Antidepresanların Karşılaştırmaları- Farkları- Etki- Yanetkileri

Uzun bir süredir yazmayı planlıyordum aslında. Taslak olan yirmiye yakın yazı metnimden biri olan antidepresanların (depresyon tedavsinin yanı sıra takıntı-okb tedavisinde kullanılanlardan seçtim) etki-yanetki-farkları-etkinlikleri-(fayda-zararları) karışlaştırmaları (aynı mı benzer mi) konulu yazımı nihayet bugün tamamladım.

Aşağıda değerlendirmelerimi liste halinde yazdım. Ama unutmayın aşağıda yer alan değerlendirmeler sadece kendi tecrübelerime ilişkin değerlendirmelerdir. Bu sizde böyle olacak veya herkeste böyle etki ve yan etkiler oluşturacak anlamını oluşturmaz. Sonuçta ilaçlar kişiden kişiye çok farklı tepkiler gösterebiliyor. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamanız gerektiğini de böyle bir yazıda tekrar hatırlatma gereği hissediyorum. Buradan kendinizi ilgilendiren bir bilgiye ulaşırsanız doktorunuza danışınız.

Ölçeklendirme şu şekilde yapıldı. Çok yüksek, yüksek, orta, düşük, çok düşük. Bu ölçeklendirme hem etkilerde hem de yan etkilerin yükseklik derecesini göstermektedir. Bazı değerlendirmelerde kararsız kalarak yüksek- orta gibi iki şıkkı aynı anda yazdım. Bu benim iki şık arasındaki kararsızlığımı göstermektedir.

Değerlendirme:

İlaç Adı :Anafranil
Eşdeğer(jenerik, muadil) İlaçlar :Yok
Antidepresan (depresyon üzerindeki) Etki :Yüksek
Anksiyolitik etki (anksiyete üzerindeki) Etki:Yüksek
Antiobsesif etki (takıntılar üzerindeki) Etki:Yüksek
Cinsellik Üzerindeki Yan Etkisi :Yüksek
İştah Artışı Yan Etkisi :Orta
Uyku Artışı Yan Etkisi :Çok Yüksek
Genel Fiziksel Yan Etkileri :Çok Yüksek

İlaç Adı :Cipralex
Eşdeğer(jenerik, muadil) İlaçlar :Avertyn Citoles Elitrex Eslong Eslorex Esamx Eslus Eseram Estilom Exeram Losiram Secita Sevpram Tiopram Zendor
Antidepresan (depresyon üzerindeki) Etki :Orta-Yüksek
Anksiyolitik etki (anksiyete üzerindeki) Etki:Orta-Yüksek
Antiobsesif etki (takıntılar üzerindeki) Etki:Çok Yüksek
Cinsellik Üzerindeki Yan Etkisi :Düşük
İştah Artışı Yan Etkisi :Düşük
Uyku Artışı Yan Etkisi :Düşük
Genel Fiziksel Yan Etkileri :Düşük-Orta

İlaç Adı :Cipram
Eşdeğer(jenerik, muadil) İlaçlar :Citara Citexam Citol Citolap citolixin Citrex Copsam Eslopram Laira Pasilopram Relaxol Sintab Vodelax
Antidepresan (depresyon üzerindeki) Etki :Çok Yüksek
Anksiyolitik etki (anksiyete üzerindeki) Etki:Orta-Yüksek
Antiobsesif etki (takıntılar üzerindeki) Etki:Orta
Cinsellik Üzerindeki Yan Etkisi :Yok-Düşük
İştah Artışı Yan Etkisi :Düşük
Uyku Artışı Yan Etkisi :Çok Yüksek
Genel Fiziksel Yan Etkileri :Orta

İlaç Adı :Faverin
Eşdeğer(jenerik, muadil) İlaçlar :Fluvamteva Revoxin
Antidepresan (depresyon üzerindeki) Etki :Orta
Anksiyolitik etki (anksiyete üzerindeki) Etki:Çok Düşük
Antiobsesif etki (takıntılar üzerindeki) Etki:Orta
Cinsellik Üzerindeki Yan Etkisi :Düşük
İştah Artışı Yan Etkisi :Düşük
Uyku Artışı Yan Etkisi :Düşük-Orta
Genel Fiziksel Yan Etkileri :Düşük-Orta

İlaç Adı :Lustral
Eşdeğer(jenerik, muadil) İlaçlar :Lusitin Lustec Misol Selectra Seralin Serdep Serotop Serteva Zeleft
Antidepresan (depresyon üzerindeki) Etki :Yüksek
Anksiyolitik etki (anksiyete üzerindeki) Etki:Orta-Yüksek
Antiobsesif etki (takıntılar üzerindeki) Etki:Yüksek
Cinsellik Üzerindeki Yan Etkisi :Orta
İştah Artışı Yan Etkisi :Düşük
Uyku Artışı Yan Etkisi :Orta-Yüksek
Genel Fiziksel Yan Etkileri :Orta-Yüksek

İlaç Adı :Paxil
Eşdeğer(jenerik, muadil) İlaçlar :Limsa Nokturn Nokturn Paxera Paxotin Seroxat Xetanor Zoxapar
Antidepresan (depresyon üzerindeki) Etki :Orta
Anksiyolitik etki (anksiyete üzerindeki) Etki:Yüksek
Antiobsesif etki (takıntılar üzerindeki) Etki:Orta
Cinsellik Üzerindeki-Cinsel Yan Etkisi :Düşük
İştah Artışı Yan Etkisi :Yüksek
Uyku Artışı Yan Etkisi :Orta
Genel Fiziksel Yan Etkileri :Düşük-Orta

İlaç Adı :Prozac
Eşdeğer(jenerik, muadil) İlaçlar :Depreks Florak Foxeteva Fulsac Zedprex
Antidepresan (depresyon üzerindeki) Etki :Yüksek
Anksiyolitik etki (anksiyete üzerindeki) Etki:Orta
Antiobsesif etki (takıntılar üzerindeki) Etki:Orta-Yüksek
Cinsellik Üzerindeki Yan Etkisi :Yüksek
İştah Artışı Yan Etkisi :Düşük-Yok
Uyku Artışı Yan Etkisi :Yüksek
Genel Fiziksel Yan Etkileri :Yüksek

Bu vesileyle arama motorlarından sitemize sıkça sorulan paxil mi? prozac mı? anafranil mi? faverin mi? cipram mı? cipralex mi? gibi sorulara kendi açımdan cevap vermiş oluyorum. Yukarıda yer alan değerlendirmelere katılmadığınız bir çok nokta olabilir. Sonuçta bu benim bünyemde bu ilaçların yaptığı etkileri gösteren bir çizelge. Yakında anket sayfasında bu konuda bir anket başlatmayı düşünüyorum.
Ona cevaplarınızı verin ve kamunun cevaplarını biz öğrenelim- size duyuralım.

İyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Antidepresanların Karşılaştırmaları- Farkları- Etki- Yanetkileri” üzerine 29 yorum

 1. Kusura bakma ama tam bir sacmalık. Ben de Prozacın cinsellik uzerinde hic bir etkisi yokken. Paxil erkeklerin cinsel hayatını resmen söküp atar. İlacları boyle rasgele ayırmanız hic olmamis.

  1. Haklısınız. İlaçların etkileri kişiden kişiye çok değişebiliyor. Ama ben kendi üzerimdeki etkisini esas aldım.

 2. Obsesyon tedavisinde yukarıda karşılaştırdığım kadarıyla cipralex en kuvvetli görünüyor, eskiden bende okb vardı dini açıdan, aşırı temizlik, uzun abdest alımı vb. şeyler, ancak obsesyon kafaya çok takıp onu büyütmek ile de olur, büyü de yapılmış, onu çözdük. cipralex yanına doktor endişe kaygı giderici ativan(yeşil reçete) bir de uyumak için seroquel 25mg. yazdı bu şekilde bir kaç ay devam edildi ilacı doktor bırakırken kendinizi gözlemleyin, vücuda giren madde en geç 40 günde çıkar, yani o süre dolmadan kendinizi kötü hissedebilirsiniz doktorla görüşmeye devam o da iyi ve samimi olsun. ama dolduktan sonra tamamen iyileşmiş olacaksınız inşallah (tabi üzerinizde büyü, uğrama yoksa, tamamen sinirlerininzle alakalıysa) 40 gün çoktan geçti ve yine aynı obsesif kompülsyonda mısınız? İlmine ve takvasına güvenilir her gelene yalanlar dizip paralarını alma hevesinde olmayan samimi hoca bulmanızda fayda var çünkü o varlıklar insana tesir ettikleri zaman kana girmiş zehir gibidir, çabucak yayılır, iki iyiye gitmez aksine kötüye gider(her şey ona göre iyi olarak dizayn edilse bile)

 3. 3 senedir obsisif panik atak la mucade ediyorum ilk olarak bakirkoye gittim bana 5 tane ilac verdi o gunleri hatirladikca kendimden hala cok korkuyorum geriye donus yasarim diye ilk 1 yilim kabus doluydu devamli doktir devamli ilac degiatirdim en son selectra 100 mg da kaldim 7 gun once bitti onu da iylestinmi derseniz hayir ama ilk 1 inci yilimdaki gibi degilim cok sukur bu nasil bir illettir bilmiyorum tek bildigim sey ne icersen ic gecmiyor bu zikkim hep fenalasmalar bayilma ayilma goz kararmasi off off

 4. sayın yönetici.size bir sorum olacak.ben ilaç kullanırkrn ilk iki hafta gayet iyi gelirkrn süre uzayınca 1 aya fal paradoksal olarak ters tepiyor. bu normal mi?

  1. Yorumlar 2016 yılı ortasına kadar aylık olarak onaylanacaktır.

 5. benim dine ,insanlara,erkeklerden iğrenme gibi bir çok takıntım vardı..16 yaşında 100 mg faverin kullandım günde 3kez içtimm. ilaç bir şeye yaramadıı..burda faverin işe yarrıyor diyenleri bilemem ama bana zerre kadar etki etmedii.uykularımı kaçırdıı…ruh halimi mahvetti..günde okul ardından dershane toplamda 12 saatt ders görüp tüm günn uyumadığımı billirimm….sinir hastası olacaktımm resmen..şimdi lustral kullanıyorum yeni başladımm umarım bu etki gösteriirr .herkese sağlıklı günler dilerim

  1. lustral kullanmaya başladıktan sonra nasıl bir sonuca vardınız paylaşırmısınız.

 6. Arkadaşlar antidepresan ilaçlarını bu ülkedeki psikiyatrist,noroloji hekimleri kişileri iyi test etmeden vermekte,ancak hasta ilacı kullanmaya başladığı zaman kendisine iyi gelip gelmediğini anlıyor,bu yüzden her değişik isimle piyasaya sürülen ilaçların etkileri kişilere göre değişmekte,nedeni her ilacın vucuda farklı farklı yan tesirleri olmakta,önemli olan depresyona sebep olan vakaları çözmek,kişinin sorunlarını çözmeden hiç bir ilacın faydası olmaz,ancak aşırı tepki vermelere,krizlere geçici olarak mani o

 7. herkese merhaba,
  OKB ve hipokondri gibi rahatsızlıklarda Anafranil oldukça etkilidir. En eski antideprasanlardan da biridir. Ancak kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalı. İlaçlara buradan okuyup başlamak oldukça zararlı olabilir. Ayrıca ilaçları aniden kesmekde yoksunluk gibi sorunlara yol açabilir. Herşeyden önce buna dikkat edelim.

  Anafranil, depresyon konusunda da etkilidir. Tabi ikincil etkidir bu. ilk amacı değildir. Bir çok kişi anafranilden yan etkileri yüzünden vazgeçer. Ben de kabızlık yaptı, kilo aldırdı, cinsel istek düşüklüğü, ilk günlerde baş dönmesi, mide bulantısı yaptı. Kulak çınlaması da yaygın etkilerinden biridir ve bende de oldu. Benim için en zarar verici yan etki kulak çınlaması oldu. Çünkü ilacı bırakıncada devam etti. Tabi bu psiklojik olabilir. Ben dayandım ve kullandığım süre içinde faydalı etkilerini gördüm. Bırakınca işlerin zorlaştığını da gördüm. Anafranil ile beraber kafein içeren herşeyden uzak durmanızı tavsiye ederim. Düzenli uyku da önemli. Anafranili kullanma süresi de oldukça önemli. Doktorunuz bunu size 2 sene kullandırmak isteyebilir, vazgeçmeyin..

  Arif Beye cymbalta + abilify kullanmış. Etkili demiş. Ben kullanmadım, kendisi anafranil kullandıysa, yorumlarını yazarsa seviniriz.

 8. merhaba bende 4 sene sadece stres sebebıyle paxıl remeron beraber kullandım.tabı dr tavsıyesıyle.gecen sene azaltıp kendım bıraktım buyuk hata etmısım.hayatımda yasamadıgım seyler yasadım.asırı bulantı bas donmesı elektrık carpması en kotusu nefes alamama hıssı bayılacak gıbı fena olma 2 ay bunları cektım gecmeyınce dr a gıttım aynı ılaclara baslattı.ılaclar hemen ıyı geldı.lakın sımdı bas donmesı basta uyusukluk var tansıyonum hep 10 a 7 normalde 13 cıvarıydı.sıcramalar oluyor ayaklarımda kollarımda.dr a tekrar gıttım.bunlar normal yan etkı abartma demezmı caresız kaldım.

 9. Merhaba , bende dını obsesyonlar cok fazla. Bu bırkac senedır yasadıgım bırsey fakat son gunlerde cok arttı sureklı bunu dusunur , sureklı herseyı tekrar etme durumum vardı. 10 gun once psikyatr’a gittim doktorum prozac 20 mg yazdı henuz cok bır etkısını goremedım yanı dunden berıde Haşa Allah’ın varlığı ıle ılgılı seyler geldı aklıma tabı bu vesvese ama bunu kafama taktığımda takıntı oluyor ve ben bunu mu dusuncem seklınde takıntılarım var prozacın da bır etkısını goremıyorum gercı henuz 10. gundeyım , inşAllah gecer , selamlar

 10. obsesyonda kullanılacak en iyi ilaç anafranildir,depresyon tedavisi içinde gayet iyidir fakat anafranil insanı geçmişe götürüyormuş gibi bir his verir,anafranil 75 mg yarısını kullanırdım takıntıdan eser kalmazdı yani çok etkili,diğer faverin cipralex gibi anti obsesyon ilaçlarından kat kat daha güçlüdür,anafranilin tek dez avantajı biraz yan etkisi var..ben anafranili yan etkisi yüzünden bırakmıştım..

 11. 4-5 sene önce panik atak benzeri şikayetlerle psikiyatra gittiğimde bana 6 aylık ‘Prozac’ vermişti. ilacı ilk kullandığım günler gerçekten çok güzeldi hani derler ya dünya yansa umrunda değil ilk günler benim içinde aynen öyleydi. fakat sonradan bırakın aynı etkiyi görmeyi ilk günlerden eser yoktu ve 6 ay boyuncada olmadı 😀 ilk bir hafta çok uyku yaptı bende ama ikinci hafta oda kalmadı… 6 ayın sonunda ilacı bıraktık. onun dışında bendeki herşey aynen devam etti….

 12. Arif bey bir çok antidepresan kullanmışsınız fakat,antidepresanların babası olarak tabir edilen Anafranil ile ilğili yorumda bulunmamışsınız hiç kullanmadınız mı ? Diğer antidepresanları kullanan biri olarak bu karşılaştırmanız benim için çok aydınlatıcı olacak ,Benim çoğunlukla kullandığım 1. antidepresandır Anafranil, birde lustral kullanmıştım o da iyiydi ama Anafranil kadar değildi bence. Okb konusunda. Fakat yaşım ilerledikçe vücudumun direncinin düşmesinden kaynaklı, anafranilin yan etkilerinin arttığını gözlemliyorum bir kaç sene önce 150 mg a kadar kullanabiliyorken şimdi en fazla 75 mg alabiliyorum,şuan bırakmış durumdayım, sadece 5Htp kullanıyorum.

 13. Arif bey Abılify 5 mg ın fiyatını görünce takıntılarım gözüme daha şirin gelmeye başladı 😀

 14. xanaxs hakkında yorumlarınızı bekliyorum.zira 2 gün almazsam kaygı,korku, yaşamdan kopma isteği tavan yapıyor, biraz gerginlikler yaşıyorum. dr. paxseraya ilaveten vermişti,kaygı,korku,yaşamdan,kopma ağlama krizlerine yardımcı olması için,3 kutuda bitiririz. daha sonra paxsera ile devam edersin demişti.şu anda yarım sabah yarım gece kullanıyorum. bu gidişle xanaxsa devam edicez dedi.ben yan etki olarak sadece kilo artışı yaşadım.3 ayda 6 kilo aldım.dr. sporla desteklememi tavsiye etti.yorumlarınızı bekliyorum.rumuz.sakarya.

 15. Bu sitedeki olumlu yorumlar üzerine, Cymbalta ya başlamıştım yaklaşık 1,5 ay kadar önce ve hayli faydasını gördüm bu süre zarfında,fazla bir yan etkisini ise görmedim.Fakat asıl mucize Cymbalta ya Abilify eklemem ile gerçekleşti ki,ben bugüne kadar kullandığım hiçbir kombinasyonda bu kadar güçlü anti-obsesyonel etki görmemiştim.Resmen rahatsızlık %90 gibi bir oranda iyileşme göstermişti.Buhranlı zihnim berraklaşmıştı ve bişeylere daha iyi konsantre olabilmeye başlamıştım.Evet hala devam etmekte olduğum bu kombinasyonla umarım ileride de herşey iyi olur ve henüz istediği etkiyi birçok ilaç deneyip göremeyen arkadaşlara doktorları gözetiminde bir de bu kombinasyona şans vermelerini, şiddetle tavsiye ederim.Cymbalta 60 mg. + Abilify 5 mg.

 16. Bu yazılanları okuyanlar şunu bilmelidirler ki: Bir ilaç, farklı bünyelerde farklı etki/yan etki profilleri oluşturabilirler.Mesela kullananların %95 inde geceleri uyku kaçıran Lustral,bir kişide uyku getiriyor olabilir. Nihayetinde bir ilaç aynı bünyede zamanla farklı etkiler de yaratabilir.Bu yüzden bu paylaşımlar ilaç kullanımında kimseye referans olmamalıdır. Ben de kullandığım ilaçların bendeki etki yan etkilerini paylaşmak isterim.

  Lustral 100 mg. (Sertralin): OKB üzerine nerdeyse hiçbir etkisi olmadı diyebilirim bende,doz da zaten yeterli değildi 200 e kadar çıkmak gerekirdi. Geceleri fena halde uykumu kaçırdı,gün içinde fazla bişey hissetmedim.İştahda değişme olmadı.Cinsel yan etkileri,ejakülasyon süresinde uzama fakat anorgazmi olmadı,hatta orgazm kalitesini arttırdığını bile söyleyebilirim.Libidoyu da arttırdığı söylenebilir.

  Paxil 60 mg. (Paroksetin): OKB üzerine etkisi olmadı gibi fakat antidepresan etkisi çok iyiydi,kendimi paxille çok iyi hissediyordum.Çalışma çabalama,bişeylere dört elle sarılma hırsı ve özgüveni verirdi.Uyku verir gün içinde fakat gece kaçırırdı uykuyu aynı Lustral gibi,iştahı biraz arttırdı.Cinsellik etkileri ise,ejakülasyon süresinin uzaması ve ileri anorgazmi.

  Prozac 80 mg. (fluoksetin): OKB de bana en iyi gelen SSRI grubu anti depresandı.Fakat kendimi bir Paxil kadar iyi hissetmiyordum.Umursamazlık ve çabasızlık yüklerdi bana.Aşırı iştah artışı ve uyku bağımlılığı vardı.Cinsellikte ise,ejakülasyon süresi üzerine etkisi yoktu,anorgazmi de olmadı.Fakat libido artışı yapıyordu.Beyinde fazlaca seks ile meşguliyet yaratıyordu.

  Cipralex 40 mg. (essitalopram): OKB de gayet iyi geldi bana ve ruh haline de Prozac tan çok daha iyiydi.Herşey çok dengeli yürüyordu Cipralex’de.İştah artışı var,uykuya bağımlılık az da olsa yaratır. Cinsel isteksizlik yani libido kaybı yapıyor,ejakülasyon süresi birazcık uzuyor.Anorgazmi az da olsa var.

  Faverin 200 mg (fluvoksamin): OKB de gayet başarılı,ruh hali olarak da prozac dan iyiydi bende.iştah artışı olmadı.Uykuya çok bağımlılık da yaratmadı.Ejakülasyon süresini az da olsa uzatıyor,libido kaybı olmadı.
  Tedavi güçlendirmek amaçlı kullanılan(serotonerjik ajanlara eklemek suretiyle) atipik antipsikotikler:

  Risperdal 1,5 mg. (risperidon): OKB ye olumlu etkileri var,ama bu hangi SSRI ile kombine edildiğine göre değişiyor.Ben Prozac ile kullanmıştım,en uyumlu cipralex ile olduğu söyleniyor.Gece burun tıkanması,sabahında kanlı burun akıntısı yapıyor.Muazzam bir iştah artışı yaptı,2 haftada 5 kilo almak pekala mümkün bu zıkkımla.Zombilik donkluk gibi ruh bürünmeleri yaratabilir.Genel anlamda bende tiksinme hissiyatı yaratan ilaçtır.

  Seroquel 200 mg. (ketiapin): OKB de alevlenme dahi yaptı.Risperdal daki kötü yan etkiler yoktu. 25 mg. lık dozu şahane ve çok kaliteli bir uyku yaratır.Zaten tedavi edici minimum dozu 150-200 dür 900 e kadar çıkar.Bu 25 lik doz sırf uyku için çıkarılmış anlaşılan,bu dozun antipsikotik bir etkinliği yoktur.

  Zeldox (ziprasidon): onunla ilgili hiçbirşey hatırlamıyorum desem yeridir,dozajını bile 🙂

  Abilify 5 mg.(aripiprazol): OKB de en etkili antipsikotik oldu bende,Bu durum birçok kişide de gözlemlenmiş.Kombine edildiği serotonin geri-alım inhibitörü etkinliği belirliyor.Mesela Cipralex ile çok uyumlu olmadılar bende fakat,Faverin ile şiir gibiydi uyumları:) Kullananların birçoğunda iştah kesilmesi yapan bu ilaç bende gece ilacı aldıktan birkaç saat sonra buzdolabına saldırma güdüsü doğurdu.Uykusu çok kaliteli değil,tilki uykusu gibi. Anti depresan etkinliği de çok yüksek.Çünkü serotonerjik ajanlara en çok bağlanabilen antipsikotiktir(nöroleptik ya da dopamin baskılayıcı) kendileri. Antipsikotiklerin hepsinin cinsellik üzerine yan etkileri olumsuzdur.

  “Peki bu kadar iyi gelen ilaç varken hastalar neden sürekli ilaç değiştirme ihtiyacı duyuyor” şeklinde bir soru gelebilir okuyanlardan.Birincil sebep ilacın artık bağışıklık yani tedaviye direnç geliştirmiş olmasıdır zamanla.İkincisi de ilacın kullanıldığı dönemdeki çevresel uyarım şartlarıyla mevcut şartların farklılık göstermesidir.Bu yan etkiler için de geçerli,yani şöyle ki kullandığı ilacın uyku üzerine olumsuz yan etkileri olduğunu deneyimleyen birisi uyku alışkanlıklarını değiştirmek suretiyle pekala bu sorunu çözebilir.Birçok şeyin de bizim elimizde olduğu gerçeğidir bu esasen..

  1. Arif Bey merhaba.
   Yorumuzu tesadüfen istenmeyen yorumlar listesinde buldum. Esasen spam yorumların olduğu bir yer burası. Nasıl olmuş anlamadım. Bu muhteşem yorumu okuyunca hemen onaylayıp yorum yaptığınız yazıya geri iade ettim. Tecrübeye dayalı açıklayıcı yorumlarınız için teşekkürler.

  2. Evet ben de yorumu mu yolladıktan sonra,sayfada görünmeyince internet kazasına kurban gittiğini sanmıştım ve maalesef gönder tuşuna basmadan evvel kopyalamamıştım metni.Meğer kaybolmamış,buna sevindim 🙂

  3. Arif bey anladigim kadariyla bir derya olmuşsun bu konuda peki sizce sosyal fobi kullanılabilecek en etkili ilaçlar hangileridir?Şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın