Cipram ve Eşdeğer İlaçlar: Cipram 20 mg.- Cipram Kullananlar- Etkileri ve Cipramın Yan Etkileri

Sanırım Danimarka asıllı olması gerekiyor Lundbeck isinmli firma tarafından üretilen bir ilaç cipram. Turuncu deniz yıldızı amblemi olan bu firmanın ürettiği Cipram, aslen Cipralex isimli antidepresan ilacın da anasıdır.

Cipramın eşdeğer ilaçları:Citara, citexam, citol, citolap, citolixin, citrex, copsam, eslopram, laira, pasiloparm, relaxol, sintab, vodelaxdır. Dolayısyıla bu ilaçları kullananlar da aşağıdaki yazıyı okusunlar. Çünkü ilaçların hemen hemen aynı etki, fayda, yan etki, fiyat ve ürün bilgisi mevcut. Yine de en altta bu ilaçlara ilişkin bir liste var.

Cipram ilacı piyasaya çıkışından çok kısa bir süre sonra piyasanın önemli aktörlerinden biri haline gelmiştir. Bu ilaç depresan sanayiinde prozac çağından sonra, yeni bir çağ açtı. Yani Prozac nasıl devrine ismini yazdırmışsa, cipram da öyle yaptı. Eski ensil antidepresanların cinsellik başta olmak üzere, vücudun bir çok alanındaki ağır yan etkiler cipramla birlikte yok oldu.

1990ların sonunda Türkiye piyasasına çıkan ilaç, SSRI grubu ilaçlar arasında hala en popüler ilaçların arasında gelmektedir.Cipram çok da pahalı olmayan bir ilaç. Cipram ve muadil,eşdeğer,jenerik ilaçların fiyatları en aşağıda verilmiştir. Ama ilk çıktığı günleri hatırlıyorum. Çok pahalı bir ilaçtı. Bir tanesi o zamanın parasıyla yanlışım olmasın 40-50 tl. arasındaydı. Sonradan Türkiye genelindeki ilaç fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak normal seviyelere indi. Cipramı 20 mg. ve cipram 10 mg. olarak eczanelerdeki raflarda görebilirsiniz.

Öncelikle antidepresanların ciddi yan etkisi olan ilaçlar olduğunu ve doktor reçete etmeden ve onayı olmadan kullanmamanız gerektiğini hatırlatalım. Burada yazan bilgiler, size yazılmış olan Cipram ilacından benzer fayda ve sorunları sizler de yaşıyorsanız, bunu fark edebilmeniz ve tedaviye faydası olması içindir. Buradan fark ettiğiniz etki ve yan etkileri de kendi başınıza değil doktorunuzla değerlendirin. İlacı bırakıp kullanmaya kendi başınıza karar vermeyin. Aşağıda yazanlar herkesin başına gelecek etkiler değildir. Sadece benim bu ilacı kullanırken yaşadıklarımdır.

Cipram, Depresyona ek olarak, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak hastalıklarına karşı etkinliği de oldukça iyi düzeyde. Ben bir obsesif kompulsif olarak ilk denememde çok faydasını görmüştüm. Bir çok takıntımı ve kompülsiyonumu es geçmeye başlamıştım. Hayatta yaşadığım en güzel duygulardan birisi olarak hala anısı zihnimde saklıdır. O zamanlar ilacın pahalı olması ve Sağlık sistemindeki mevcut ilaç yazdırma vs. problemlerinden dolayı çok istememe rağmen ciprama devam edememiştim. Ama sonraki kullanmamda nedendir bilmiyorum. İlacın sadece depresan etkisini görmüştüm.

Depresyon ve günlük sıkıntılar- sorunlar konusunda cipram bence inanılmaz etkili bir ilaç. Cipramı kullandığımda semanın maviliğinin ve derinliğinin içine daldığımı , kusursuz bir gün yaşıyormuş duygusunu yaşadığımı, cennetteki insanların duygularını bir nebze anladığımı düşündüğüm günler çok olmuştur. Beyne muhsteşem bir serotonin hücumu oluyor. Ciprama satın alan insanlar; para vererek, mutluluk ve huzur satın almaktadırlar. (Her ilacın vücutta oluşturduğu uzun vadeli yan etkileri unutmamak lazım tabii). Depresyon konusunda ve obsesyon konusunda daha sanki ne yaptığını bilen bir stresle mücadele etkisi var.

Bazı kullanıcılarının memnun olmadığı bir konu var(biz mesala). Bu da ilacın aşırı uyku vermesi. Bazıları için uyku vermesi bir tercih nedeni de olabiliyor. Benim de 2000li yılların başlarında denediğim sonradan bir iki kez daha kullanmayı denediğim cipramın fazla uyku sorunu vardı. Etkisi güzel ama yan etkisi sadece uyku konusunda ve fazlaydı. Cipram kullanma deneyimimde beni de en çok zorlayan hatta tek zorlayan yan etkisi bu diyebilirim. Sürekli insanda uyuma hissi oluşuyor ve dayanılmaz bir uyku hali sizi esir alabiliyor. Bunu bir çok tanıdığığımda da gördüm. Bu antidepresanların depresyonla bir mücadale yöntemi olabilir. Belki hayattan biraz uzaklaştırmak bu tarz ilaçların çalışma şekli ama fazlası insanı hayattan koparıyor ve bir süre sonra günlük işlerinize dönmek için ilacı bırakmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Blogumuzu takip eden okurlar bilirler. Bir ilaç ne kadar etkin ve faydalı olarak halk tarafından algılanmışsa, daha doğrusu ne kadar rağbet görmüşse, o ilacın o kadar eşdeğer yani jenerikleri diğer ilaç firmaları tarafından piyasaya sürülür. Cipram da öyle aşağıda muadil ilaçlarını göreceksiniz. Buna ilaveten aşağıda cipramla ilgili genel bilgilerden bahsedeceğiz. Gruplaması, firmaları ve fiyatları gibi.

Son kez olarak yasal hatırlatmamızı buradan tekrar ediyorum. Psikiyatrik ilaçlar (cipram gibi) ağır yan etkileri olan ilaçlardır. Lütfen doktora danışmadan ve prospektüsünü okumadan bu ilaçları kullanmayınız.

ATC SINIFLAMASI – N – SİNİR SİSTEMİ
N06 PSİKOANALEPTİKLER
N06A ANTİDEPRESANLAR
N06AB Selektif serotonin reuptake inhibitörleri
N06AB04 sitalopram

Endikasyonları:
Depresyon tedavisi ve relaps / reküransların önlenmesi, agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde kullanılır.

İlaçlar:
CİPRAM 20 MG 28 TABLET – LUNDBECK 9.59 TL
CİTARA 20 MG 28 FİLM TABLET – ACTAVİS 9.62 TL
CİTARA 40 MG 28 FİLM TABLET – ACTAVİS 19.20 TL
CİTEXAM 20 MG 28 FİLM TABLET – KOÇAK FARMA 9.62 TL
CİTEXAM 40 MG 28 FİLM TABLET – KOCAK FARMA 19.20 TL
CİTOL 20 MG 28 TABLET – ABDİ İBRAHİM 9.62 TL
CİTOL 20 MG 56 TABLET – ABDİ İBRAHİM 19.20 TL
CİTOL 40 MG 28 TABLET – ABDİ İBRAHİM 19.20 TL
CİTOLAP 20 MG 30 FILM TABLET – TUM EKIP 10.28 TL
CİTOLİXİN 20 MG 28 FİLM TABLET – DR.F.FRİK 9.62 TL
CİTOLİXİN 40 MG 28 FİLM TABLET – DR.F.FRİK 19.20 TL
CİTREX 10 MG 28 FİLM TABLET – DEVA 5.22 TL
CİTREX 20 MG 28 FİLM TABLET – DEVA 5.22 TL
CİTREX 40 MG 28 FİLM TABLET – DEVA 19.20 TL
CİTREX 40 MG/ML 15 ML ORAL DAMLA – DEVA 14.81 TL
COPSAM 20 MG 28 FILM TABLET – MÜNİR ŞAHİN 9.62 TL
COPSAM 40 MG 28 FILM TABLET – MÜNİR ŞAHİN 19.20 TL
ESLOPRAM 20 MG 28 FİLM TABLET – ZENTİVA 9.62 TL
LAİRA 10 MG 28 FİLM TABLET – NOBEL 5.22 TL
LAİRA 20 MG 28 FİLM TABLET – NOBEL 9.62 TL
LAİRA 40 MG 28 FİLM TABLET – NOBEL 19.20 TL
PASİLOPRAM 20 MG 28 FİLM TABLET – SANDOZ 9.62 TL
PASİLOPRAM 40 MG 28 FİLM TABLET – SANDOZ 19.20 TL
RELAXOL 20 MG 28 FİLM TABLET – BİOFARMA 9.62 TL
RELAXOL 40 MG 28 FİLM TABLET – BİOFARMA 19.20 TL
SİNTAB 20 MG 28 TABLET – TRİPHARMA 9.62 TL
SİNTAB 20 MG 56 TABLET – TRİPHARMA 19.20 TL
SİNTAB 40 MG 28 TABLET – TRİPHARMA 19.20 TL
VODELAX 20 MG 28 FİLM TABLET – SANOVEL 9.62 TL
VODELAX 20 MG 56 FİLM TABLET – SANOVEL 19.20 TL
VODELAX 40 MG 28 FİLM TABLET – SANOVEL 19.20 TL
VODELAX 40 MG 56 FİLM TABLET – SANOVEL 38.29

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Cipram ve Eşdeğer İlaçlar: Cipram 20 mg.- Cipram Kullananlar- Etkileri ve Cipramın Yan Etkileri” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.