Antiobsesif İlacınız Takıntı Yapabilir

Çok zaman büyük umutlarla veya büyük zahmetlerle kullandığımız bazen çok sevdiğimiz bazen nefret ettiğimiz bazen etkisine bazen yan etkisinin tesiri altında kaldığımız genellikle ebatları küçük etkileri büyük obsesyon ilaçlarımız; bugünki konu başlığımız yine ilaçlarımız.

Antiobsesif ilaç yapılan etken madde sayısı çok kısıtlı. Bunu sitemizi takip edenler bilirler. Trisiklik ve ssri ve bazı yeni nesil bir iki ilaç bu ana depresan etken madde grupları. Yan etkilerinin azlığı ve özellikle takıntı hastalığına etki eden beyin hormonları üzerinde etkili olduğu için genellikle takıntı hastalığının tedavisinde ssri grubu ilaçların kullanıldığı da malum olan bir konudur.
Bütün ssri grubu ilaçların etken maddelerine bakacak olursak. Etken maddelerin listesinin

 • fluoksetin hcl
  fluvoxamine maleate
  sertralin
  paroksetin
  sitalopram
  essitalopram
 • ibaret olduğu hemen fark edilebilir.
  Fakat bu etken maddelerden yapılan ilaçları kullandığımızda bazı takıntı hastalığımız için olumsuz gelişmelerle karşı karşıya kalıyoruz. İşin kötüsü ilaç kullanma tecrübemiz ve diğer ilaçlarla mukayese durumumuz olmadığı için- kullandığımız ilacı dünyanın merkezi bildiğimiz için kullandığımız ilacın esas yan etkisini yani psikolojimiz üzerindeki yan etkisini kaçırabiliyoruz.

  Şöyle ki kullandığım ilacın ismini yazmayacağım sizi yönlendirmemek için. Zaten takıntılarınız var, zaten diken üstündesiniz. Bu hassas bir konu. Kullandığım ve en uzun süre kullandığım ilacın aslında beni tedirgin bir hale soktuğua- melankolik yaptığını ben ilacı yıllar sonra tekrar kullanmaya başladığımda fark ettim. Yani ilacı kullandığımda psikolojimde oluşan endişe- melankoli beni takıntılarımı terk etmeme konusunda daha ısrarcı yapıyormuş.

  Yani takıntalırama bir türlü tutkuyla bağlanma takıntısı, melankoloi ile oluşan bir anksiyete hali beni kaplıyormuş. Evet bu ızdırabı kendime 2 yıl kadar yapmışım şimdi buna inanamıyorum. Ama ne bilelim insan yaşadıkça öğreniyor.

  Sonra başka bir ilaç; beni çok daha dikkatli ve konsantre yaptığından, takıntalarımı da hayatın olağan akışı içinde unutamıyormuşum. Halbuki bu ilacı kullanmasam, hayatın akışı içinde kendiliğinden bu takıntıların büyük bir kısmını zaten beynim unutuyormuş. Bu ilacı da 4 yıl kullandım. Aynı obsesif ilaç iştah patlaması yaptığından ayrıca aşırı kalori artışı dolayısıyla zaten amigdalamı da uyarı patlatmasına uğratıyormuşum. (Hatırlayınız amigdala ile ilgili yazımızı) ve anksiyete ile takıntalarımı patlatıyormuşum.

  Evet, bugün kendime inanamıyorum. Ben kendime neler yapmışım böyle. Kullandığınız ilaçları gözlemleyin, istemediğiniz psikolojik yan etkilere dikkat kesilin. Belki de bazılarının azaltmak için kullandığınız takıntıları artırdığını bunu da azalttığı depresyonunuzla perdelediğini fark edeceksiniz.Doktorunuzla konuşunuz. Kendi başınıza doktorculuk da oynamayınız.

  Bu sefer arayı fazla tuttum farkındayım. Ama harcadığım emeğin karşılığında affınıza sığınarak söylüyorum. Yeterli yazıların altında bulunan düğmelerden sosyal paylaşımı almadığımız için sitemiz sıralamada yerinde sayıyor. Bu da beni çok çok olumsuz etkiliyor. Acaba insanlar yaptığım şeyleri faydasız mı buluyor diye de düşünüyorum. Hani ne bileyim paylaşılmayan şeyler sevilmiyordur diyor google ısrarla. Biliyorum bu böyle diyorsa bazı tespitleri vardır doğrusu.

  Son söz olarak size ilaç yazıp şunu kullanın şunu kullanmayın diyemeyiz. Antidepresan ilaçların yan etkisi olduğunu ve doktor reçete etmeden kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bu yazıda yer alan yorumlar, size yazılmış olan ilaçlardan dolayı benzer fayda ve sorunları sizler de yaşıyorsanız, bunu fark edebilmeniz ve okb- anksiyete depresyon tedavisine bir faydasının olması içindir. Buradan fark ettiğiniz etki ve yan etkileri de kendi başınıza değil doktorunuzla değerlendirin. İlacı bırakıp bırakmamaya kendi başınıza karar vermeyin. Aşağıda yazan yorumlar herkesin başına mutlaka gelecek etkiler değildir. Sadece benim bu ilacı kullanırken yaşadıklarımdır. Zira aşağıdaki yorumlarda bana katılmayan ziyaretçilerimiz de mevcuttur.

  Saygılar ve sevgiler sunuyoruz efendim. İyi akşamlar olsun. Görüşmek üzere.

  Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

  Comments

  comments

  Antiobsesif İlacınız Takıntı Yapabilir” üzerine bir yorum

  1. Kardeş yazılarını takip ediyorum elimden geldiğince okuyorum bende yaklaşık 6 ay önce anksiyete panik atak okb hastalıklarına yakalandım çok zor günler geçirdim sana bişey soracam benim durumum biraz farklı bu hastalıkların olmasında etkin rol oynayan benim yaptığım bir durumdan oldu şöyleki

   benim sakallarım seyrek bu sebeple hasta olmadan önce amelyat olma kararı aldım ve ektirme işlemi yapıldı her şey buraya kadar iyi ekim yapıldı biraz zor geçsede fakat ekim yapıldıktan sonra kaygılanmaya başladım acaba çevremdekiler neder, acaba bişey olur mu vücut reaksiyon gösterir mi falan evdede sıkıntı çektim 1 ay dışarı çıkamadım falan zaten 2 hafta sonra çarpıntı tansiyon yükseliği başladı çok stres oldum evde sonra ikinci bir şok daha yaşadım ekim kötü oldu ve buda beni rahatsız etti görüntümü bozdu bu sebeple bi şok geçirdim tabi geri dönüşü yok bunun bende bunu yeni öğrendim şimdi sana sorum şu benim durumum bu doktora gittim psikiyatriye bana prozac ile risperdal verdi aman yarabbi o risperdal benim aklımı başımdan almaya başladı düşünceler çatışmaya başladı ve beni çıkmaza götürdü çünkü ben durumu kabul etmek istesemde risperdal aklımdan atmaya çalıştı ama atması imkansız çünkü geri dönüşü yok bunun aklım biliyor bu sebeple acile bile kaldırıldım ço fena yaptı beni ilaç şimdi sana sorum şu olacak durumum bu ben bu ilacı içmeden önce bu kadar takmıyodum bu ilacı içtikten sonra beter oldum yaşayamaz duruma geldim sizin tecrübeleriniz var acaba ben bu durumu kabul etmek istiyorum böyle yaşamak istiyorum ne hangi ilaç benim için zararlı olur sence çünkü risperdal tarzı şizofreni pisko ilaçları bana iyi gelmez onu anladım nediyon bu duruma bana cevap yaz acil kardeş.

  Bir Cevap Yazın