Anksiyete İlaçları: Cymbalta

cymbaltaProzac’ın üreticisi Lily firması tarafından yurt dışında bir kaç yıl önce sanırım Türkiye’de ise 2009 yılı gibi piyasa çıkan antidepresanı. Anksiyete/ endişe tedavisine de endike. Obsesif takıntısı ile birlikte anksiyetesi olanlara yazılan bir ilaç. Bütün anskiyolitik etkisi olan ilaçlar gibi kabarık bir yan etkisi mevcut. Firma ilacın etkinliği konusunda yurt dışında reklamlar yapmış.

Ben de ilacı kullanıp denedim. Çünkü uzun süredir hiç bir ilaç kullanmıyordum. Kullanan insanların kendine güven patlaması yaşadığını duymuştum ve denedim ben de kendine güven patlaması yaşadım. Anksiyete üzerindeki etkisi oldukça başarılıydı. Üzerinizdeki sürekli gerginliğin azaldığını hissediyorsunuz. İnsanı robotlaştırmadan etkisini gösteriyor. En azından bende böyle şeyler oluyor. Yan etkilerin günlük yaşamı zorladığı noktalar oluyor. Hafif sersemlik gibi mesela. Birden bırakma ve başlangıç safhasında ilacın tepkisi sert oluyor biraz. Ama genel yan etkileri klasik anksiyolitik/ anti endişe ilaçlara göre daha az gibi görünüyor. İlaç oldukça pahalı. 2012 yılı içinde sonradan fiyatlarında ciddi bir indirim oldu. Eşdeğeri duxet de piyasaya çıktı yine aynı yıl içinde.

İlginen arkadaşlar, eğer anksiyolitik veya antidepresanınızla fazla yan etki sorunu hissediyor ve etkinliğini yeterli bulmuyorsanız yan etkisi fazla olan klasik anksiyolitiklerden yeni nesil ilaçlara doktorunuza danışarak geçme vakti gelmiş olabilir. Karar verirken doktoru ihmal etmiyoruz. Bu ilaçlar şakası olan ilaçlar değil malum.

Görüşmek umuduyla.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Anksiyete İlaçları: Cymbalta” üzerine 9 yorum

  1. Bırakma konusunu doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Doktorunuzla fayda ve yan etki mütalaası yapabilirsiniz.

 1. Cymbalta 30 mg 3 aydır kullanıyorum.
  Kullanmadan önceki halimi ve Yaşadığım depresyonu kelimelerle anlatamam…
  Çok ama çok memnunum.
  Yan etkisi yok denecek kadar az… Cok samimiyim…
  İlacın yan etkilerinde yazılanlar tamamen hukuken gerekli. Araştırdım…
  Cinsel güce olumsuz etkisini görmedim.
  Arkadaşlar bu olay tamamen kendinizi nasıl hissetmenizle alakalı, gönlünüzü ferah tutun.
  Herkesin yaşadıkları kendine göredir ama inanın bu ilaç bana çok iyi geldi…
  Ne zaman bırakmam gerektiğine doktorum karar verecek
  Herkese bol sağlıklı günler:)

  1. İlaç bana da çok iyi geldi tam 1 yıl kullandım 20 gün önce bıraktım bir iki gündür moral çöküşü yaşıyorum sizde aynı etki oldu mu

 2. ben istediğim etkiyi alamadım. şu an sinirli , gergin akresif , sıkıntılı , takıntılıyım.. her kötü his var. Doktorumla ilacı değiştirme konusunu konuşacağım.

 3. doktorsuz kullnmayın diyorlar ama ne yapalim doktrlara özel muaynelere para saymaktan bıktım.sonuçta o ilac okb ne anksyete için dir bndede iki hastalık mevcut olduhuna göre kullanmamda bı sakınca görmuyorum 30mg basladım 60 la sürdürecem müthiş derecede şüphe üstune hıv fobilerim oluyor buna paraler kaygım artıyor sonuç depresyon bide yanında lustral aldim oda doktorsuz :=)) inşallh iyi etkilerini görürsem yazarım

  1. Bu yasal bir uyarı malum. Kimin ilacı eline aldığında nasıl bir yöntemle dikkatsiz kullanarak başına bela edebileceğini bilemeyiz.

 4. Bu pahalı ilacın şimdi bir de muadili çıktı. Adı duxet. Üreten firma nobel ilaç. Lily tarafından üretilen bu ilacın muadili duxetin fiyatı 25 tl. Cymbalta ise malum 43 tl.Yani ateş pahası. Etkenliği aynı mıdır bilinmez ama duxetin muadiline göre bir hayli ucuz olduğunu söylemek mümkün. Sonuçta yüzde ellilik bir fark var. Eczacımın söylediğine göre cymbalta da bu ay yaklaşık 5 tl. kadar ucuzlayacakmış. Gelişmeleri biz de merakla bekliyoruz. Duxet kullanan olursa buraya yazsın ki başkalarına da hayrı dokunsun. Cymbalta ile ilgili kullanım yorumlarını başka bir yazımızda uzun uzun yazdık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.