Bir Depresyon İlacı (Antiobsesif) Tedavide Hangi Yan Etkiyi Gösterir

Tekrar merhaba sevgili okurlarımız.

Depresyon / anksiyolitik/ antiobsesif ilaçları konusunda peşpeşe yazdığımız bu altıncı yazı iki üç yazımız daha var. Ondan sonra tekrar düşünsel konularda yazılarımız olacak. Ama site ziyaretçilerimiz en çok ilaçlar konusuyla ilgilemip bu konuda sorular soruyorlar. Bu da bizi bu ilaçlar alanında yazmamızı biraz zorunlu kılıyor.

Bir süredir bir depresyon ilacı (veya antiobsesif(bütün antiobsesifler aynı zamanda depresyon ilacıdır), anksiyolitik vs.) kullanıyorsunuz. Ancak hastalığınız iyileşmek veya iyileşmemekle birlikte, ilaçtan fayda görüyorsunuz. Bununla birlikte ilacın yan etkileri artık etkilerinin üzerine çıkmaya başladı.

Yani ya sürekli mideniz bulanıyor, ya baş dönmeniz oluyor, kasılmalarınız hayatınızı çekilmez hale getiriyor, halsizlik veya bir uyku hastalığı hayatınıza egemen olmaya başladı mesela.

Bu durumda ne yapacağız? Muhtemelen ilacın yan etkileri geçer ümidiyle bir iki hafta daha sabredeceğiz. Fakat baktık ki ilacın yan etkileri geçmek bir yana daha da artarak devam ediyor. Veya olduğu gibi yan etki devam ediyor.

Artık bir fayda mahzur analizi yapmanın vakti gelmiştir. Bu ilacın etkisinin hayatımıza kattıkları ile yan etkilerinin hayatımızı olumsuz etkileme oranını bir karşılaştıralım. Hangisi ağır basıyor? Acaba antidepresan yan etkisi kadar hayatımıza katkı sağlıyor mu?

Cevap evet ise doktorunuza da danışın ve devam edin. Ama yan etkilr dayanılmaz veya ilaç etkisiz ise Cevap hayırdır. Cevap hayır ise; doktorunuzla ilacın kullanımının devamını sorgulama zamanınız gelmiştir.

Ancak yeni bir depresyon ilacı kullanmak için doktorunuza şikayetlerinizi anlattıktan sonra yapmanız gereken ilk şey:ilacın prospektüsünü incelemek olmalı.

Prospektüsteki yan etkiler bölümünü iyice inceleyin. Depresyon ilaçlarının benzer yan etkileri olmakla birlikte birbirinden ayrılan yan etkileri de mevcuttur. Önceki ilaçtan rahatsızlığınız mide üzerine ise, mide rahatsızlığı yapıyor mu, yok rahatsızlığınız baş dönmesi, kulak çınlaması vs. ise prospektüsde öyle bir yan etki yazıyor mu bakın.

Çünkü eğer öyle bir yan etki yazıyorsa, depresyon ilaçlarının genel çalışma mantıklarının benzer olabildiğini düşündüğümüzde, prospektüsde yazan istemediğiniz yan etkiyi yeni ilacınızı tedavi maksadıyla kullanmaya başladığınızda tekrar belli ihtimalle görecebileceksiniz demektir. Yok sizde eski ilacınızın yaptığı yan etkiden yeni ilacınızda yazmıyorsa, o yan etkiyi yeni ilacınızda muhtemelen yaşamayacaksınız. Tüm bu söylediklerimi doktoruzla koordineli olarak yapın. Kendi başınıza bilmediğiniz bir konuda karar vermeyin.

Eski ıstıraplarınıza elveda diyebilirsiniz. Yeni bir ilaçla hayatınıza umutla devam etme ihtimaliniz de artık mevcuttur.

Burada şunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Bazı türdeki antidepresanların tamamı kullanımı dikkat isteyen ilaçlardır. Lütfen internetteki ilaç araştırmalarınızı sadece bilgi maksatlı yapın. Doktorunuzla konuşmadan depresyon ilacı kullanmayın.

İyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın