aslinda daha cok bilincleniyosunuz bu sitedeki yorumlari okudukca.Sevgili yonetici sizdende Allah razi olsun.Ama gel gorki oyle zor bir hastalikki yapacagimiz tek sey herhalde beynimize hukmetmek ki bunu demek sacmaoluyo tabii.Artik bende bittim gozumun onunde o kadar aci sekilde yasiyorki oglum gunden gune bende bittim.Oglum su an o kadar kotuki yasamak bile istemiyor.Doktor ve terapistleriyle devamli kontak halindeyiz ama yok, yok, yok…..Gercekten ne yapacagimi bende bilemiyorum.Sevgili yonetici verdiginiz degerli bilgilerede cok tesekkur ederim.Umarim oglum bu siteye girmez, silindi dedigim yazilari tekrar gorupte bana guveni azalmaz.Hayatta en cok guvendigi insan benim cunku.Yazilariniz icin tekrar tesekkurler sevgili yonetici.Umarim guzel gunler bekler herkesi.Saygilar

  1. Kim olduğunuz gözükmüyor. İsim de girmemişsiniz. Şu an anonim görünüyorsunuz. Hangi yazının size ait olduğu belli değil.

 16. Takıntısı olan insanlara ilaç tedavisi onları rahatlatacak bir aracıdır asıl önemli olan farkındalık terapisidir bendede takıntılar vardı takintiyi takıntı edinir olmuştum uyuyordum kalktigimda direk aklıma takıntı gelirdi unutmak isterdim ama asla unutamazdim kimseye de soyleyemeyince depresyona donusurdu üzülürdüm halime ama takintiyi hatta takintidan at yarısına iddaaya maç hastalığına aşık olmaya kadar bırakmak isteyip bjrakamadiginiz ne varsa farkındalık Terapisi sayesinde kurtulursunuz bende takıntılar vardı çok mantıksız olduğunu bilirdim ama maalesef genede takıntı ederdim düşünceler beynimi kemirirdi farkındalık terapisini takintiya uygulamak için takıntısı olan düşünecek mesela diyecek ki benim bu hastaligım düşüncelerim nasıl başladı nasıl devam ediyor ve nasıl sonlandirmam gerekir diye düşünecek hasta kendisinin bir birey olduğunu fark edecek ve diyecek ki takıntılar benim elim ayağım gibiydi ama değil çünkü ben bir bireyim diyecek tek kişiyim diyecek tedavisi 100de 100 ben OKB yani takıntı hastasiydim bu terapiyi yaptım yemin ederim hiç kalmadı bendede depresyon var kurtulamadim ama Allah şifa versin oglunuza ve tüm takıntı hastalarına bu arada uzman değilim ama farkındalık Terapisi işe yarıyor tşkler

  1. Bendede boyle olıyor takıntılardan kurtulamıyorum bence anafranıl ıcdıgımden boyle oldum ne yapım ben aklıma bır weyı koydum cıkmıyorkı cıkmıyor hıc kımseye soylemesem depresyona cevırıyor

 17. Bundan 3 yıl önce kızım trikotolomani kısaca Kaş ve kirpik koparma Hastalığı’na yakalandı şu an 9 yaşında 3 yıldır tedavi görüyor kullanmadığımız antideprasan kalmadı şu an anafranile yeni başladı 10 gün oldu iştahsızlık ve uyku düzensizliği var artık neyle karşılaşacağımızı bilmiyorum gözünün içine bakıyoruz Rabbim kurtaracak benimde yavrum bir gün sağlığına kavuşacak Rabbim benim çocuğuma ve sizlere yardım etsin öyle zor bir süreçki anne ve baba olarak o kadar çaresiziski nasıl geçecek bilmiyorum ama inanıyorum ki bir gün geçecek yavrumun o halini gördükçe canımdan can gidiyor sadece gizli gizli ağlayıp içimi dökmeye çalışıyorum ama bazen o da yetmiyor uyuduğu zaman öyle mutlu oluyorumki çünki o zaman koparmıyor gözleri kıpkırmızı olmuyor kaş koparmayı bırakalı 2 yıl oldu ama kirpikler halen devam ediyor :(:(:(:(

 18. birde bu sitede yorumlar ne kadar uzun kalır bilemem tr de bide öyle bir sorun var ps,koloji siteleri kapanıyor,,ilacın bir yan etksiide bende beyini demir bir maske giydirmiş gibi zorlayıp, kendine özel stres yapıyor.İlaç firma farkını ve srrın ne demek olduğunu merak ediyorum..Buraya yazma imkanı veren yöneticiyede teşşekkür ederim,söylencek bir şey yok hayat boyunca çekecem,ama en azıdnan yatağımda rahat olmak istiyorum,toplum çok yargılıyor rol yapıyor,tembel,salak her şeyi söylüyorlar,çok gücüme gidiyor..Kırılan bir şeyde değilki bedensel engelli gibi de değiliz ki al bak benim bu organ çalışmıyor diye ispatlayabilelim..ben zihisel bir engelliym ve çok ayıp ve bedensel engelliler gibi çalışamazsında..

 19. 32 yaşında ağır bipolar hastasıyım, bir işte çalışamıcak akdar,engelli aylığına bile başvurucam ümidi kesimtim artık,neyse anafranil benim jokerim oldu,3 yıla yakın kullanıyorum. yan etkisi kilo almayı geçtim.

  az hareket etiirmesi ve sınava açılşıyorsan 5 de 6 da 1 beyin gücüyle çalışmam.Birde bende düşük tansiyon var,bazıları ve bir doktor psikiyarti ilaçlarını minimum düzeyde kullan dedi.
  Arkadaşlar;hepiniz acil şifalar ama bide şu şeyler var,psikoloğa gitmek,ilaç iyi gelsede kronik hastalarda 15 gün içinde gitmek,dua etmek lazım.Allah(c.c.)dan istemek lazım,ben ne hastalar biliyorum,bir ksıım depresyon geçirenlerin bipolar olma ihtimali var.Çok dikkatli olun.
  Bu hastalığı araştırın anne babanız bile yeri gelir elinde ama tembel,bir hastalığı yok diyebilir ki bana öyle diyorlar.Şuda unutulmasın tedabvisizlik hastalıpı kronikleştirebilir,yani ilaç iyileştirmeyebilir ama yavaşlatmasıda bi tedavidir,,stres ve yaş artıkça hastalıklar artıyor,dikkatli olun..ayık olun,iyi doktorlara gidin,kendi araştırmanızıda yapın,akıllı olun..

 20. Selam Arkadaslar öncelikle herkese cok gecmis olsun ALLAH sifamizi versin hepimizin. Bende sikintilar yasiyorum hayat cok sacma ve bos geliyorum etrafi algiliyamiyorum hersey cok tuhaf bir bosluk icersindeyim anlatilmasi cok guc sikintilar 2 yili gecti doktor doktor gezmekten fenalik geldi icime, ben bu hastaligi 2 yili geckin bir zaman önce yakalandim. Hata yi aslinda ilk basta yapiyoruz, hemen pisikolog pisikiyatris kapi kapi geziyoruz ardindan kimyasallar sonuc ortada bir haltta olmuyor.Suan selectra kullaniyorum doz her gecen gun artiyor bununla birlikte takintilarda dayanilmicak hala geldi. Kafama koydum Anafranil baslicam doktorta zaten bu ilaca dogru yol aldi gibi. Eger bu yazdiklarim foruma girerse sizden sunu rica edicem. Bir grub kurmak istiyorum terapi grubu istanbulda ben suan istanbula yerlesiyorum. Konustukca daha cok rahatliyoruz bunun farkina vardim kesinlikle bu böyle katilmak isteyen arkadaslar lutfen iletisim halinde olalim. Bu fikre nerden vardim diyeceksiniz. Bu sikintiya yakalanan bir cok insanlarla konustum cogu kisilerin grublari var her hafta en az 4 defa toplaniyorlar. Bu grub terapileri cok iyi geliyor insan kendini kus gibi hafiflemis hissediyor. Bence super fikir yapalim derim, Formu cok kullanmayi bilmiyorum mesaj okuyamam eger kabul olurlasa adminde izin verirse mail vermek istiyorum. hako47@hotmail.com lutfen ulasin not: Kesinlikle maddi olarak kimseden birsey beklentisiz olarak kurulan bir grub olucak. Herkese cok gecmis olsun acil sifa

  1. Bende yıllardır okb yasıyorum ayrıca kaç yıldır aşiri endise kuruntu hasta olucakmış hissi vs. Vb. çok ilaç denedim geçen yıl Arif Verimli beye gittim cevremdekiler doktor doktordur bu kadar para verilirmi dedi güldüm geçtim onlara bana 3 ilaç verdi yaklaşık 2 ay yan etki yaptı bu ilaçlar kilo aldım epey zaten bu yuzden bıraktim kendi kafama gore tam iyilesmeye baslamama ragmen ilaclari kestim iclerinde Anafranil de vardi ama en cok cipralex bana yan etki yapti anafranil yapmadi iste bu kisiden kisiye degisir Suan yine iyi degilim kaygı kuruntu evhsm vesvese ne ararsan bende biliyorum hicbir zaman biz normal bir insan olamiycaz belki yaslilikta buyuk ihtimal rahatlariz Anafranil ictikten 5 6 saat kadar sonra inamilmaz rahatliyorum

 21. acil şifalar diliyorum inşallah iyi olur hem bide küçük yaşta keşke yakınımda olsa’da ona yardım edebilsem duygularını düşüncelerini anlamakta yardımcı olabilsem allah’dan acil şifalar diliyorum

 22. Arkadaslar bende yaklasik 5 aydir panik atak hastasiyim ve hap icemedigim icin suda eritip oyle icebiliyorum. Doktorum anafranil 25 mg verdi. Bu sekilde ictigim icin faydasini normal ictiginiz gibi gorebilirmiyim fikri olan varsa yardimci olun.

 23. ben anafrafilin verdiği uykuya dayanabilen bir babayiğitim.50 mgye çıkınca ilk gün şöyle bi esnetti ama nafile.uyutmadı hiç.zagten uyku problemimde var.

 24. Merhabalar ben 20yasindayim asabi olduğumu takintili olduğumu çok söyleyenler oldu .kocaelide üniversite okuyorum tatillerde eve geliyorum ve Annemle bu sene daha fazla tartismaya basladik çünkü dediği laflari kaldiramaz oldum . ve kendime karesi ozguvenim yok çocukluktan beri deli gibi sevdiğim biri var ve o da smdi benden hoslaniyo buluşmak istiyor ama ben bulusamiyorum gitmek istiyorum ama bisi engelliyor sanki . onu çok seviyorum ama benden başka biriyle konusuyomu yada eski sevgilisi hic aklina geliyomu hep bunlar geliyor aklima . bir yere gidip oturup cay icicez ama utaniyorum cekiniyorum ya off bilmiyorum. Ya kendime güvenim hic yok doktora gitmeyi çok düşündüm ama ondan da utaniyorum yeni bi seylerlerle uğraş diyorlar kendini geliştir diyorlar ama ona da useniyorum neyle ugrasicagima karar veremiyorum anafranil kullanmaya düşünüyorum yorumları okudum çok güzel olumlu şeyler yazilmis ama size sormayi daha mantikli buldum kaç mg kullanayim yaninda başka bi ilacta onerirmisinz

 25. Arkadaslar ben hasta değilim ama esim bu ilaci kullaniyor lutfen … bana tam olarak bu hastalik ne anlatabilirmi esim tam anlatmiyor hatta sakliyorduu… suan o kdar farkli bi insanki taniyamiyorumm bnden uzaklasiyor.. kutfen yardimci olun

 26. Tekrar ozur dileyerek basliyorum yazima.Ogluma bu yazdigim satirlari gosterdigimde buyuk tepki aldim.Birde bunu takinti yapsin istemiyorum.Eger bu yazdiklarimi paylasmazsaniz sevinirim.Zaten suanda gunlerimiz bir kabus gibi.Tam bir kriz donemi.Tekrar ozur dileyerek ayriliyorum.Rabbim herkese sifalar versin.Ama yazilariniz devamli takip edecegim…..

 27. Selam.yukarida yazdigim yazida bir yanlisimi duzelteyim istedim.Oglum bu hastaliga 10 yasinda tutuldu.Oyle zor hastalikki bir cocuk icin.hep bana bagimli ve herseyile sen ilgileniyorsun cunku onun icin yapacagi her temizlik buyuk bir zaman kaybi.Ya dusunun ileride belirli bir yerlere geldiginde cocukluguyla ilgili anlatabilecegi hic bir guzel anisi olmayacak zadece temizlik vardi hayatinda.Tam bazi seyleri duzeltmisken tekrar kotu kabus gibi geldi? Ama ben inaniyorum ilkinde nasil yapabildiyse ikincidede yapacak.Ama kendisini inandiramiyorum oda ayri.keske kendiside inanabilseydi.ama duzelecek ben inaniyorum…rabbim herkesin sifasini versin

 28. Meraba, Bir sorum olacak, Anafranili 2 haftadir kullaniyorum ve cok iyi geldi. Ancak sanki ilaci birakirsam tekrar kaldigim yerden devam edicem gibi geliyo. Duzenli ilac kullanimiyla ve duzenli dogru bir birakmayla hastaliktan kurtulmak mumkun degil midir?

  1. Ben bu ilacı 3 senedir kullanıyorum çok iyi geldiği gibi çokda yan etkileri var ama genede doktorum bırak diyene kadar bırakmam çok faydasını gördüm ben 75 likle başladm şuan 25 lik kullanıyorum

 29. bende 8 yıldır tedavi ğörüyorum bir sürü ilçaç kullandım fayda varmedi daha iki ğündür anafranil kullanıyorum bende yan etkilerinden çok kokuyorum faydası olurmu çok berbat bir durum ya bildiginiz can var beden yok

 30. Ben lustralla başladım zanac cymbalta risperdal paxera zestat sımdıde 1 haftadır anafranil 25 mg ve 10 mg alıyorum uyku icinde serquel verdı hic uyuyamıyorum anafranilın tek yan etkısı esneme ve uykusuzluk oldu sorunlarım hala devam ediyor bıktım bu hayattan

 31. Anafranil’i 2005 yılından 2011 yılına kadar kullandım o zamanlar 20-21yaşlarındaydım hayatımın en güzel yılları olması gerekirken en berbat dönemiydi. İlk başladığımda pek umudum olmadan ne kadar etki edebilir, ben yine aynı mal ben diyerek başlamama rağmen ilk 10gün sonunda etkisini göstermeye başladı. Toplu taşıma araçlarına binerken bile kendimi sıkan ben rahatlıkla arkadaşlarımla buluşur dışarı çıkabilir oldum. Zaten o kötü günlerden sonra insan yan etkilerini rahatlıkla görmezden gelebiliyor hayattan zevk alıyorum yan etkide neymiş diyorsunuz. Bende ilaca yeni başladığımda yan etki olarak ilk 15günde gereksiz ani sinirlenmeler olmuştu ki doktorda söylemişti olabileceğini. Sonrasında cinsel isteksizlik, ağız kuruluğu, sabahları ayak seğirmesi parmaklarda oluyordu genelde, uykularımda çok rahat olmuyordu sabahları erkenden uyanıyordum bi yarım saat sonra tekrardan uykum geliyordu. Arada yine panik atak geçirecekmişim gibi durumlar oldu ama üstesinden rahatlıkla geldim en güzeli evde oturmak değil sürekli dışarı çıkmak istiyordum.

  Aradan yıllar geçtikçe “hep daha fazlasını isteyen insanoğlu” ben sürekli bu ilaçlamı yaşayacağım yan etkilerde can sıkmaya başladı artık buna ihtiyacım yok gibisinden düşüncelere kapıldım. Ailemde odamda cebimde çantamda bu ilaçları görünce hâla kullanıyor musun bırak artık sıkıntıların devam mı ediyor ne oluyor niye kullanıyorsun sorularını sormaya devam edince bende yavaş yavaş iki günde bir 3 günde bir haftada bir derken bıraktım.

  Bir süre yine herşey normal devam etti arada yine ataklar geldi gitti ama hallettim normale döndüm diyordum ki bugün itibariyle eski kötü günlerime gitgide yaklaştığımı hissediyorum tekrardan başlasam mı diye düşünüyorum fakat önce doktora gidip danışmak istiyorum. Doktor şehir dışında ben bir işte çalışmıyorum. Aileme tekrardan duyurmak istemiyorum. O suratlarında ki çok çaresizmişim bakışları hoşuma gitmiyor. Nasıl yapsam karar veremedim aklında bir fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim 🙂
  Herkese acil şifalar.

  1. Anlattığınız bu durum sonucunda ilaçla ömür boyu yaşamamız gerektiği sonucu çıkıyor….Bende aynı sizin gibi kullandım ve bıraktığımda bır sure 1,5 sene kadar ıyıydım ve sımdı hersey basa dondu

  2. Ilaci kendi kendine birakman buyuk hata ayrica ilac kullanmayi soyle dusun grip yada nezle oldugunda ilac kullanmak acizlik veya zayiflik mi….

 32. Slm arkadaslar ben 1991 den beri depresiyon hastasiyim cok cesit depresiyon ilaci kulandim cok takintim vardi panik atak oldum artik yasayacagimi inanmiyordum intihar dusunuyordum gaziantep ten ikametgah teyim dr Mevlüt ilik adli psikiyatrik dr anafranil yazdi beni tam iyilestirdi bu ilaci kulanan arkadaşlar hic korkmadan 1 yil dr konturulunda devam etsinler.kesin iyilesirler. Tabi yan etkisi olur sakin bırakmayın en cok kabızlık agiz kuruma kilo alma yapar.yanliz iyilesme olur .yasam tarzinize cok dikkat etmek lazim sıkıntı olumsuzlara dikkat etmeniz lazim aksi taktirde depresiyonu tekrarlar

 33. Cok uzun yillar obsesiflikle mucadele ettim su an anafranil olmadan hatta ilac olmadan ufak krizleri atlatmayi ogreniyorum ama anafranil icin notum 10 uzerinden 9 1puanida kilo aldirdigindan kestm tedavidesuper

  1. Kusura bakmayın işim vardı. Cevaplayamadım. Bu konuda sağlık turizmi düzenleyen paket turlar mevcut. İnternetten araştırırsanız, pasaport otel vs. her şeyi ayarlıyorlar. Ancak, meslek ahlakı konusunda azerbaycanda olduğu gibi türkiyede de sorunlar çıkabiliyor. Tavsiye üzerine bir doktora gitmek en iyisi fakat kendisine garanti verebileceğim bir tanıdığım yok maalesef. Ama her şeye rağmen, iyi bir doktora gitmekte gerçekten lüzum vardır. Azerbaycanda durum anlattığınız kadar vahimse, biraz araştırıp türkiyede gerçekten iyi doktorlar bulunabiliyor. Belki hastalığı tam iyileştiremeyebilirler ama hastayı da sizin anlattığınız gibi yaşayan bir ölü yapmazlar diye umuyorum.

 34. selam.cox kotu bir durumla karsi karsiyayiz. babam 8aydi depressyondadir. isden ayrildigindan dolayi basladi. hayatimiz ceheneme dondu. babamin 46yasi var. bu yasda bir kisinin bu duruma dusmesi ailemizi mahv ediyordu. kardeslerim ben annem cok asabi olduq sanki bu durum bizide etkiledi. bazilari baba buyu yapldigini soyledi ve cok paramiz gitdi. babam iylesmedi .baba 1 2 defe kendine gelmisdi ama bu durum bir gun bile surmuyordu tekraren esgi depressyonlu haline donuyor. psxyatrsler pssxoloqlar hic biri babama yardim ede bilmiyordu. bize hepsi para gibi bakyodu. annemde veci dercde asabi olmsdu.son gunlerde bir psxyatir geldi ve babamada anofranil iynesi,deprolom,postalep,ataraks,melitor ve yatmazdan once fenezapan yazmisdir. babam bu ilaclardan sonra 2 guindu daimi uyuyor. ve doktor soyluyorki uyumasi iyi ama biz bunanda korkuyoruz. biz AZERBAYCANAN yazyoruz burd hastaya cok dikkat etmiyorlar.sizden xais ediyorum bize bilgi ve yardim edin.napmamiz gerekiyor?

  1. Psikiyatrist değiliz tabii. Doktorların işine karışılmaz. Ama çok fazla ilaç yazılmış endişesine kapıldım. Azerbeycanda tıp nasıl bilmiyorum? Türkiye’ye gelme imkanınız yok mu?

  2. Bız Türkiyeye gelsek babamin tadavsi mümkünmu? Bızım Türkiye’de hıc bir tandıgmız yok. Biz cok cok para harclamısık. Babamı eski haline kaytaran kimse yok. Babam şimdi bu ılacları kabul etdıkden sonra daım uyuyor. Annnem yemek ucun zornan kaldırıyor. Bu kötümü ? Bızde psxatrapeft cok ama biri yazdığını dıyerı onaylamuor napcamzı blmyoruz. Bızı nasl yardım ede blrsnnz

 35. Merhabalar. Benim Konum Sizlerden Biraz Farklı Olucak. Yanlış Anlaşılma Olmasın.
  2 Yıllık Evliğim Son 4 Aydır Cinsel Sorun Yaşıyordum Erken Boşalma Oluyor. Devlet Hastanesine Gittim psikiyatri Yönlendirdirler. Gittim Doktor ile Görüşüp Sorunumu Anlattım. Doktor Bana Cinsel ilişkiden En Az 2 Saat Önce 25mg Anafranil Kullanmamı Önerdi. 1 Tane Fayda Etmezse 2 Tane Atmamı Önerdi. Ben 2 Tane Attım Evet Faydasını Gördüm. Etkiside 3-4 Gün Sürüyor. Ancak Hapın Etkisi Geçinceye Kadar 3-4 gün Boyunca Beni uyutmuyor ve Sürekli Esnetiyor İçim Patlamaya Hazır Bir bomba gibi. Bu Konu Hakkında Sizden Bilgi Rica Ediyorum Anafranil Asıl Kullanım Amacının Ne Olduğunu Araştırdım Öğrendim. Ancak Bu Hapı Bu Sorundan dolayı Kullanmak DOğrumudur..? x

  1. Selamlar geçen hafta aynı so run için doktora gittim banada aynı ilacı tavsiye etti. Olayı aldım ama yan etkileri okuyunca kullanmaya çekiniyor. Bu konuda cevap verilmemiş yardım lutfen

 36. merhaba benimde çocukluğumdan bu yana birsürü takıntım oldu bi ara kardeşim büyümesin diye ağlıyodum tabi bende çok küçüktüm ozaman yine bi aralar dokunduğum yere 8 defa dokunuyodum yoksa orda yalnız kaldığımı hissederdm (annem için babam için kardeşim için babannem , dedem için … vs) sonra annem bana dua okutmuştu onlar geçmişti =) neyse yani takıntılı bi insandım çocukluğumdan beri lanet olası şu takıntılarım beni yedi bitirdi 🙂 sonra ortaokul gibi benim yavaş yavaş temizlik takıntım başladı durmadan sabun alıyodum bu arttı arttı şuan 21 yaşında üniversite 3. sınıftayım ve dayanılmaz oldu artık piyasada ne kadar beyaz sabun,doğal sabun diş fırçası dişmacunu varsa topladım durmadan alıyorum bi macuna 13 lira kadar veriyorum ve birsürü alıyorum maddi olarakta çok etkiliyo yinede bu çok sorun değil asıl mesele aşırı titizlik takıntım heryere durmadan çamaşır suyu döküyorum ayaklarımı ellerimi çamaşır suyu ile yıkıyorum kimyasal hepsi kanser yapıcı maddeler yapmıcam diyorum yine yapıyorum artık deliricem birde aşırı korku vardı bende geceleri uyuyamazdım ezan okununca uyurdum sabah uyanamazdım okula gidemezdm ah o alttanlar hep o yüzden içim geçerdi tam korkudan titreyerek uyanırdım hayatım mahvoldu temzlik takıntımdan dolayı hiç bi yere dokunamazdım lavbda elimi yıkardım kesin su sçradı üstüme diye bütün kıyafetlermi değiştiridm kıyafetlermide 90 derecede yıkardım öğrenci evnde yaşıyorum arkadaşlarım odamın kapısına kadar terlikle gelirdi kapıda çıkarıp girerdi içeri gidince de hemen silerdim dokundukları heryeri 🙂 ama hayatım zindan oldu resmen geçen yıl ağlıyodum sürekli durmadan ağlıyodum baktım hergün başka bi takıntı ekleniyo bakıyorum millet mutlu takıntısı yok ah ben ne bahtsızmışım kimse takıntı yapmıyo herkes mutlu diye hep ağlardım aşırı sinirden delirirdm bigün böyle aşırı sinirlendm başlarım takıntısınada bilmem nesine de dedim annemde sen niye doktora gitmiyosun demişti aslında okadar yıldan beri hiç aklıma gelmemişti sonra doktora gittim anafranil kullandım 10 günde falan etki görmüyosunuz tabi okadar kısa sürede büyük bi etki beklemeyin ben 1 ayda falan gördüm Allah razı olsun o ilacı bulandan (birde geçen yıl ismini hatırlamıyorum 2 farklı ilaç kullanmıştım ama hiçbir etkisini görmedm ) anafranil 25 mg günde bir taneyle başladım sonra 2 taneye çıktı öyle devam ettim ağlamalarımdan kurtuldum okula gidiyodum durup dururken gözümden yaş akıyodu çok şükür Allah ıma o geçti çok mutluyum sonra korkularım gitti ve uykum düzene girdi uykumun düzene girmesyle hayatım düzene girdi 8 ay falan kullandıktan sonra ben bu ilacı bıraktım ama bıraktım derken ay şunu bırakim demedm üşengeçlikten 2 aydan beri doktora gidemiyorum 🙂 bu aralar kilo aldım 53 -54 kiloya çıktım hemde temizlk takıntım yine coştu bu akşam ayaklarımı domestosla yıkadım yine dünde yıkadım:) bu akşam randevu aldım perşembe gününe gidicem tekrar benim bi arkadaşmda var oda hasta olucam diye takıntı yapmış çocukluğundan beri doktor bu ilacı vermiş bu ilacı kullanırsam hasta olurum diye kullanmıyor internetten yorumları okumuş arkadaşlar benim için obsesif bozukluğun yönü böyle herşeyi anlattım çünkü bakıyorum ki insanlar kafasına göre ilacı kullanmıyor (doktor onu kullanmasını uygun gördüğü halde kafanıza göre asla ilaç kullanmayın ) bakın bu takıntılar yıllar geçse de azalmıyor artıyor kendinz yenmeye çalışıcaksınız ama ilaç yardımı olmadan ben yıllardan beri bunu başaramadım görüyorum ki kimse de başaramıyor ilaçlara karşı önyargılı olmayın bu arada anafranil in bende etkileri ağız kuruluğu bende vardı ama idrar yollarımdan rahatsızlığm var onunla ilgili ilaç kullanıyodum onun da en görülen yan etkisidr ağız kuruluğu o yüzden bilemiyorum anafranilden dolayımı diğerinden dolayımı sonra uyku hiç yapmadı aksine uykumu düzene soktu iştahsızlık yaptı diyeblirim ama kilo almam anafranili bıraktıktan sonra 2 ay geçti ve son zamanlarda kilo aldım biranda aldım almaya devam edersem diye aşırı korkuyorum herneyse kısacası anafranil deyince gözlermin içi parlıyo canım ilacım ismini duyunca bile mutlu oluyorum o benim kurtarıcım karanlıktan aydınlığa çıkardı beni tekrar söylüyorum Allah razı olsun o ilacı bulup üretenden yoksa hayatım mahvolmuştu benim

  1. Zeynep hanım merhaba.
   Bir ömürdeki takıntı rahatsızlığı ile mücadeledeki yaşananları çok güzel bir şekilde özetlemişsiniz. Faydalı olduğunu düşündüğümüz için yorumunuz ana sayfada yazı olarak yayımlanacaktır. Bu yorum ise, yazının yayımlanmasıyla silinecektir. İlginiz için teşekkürler.

 37. lütfen bana yardım edin erkeğim 1 yıldır evliyim evlendikten sonra öğrendim eşim hijyenik rahatsızlıktan dolayı 8 yıldır 2005 ten bu güne hala devam etmek üzre anafranil 25 mg kullanıyor boşanmanın eşiğine geldik avukat tutup dava açtı eşime hiç kötü davranmadım yani hiç küfür şiddet olmadı ama eşim en küçük sebeblerden çılgına dünüyor hiç bir şeyi gözü görmüyor ilacın etkisi diye düşünüyorum bu ilacı ne sebeplerle yazıyor öneriyor doktorlar doktorunu buldum eşime karşı çok iyiyim diyorum iletişim sorunumuz var diyorum daha iyi nasıl olabilirim diyorum sekreterine diyorki mutlu adam gitmiş mutsuz adam gelmiş diyor bunada ilaç yaz diyor eşimi çok seviyorum yakarım yıkarım yine boşanmam ama eşimle şuan ayrıyız ailesinin yanında 2 ay oldu aileside beni anlamıyor çok çaresizim eşimi nasıl kurtarırım bu ilaçtan

  1. Eşinizin doktoru eğer anafranil kullanmasını uygun görmüşse, onu bu ilaçtan vazgeçirmeye çalışmak yanlış bir hareket tarzıdır. Yıllarca anafranil kullanmış birisi olarak söylüyorum, takıntı hastalığında anafranil çok zaman beni hayata bağladı.
   Bence eşinizi ilaçtan kurtarmak düşüncesinden vazgeçin, görülüyor ki bu gerekli bir şey. Davranışlarını da ilaca bağlamayın. Aksine ilaç onu sakinleştirir.
   Bence siz sorunu doğru tespit edemediniz gibi geliyor bana. Başka hastalıkla bağlantılı davranışsal problemler var diye düşünüyorum.

  2. merhaba benimde temizlik takıntım var yukarıda bahsettim ama obsesf bozukluğu olanlar herşeye takıyolar bence farkında olmasalarda çok sorunum oldu benimle erkek arkadaşımla da aram bozuluyodu hiçbişey yokken kızıyodum ona her davranışınn altında bişey arıyodum hiç sorun olmucak şeyleri sorun ediyodum ah garibim oda az katlanmadı ilaca başladğımda bunlar kalktı ortadan şimdi geçmişe bakıyorum ne gereksiz şeyler için kızmışım ona ne çektirmişim ama insanın elinde değil ozamanlar farkında olmuyosunuz bide ilacı bıraktığınzda aşırı sinirlilik oluyo yani bu yüzden bi evlilk biterse ki zaten yeni evlenmişsinz birbirinze daha alışamdan nereye bitiriyosunuz yapmayın ikna edin eşinizi okuyunca bende yazayım dedm çünkü bu takıntılar yüzünden insan hertaşın altında bişey arar yani ben öyleydm herşeye kızardım herşeye ama şimdi bakıyorumki herşeyi bilinçsiz yapmışım eşinizin yanında olun probleme çözüm getirmeye çalışın tek sebep buysa sakın ayrılmayın

 38. bu arada ben bu hastalığı yaşayan başkalarıda olabileceğini hiç düşünmemiştim. belkide etrafımda hiç karşılaşmadığım içindi… hoş ben bile bir kaç ay öncesine kadar kimseye bahsetmemiştim içinde bulunduğum durumdan… açıkcası sizlerle karşılaşmak beni bir yandan üzerken bir yandanda mutlu etti.

 39. Merhaba,
  Ben 20 yaşındayım ve en az 10 senedir okb sorunu yaşıyorum.bu zamana kadar hiç tedavi olmayı düşünmemiştim. takıntılarımı kendi kendime savaşarak yenmeye çalıştım. ama olmadı olmuyor… kafamda kurmaya çalıştığım dengeleri oturtacak gücüm kalmadı artık. kaybettiğimi düşündüklerim mi takıntılar oluşturuyor bende yoksa takıntılarım mı kaybettiriyor karar veremedim. yediğim lokmadan ayakkabımı koyduğum yöne kadar herşeyin içinde kayboluyorum. kaybettikçe mi kayboluyorum kayboldukça mı kaybediyorum bilmiyorum. doktor 10 mg.lık Anafranil verdi. ilaç 2 gündür elimde ama hala içmedim açıkcası bir işe yarayacağına inanmıyorum…

  1. 15 gün kullandıktan sonra yararını görürsün, okb ile kendin mücadele edemezsin.Bilişsel terapi var masaj yoga vesaire anca bunlarla baskılarsın.

   Eğer anafranilin ağır olduğunu düşünüyorsan doktorunla görüş Lustral 100 mg ile başlamak bir alternatif olabilir. Onun bence yan etkileri çok daha hafif. İlk hafta çeyrek 2. hafta yarım sonra bütün arttırarak gidersin.Kilona göre.

  1. Bu konu benim karar verebileceğim bir konu değil maalesef. En küçük dozajdan daha yüksek dozajlara kadar kullanım değişebilir. Bu sizin hastalığınızın durumuna bağlı. Doktorunuzla yetersiz gelmesi ve fazla gelmesi hususundaki rahatsızlıklarınızı paylaşınız.

  2. okb için ben sabah 75 akşam 75 mg kullanıyorum 1 aydır ama gercekten yan etkileri inanılmaz benim bütün vücudumda titreme yapıyor,dilim bile titriyor,çenemde kasılma yapıyor sanki dilim boğazıma kaçıcakmış gibi hissediyorum,kabızlık ve ağız kuruluğunu bunların yanında yan etki olarak saymıyorum bile,brnde uyku yapmıyor ama bu yan etkiler bende ayrı bir takıntı oluşturdu evet ilaç 15 gün içinde obsesyonlarıma iyi gelmeye başladı ancak bu titremeleranksiyeteye sebep oluyor ve mens dönemi öncesi ve sırasında hergün 5 er dakikalık panik atakları geçirdim ve hepsi arabada oldu bir kerede belediye otobüsünde,sosyal hayat dolu yapımla övünen ben arabaya taksiye binmekten korkar oldum,perşembe psikiyatristimle görüşeceğim okb de faydalı olduğu için bırakmakta istemiyorum :((( ne olucak bilmiyorum

 40. Merhaba,

  Sanırım 23 senedir OKB hastasıyım ve 12-13 senedir de ilaç tedavisi görüyorum. 100 mg Lustral ve 2 mg Nörofren. Bu ilaçlar yüzde 80 kadar etkili oluyordu, ne var ki son 2 senedir ilaçlardan fayda göremez haldeyim. Kronik depresif bir durum sürdüğü gibi genel anksiyete halinde artış da başladı. Öncelikle sorum şu: Uzun süreli olarak aynı ilacı kullandığımızda o ilacın etkisi düşmeye başlar mı?

  “Anfranil, Cipram” kombinasyonu kullanmayı düşünüyorum. Şu durumda önerir misiniz veya başka ilaç kombinasyonları önerileriniz var mıdır?

  Saygılar, incelikler

  1. Serkan Bey Merhaba

   Sizin gibi tecrübeli bir okbliyle tanışmak beni memnun etti. Uzun süre ilaç kullanımından sonra ilacın tesirini yitirmesi sorunuyla şimdiye kadar karşılaşmadım. Bilimsel bir yazıya da rastlamadım. Ben 4-5 yıl kadar süreçlerle ssri grubu ilaçları düzenli olarak kullandım. Sadece ilaç kullanımı boyunca olmayan yan etkilerin uzun yılların sonunda ortaya çıktığını tespit ettim.

   Ama sizin bahsettiğiniz bu şikayetten bazı ziyaretçilerimizin de bahsettiğini biliyorum. 1-2 yıl gibi süreçlerde ilacın etkisini yitirdiğini söylüyorlardı. Bazı hastaların başına demek ki böyle şeyler geliyormuş. Bildiğim kadarıyla uzun süre kullanılan maddelerin etkisini yitirmesi “tolerans geliştirme” sözüyle ifade ediliyor. Ama antidepresanlarda ne kadar oluyor araştırmak lazım. Benim bildiğim narkotrop maddelerde oluyor. Antidepresanlarda ne kadar bunlarla ilgili tartışılır.

   SSRI grubu ilaçlarla anafranilin kombinasyonu zaman zaman yapılan bir uygulama. Cipram da anafranil de etkili ilaçlar. Doktorunuza danışarak uygulayın. İyi netice alacağınızı umarım.

   İyi günler.

  2. Merhaba,

   Çok teşekkür ederim ilginize. “Anafranil” ve “Cipram” kombinasyonunu sizin bu ilaçlara dair önerilerinize dayanarak düşündüm açıkçası. Elbette her ilacın herkeste aynı etkiyi yapmadığının da bilincindeyim. Çok çeşitli ilaçları denemiş biri olmanız nedeniyle deneyiminize önem verdiğimi söylemek isterim. Şu anki durumumu tekrar özetleyerek, sizden olası başka ilaç kombinasyonları tavsiyesi de almak isterim. Son iki senedir istisnai dönemler dışında sürekli devam eden, dozu artan azalan bir depresif hal içindeyim. Son 6 aydır genel anksiyetede ve obsesyonlarda da artış var. Bana önerebileceğiniz uygun ilaçlar nelerdir diye sormak isterim. Şu an kullandığım ilaçlardan yeni ilaçlara geçişimi nasıl yapacağımı, nelere dikkat etmem gerektiğini, ne gibi olası etkiler yaşayabileceğimi de belirtirseniz çok sevinirim.

   Selamlar

  3. Merhaba.

   Teşekkür ederim. Teveccüh ettiniz. Doktor olmadığım için tıbbi bir öneri yapıp, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak, şunu söyleyebilirim. Anafranil ile cipram, cipralex, seroxat gibi ssri grubu ilaçların kombinasyonundan olumlu sonuç aldığını bildiren arkadaşlarım oldu. İlaveten anafranil ve cymbalta kombinasyonundan oldu. Ancak, iki ilaç çok zaman ağır gelebilir. Doktorunuzla konuşarak, kombinasyonların fayda ve yan etkilerini değerlendirin derim. İlaç etkileşiminden her zaman korkmuşumdur.

   İyi günler.

  4. Merhaba ben İdil Aydin -Nazilli’de yasiyorum. Ben de 27 senedir OKB hastasiyim.Çok çektim bu hastalıktan ,baya zor seneler gecirdim. Hala da bu hastalikla ugrasiyorum.e-mail adresim var ama kullanmiyorum. Ben mümkünse sizinle görüşmek istiyorum.

 41. obk ve panik atak hastasıyım.5 yıl ilaç içtim düzeldim 2 yıldır ilaç kullanmıyordum düzelmiştim taa ki karşı komşum gözümün önünde balkondan atlayana kadar…bu olay bende travma yarattı herşeyi yeniden tetikledi.hemen psikiyatristime gittim geçiçi bir travma olabilir dedi. xanaxla birlikte psikoterapiye başladım sanki ilaçsız atlatacak gibiydim ama o ara mide ağrılarım başladı doktora gittim hp diye bir mikrop çıktı ve buda benim sonum oldu,hastalık hastalığı başladı sürekli internette hastalık araştırıp bulduklarımada inanma durumu basladı,kocama kızıma kendime hayatı işkenceye çevirdim ve dün doktorum durumun ciddileştiğini söyleyip bana anafranil verdi.ilk 4 gün yarım alarak başlıyorum,dün gece yatmadan reflü için panpast diye asit giderici ilaç içtim ilk defa çünkü mide doktoru yeni verdi onuda içtikten 1 saat sonra ağız kuruluğu nefes alamama gibi şeyler oldu ben atak geçiriyorum diye düşündüm sabah oldu anafranili ilk defa yarım içtim ve birkaç saat sonra anormal derecede ağız kuruluğu oldu sürekli atak halindeyim başım dönüyor,devamlı yutkunmaktan dilimin kökü ağrıyor resmen,doktorum en büyük 3 yan etki söyledi ağız kuruluğu kabızlık ve kilo alma üstelik bu durumun ilacı kullanmaya devam ettikçede sürebileceğini söyledi….çok kötüyüm hem biran önce bu takıntılardan kurtulmak istiyorum hem bir sürü mide ilacıda içiyorum bunlar hepsi yan etki yapacak diye takıntı yapıyorum…. offfff bilmiyorum bütün tahlillerim temiz çıkmasına rağmen kaygıdan dolayı iştahım kesildi ve birkaç kilo verdim kilolu olmama rağmen sevinemiyorum çünkü ciddi bir hastalığım olduğu için kilo verdiğimi düşünüyorum…

  1. Yaşadığımız sorunların çok güzel bir özeti olmuş. Maalesef ilaçlar tedavi konusunda oldukça iyi neticeler üretirken, bazı istenmeyen yan etkiler de yapıyorlar. Ve bu yan etkilerle mücadele hastalıkla mücadeleyle bir arada yürütülmeye çalışılan bir ayrı bir mücadele oluyor. Ama ilaçsız da olmuyor. Çünkü anafranil gerçekten işe yarayan bir ilaç. Yanetkisi bana ağır gelmese hiç düşünmeden düzenli kullanırım. Maalesef çözümsüzlüklerimizle yaşıyoruz. Sitemizdeki yazıları ve yorumları okumanızı tavsiye etmekten başka önerim yok. Maalesef umarım ki işinize yarayan bilgi ve yöntemlere ulaşırsınız.

 42. Arkadaşlar bir aydır cymbalta kullanıyorum 10 gündür 60mg olarak alıyorum takıntılarıma pek faydası olmadı bugünden itibaren yanına anafranil eklendi, daha önce bu ikisini bir kullanan oldu mu?

  1. Arif çiçek beyin de bu konuda bir sorusu vardı hatırladığım kadarıyla.

  2. Arif Bey bu iki ilaçtan hangisinin yan etkisi daha az diye sormuştu ama ikisini aynı anda kullandığını hatırlamıyorum. Cymbaltanın prospektüsünde etkileşim içinde olduğu ilaçlar listesinde klomipramin ismi de geçiyor bu beni endişelendirdi.

  3. Mehmet Ali Bey bir ticari firma, eğer böyle bir şey yazmışsa denememekte fayda var, zira etkileşimler serotonin sendromuyla sonlanırsa, ölüm dahil çok ağır yan etkiler olabiliyor. Doktorunuza danışınıp bize de bildirirseniz seviniriz.

 43. Ben anafranil icmeye başladıktan yaklaşık on bes gun sonra sabahları erken kalkmaya başladım oysa on bes gun önce yaklaşık 12 saat uyuyordum altı aydır faverin kullanıyorum doktor anafranil 75 mg da ekledi ve kullanmaya başladıktan iki hafta sonra bacak damarlarım segirmeye başladı hafif tekme atar gibi basım felaket donüyor ağzım kuru ve kafamı. İcinde inanılmaz bir cinlama var bunlar bir hastalık belirtisi mı yoksa sadece faverin etkisi mı eğer onun etkisiyle bırakmak istiyorum bana yardımcı olacak biri var mı 🙁

  1. Antidepresan ilaçlar yan etkileri fazla olan ilaçlardır. Ağız kuruluğu ve bacaklarda seğirme faverinle benim de başıma gelmişti. Ancak bu durum doğrudun faverinden diyemezsiniz. İlaç etkileşimleri de etkili olabilir. Ancak en doğrusu bu durumdan rahatsızsanız ve tedaviye olumsuz etkisi fazlaysa doktorunuzla görüşün. Kendi kendinize ilaç yazmayın veya bırakmayın.

  2. faverin bende de kulak çınlaması yapmıştı. .Ayrıca libidoyu da öldürmesi bırakmama sebep oldu. Doktor anafranil verdi ama kullanmaya korkuyorum doğrusu.

 44. Merhaba , bende çok uzun zaman kullandım Anafranil 75 mg , ilk başladığım yıllar 18-19 yaşlarında bende hiç kabızlık yapmadı anafranil, 150 mg a kadar kullandığımı bilirim,şuan yaşım 27 ama şuan en fazla 75 mg kadar kullanabiliyorum nerdeyse bağsur olucam o derece kabız yaptı yüksek doz 🙂 , neden böyle oldu anlam veremedim , yaşlanmanın etkisi olsa gerek 🙂 Yan etkileri agır fakat Okb için biçilmiş kaftan,allah razı olsun kim bulduysa,benim zarar verme takıntım var,yüzde 90 bütün takıntılarımı sıfırlıyor,herkese allahtan şifa diliyorum,çeken bilir…

  1. Bu söylediğiniz etki bir çok ilaçta oluyor. İlk başta bazı konularda hiç bir yan etki göstermezken, zaman içinde, daha az dozlarda bile yan etkiler gösterebiliyor.

 45. bana uyku yetersizliği nedeniyle anafranil yazılmıştı.yorgunluk nedeniyle uyku yaptığı doğrudur.devamlı uyku isteği olabilir. etkisi çok uzun sürer.benim bir türlü öğrenemediğim konu anafranil etkilerini vücuttan nasıl SIFIRLAYACAĞIM konusu oldu..bu konuda bilgisi olan yazarsa sevinirim.

  1. Zaman içerisinde etken maddenin vücuttan atılmasıyla birlikte vücud kendini yan etkilerden kurtarır. Fakat özellikle uzun süreli kullanımlarda tolerans gelişebilir. Ayrıca vücud maddeyi tanıdıkça, belli tepkileri kısa sürede vermeye başlayabilir. Ama ilaç bırakıldıktan sonra, eğer vücudda bir etki kaldıysa, genellikle bu kalıcı olabiliyor.

 46. kafam ağrıyor diye arkadaşımdan ağrı kesici istemiştim oda bana anafralin vermiş attıktan üç saat sonra esnediyor ağzım açıldıktan sonra kendim elimle zorla kapatıyorum çok değişik.

 47. Ben dinî obsesyonlu bir OKB hastasıyım. Ne zaman Allah lafzını duysam içimde Allahla ilgili küfretme zorlantısı oluşuyor. Bu yüzden kendimi içime şeytan girmiş gibi hissediyorum. Bu hastalıktan kurtulmak için 8 aydır Zedprex(fluoksetin) kullanıyorum. Zedprex, içimdeki o sesi maalesef susturamadı; sadece beni ona karşı duyarsızlaştırdı. Zedprex sayesinde artık bu durumu pek önemsemiyorum ve bundan dolayı pek rahatsız olmuyorum ve günahkar olduğumu düşünmüyorum. Ama bu bana yetmiyor, ondan tamamen kurtulmak, eski günlerimdeki gibi dingin bir iç dünyaya sahip olmak, içimdeki şeytanı dışarı çıkarmak istiyorum. Forumlarda OKB için en iyi ilacın Anafranil olduğu yazılıyor. Peki ama benim doktorum neden bana Zedprex reçete etti? Zedprex kullanarak OKB’den kurtulan var mı? Acaba Anafranil kullanmaya başlasam içimdeki kontrol edemediğim o ses tamamen yok olur mu?

  1. İlaç kullanarak Okbden kurtulanı ben pek duymadım. Oluyor ama çok az. Doktorların yazdığı ilaçlar doktora ve kişiye göre değişiyor. Burada önemli olan sizin ilaçtan fayda görüp görmediğiniz. Hiç bir ilaç içinizdeki sesi susturmaz. Ancak dindirir. İlaç tercihi ve etkinliği konusu ise doktorunuz ile yapacağınız bir tercih meselesi. Anafranil etkili bir ilaçtır ama yan etkisi de en fazla olan ilaçlardandır. Dini obsesyon konusundaki yazılarda yer alan duaların etkili olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Bundan başka dualar da etkili olabilir.

  2. Hastanın duyarlılığı, gösterdiği tepkilere göre, doktorlar ilaçlar verebiliyorlar. O yüzden ilacınız size uygun olarak seçilmiştir muhtemelen. Ama ilacınız konusunda bir memnuniyetsizliğiniz varsa, doktorunuzla konuşun. Anafranilde etkili bir ilaç olmakla birlikte yan etkileri fazladır.

  3. Senin hastaliginin aynisini bende yasiyorum suanda cipralex 20mg kuLlaniyorum cok faydasi oldu

  4. Merhaba.iç vesvese,Allah’a küfür gibi,bunlar ağızla sesli söylenmediği sürece hiçbir günahı yoktur.Bu konuda dini yazılar var okuyabilirsin.Yani bu değin iç vesvese evliyaların kısaca herkesin aklından geçen şeyler ama dediğim gibi ağızla söylenmedikçe bir günahı yok.

 48. Ilaci uzun süre kullanildiginda kabızlık bitiyomu. Ben kabızlık yüzünden 2 ay içe bildim . Sonra doktorum bu yüzden değiştirdi.

  1. Devam etmek bazen yan etkilerden dolayı mümkün olamayabiliyor. Özellikle narin bünyeli insanlarda. Sonuçta antidepresanlar yan etkileri fazla olan ilaçlardır. Her psikolojik rahatsızlığın zorluğu gibi ilaçlarını kullanmakta insanı zorlayabiliyor.

Bir Cevap Yazın