Cymbalta Kullanıcı Yorumları ve Yan Etkileri


Bir süredir cymbalta (simbalta) hakkında kullanıp kullanmadığım şeklinde sorular alıyordum. Bireysel olarak cevap vermek zor oluyor. O yüzden bu ilaç hakkında biraz daha merakları giderici bir yazı ele almaya karar verdim. Kullanımı ve yorumları oldukça merak ediliyor çünkü. Ayrıca muadili olan duxet ilacı da aynı özellikleri içermekte malum. Duxet kullananlar da yorumlar için bu yazıyı okuyabilir.

Ben cymbaltayı kullanmaya başlayalı bir kaç ay oldu sayılır. Bendeki intibağı şu: Bu ilacı kullanmaya başlamak için çok geç kalmışım. Çünkü hayatla tekrar irtibata geçtiğimi hissediyorum. Bu ilaçla bilim çevrelerinin veya ilaç firmalarının takıntı hastalığının veya anksiyete hastalığının kesin tedavisini bulmaya çok yaklaştıklarını düşünüyorum. Klasik antidepresanlar ile başlayan obsesif kompulsif davranış bozukluğu tedavi sürecim bu ilaçla ilk kez elle tutulur somut bir gelişme gösterdi. Evet diğer ilaçlar da hastalık üzerinde etkiliydi. Ama bu etki çok mekanik bir etkiydi. Bu öyle değil daha çok kendiniz oluyorsunuz. Olmak istediğiniz kişi. Sayı saymadan, takıntı yapmadan durabiliyorsunuz. Cymbalta ile kendi duygu dünyanıza dönebiliyorsunuz. Yani hastalığınızın size yapmasını emrettiği şeyleri yapmayı kesip, hayatta ne yapmanız gerekiyorsa ona dönüyorsunuz. Hayatla tekrar barışık hale geçiyor, sosyal hayata karışıyorsunuz.

Endişeleriniz, kaygılarınız, etrafınızda sizi rahatsız eden şeyler belirsiz hale geliyor. Depresyon üzerinde etkili, sabah uyandığımda karşımdaki dağlarda güzel bir çam manzarası olduğunu fark ettim mesala. Pek de sevmediğim bir insana neşeyle günaydın dedim. Neşe içimden gelen bir hal aldı. Etrafımdaki insanların ne demek istediğini anlamaya başladım. Onların ruh penceresini gördüm. Yani özetle mutlu oldum ve mutlu ettim. Anksiyetemden sıyrıldım.

Şaşırtıcı derecede başarılı. Ha bütün obsesyonlarımdan-takıntılarımdan kurtuldum anlamı çıkmasın. Ama başarılı işte demek istediğim bu.

Gelelim ilacın yan etkilerine. Uyku konusu en önemli konu. Biraz uyku veriyor. Ama öyle diğer ilaçlardaki gibi dayanılmaz bir uyku değil. Uyumasanız da oluyor. Hayattan kopmuyorsunuz yani. Ayrıca, uykudan uyanmak şaşırtıcı derecede kolay oluyor. Ama en nihayetinde fazladan bir uykunuz oluyor. Uyursanız rahat ediyorsunuz.Kendine güven verme konusunda oldukça iyi. Mevki-makam olarak sizden çok üst kişilere karşı duyduğunuz çekingenlik kalmıyor. Ama biraz da insanı patavatsız yapıyor. Bu istemediğim bir yan etki. O ağır başlı insan gitmiş yerine çok konuşan konuşmak zorunda kendini hisseden bir insan vardı ilacı ilk kullanmaya başladığım zamanlarda. Şükür bu durum şu anda azaldı biraz. Sonradan söylediğim lafları patavatsız bulduğum da oldu. Bunda ne varmış diye kendi kendimi de inandıramadım doğrusu. Yani patavatsızları da haklı buldum ilk kez. Aşırı güvenin bir yan etkisi bu da. Sonuçta insanın duygu durumundaki değişikliklere adapte olması esnasında böyle şeyler olabiliyor.

Vücudumun diğer organlarında hiç bir yan etki görmüyor ve şaşırıyorum. Ne bileyim bir mide, bir bağırsak problemi ne zaman olur diye. Sonradan biraz ishal yaptı gibi ama sebebi cymbalta mı bilmiyorum. Ama yok şu ana kadar doğru düzgün bir yan etki.

Depresyon konusunu zaten başarılı buna değinmeye gerek duymuyorum. Anksiyete konusunda çok iyi. Anksiyete- obsesyon konusu belki ilacın doğrudan ilgi sahası değil teknik olarak tam bilemiyorum ama anksiyete dolayısıyla o takıntı konusunda da başarılı. Sonuçta ben de bir obsesifim ve obsesyonlarım azaldı.

Kullandığınız ilaçların yan etkilerine dayanamaz olduysanız ve kendinizi robot gibi hissediyorsanız- ilacınızdan memnun değilseniz, belki de artık ilaç değiştirme zamanınınız gelmiş olabilir. Prozac’ın mucidi Lilly firması cymbaltayı icat etti. Doktorunuza danışın. Ben kapsülleri paylaştırarak ancak yarım doz 15 mg. kullanabiliyorum.

Bazı kişilerde ilaç şimşek çakması gibi yan etkiler, uyuyamama problemi vs. yapıyormuş. Yan etkileri bazı kişilerde fazlaymış. Ben her ilaçtan etkilenen birisi olarak pek hissetmedim. Ben en küçük dozajlı kapsülü yarımşar olarak, tek tek cymbalta tanelerini dökerek kullanıyorum. Eğri yazılı bu notu ilacı kullandıktan bir sene sonra yazdım. İlaç bende sonradan hafıza, hatırlama ve düşünme sorunu oluşturdu. Bu başka bir ilaç da daha olmuştu. Üzülerek ilacı bırakmak zorunda kaldım.

Son söz olarak size ilaç yazıp şunu kullanın şunu kullanmayın diyemeyiz. Anksiyolitik ve antidepresan ilaçların yan etkisi olduğunu ve doktor reçete etmeden kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bu yazıda yer alan yorumlar, size yazılmış olan cymbalta ilacından dolayı benzer fayda ve sorunları sizler de yaşıyorsanız, bunu fark edebilmeniz ve okb- depresyon tedavisine bir faydasının olması içindir. Buradan fark ettiğiniz etki ve yan etkileri de kendi başınıza değil doktorunuzla değerlendirin. İlacı kullanmaya veya bırakıp bırakmamaya kendi başınıza karar vermeyin. Yukarıda yazan yorumlar herkesin başına mutlaka gelecek etkiler değildir. Sadece benim bu ilacı kullanırken yaşadıklarımdır. Zira aşağıdaki yorumlarda bana katılmayan ziyaretçilerimiz de mevcuttur.


2012 yılında obsesif kompulsif davranış bozukluğu- takıntı hastalığı tedavisinde güzel şeyler görmek beni umutlandırdı. Gelecek yıllarda bu hastalıktan tamamen kurtulacağız belki de. Görüşmek üzere.

192 kişi bu yazıyı beğendi.
Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Cymbalta Kullanıcı Yorumları ve Yan Etkileri” üzerine 166 yorum

 1. 2BUÇUK YILDIR KULLANIYORUM CYMBALTA yı.azaltsam da bırakamıyorum.aşırı terleme,aşırı iştah artışı,donuk bir yüz ifadesi,kabızlık,cinsellikte bitiş,ölüye bile ağlayamama kısacası ne ararsan var.zaten prospektüsü okuyunca faydasından çok zararı var diyorsun.ama doktorumuza güvendik bi kere.

 2. Beni Allahin izniyle yeniden hayata donduren ilactir Gymbalta…
  Fibromiyalji ve Depresyon yuzunden hayatim cok zordu 5 sene inanilmaz yorgunluk cektim son 2 senemde vucudumun heryerinde agri ve sol tarafimda uyusmalarla gecti….
  En son dort ay once gittigim psikiyatir kullanmam icin gymbalta verdi…
  Rabbime hamd olsun ki beni hayata geri dondurdu ve her turlu sikayetlerim neredeyse bitti..
  Yorgunluk ne kadar zor birseydi rabbim sana sonsuz Hamd olsun…
  Arkadaslar duzenli kullanin is beyinde bitiyo hergun iyilesegim diye emir verin beyninize inanin cok ise yariyor..
  Hacamati da yaptirin
  Eger bir omur kullanmamda gerekirse kullanirim tekrar hasta olmaktansa…..

  1. bende fibromiyalji tanısıyla cymbalta 30 mg.başladım. önceleri aşşşırı başağrısı yaptı kabızlık yaptı halen devam ediyor başağrısı azaldı ama geçmedi ayrıca ağrılarımda geçmedi hiç faydası yok tekrar doktoruma gitcem. kurum doktorumuz ve eczacımız çok iyi bir ilaç fibromiyaljide etkili dedi ama ben zararını daha çok gördümmm maalesef. hacamat bencede çözüm enazından zararları yok bence her ay düzenli yapılınca ilaca bile gerek yok bence…..herkese geçmiş olsun

 3. Bende yaklaşık 10 aydır kullanıyorum ilk 3 ay çok güzel geçti fakat sonra mg yükseldi zamanla işe yaramadığını fark ettim. Fakat bunun böyle olması bazı üst üste gelen ölümler oldu. Bakalım tekrar gideceğim durum ne olacak bilmiyorum ama gerçekten güzel ilaçtı. Kendime güvenim gelmişti herşeyin güzel olduğunu fark ettim. Artık kronik olan ağrılarim dinmiş mutlu ve aktif olmuştum. O zamanları özlüyorum

 4. Cymbaltayi yeni verdi doktorum
  yorumlari gordum korktum zaten panik atagim yaramazsa niye ceyim birakinca ayni olacaksam

 5. ironik bir ilaç.Bir yandan uykunuz gelir tatlı tatlı ama diğer yandan uyutmaz:) …mide bulantıları ilk iki gün sonunda geçiyor ve çok nadiren de olsa başlangıç aşamasında anlık baş dönmeleri.uykusuz bıraktıgı için ara sıra kalp çarpıntısı da yapıyor ama doktorun dediğine göre 15 gün sonrasında bu yan etkiler çogunlukla ortadan kalkacakmış.psikolojik boyutuna gelince; üzerinize bir sakinlik çöküyor .sinirlenseniz de sesinizin tonu düşüyor ve tepkileriniz daha soft oluyor,gün içerisinde belirli anlarda tuhaf bir rahatlık hissi veriyor ,hani gerinmek gibi iyi bir uykunun ardından…

 6. Arkadaşlar bende ilaca başlayalı 4 gün oldu. İlk intiba ilaç beni fena yaptı sabaha kadar yatakta dönme,iştah kaybi,mide bulantisi,baş agrisi,sese karşı aşırı duyarlilik,sinirlilik,kaygı artması (bu ilacın yan etkilerini okumamdan olabilir takıntı) v.s 30 mg ile başlayıp 60 mg ile devam edeceğiz dedi doktorum.
  Bana bi akıl verin devam edeyim mi ilaca bu etkilerden sonra…

  1. Yan etkiler oluyor haliyle. Karar vermek için acele etmeyin. Doktorunuzla aşama aşama konuşun.

 7. ben cymbaltayi bi kere ictim butun yan etkilerini gordum. ona ragmen guzel bi ilacti. Dayanip icebilseydim iyi olacakti ama dayanamadim.

 8. Benim belimde disk kayması sorunu var ancak bazen ufak şeylere takıntılı oluyorum. Bir yıl boyunca aynı hergün şeyi yapmak gibi. Şimdi de İbraniceye takıntılıyım, onu kendi kendime öğrenmeye çabalıyorum. Ne zaman fırsat bulsam o dile çalışıyorum, etrafımdakilerle İbranice konuşuyorum ama kimse bir şey anlamıyor tabii. Askerliğe karşı olan korkumdan dolayı yıllarca kendimi suçlu gibi hissettim. Neyse, doktorum Duxet 30mg’ı her akşam bir tane kapsül olmak üzere yazdı. İçtiğimin ilk gününün ardından duvarda art arda çakan şimşekler, esneyip de uyuyamama, yoğun ishal, toplamda 3-4 saatlik uyku baş gösterdi. Daha iki gün oldu ama sanırım kullanmaya devam etmeyeceğimç doktorumla konuşmalıyım. çünkü daha da ilginci ben dil öğretmeniyim ve öğrettiğim dilde saçma sapan yanlışlar yaptığımı farkettim şu iki günde.
  Açıkçası evden çıkarken lamba, ocak vs şeyleri kontrol etme eğilimim yok da bir konuyu, olayı veya şeyi tam olarak dibine kadar öğrenmeden bırakmama eğilimim var.

 9. Arkadaşlar anksiyetenin veya panikatağın veya kaygı ve takıntıların tam bir tedavisi olmayabilir.Yani tamamen iyileşemeyebilirsiniz.Belki ilaçlarınızı ömür boyu kullanmanız gerekebilir.Örneğin nasıl tansiyon hastaları ömür boyu bu ilaçları kullanıyorsa nasıl şeker hastaları insülin kullanıyorsa ve bunun gibi sizde bu ilaçları ömür boyu kullanabilirsiniz.

 10. Tam üç yıl boyunca kullandığım ilaçlar.Abizol,Olaxxin,Faverin,Paxera,Cymbalta,Citol vs vs vs.Hiç biride işe yaramadı. Bende gereksiz ilaçlar.Şuan Xanax 0.5 kullanıyorum.Yanında stilizanda var.Gayet iyiyim.Kaygılarım gitti ataklarım yok.Xanax bağımlılık yapıyormuşmuş. Hikayeden laflar.

 11. cymbaltayı kullanırken akşamları atarax alın örneğin 2 gün akşamları atarax alın
  3.gün sabah cymbaltaya başlayın sonra her ikisinede devam edin 15 gün sonra atarx ı azaltın cymbaltaya devam edin. Yan etki ortadan kalkar. Bırakırkende böyle yapın.

 12. Çİçek gibi ilaç.Yeni jenarasyon ilaçların başında geliyor.Doktorlar genelde bildikleri eski tip ilaçları veriyorlar.Belkide firmalarla olan bağlantılarından dolayı.Bu ilacı ilk çıktığı aylardan bu yana düzenli olarak kullanıyorum.Kayda değer bir yan etkisini görmedim.Benden daha uzun süredir bu ilacı kullanan olduğuna inanmıyorum.Ve kullanmış olduğum diğer ilaca göre dağlar kadar fark yarattı bende.İlaçlarımı değiştirmedim.Eski ilacım çok çok eski bir ilaçtı.Neden eski bir ilaç kullanayım ki.O yıllardan bu yıllara tıp çok çok ilerledi.Yok şu ilaç iyiymiş yok bu ilaç bana iyi gelmedi gibi takıntılar yapmadım.Aslında sık sık ilaç değiştirmekte bir takıntı.

  Sıkıntılarımı yazmayacağım sonuçta sıkıntılarımız 1 eksik 1 fazla aynı.Nacizane tavsiyem bu rahatsızlıktan müzdarip arkadaşlar kesinlikle ayrıntılı bir check up yaptırıp vucutlarında biyolojik bir rahatsızlık olup olmadığını teyit ettirsinler.Yeni jenarasyon bir ilaç kullansınlar.Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı derler….

  1. 5 YILDIR KULLANIYORUM 40 YAŞINDAYIM karaciğer testi falanda yaptırmadım. tek sorunu 2 gün almaz isen tepetaklaksın. ve birde başlama tabi ilk b ir iki hafta sıkıntılı sonra alışma dönemine giriyor.

  2. Bu ilacı bende almaya başladım. Size bir sorum olacaktı. Bu ilacı kullanmaya başladığınızda ilk 5-6 gün vücudunuzda sarsılma, halsizlik, sürekli uyku hali meydana geldi mi? Ben 2 gündür alıyorum bu ilacı, doktorum 5-6 gün bu yan etkilerin normal olabileceğini söyledi.

 13. ben ıkı ay cymbalta kullandım 30 mg ciddi nefes darlıgı
  yaptı bende hiç memnun kalmadım

 14. 2010 yılında panikatak teşhisiyle paxil ve seroquel kullanmaya başladım .1 yıl içtikten sonra çok güzel oldum .paxil i bıraktım.6 aysonra tetikledi tekrar paxil e başladım .tekrar iyi olunca paxili yeniden bıraktım yani paxil le çok iyi oluyordum şimdi vücut paxil i kabul etmiyorbaşka bi doktor cymbalta önerdi

  1. sanki bu yazıyı benmi yazdım dedim çünkü bende 2010 dan itibaren aynı şeyleri yaşadım şimdi cymbalta yı kullanıp kullanmıycama bitürlü karar veremiyorum

 15. Cymbalta 30 mg, merhaba, ben yıllardır tedavi görüyorum. Bazı ilaçlar fayda etti, bazısı etmedi. Ancak Cymbalta fayda etmediği gibi yan etkileri ben çok zorladı. Önceleri anlamadım, neden ve nereden çıktı bu etikler diye düşüdüm . Ta ki eşim bana şu ilacın prospektüsünü oku diyene kadar. Baş dönmesi, ama tam bir baş dönmesi değil, sanki kafam iyi ama aklım başımda gibi. Nasıl tarif etsem,sarhoş gibi. Mide ağrısı, ekşimesi,uyku düenim bozuldu, iştahsızlık ve odaklanma sorunu oluştu. Ki ben yıllardır anti depresan ilaçlar kullandım ve hiç birisi bu kadar yan etki göstermemişti. Ayrıca faydasını görmedim ki 7 hafta kullandım. Şimdi kesmeye başladım.Bu zamana kadar 20 yıllık anti depresan kullanıcı olarak maalesef Türkiyede satılmayan ZOLOFT adında bir ilaçtan fayda gördüm. O ilacı kullandığım sürede resmen yaşadığımı anladım, bir insan olduğmu ve hayatın aslında güzel olabileceğini gördüm. Cymbalta dan sonra ne kullanacağımı henüz bilmiyorum. Doktorum karar verecek.

  1. Bende ayniyim kac tane ilac degistim ama simdi bunu iciyorum surekli bas donmesi sizin dediginiz gibi anlatmasi cok zor ne yapacagimi bilmiyorum dr gidiyorum anlatiyom anlamiyorlar. Gozlerim bulanik goruyor basim donuyor yataklik oluyorum kalkamiyorum. Xenaxsi icince biraz kendime geliyom..!

 16. başta yan etkilerinden dolayı çok sıkıntılar çektim ( duxet ) ilk bir hafta mide krampları bacaklarda tutmama ve huzursuzluk sorunları aşırı derecede baş gösterdi. 10 günden sonra sadece esneme ve bacak ağrıları sıkıntısı kaldı 1 ay olacak çok bir etki görebilmiş değilim ama bekleyeceğim en az 6 ay beklemek gerekiyor gerçekten anksiyete sıkıntımda çok azalma olmuş değil inşallah hepimiz iyi oluruz şifa Allahtan..

 17. bende iki sene kullandım çok memnun kaldımm banaçok iyi geldi yavaş yavaş bıraktım doktor tavsiyesiyle ama bi süre sonraa yina kötüleştimm yine başladımm ne zamana kadar kullanıcamm bilmiyomm bazı yan etkileri var cinsellik gibi bilmiyom ne yapıcamm yanıtlarmısınızz?

 18. duxet kullanalı 5gün oldu ama çok şiddetli mide bulantım var lütfen daha önce kullanan varmı geçermi devam etmelımıyim yoksa bırakmalıyım cevap yazarmısınız

  1. geçer devam edin ben de kullanıyorum ilk zamanlarda yan etkileri öne çıkar zamanla yan etkileri ortadan kaybolur ilaçı sakın bırakmayın

 19. yeni kullanacağım ama zannetmiyorum iyi geleceğine hayatımda ciddi 6 travma yaşadım anlatırken bile zorlanabileceğim kafam artık vucudumla uyarsız sanki ölümü aklıma hergün getiriyorum ama kendim yapmıyacağım allah bu acılarımı görüp yardımcı olacak burdaki arkadaşları çok iyi anlıyorum hani bir laf varya bana doktor değil damdan düşen adamı bulun demiş ya damdan düşen adam o derece anlıyorum umarım iyi olursunuz arkadaşlar

 20. arkadaşlar bir sorum olacaktı migrenden dolayı doktor
  CYMBALTA verdi ilk başlarda zor oldu alışma süreci 8-10 aydır kullanıyorum bırakmaya karar verdim. pek etkisi olmadığını düşünüyorum. 60mg den 30 mg a düşürdüm 15 gün böle içtim sonra bir gün içip birgün içmedim. şimdi 4 gündür ilaç almıyorum. felaket sarsıntı yapıyor tahmin ediyorumki beni anlıyorsunuzdur. kafamı sağa sola çevirirken gözlerimi başka başka yerlere bakarken kasmam ( sallantıyı önlemem için) v.s v.s bunları daha ne kadar kaç gün çekerim. cevap verirseniz sevinirim teşkk geçmiş olsun herkese

  1. arkadaş sabret sarsıntılar azalacak. sadece yepman gereken yüksek tansiyon yapar. limon sarımsak derken tansiyonunu düşür. gerisi sabır işi . ben 11 gün oldu sarsıntının azaldığını hissediyorum biraz sinirliyim onuda kontrol edbiliyorum. yolun açık olsun inşallah bırakmayı başarırsın.benim bırakmak istediğim neden bende karaciğer yağlanması ve karaciğer yorgunluğu çıktı onun için. bu ilacı tavsiye etmem…

  2. biraz zor oldu ama bıraktım çok oldu ilacı. ilacı alırken gereksiz sırtımda bir terleme oluyordu afakanlar basıyordu. şimdi bıraktım rahatladım valla zaten migrenden dolayı vermişti başım yine ağrıyordu ilacı alırken bıraktım yine ağrıyor :) ölünce anca çıkıyormuş bu migren eeee mecburrr çekecez herkese acil şifalar

  3. arkadaşlar bu ilacı bıraktım. ben bi fayda görmedim yine baş ağrısı yine ağrı. fakat gereksiz yere ter basıyordu strese giriyordum. bırakınca bunlarda geçti :)

  4. kardeş bana da migren teşhisi kondu. hem de ileri düzeyde… en ağır ilaçlar verildi ama asıl sorunun boyun kaslarının sertleşmesi ile omirilikteki sinirlere baskı yaptığını ve migren benzeri bir belirti oluştuğu çok sonra teşhis edildi. boyun kaslarını gevşetebilmek için profesyonel bir masöre gittim. işte asıl teşhisi de o koydu… tüm vücudumda kasların sertleştiğini… Nörolog, Ortopedist ve Fizik tedavi ile vakit kaybetmememi… doğru romatoloji bölümüne gitmemi söyledi. Romatoloji doktorunu dahi şaşırtan bu hikaye ile vücudumda ciddi kas romatizması olduğu anlaşıldı. öyleki tahlillerde bazı değerler hiç gözükmüyordu. Romatizmal tedavi sonrası baş ağrısı sorunum neredeyse kalmadı. migrenim var diyen bu hikayemi dikkate alsın vesselam.

 21. Merhaba arkadaşlar bende yorum yapmak istedim yazıyı ve yorumları okuduktan sonra.
  Öncelikle yapacağım yoreumlar boş yorumlar değildir, çünkü 3 yıl boyunca anksiyete tedavisi gördüm ve tedavimi bitirme dönemine girdik, ilaç dozlarım azaltıldı, Xetanor ve Dideral ikilisi ile Anksiyete konusunda 3 yıldır gördüğüm tedavide skor şöyle; Anksiyete 2 – Ben 2000 yani kısaca her açıdan galip gelmemi sağlayan bu iki ilaçtan çok memnundum halada öyleyim, tabi bu ilaçları düzenleyecek kişi sizin doktorunuzdur bunu unutmayın .

  Yorum yapma nedenimse kimi cymbalta denilen yarı antidepresan yarı nöropatik ağrı düşmanı bu ilaçla ilgili yapılan yorumlar .
  Buna dikkat edin hiçbir antidepresan her kişinin bünyesinde aynı etkiyi göstermeyecektir.
  Kullanmalımıyım doktorum verdi ama burda yorumları okudum şüpheye düştüm gibi talihsizce bir cümle olamaz.
  Sana bunu veren bir hekim ise tabikide kullanacaksın ilk 5 ila 10 gün sarsıcı olacak bu açık ve net, yada hiçbir sarsıcı yanını görmeyeceksiniz bile.

  Bu yüzden doktorunuzun çizdiği yolu izlemekten kaçınmayın burda yan etkilerini gören yada iyi etkilerini gören dostların yorumları kullanmaya başlamanıza asla etki etmesin.
  Diyelim ki en kötü etkilerini gösterdi bedeniniz, en azından ölmüceksiniz, gidersiniz hekiminize bu etkileri oluştu bende, ben bunu kaldıramam düzenlemeye gidelim ilaç konusunda dersiniz, çokmu zor bu?

  Bende bugün itibarı ile yüzümde çene bölgemde oluşan kaşınma yada karıncalanma hissinden mütevellit bu ilacı 30 mg dozu ile kullanmaya başlıcam bütün yorumları okumama rağmen bir gram bile tedirgin olmadım. Kötü etkide gösterebilir napayım dünyanın sonumu, gider doktoruma anlatırım, değiştirir. Değiştirmiyorsa ve benim hasta hakkıma saygı duymak yerine devam ettirme çabası varsa açık ve net cümleleri kurar bıraktırma aşamasına geçmesini sağlarım.

  Sonuçta bu ilaçları iyice fiziksel olarak fıttırmak için almaya gitmiyoruz hekimlere.

  Psikolojik rahatsızlıkta kaygı tedaviye kötü etki eder, korkmadan kullancam açıkcası, yan etkilerini yada ilk alışma dönemi olan 5 günlük süreci korkmadan geçircem, belki mide krampları belki dediğiniz diğer hisler olcak ama ölmücem bu kadar basit.

  Olmadı diyelim ” Amaaaan bu ilaçta benim bünyemin ilacı değilmiş ” der doktora doğru adımımı atarım. Dünyanın sonumu yahu yan etkiler.

  İnanın bu kadar rahatım ve bunun tek sorumlusu kullandığım xetanor ve dideraldir.
  Ama demekki henüz yarım doza inmeye hazır değilimki bu karıncalanma oldu, yada doz azaltma mevsim değişimine denk geldiği için bu sıkıntı belirdi, rahatsız oluyormuyum evet oluyorum geriyor 15 günden beri geçmeyince ama eğleniyorum onunla ve alay ediyorum.

  Yarı yarıya kendi doktorunuz olursanız ruhen, hastalıkların çoğu Allahın izniyle geçicidir unutmayın ve sizde Allah rızkınızı verdiği sürece bu dünyada kalıcısınız.

  Merak etmeyin ölene dek bu ilaçlara bağımlı kalmayacaksınız bende kalmıcam açıkçası :D
  Bu derece alaya alın bazı şeyleri, hiçbir şey sizden önemli değildir.

  1. Üşenmeden yazdiginiz bu paylaşım için teşekkürler.eşimin ellerindeki uyşma için verilen bu ilaci araştirirken epey bi gözum korkmuştu ilaçtan.siz cesaretlendirdiniz.

 22. Selam bende yaklaşık 2 yıldan fazla ilaç kullanıyorum Nisan yada Mart ayında Üsküdar Üniversitesi etikler polikliniğine gittim pskiyatri kendime geldim ilk önce kan tahlili yaptı kanıma uygun ilaç verdi cymbalta ve hergecen gün Allah’a şükürler olsun iyiyim tavsiye ederim çünkü devlet hastanesinde senin şikayetini dinliyor hemen ilaç yazıyor kanına uygun dozdamı kanına uyuyormu diye bakmıyordu yüzden ilaçların yan etkisi oluşuyor ben cymbaltadan önce secita kullanıyordum ama beni çok rahatsız ediyordu şimdi kullandığım ilaçın hiç rahatsız etmiyor artı tedavim çok şükür olumlu gidiyor tavsiyem Üsküdar Üniversitesi etiler polikliniğine gitmenizî tavsiye ederim biraz pahalı ama sağlık söz konusu olduğu için önemli değil

 23. hafıza sorunu yaşamadım ben.tam tersine daha berraklaştı.aşırı özgüvenim zaten vardı.ama kızım;anne şeker gibisin,her dediğimi yapıyorsun,herşeye evet diyebiliyorsun. diyor.uyku konusu;ilacı aldıktan 8-9 saat sonra şöyle tatlı bir uyku bastırıyo.uyuyorum.2-3 saat uyku beni çok zinde yapıyor. eskiden uyanmakta zorlanırken ilaçla çok zindeyim.birde çok hareketli olduğum halde yorgunluk hissetmiyorum.enerjim yerinde. ama ilaçtan önce çabuk yorulurdum doğrusu.kötü bir yanıysa (bence); eski titizliğim kalmadı. amannn boşverci oldum sanki.simetri takıntım bile kalmadı. halıda gördüğüm iplik beni kızdırırken geçenlerde gördüğüm halde alma gereği bile duymadım. ve kendi kendime -neler oldu bana böyle- dedim.

 24. mrblar. çok fazla yemek yiyorum. son çare gittiğim psikyatr,simbalta 60mg.verdi. eve geldim.hemen içtim. aman allahım! dünyam döndü,ölüyorum sandım.o gün tüm belirtileri en ağır yaşadım. ertesi gün ilacı elime aldım. içme saatim gelmişti.ama korkuyordum.attım çöpe,sonra geri aldım. dr. mi aradım.hastanede poliklinik saatiydi.sağolsun açtı telefonu.devam et;normaldir,geçecek yakında ,dedi.hemen 2. yi içtim o gün. sorun yaşamadım. amaa süper oldum. yaa kendimi hiç bu kadar iyii hissetmemiştim.iştahımı da azaltmıştı. 1 ay içtim.2.yi yazdırdım. ama ilk 15 günden sonra hiç bir etki yoktu. iştahım yine eski haline dönmüştü. çok terliyordum. burda yazanlardan sonra acaba bırakınca sorun olaçak mı diye 4 gün dür içmiyorum. hiçbir sorun yaşamadım. içmeye devam edeyim mi bilemedim şimdi.hatta rapor çıkarttı dr.m devam ettirecek gibi. ama benim istediğim iştah kaybıydı. devam etmedi.başkaca da sorunum yok. 60mg. de fazlaymış. ne yapayım bilemedim. dr.m işinin en iyilerindendir. hata yapacağınıda sanmıyorum. 2 yıl öncede başka bir sorunla gittiğimde,hiç hesapta yokken sigarayı bıraktırmıştı o da yüksek 300mg likle.(velbutrin xl).şimdi de kendisine güveniyorum ama ilaçın etkisi kalmadı bende.toplam 32 tane içtim şimdiye kadar.

 25. Merhaba Arkadaşlar ben depresyon tedavisinde 3 sene önce 10 değişik belkide az daha fazla doktor tarafından ilaç değiştirmek zorunda kalmıştım tedavimin 3.cü senenin sonunda artık tamamen bırakp kurtuldum tabiki de ilaçlar tedavi etmiştir ama ben artık ilaçların vermiş olduğu uykulara yorgunluklara dayanamıyordum. sabahları başımı yastıktan alamayıp işe geç kalıyordum bir an önce akşam olsa da eve gidip uyusam diyordum hep. ama allah’a şükür 3 sene oldu ilaçları bırakalı ve ilaca bağlı olmak o kadar iyi değil bence. ben bıraktığımda hiç bir yan etkisi olmadı bende. aksine zamanla daha da iyi oldum…Sizlerde bir an önce sağlığınıza kavuşmanız dileğimle…Sağlıcakla Kalın…

 26. sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra rahatladım aynı şekilde hissiyata sahibim. bırakma aşamanızda neler yaşayacaksınız merak ediyorum. Çünkü en çok bırakamamaktan korkuyorum. o konu dada günü geldiğinde ki siz tahminim benden daha önce bırakacaksınız yorumlarınızı görmek bilmek isterim. kolay gelsin ::))

 27. Merhaba Arkdaşlar ben de bugün noroloji doktoruna gittim migrene bağlı baş ağrılarımdan dolayı ve ben doktora yaklaşık 2 sene önce 3 sene boyunca doğru ilacı buluna kadar 10 ayrı antideprasan kullandığımı ve kilo aldığımı belirtim kesinlikle kilo aldırıcı ilaç kullanmiyacağımı belirttim çünki geçmiş dönemde çok kilo aldım ve çok zor verdim!Şuan doktorun bana CYMBALTA 30 mg ilaç vermiş durumda daha doğrusu doktor başka ilaç yazmıştı doktorun yazmış olduğu ilaç eczanede yoktu eczacı arkadaş CYMBALTA İlaca eş durumda olduğu için CYMBALTA ilacını aldım ama daha kullanmaya başladım!Meğersem önceden bu ilacın 60 mg kullanmışım ama bu ilaçdan dolayı yoksa diğer ilaçlardan mı kilo aldım bilemiyorum bu ancak sizler beni bu konuda aydınlatacaksınız!Acaba kilo alırmıyım arkadaşlar bu konu da bana yardımcı olursanız sevinirim!Herkese Geçmiş Olsun Sağlıcakla Kalmanız Dileğimle!

  1. 1 ay 30mg cymbalta kullandım. şuan 60 mg ile devam ediyorum. ayda 5 kilo verdim. akşamları olan iştah krizlerimi engelledi. bende kilo aldırma etkisi olmadı.

  2. Benimde kilo sorunum var doktorum özellikle söyledi kesinlikle kilo aldırmıyor 3 senedir kullanıyorum hatta iştahsızlık yapıyor. Ben şimdi bırakıyorum dilerim eski sinirli halime dönmem. Hayatımı çok ciddi yönde etkiliyor bu sinir nöbetleri. Size iyi şanslar.

  3. CYMBALTA 30mg mı kullanmalya başlayalı yaklaşık 8 ay olacak. Ben 44 yaşındayım bu yaşıma kadar hiç kilo sorunum olmadı ama bu ilaç kilo aldırdı.

 28. Ritalin ve concerta da dikkat toplama açısından okbye iyi gelebilirmiş. Ayrıntılar ve kullanım için doktorunuzla görüşün.

 29. Lustral bende yetersiz kaldı doktora sordum bıraktım ama anafranile devam ediyorum. Faverin-anafranil ikilisi de yetersiz olursa cymbaltayı doktora soracagım olursa deniycem.
  Kafayı biraz cymbaltaya taktım yukardaki yazıdan ötürü.
  İlaç şirketlerinin daha fazla ar-ge yapması lazım, yetti artık okb zulmü :/

 30. Cymbaltayı bir gün mutlaka deniycem. En yeni ve modern ilaçlardan biri. Öncesinde faverini deniycem memnun kalmazsam cymbaltaya geçiş yapıcam. Ama hepsini doktora danışarak yapacağım. Etkilerini burada paylaşırım.
  Doktor olarak balıklı rumda günay beye tedavi oluyorum. Memnunum kendisinden.

 31. Geçmiş olsun…Boyun ağrınız geçtiğine göre ilaç iyi kötü bir işe yarayor anlamına gelebilir. Bel ağrısı sinir sıkışmasından kaynaklanıyorsa ilaçla tedavisi oldukça zor. Yine de ilaç değiştirmeden önce dozlarla oynamanız, doktor kontrolünde gerekirse dozu arttırmayı denemeniz doğru olabilir. Çok sık doktor değiştirmenizi tavsiye etmem, hepsi aynı şeyi bilir ve söyler. Mucize beklemeyin.. Zaten, örneğin ağrı için spesifik sürekli kulanılabilecek topu topu 3-5 ilaç var. Sizi tanıyan, bilen bir doktorla tartışarak çözüm bulmanız, alternatif yaratmanız daha doğru olur.

 32. Bu arada bu konuda yani psikiyatr alanında Hacettepe nin iyi olduğunu söylediler. Ben buradan da randevu aldım. Doğru mu yaptım yanlış mı bilemiyorum. Cymbalta kullanalı 1.5 ay olacak. Orası da devam et der mi yoksa başka bir ilaç mı verir bilemiyorum. Çok mu acele ediyorum acaba. Aslında maksadım doğru ilaç tedavisini bulmak hiç değilse… Neyse henüz randevu tarihim gelmedi bu ay sonunda gittiğimde sizlerlede paylaşmayı düşünüyorum. Aynı durumda olanlar için bilgi olur hiç değilse… Herkese geçmiş olsun….Allah tüm hastalara şifa versin inşallah….

 33. Merhabaa ben daha öncede yazmıştım. Bu ilacı veren doktorun ardından hemen ertesi gün başka bir doktoro gittim. Tamda dediğim gibi oldu bayağı kızdı. Her insan sizin gibi iki kere gelirse bize biz nasıl bakacağız o kadar hastaya dedi. O da kendince haklı bende. Herneyse 30 mg den 60 a çıkmış durumdayım bir ay içinde diğer ilacı da kesti doktor.
  Tüm yorumlardanda anladığım kadarıyla ilacın etkisi kişisine göre değişiyor gerçekten. Çoğu kişi kilo aldığını söylerken bende aksine aldığım kiloları geri verdim. Ben son zamanlarda can sıkıntısından normalden fazla yemeye başlamıştım ilacı kullandığımdan beri normal kiloma geri döndüm. iki kilo almıştım ve şu an iki kiloyu vermiş durumdayım. Canım sıkılınca yeme ihtiyacı duymuyorum. Nadiren baş dönmesi ve daha önce yaşamadığım düşünmeden, direk söylerken isim karıştırma falan durumu oluşuyor arada.
  Bel ağrım ve boyun ağrım için gittiğimi belirtmiştim daha öncesinde ilginç ki boyun ağrım öncekinden daha iyi ama belim hala devam ediyor. ilaç beni fazla özgüvenli, ve fazla mutlu da etmedi. Bilmiyorum benim farkedebileceğim iyi yönde nasıl bir etkisi olacak, ikinci ayın içindeyim beklemedeyim…

 34. Cymbalta’yı doktora danışıp en kısa sürede deneyeceğim. Şu anda paxil kullanıyorum ve 20 mg’lık doz aşırı uyku yapıyor. Adeta ayakta uyuyorum. Paxil takıntılarıma iyi gelmesine rağmen uyku ve uyuşukluk etkisini aşamadım. Cymbalta umarım benim bümyemde uyku ve uyuşukluk yapmaz. Fakat ilginçtir Cymbalta’nın OKB tedavisine yönelik genelde olumlu yazılar var internette.

 35. bende iki ay oluyor cymbalta 60 mg kullanıyorum once bırhafat otuz mg kullandım daha sonrada 60mg gectım nöroloji doktoruma şiddetli baş ağrisi şikayeti ile başvurdum kendimde hemşireyim kronik baş agrım varsabah akşam hiç düzeni yok artık sosyal hayatımı işimi çok etkilemişti daha onceden birsürü antidepresan ilaç kullandım ama fayda goremedım yaklaşık on senedir falan baş agrısı cekıyorum aslına bakarsanız bilinç altımızda bişeyleri baskılıyoruz bunlardan kaynaklı takıntılarımız olusuyor ama neyi taktıgımı bıle idrak edemez durumdayımm kazan gibi bi kafa yaptıgım hiç bişeyden zevk almıyorum ne kadar süre sonra baş agrılarım gececek artık ilaç kullanmayan normal insanlar gıbı olmak ıstıyorum extra baska hastalıklarımda var endometriyozis,insülin direnci polikistikover hipotroidi ve bunların akabinde obezite doktorum bana kilo yapmaz diye verdi ben daha kilo almadım iştahım normal seyrinde ama ilacı bi on gün süreyle bırakmak zorunda kaldım istemeyerek şimdi başladım tekrar hani yazıyorlarya ilacı bırakamıyorum elektlrık dalgalanma oluyo dıye on gun bıraktım bı anda hiç bişe olmadı ama hayırlısı bence bıraz takmakla alakalı ya yenıden sıkayetlerım baslarsa dıye terreddutler içindeyiz zaten asıl sorunumuzda bu ben artık agrı kesıcı kullanmak istemıyorum uykularım zaten sorunluydu o konuda yardımcı olamayacagım şikayetlerim gecmedıgı için dr ma gidip acaba doz mu artırmalıyım yoksaa bas agrısı cekmeye devammı bılemıyorumm yardımm edınn hafıza sorunu bende varr….

  1. antidepresan ilaçlardan bazılarının hafıza sorunu yaptığı şikayetini ziyaretçilerimiz bildiriyor. Ben de cymbalta bu sorunu yaptı diye düşünüyorum. Anlattığınız diğer sorunların çoğu bence önleyici tıp uygulamalarını yapmamanızdan ve sağlıklı beslenme sorunlarından kaynaklı

  2. ben de üç gündür kullanıyorum, neyi nereye koyduğumu unutuyorum, hatta bulduğumda oraya koyduğumu hiç hatırlamıyorum. normalde de zaten çok iyi değildi hafızam, ama ilaçtan sonra daha kötü oldu. acaba gerçekten ilaçtan mı?
   sizin hafıza sorununuz ne şekilde?

   bir de ben de uyuşukluk yaptı bu ilaç, uykumun gelmesinden ziyade böyle hafif sarhoş gibiyim. ama iyi yanı ise kendimi pozitiflik açısından daha iyi hissettim aldığımdan beri.

  1. bende dun ıctım ılk defa 60 mg aksama kadar kendıme gelemedım ama devam etcem yaa

 36. arkadaşlar cymbalta kullanıp bırakan biri varsa lütfen bana yazsın ben 1 yıldır kullanıyorum nerdesyse DR.bıraktırıcak artık ben almadığım günlerde sinir küpü oluyorum bırakıpta düzelen oldum mu ? :( bırakmakmaya cesaret edemiyorum …

  1. aradığın sorununcevabı bende. ben 4 sene kadar kullandım cymbalta 60 mg ı.bu ilacı düzenli bırakmalısın. günde 1 defa, 2 günde bir defa, 3 günde 1 defa derken bırakacaksın. ben aniden bıraktım çok çok zor oldu ama başardığımı zandediyorum. tavsiye etmem sen öyle yapma. benimki istisna oldu galiba. ama bu ilacı yan etkileri arttıysa, doktor tavsiyesiyle kesinlikle bırakmalısın karaciğer de yağlanma ve yorgunluk (siroz başlangıcı) yaptı bende…… benim yukarıda yorumum var okursan anlarsın … inşallah bırakırsın.

 37. Merhabalar,

  Daha önce yorum yazmıştım; üzerinden zaman geçtiğinden tekrar yazmak istiyorum.
  Ben kıdemli cymbalta kullanıcısıyım. 6 veya 7. ayımıza girdik geçen hafta. Doktor ısrarla bırakmamamı söylüyor; ben ise her seferinde hiçbir işe yaramadığını, arada bir daha kötüye gittiğimi ama iyilikten nasip görmediğimi…

  Fiziksel olarak… Çok kilo verdim. Hiç ev yemeği yemiyorum, devamlı pizza makarna vs. ama 59 kilodan ortalama 49-50 kiloya (uzun zamandır tartılmadım) düştüm.

  Cymbalta’yı 2 gün almadığımda… Korkunç (gerçekçiliği dolayısıyla korkunç) kabuslar, kan ter içinde ama buz gibi uyanmam, gözlerimdeki ağırlık yüzünden gözlerimi açamamam, baş dönmesi, mide bulantısı.

  Cymbalta’yı düzenli aldığımda uyku düzenim: Çılgınlar gibi uyku hastasıyım. Narkolepsi hastalarına yazılan şu ilaçlardan alıyorum günde 3-4 tane ama nafile; gözlerim esnemekten hep yaşlı.

  7 aydır devam eden cymbtal yuttuktan sonraki boğazdaki daralma, midedeki şişlik hissi.

  Ama bıraktırmıyor doktor; ben git gide kötüye giderken ne amaçlıyor bilmiyorum.

  Geçmiş olsun.

 38. Sonunda bırakabildim bu ilacı.İlk bir hafta çok zorlandım ama sonra alıştı bünyem. Doktor söylemişti. Rabbim inşallah bir daha hiç bir psikiyatrik ilaç kullanmayı nasip etmez kullanmayı…

 39. selectra kullanıyom önceden şimdi duxet 60 verdi doktorum etkili bi ilaçmış baya selectradan istediğim etkiyi alamadım. inşallah bu iyi gelir. sosyal fobi için kullanıyorum bu arada

 40. Merhaba tüm yorumları bende okudum. Evet herkeste farklı tepkiler vereceği malüm. ama zaten yorumları okumadan önce de henüz bugün verilen bu ilaçtan dolayı yarın başka bir doktora daha gitmeyi düşünüyorum… Aynı hastane ama farklı bir doktora. Vallahi bana kızmasınada razıyım yani. Yorumlar faydalı. Şimdi bana diyecek ki zaten dün gitmişsin niye tekrar geldin oda doktor falan. olsun yinede gideceğim. :) Ben de geçmeyen ama aynı zamanda fıtıkta olmadığım bel ve boyun ağrısı şikayetlerimden dolayı gittim. Allah herkese sağlık sıhhat versin inşallah.
  Ben de aslında önce psikoloğa gitmek istemiştim ama ilk önce psikiyatriste gidiliyormuş o eğer gerekliyse ona göre seni psikologa yönlendiriyormuş diye duydum ama bana direk bu ilaçtan yazdı, yani hiç psikolog lafı etmedi bilemiyorum. birde ekstra tranko buskas diye bir ilaç verdi. Neyse bende tekrar sağlıklı bilgi alırsam buradan iletirim diye düşünüyorum…. Hepimize geçmiş olsun inşallah…

  1. BU GÜN CYMBALTA İLE İLK GÜNÜMDÜ.ÇOK KORKARAK İÇTİM.KİLO ALMAK,UYUMAK,İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ.BEN AĞRI KESİCİ ALMAYI BİLE SEVMEYEN BİRİ OLARAK.DOKTOR İLAÇ YAZICAM DEYİNCE HEMEN KARŞI ÇIKTIM.AMA AĞAR BİR TRAVMA GEÇİRDİĞİMİ,İLAÇ ALMADAN ATLATAMIYACAĞIMI SÖYLEDİ.BU GÜN,ÇOK MİDEM BULANDI,KURU ÖĞRÜNTÜLRİM OLDU.AMA BU İÇİMDEN GELEN YEMEK YE SESİNE ENGEL OLMADI.( YAPSAM Kİ BİLEMEDİM

 41. 2 yıldır kullanıyorum 30 mg ile başladım 60 mg kullandım şimdi 30 mg tekrar düştüm fakat cinsel güç- isteksizlik ve sertleşmeme gibi sorunlar ortaya çıktı. urologa gittim testestoron hormonların düşük dedi testojel verdi. Ama istediğim etkiyi alamadım.

 42. 30mg biiti doktor 60 yaptı .cinsel gücüm azaldı kimse bunu yazmamış.bu sorun sadece bendemi var.

  1. Psikiyatrik ilaçların tamamına yakınının cinsellik üzerinde etkisi olabilir.

  2. anonim bendede aynı sorunlar var cinsel istegim sıfır pono sitelre giriyorum o bile beni uyandırmıyor bu konuyla ilgili bi arastırma sonucunun oldumu

 43. Arkadaşlar bu ilaç maksimum hangi dozda kullanılıyor ben 60mg olarak biliyordum ama nette 120mg ve 150mg diye duydum. Ama bilmiyorum doğru mu? Ben 3-4 gündür 60mg kullanıyorum ama sabah uyandığımda sinirli ve huzursuz oluyorum cymbaltayı aldıktan yaklaşık 2 saat sonra yatışıyorum herhalde doz az mı geliyor?

 44. Cymbalta ile benim 13.ayım artık bırakmak istiyorum bende. doktorum ve önerdiği bu ilacım ile şanslı olduğumu düşünüyorum. İlk kullanmaya başladığım günden bu güne kadar çok değiştim. Umarım bu olumlu değişim kalıcı olur. İlk iki hafta aşırı uyku yaptı doğal olarak ilaca alışma dönemi sanırım. Hayattan keyif almamı sağladı tekrar gülmemi. Ben şimdi ilacı bırakacağım dönemde ve bıraktıktan sonraki dönemde yaşayacaklarımı merak ediyorum. Çünkü ilacı içmediğim 2 gün içerisinde biraz karamsarlıklarım, içime kapanmalar, küçük miktarlı elektrik akımları hissi gibi değişimler hissediyorum. Hepinize şimdiden geçmiş olsun.

 45. ben bişey sormak istiyorrum 2 gündür duxet ve xanax kullanmaya başladım doktor sabah yarım xanax ve 30ög duxet akşam da sadce yarım xanax verd ilk hafta ama öğlen 1-2 gibi içiorum akşam saatlerinde 6-7 gibi uykum geli gün içinde zaman zaman esniorum dünde biras mide bulantısı yaptı normalmi bunlar ?

 46. ben 1 aydır kullanıyorum şiddetli baş ağrılarım va panik atağım vardı ilaç bana çok iyi geldi hayata döndüm lütfen korkmadan kullanın…..

 47. Duxet 30 mg kullanmaya basladim dun itibariyle kullanan baska arkadas varsa bana bir anlatsin nedir ne degildir?

  1. Duxet= Cymbaltanın başka firma tarafından üretilmiş hali. Yukarıdaki yazı sizi ilgilendirmektedir.

  2. bugun ıtıbarıyle norolojı uzmanı dr. bu ılacı kullanmamı soyledı yan etkılerı bulantı .kalp sıkısması gıbı etkıler

 48. Yaklaşık 10aydır kullanıyorum arada bırakma çabalarım var 1-2 ayı buldu toplamda. Şu anda bırakıp bir daha çok ciddi bir durum olmadıkça bu ilaçlara bulaşmamak istiyorum. 60 mg la başladm 30 mg düştüm. 20 mg lık eşdeğeri var ama daha piyasaya sürülmemiş. 4 – 5 gündür içmiyorum biraz sersemim. yatmak istiyorum. ( kullandığım müddetçe iyiyim fakat zihnim biraz bulanık yakın zaman diliminde unutkanım. Bu konuda şizofrenini yenen deha adamın gerçek hikayesi bana umut oldu ruhsal hastalıkların düşünce gücüyle yenebileceğim konusunda inancım oluştu

 49. Cymbalta ile 4. ayım. Biraz donuklaştım gibi. Keyif aldığım en önemli şey yatmak. Uyumak da değil; Yattığım sürece hayat güzel ama çalışan bir kadınım. Yarın Pazartesi ve şu an gerginim. Çok esniyorum. Boğazım ağrıyor artık. Kötü bir haftanın beni beklediği bariz. Ruh gibi görünmek beni ürkütüyor. Yeni bir iş üstelik.
  Cymbalta’da istediğim olumlu etkileri pek göremedim maalesef.Doktorla da bunu devamlı konuştuk ama ısrarla 6 ayı tamamlamayı bekliyor. Ben de bir doktora güveneyim dedim ve bekliyorum. 6 ay sonunda iyi hissetmezsem bu ilacı bırakma konusunu tekrar konuşacağım.
  Umarım geçer.
  Başka bir ilaç da istemiyorum. Hiç bir ilaç istemiyorum, yeter. Biraz unutkanlık da yapıyor; söylemiş miydim? Gülmekte zorlandığımı düşünüyorum artık.

 50. Hayırlı günler herkeze.birçok yorumu okudum ve çok şaşırdım.ben genelde aldığım ilaçların yanetkilerini asla okumam bizler zaten takintiliyiz okuyupta beynimi kendimi yormamaya calisirim.sasirdigim konu ilacın yanetkileri konusu.iki aydır cymbalta 30mg kullanıyorum tek bir yan etki yasamadim.kilo aldırmadı aksine verdim.takintilarim azaldi kabızlık problemim düzeldi.aşırı mutlu yada aşırı mutsuz degil.acı gelmiyorum.tek yasadigim kotu sey babami kaybettim aglayamadimm.mantıklı düşünüyorum sıkıntılarım takıntılarim azaldı beynimin icinde konusmuyorum sabirliyim sinirlenmiyorum ama ot gibi degilim.daaha guclu ve dayanikliyim.olması gereken neyse onu kabul ettim.birde allaha tevekkül ettim inanç cok onemli.artı geceleri serex50mg içiyorum uyku bilmezdim rabbime şükür oda düzeldi.iyiyim iyi olucam doktorundan ilaclarimda iyi bırakmayı düşünmüyorum.allah herkeze sifalar versin

 51. Yarın bende başlıyorum ilk günüm cymbalta 30mg başladılar ilk aşamada şahsi sorun olarak bende depresyonlar var 2 yıldır yaşadığım kötü olaylar ve konsantre eksikliği adapte zorluğunun yanında unutkanlık var bakalım neler olucak

  1. ben de yaklaşık iki yıldır cymbalta kullandım 30 mgla başladım sonra 60 mga yükseltildi ve iki hafta önce bıraktım. Başlangıçta yan etkilerini çok fazla hissettiriyor ancak zamanla vücut alışıyor. En iyi yanı kilo yapmaması.Bıraktıktan sonra almaya başladım.

 52. Hem Cymbalta hem de Anafranil kullanan arkadaşlar,yan etki profili açısından(kendi bünyelerindeki) bu iki ilacı karşılaştırmak suretiyle yorumlayabilirler mi acaba?

  1. tabiki cymbalta.nerdeyse yan etkisi olmayan tek ilaçmış.ben uzun süre kullandım.etkisini de gördüm. fakat 2. aradan sonra kullandığımda istediğim sonucu alamadım. Anksiyete ve düşünsel takıntılarımı biraz artırdı gibi geldi bana.

  2. Nedenini ben de çözemiyorum ama dediğiniz bende de oluyor.

  3. İlk zamanlarda bende biraz kusma refleksi gelişti gibi geldi.Yemek yiyemedim.Açıkçası zayıflattı diyebilirim.Karamsar düşüncelerim nedeniyle beynimi kapatmak için sürekli uyuyordum.İlacı kullanmaya bşlayınca uyku düzenim yerine geldi.Yaşama insnlara ve olaylara bakış açım değişti diyebilirim.Küçük sorunları kurup kurup dünyanın sonunu getiriyordum.1 yıl kullandım ve doktorumun onayı olmadan kendim bıraktım çok pişmanım.Bütün belirtiler yeniden baş gösterdi.Ayrıca doktor kontrolü olmadan ilacı bırakmak epey ağır sonuçlar doğuruyor.Beyninizde elektriklenmeler oluyor, baş dönmesi, kusma refleksi geri geliyor ve eskiye dönüyorsunuz :(

  4. Okbde anafranil en temel ilaç, bunu iki psikiyatri uzmanından duydum. Anafranil beni şaşırtan tek ilaçtı, anafranil sayesinde hayallere dalmaktan(takıntıdan dolayı) kurtulmuştum ama anafranil eski bir ilaç olduğu için yan etkileri cymbaltadan daha fazla.

 53. Merhaba.ben 15 gundur kullanıyorum goz bebeklerımde buyume ve uykuda artma gibi etkiler görsem de henuz tam etkisini gösterdiğini söyleyemem 30 mg ile basladım doktor yazdı ancak bir dahaki gelişine artırıcam demişti ilaç bittiğinde gittim ancak izinliymiş ben de bırakmam doğru olmaz diye bugun gidip 60 mg lık aldım ve fiyatı ınanılmaz pahalı şimdi bi bakınca 40lığı da varmıs sanırım yeni öğrendim 60 lığa başlamalı mıyım yoksa doktora gidene kadar beklemeli miyim bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Cymbalta yüksek dozlarda öyle gelişi güzel kullanılacak bir ilaç değil. Gerekiyorsa başka bir doktora gidiniz. İlaca vereceğiniz paranın çok daha azını başka bir doktora vererek ve önceki doktorun söylediklerini ona söyleyerek başka doktora gitmeniz daha uygun olurdu. Çünkü doktorunuz tepkilerinize göre ilacı artırıp artırmamaya karar verebilirdi.

   Eğer yan etkiler hayatınızı idare etmenizi engelliyorsa hemen en yakınınızdaki doktora başvurunuz. İlacı kapsülleri açarak 30 mg. olarak kullanabilirsiniz. Ama hepsi için doktor tavsiyesi şart.

 54. herkes ilacı kullanırken mutlu pozitif bir profil çizip herkese de kullanması gerektiği konusunda harikulade fikirler veriyorlar ”hayat ne güzel şalala lalal ilaçlarımızı kullanmalıyız..şalalala lala…:))” fakat iş ilaç bırakmaya gelince …! zor oluyor.

 55. deperli arkadaşlar ve hasdaşlar bu nedir nasıldır bilmiyorum.ç hastaneler ağzına kadar panik atak anksiyete ve diğer rahatsız insanlarla dolu bende 11 yıldır bu illetle uğraşıyorum. kalp çarpıntısı tansiyon vs. vs. bunların hepsini ilaçsız yendim bunalar bitti şimdi başka bişey başaladı.
  velhasıl bu kadar ilaç kullanan insan var ben iyi oldum diyen yok. ilaç kullanmayanda var onlarda ilaç kullananlar gibi. İlaç kıullanmak mı kullanmamak mı? bilmiyorum ve sıkılıyorum artık yeter diyorum. bende 3 gündür cymbalta 60 kullanmıyorum kullanmadığım ilaç kalmadı. doktor bu defa bunu layık gördü. bazen 2dk önce ne yaptım aklıma gelmiyor. allahım herkese yardımcı olsun.
  İlaca inanmayalım ilaçsız kalmayalım:)))))))))

 56. Cymbalta bende uyku yorgunluk hissizlik ve goz bebeklerimde buyume yapti henuz 17 yasindayim ilacin yan etkilerinden korkuyorum

  1. Tek başına cybalta okb’de her zaman verilmiyor. Çünkü takıntı ilacı değil. Ama anafranil hem takıntı hem anksiyetesi olanlar için.

 57. bu ilacı yaklaşık 1,5 yıl kullandım. ilk zamanlar mde bulantısından bir buçuk ayda 7 kilo verdim. sonrasında umursamazlık, boşvermişlik duygusu oluştu. hiçbirşey düzelmiyordu sadece ben odaklanıp düşünemediğim için kendimi rahat hissediyordum. çalışmalarım aksamaya başladı. bende ilacı ani olarak kestim. ilk 10 gün çok kötüydü. baş ağrısı dönmesi elektriklenme uyku problemi yaşadım. şimdi iyiyim. fakat hipofiz bezimde adenom oluştu. endokrinolojiye gittim bana doktorun ilk söylediği antidepresan kullanıp kullanmadığım oldu. uzun süreliantidepresan kullanımı hipofizer adenoma sebep olabiliyormuş.
  ilaç kendinizi iyi hissettirebilir fakat sorunlarınız çözüldüğünde ilacı bırakın ve hiçbir yardım almadan gerçekten iyi olabileceğinizi hatırlayın.

 58. Bende bu ilacı 6 ay kullandım.Kişiliği değiştiriyor.Özgüven veriyor evet. Ama özgüvenin fazlası zararlı olabilir. kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz .Ot isek ot, çınar isek çınar..

 59. Bende 2 gündür kullanıyorum bağırsak sorunum oldu birde midem bulanıyor sabahları alıyorum 30gr sizce ne yapmalıyım faydasını görmedim biliyorum hemen görülmez

 60. Hemen hemen bütün yorumları okudum diyebilirim ve içinizde en tecrübeli benim ilacı 6 senedir kullanıyorum.İlk bir hafta çok zorlandım ilacın vücuduma alışması için.çok değişik duygular yaşadım tam bırakmak üzereydim,bir danışayım doktoruma dedim ve o da bana normal olduğunu bırakmamamı 1haftaya herşeyin normale döneceğini söyledi ve dediği gibi 1 hafta sonra falan hastalığım büyük ölçüde düzeldi.şu an 7 seneye doğru gidiyorum ve artık bende normal insanlar gibi ilaç almadan yaşamak istiyorum.Bu ilaçta cinsel isteksizlik yaşayabiliyorum. hiçbirşeyi takmıyorum hayatta,umursamazlık veriyor insana.başlarda bunlar yoktu ama son bir-iki senedir başladı. bu hafta içi doktorumla randevum var inşallah hakkımda hayırlısı olur ve artık ilaçları bırakırım.çünkü bıktım artık ilaç kullanmaktan.bir gün almazsam hemen baş dönmesi ve sinir yapıyor.Bilginiz olsun istedim yaşadığım tecrübeden.Allah şifa versin hepinize.

  1. Düzenli kullanan birisi için bir kez de genellikle bir şey olmaması lazım. Ama önemli bir yan etki olursa doktorunuza söyleyin.

 61. Cymbalta kullanan arkadaşlara birşey danışmak istiyorum.Bu ilaç gün içinde mental ve bilişsel aktiviteleri nasıl etkiliyor?Bu bağlamda iyileştirici etkileri var mı yoksa kötüleştirici yan etkilere mi sahip?Mesela şu an kullandığım Faverinin yan etkileri hayatımı etkiliyor,oturup da iki satır bişey okuyamıyorum, şahsıma özel sorunlar yaşıyorum. Başkalarında olmamış ama. Bende böyle sorun oldu.

  Bu durum komorbid bir DEHB varlığından mı kaynaklı yoksa direktmen OKB’nin mevcut, obsesyonel düşüncelerin çözümlenmesi dışındaki eylemlere odaklanamama sorunuyla mı ilgili bunu bilemiyorum,ama sanki çoğunlukla takıntılı düşüncelerin araya girmesi ile ilişkili gibi geldi bana.Herhalükarda,teorik olarak Cymbalta’nın bu durumu çözmesi beklenir.Çünkü bir SSNRI olması itibariyle,hem serotonerjik hem de noradrenerjik sistem üzerinde etkili olduğundan;hem OKB için hem de DEHB için iyileştirici etki(bu rahatsızlıkların temel ilaçlarına daha az nisbetle) yaratması beklenir.Tabii bu teorik çerçevede bir beklentidir,esas olan sizlerin uygulamadaki deneyimsel bilgilerinizdir.Bu deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsanız,müteşekkir kalırım.Esenlikler dileğimle…

  1. Her antidepresan veya anksiyolitiğin bilişsel kapasiteler üzerinde etkinlikleri vardır. Çünkü bunlar doğrudan beyin kimyasalları ile oynamaktadır. Bu etki ilaçtan ilaca ve kişiden kişiye değişmektedir.

   Cymbalta hakkında şunları söylemek istiyorum. Cymbalta bende hatırlama sorunları oluşturmuştu. Bu bendeki bir durumdu. Herkesde olacak diye bir şey yok. Prospektüsünde ; Şubat 2013 yaptığım kontrolde burada yazmayan başka yan etkiler de oluşabilir diyor.

   Ben de önce zihinsel olarak bir aktivasyon artışı sonra da düşünme ve anlama yeteneğimde bir sorun yaşamıştım. Faverinde hiç bir düşünsel sorun oluşmamıştı. Ama dediğim gibi özellikle bilişsel seviyede hangi ilacın kimde ne yan etki göstereceği kullanmadan kestirilemez. Kimini hiç etkilemez, kimini embesil hale getirir kimini de daha duru zekalı yapar.

  2. Başta sitenin yöneticisi olmak özere, ayrıca Arif beye ve tüm yorumculara teşekkür ederim.
   şimdiye kadar prozac,paxil,lustral,cipralex ve faverin antidepresanlarını kullanıp dünyadan kopan bir zombiye dünüşen bünyeme tabiri caizse ”ilaç” gibi gelmiştir cymbalta.Ancak Arif beyin abilify kombinasyon önerisi maalesef hüsranla sonuçlandı. Sonuçta takıntılı olan şahsım abilifyye verdiği paraya mı yansın yoksa korkunç yan etkilerine mi(ki beni en çok zorlayan bıraktığı aralıksız huzursuzluktu)?
   Neyse demek her bünye farklıymış deyip abilifyyi kestim ve stilizan ile kombine ettim.Sonuç mükemmele yakın.Tekrar yaşadığımın farkına vardım.Bu kombinasyona uzun süre devam etme niyetindeyim.
   Yan etkilerine gelince bende ki tek yan etkisi ilk başlarda terleme ve şu an devam eden uykusuzluk.Uykuzusluk sorununu da tolvon ile kısmen çözmüş gibiyim.
   Evet gitmediğim hekim kalmamıştı ancak çözümü bu sitede buldum.Şahsım adına hepinize şükranlarımı sunar herkese Rabbimden acil şifalar dilerim.

 62. CymBalta içitiğimden belli bende değişik durumlar meydana geldi. yakşak 1 yıldır kullanıyorum baş ağrılarım geçti ama son 2 aydır aşırı derecede boyun ağrılarım var ve sürekli sağa sola bükerek kütletiyroum geçer gibi oluyor. ama geçmiyor. daha sonra bi anda karabulutlar çökmüş gibi oluyo değişik tarifi olmayan duygular yaşıyorum aşırı derecede yemek yemek istiyorum karnım tok olduğu zaman bile yiyorum kendime engel olamıyorum. İştah artışı fazla. Çok yediğim için sonra geri kusuyorum. sabahları çalar saat gibi dakkası dakkasına aynı saatte kalkıyorum. bazen uyuşmalar meydana geliyor. yattığımda rüyamda değişik değişik desenler görüyorum tuvalete çıkamıyorum pek fazla acilen doktora gidip konuşmak istiyorum. bu ilacı hastalığıma da çok iyi geldi ama artık bendeki yan etkilerinden dolayı doktorla konuşmalıyım.

 63. Sanırım Cymbalta’nın SSRI’lar ile kombine tedavisi pek tasvip edilmiyor.Hele ki Fluvoksamin ile kombinasyonu kesinlikle tavsiye edilmiyor.Cymbalta Monoterapisi de OKB de ne kadar faydalı olur bilemiyorum açıkcası…Şu an Faverin(Fluvoksamin) kullanıyorum,Cymbalta ile birlikte kullanım olamayacağına göre geçiş ne şekilde olmalıdır bunu merak ediyorum.Mesela iki SSRI arası geçiş yaparken hergün tek doz düşerek ardışık olarak diğer SSRI a başlamak suretiyle geçişlerde bırakma ve yeni ilaca başlama sendromu minimize ediliyor.Bir misalle anlatacak olursak: 80mg fluoksetin kullanan OKB hastası paroksetine geçerken,fluoksetini önce 60 a düşer ve bir gün kullanır ertesi gün 40,daha sonraki gün 20 ve ondan sonraki günde 20 mg. paroksetine başlar ve yine 1 günlük aralıklarla paroksetini 60 mg. a kadar yükseltebilir*. Fakat SSRI dan SNRI a geçerken böyle bir geçiş uygun olur mu bilemiyorum açıkcası…

  *İki SSRI arasında geçiş yaparken böyle bir uygulama prosedürü söz konusu olabilir.Yoksa SSRI bırakma sürecinde böyle bir uygulama söz konusu dahi olamaz.Yani 80 mg. fluoksetin kullanan hasta,ilaç bırakırken öyle 1 günlük aralıklarla doz azaltıp bırakamaz ilacı,sonuç felaket olabilir; 80 mg. fluoksetin kullanan hastanın(2 yıl gibi bir süre bu dozda tedavi görmüşse) ilacı bırakması için en az 9 aylık bir azaltma-bırakma sürecine ihtiyacı vardır.

  1. Sizin de dediğiniz gibi cymbaltanın diğer anksiyolitiklerden farklı. SSRIler ile kullanırken dikkatli olmak gerekli. Zaten cybalta kullanırken çoğu zaman sanki bir ssri kullanıyormuş hissine kapılıyorum. Bence sizin de dediğiniz gibi ilaç geçişini dikkatli yapmalısınız. Yani bir ssriden diğerine geçer gibi.

 64. ben bugün aldım simbaltayı. kullandığımda yorum yapmaya çalışırım. fazla kilo almanın nedenini ben biliyorum vebal altında kalmayayım yönetici :)
  aile hekimmiz söledi biraz düşünsem ben de çıkarabilirdim bunu ama neyse..
  çoğu insanlar depresyondayken yemez içmez gülzme.. bu içtiğimiz ilaç psiklolojimizi düzelttiği için iştahhımız normale dönüyor. yani kişi eski sağlığına kavuşuyor. hastaolmadan önce iştahlı biriyse eski iştahunakavuştuğu için yine yer ve kilo alır. ya da normal iştahına döner kilo almaz. burada ilaç suçlu değildir. kişinin bünyesiyle alakalıdır.
  kilo almak deli gibi ortada dolaşmaktan iyidir diyorum ben.. Rabbibm hepimizie şifa versin. zor şeyler yaşadım acılar ve kayıplar verdim. bu duruma geldim. Dua ediniz lütfen isminm zeliha.

 65. merhaba şiddetli baş ağrısı sebebiyle nöroloji dr gittim MR çekti bir şey yok senin sinirsel baş ağrıların dedi ve bana cymbalta 30 mg verdi kullanmaya başladım ama 2. günü bütün vücudum su çiçeği çıkarmış gibi oldu kaşıntıda cabası hemşire arkadaşım 4. gün allerji iğnesi yaptı 10 dakika sonra bütün kaşıntılarım geçti ama 24 saat sonra tekrar kaşınmaya başladım ve ilacı bu gün almamaya başladım ilacı 6 gün kullandım ama bu sefer bu gün kendimi çok kötü hissediyorum mutsuzum bu kadar çabuk yan etki gösterirmi yoksa benimkisi pisikolojikmi :( İlacımı kullanmak istiyorum.

  1. Vücuda giren her madde girdiği andan itibaren vücutta mukoza ve kan yoluyla etkilerini göstermeye başlar. Bu ilaç size alerji yapıyor olabilir. Bazen başka bir ilaç kullanmayı denemek daha iyi olabilir. Doktorunuzla bir kez daha görüşün derim.

 66. bende 30mg dozda bugün başladım benim şikayeti şiddetli başağrısı ve 1 aydır geçmeyen gözümdeki tik yüzünden gittim bugün aldım ilacı mide bulantım var birde uyuşukluk var dr 2 hafta bakalım belki dozu yükseltebilirm dedi kilo aldırması beni düşündürüyor

 67. ilaçın 4. günündeyim. depresyonun 6 belirtisi var bende, 30 mg yazıldı reçeteye. mide bulantısından başka bir yan etkisi olmadı bende. İlk aldığıma ilacı aradan 20 dakika geçtikten sonra gülmeye başladım kendi kendime ama nedense ondan sonra olmadı hiç :)) eşimle olan cinsel hayatımı olumlu yönde çok etkiledi. gözlerim dönmüş durumda hiç bu şekilde olmamıştım desem yeridir :)

 68. Merhaba arkadaslar. Bende panikatak şikayetiyle (belirtileriyle) psikiyatrist e gittim. Bir yıl bu hastalikla kendi kendime savaştım. Bitmek uzereydi ki yogun stresli bı doneme girdim ve arttı. Keske bir yıl önce doktora gidip ilaç tedavisine başlasaydım. Cymbalta ile birlikte bı tane daha ilaç yazdı. 2 aydır kullanıyorum. Cymbalta için tedavi edici digeri içinse rahatlatıcı olarak bahsetti. Hiçbir yan etkisini görmedim diyebilirim. Atakların sayısı ve etkisi çok azaldı. Çarpıntilar ve beynimdeki dalgalanmalar bitti sayılır. Çok memnunum. Sunu da söylemeliyim ki hastalığımız zaten psikolojik olduğu için inanmak çok önemli. Hem doktorunuza hem ilacınıza. Ben doktorla konuştuğum andan itibaren rahatladım. İştah konusuna gelince benimki strese bağlı değişiyor. Stresli olunca gidiyor diğer türlü normal. Kilo aldığımda oldu. Verdigimde. Uykum çok iyi. Son sözüm aynı. İnanın…. Ve hep gulun. Hepimize gecmis olsun. Allah şifa versin. :))

  1. mrb ben bu siteyi yeni gördüm ii oldunuz mu ben de hem anksiyete hem de panik atak var acaba ben bir gün düzelir miyim umarım bana cewap verirsniz

  2. Anksiyete bozuklukları düzelmeleri zor olan rahatsızlıklar. Ancak, iyi bir ilaç tedavisi, psikoterapi, sağlıklı beslenme ve yaşamla kontrol altına alınabiliyor.

 69. merhaba arkadaslar …bende bugun psıkatrıye ggtım .doktorum öfke kontolumun olmadıgını,kızımın rahatsızlıgından dolayı bunalımda oldgumu,tahammulsuz oldugumu,son zamanlarda sureklı bas agrsıs huzursuz we nesesız oldugumu söledım.symbalta 60 mg werdi..ılk zamanlar bulantın cok olacak ama sajkın bırakma dedi.alalı 2 saat oldu ama kafam sımdıden kazan gibi…umarım faydasını görurum…uyku yapyo dyo herkes bana aksıne ögle saatlerınde al ,gece alırsan uyuyamazsın dedı.bakalım kullanıp görecez.allahım hepımızın yardıcısı olsun.

 70. 1yıldır kullandığım bir ilaç nöropatik ağrı sebebiyle bana kullanmam önerildi ilk kullandığım gün baygınlık geçirdim sonra nöropatik ağrıya çok iyi geldi 1 yıl kadar devamettim ancak etkisinin azaldığını farkettim yan etkilerinin çokluğundan dolayı bırakmaya uğraşıyorum yaklaşık 1 aydır gün aşırı 30 mg almaya başladım ancak içmediğim gün beynimde zaman zaman elektrik şoklaması gibi şeyler oluyor yan etki olarak kilo aldım ve cinsel hayatımı çok etkiledi o yüzden bırakmak istiyorum aynı yan etkileri yaşayan arkadaşlarım varsa paylaşmalarını istiyorum teşekkürler…

 71. 1 Yıldır kullanıyorum ve bırakmak istiyorum.Hayatımda ağır bir dönemden geçerken kullanmak zorunda kalmıştım.şuan sorunsuz bir hayatım var.Bırakmak istiyorum.Azaltarak uzun bir süreçte bırakmak istemiyorum.1 Haftadır kullanmıyorum ama çok sıkıntı yaşıyorum.Uykum var uyuyamıyorum.Başım sürekli dönüyor.Beynimde elektriklenmeler oluyor.İş yerinde sürekli sıkıldığımı hissediyorum.Çalışırken ayak sallama huyum çıktı.Kaç günde geçer bu etkiler.Bazıları 2 yılda etkileri geçer yazmış gerçekten doğru mu ??????

  1. Ben hiç iki yılda geçen anksiyolitik yan etkisi duymadım. En fazla 15 gün bilemediniz 1 ayda yan etkiler geçer. Ama ilacı birden değil yavaş yavaş bırakmalısınız. Cymbalta ani olarak bırakılabilecek bir ilaç değil. Doktorunuzla görüşün yarım doza veya iki günde bir gibi bir bırakma takvimi oluşturmalısınız. Yoksa başınıza bu gelenler gelir.

 72. Günlerden birgün bende obsesyon dolayısıyla tedaviye gitmiştim bana da bir lustral diye ilaç yazmış doktor eczaneye gittim ; baktım – acaba tek manyak ben miyim dedim :) sordum eczacıya bunu hiç kullanan varmı diye; eczaneci dedi bende kullanıyorum orada oturan kadın duydu oda dedi bende kullanıyorum ; dedim ne oluyo ya :); dedim o zaman ben kullanmayayım .. 3 sene oldu kullanmadım :)

 73. 6 aydır bu ilacı kullanıyorum. 8 kilo aldım ve bu ilaç istah açmaktan başka hiç bisiye yaramadı. 3 gundur ilacı icmiyorum. Acayip bir bas donmesı ve bulantım var. Cok kotu durumdayım şuan kafamı yastıktan kaldıramıyorum.

 74. slm bende daha önceleride ellerimde titreme vardı bunu doktorumada söyledim ancak cymbaltayı kullandığım günden buyana dahada arttı.yakın çevrem bile farketti.başka ilaçlarda alıyorum.ilaçlarım titremeyi durduracağına dahadamı arttırıyor.

  1. Bazı antidepresif, anksiyolitik ilaçlar beklenmeyen etkiler ve özellikle anksiyete krizleri oluşturabilir. Bu anlattığınız şey öyle bir yan etkiye benziyor. Ancak, yan etkilerin çoğu ilk iki hafta içinde azalarak yok olur. Sabırlı olmakta fayda var. Ama yine de bu sıkıntınız azalmadan devam ediyorsa, doktorunuza danışıp ilaç değişikliği talebinde bulunmanız iyi olur.

 75. Cyimbalta için okb ilacı değil diyorsunuz. Ancak en son yazınızda cymbalta okb takinti hastalığı tedavisinde güzel şeyler görmek beni umutlandirdi diyorsunuz. Bu bir çelişki değil mi?

 76. öneriniz için teşekkür ederim bu sabah tekrar aldım.dün yaptığı etki kadar rahatsızlık vermedi bugün buna rağmen yinede yarım doz almamı tavsiye edermisiniz

  1. Tedavi için yakaladğınız çıtayı düşürmeyin. Doktorun verdiği doza yakın kalmaya çalışın. Mümkünse aynı dozda devam edin. Yarım doza düşürmeyin.

 77. bende cymbaltayı 7 gündür kullanıyorum 60mg olarak basladım şimdilik fazla bir yan etkisini görmedim ama bırakırken nasıl olacak merak ediyorum. çünkü bırakırken fazla yan etki hissediyormussun bilgi verirseniz sevinirim

 78. Bende acayip derecede asabiyet olduğundan dolayı psikiyatrist bu ilacı verdi. endikasyonlarına baktığımda seratonini bloke eder yazıyordu. İki hafta kullandım ve nefes almakta zorlandım. Midem altüst oldu ve bırakmak zorunda kaldım. Ayrıca cinsel hayatı da etkiliyor.

 79. bugün kullanmaya başladım aşırı bulantı yaptı.çok rahatsız edici lütfen yardımcı olun artık almamalımıyım

  1. Doktora da sorun ama bence almalısınız. Ağır geliyorsa tekrar ediyorum yarım doz alarak kullanmaya başlayın.

 80. sevgili servet.muhtemelen dozdan kaynaklanıyor yada sana etkili değil sana sorum bu ilacı alirken yanında baska ilaç alıyonmu

 81. slm..kader arkadasları ben uzman okb li mert (23sene)altdevreler varmı :=)) torunlar falan :) bn cymbalta bide yanında ek olarak lustrall doktor tavsiyesi olmadan kullanmaya başladim e herdefasında doktora para saymak ıstemıyorum.dini takıntılarım ,temizlik tkntlarım ,cinsellik ile ilgili simetri hersey duzgun olsun takıntısı,ocaği kpatma ,el yıkama kapı kontrol ,yakınmn basına bişi gelcek korkusu bunların hepsini atlattım
  şimdi hıv fobisi yle boğuşuyorum ilacı ilkkez kullanmaya basladim oda bu fobi yuzunden yoksa okb yi ilaçsz atlatmak uzereydim :=)) naled olsun burda yakayı ele verdik :) bu ilaçtan inşllh yarar görursem yazarım

 82. ben bu ilaca birbuçuk ay önce başladım ilk ay 60 mg daha sonra 30 mg ramın ortasındayım müthiş şekilde boğazım sıkışıyor nefes almada güçlük ve korku acaba ilacımın dozajını doktorom düşürdü diyemi oluyor bütün bunlar ?nolur yardım edin

 83. iştahı açıyormu iştahsızlıkmı yapıyor anlamadım .ben 6 gündür içiyorum yemeği ,iştahsız yiyorum hiç tat almıyorum .faydasınıda hala görmedim içmeye devam ediyorum

 84. bu hapı 4gündür içiyorm aşırı yan etkileri var ama doktr 10günden sonra düzlrsin bırakma dedi 24saat uymk istyrum gözlerm dışına çıkıyor rengm bembeyz oluyo ve 2günde 1kilo wermşim hiç bişi yiyemiyorum sabh az bi kahvaltyla hap içiyorum ertesi gün kahvaltya kadr bişi yemyrum aslında ertesi gün o kahvaltıyıda yapmmda hap tok karna içilyo die zorla yiyorum çok fena halszlik yapıo bacaklarımı hissetmyrum bazen ama hiç bişi kafaya takmıyosun çok gülüyorummmmmmmmmmmm bu hapı içiince

  1. bende bu ilaca bugün başladım 1 saat oldu gülme krizine girdim diyebilirim yan etki olarak midemde hafif yanma var kendimi çok huzurlu hissediyorum stres stres stres geberecektim şimdi çok iyiyim takmıyorum herşeyi kafama

 85. ben nörolojı dr una boyun agrılarım hiç geçmediği için gittim.bu ilaç %100 iyi geldi diyemem ama rahatladım.bende bu ilaç kilo yaptı 1 yıldır kullanıyorum 30 mg.1 yılda 7 kg aldım.kardım hiç doymuyor .ipin ucunu bıraksam belki 15 kg falan alırım çok dikkat ediyorum ama yinede böyle.bir de ilacı içmeyi unuttuğum zaman taşikardi benzeri çarpıntım oluyor.
  naden oluyor diye düşündüğün zaman bakıyorum ilacımı almamışım.bu durum psikolojık değil.ilacı içmeyi unutuyorum yani ilaç içmedim diye kendimi dinlemiyorum.farkına varıp içince 2 saat sonra içince geçiyor.nasıl bırakacağım bilmiyorum çünkü kalp karpıntısı beni çok rahatsız ediyor.ne yapmalıyım.1 yıl daha mı kullanayım.

  1. Ayşe hanım.
   Belirtiğiniz gibi bu ilaç çok etkili bir ilaçtır. Öyle programsız kullanmaya hiç gelmez. Her gün aynı saatte bu ilacı almalısınız.
   İlaçların yan etkisinin psikolojik olmadığı kesin bir konudur. Sizin de örneğini verdiğiniz gibi. Eğer ilacı bırakma niyetiniz varsa ve bu konuda doktor onayı aldıysanız. Bu ilacı bırakmak için önce yarım doza düşürmelisiniz. Yarım doza nasıl düşürüleceğini daha önceki yorumlarımdan birinde yazmıştım. İlacı kullanmaya devam etme konusunda ise bir şey diyemeyeceğim. Bu tamamen sizin norolojik rahatsızlığınızın geçmesi ile doktorun tavsiyesi ve sizin tercihlerinizle ilgili bir durum. Bilmediğim konuda sizi yanlış yönlendirememem. Geçmiş olsun.

  2. Cymbaltanın iştah açma gibi bir yan etkisi var ayrıca. Bunu şöyle açıklayabiliriz. İnsanlar yastayken hani hiç yemezler ya. Hani insanlar yastayken gülmezler ve insanlarla iletişim kurmazlar ya. Bu bir depresyon halidir. Malum. Ama cymbalta insanın mutluluk mekanizmasına etki ettiğinden mutluluk hormonuyla etkileşim içinde bulunan yeme dürtüsü de harekete geçiyor ve sizde iştah patlaması yaşatıyor. Bu durumu da böyle açıklayabiliriz.

  3. Cymbaltanın başka yan etkilerinden de bahsetmek istiyorum. Cymbalta ilk alınmaya başlandığında kısa süreli kriz şeklinde insana uyku veriyor. Bu ilk aklıma gelen yan etkisi. Ama ilerliyen bir kaç gün içerisinde durum tamamen normale dönüyor. Geceleri vücut ısısının yükselmesinden kaynaklı uyanmalar oluyor. Bu sadece ilk bir kaç gün içinde oluyor. Eşim kalk çocuğa bak dediğinde hemen yataktan ok gibi fırlayıp çocuğa bakabiliyorum. Yani ağır bir uyku durumu söz konusu değil. Uyku veriyor ama diğer anksiyolitiklerin aksine (cymbalta anksiyolitik yerine kullanılabilir ama anksiyolitik değildir bu da ayrı bir konu) insanı uykudan bayıltmıyor.
   Devam edecek olursak, küçük tuvaleti geldiğinde insan koşarak tuvalete gitmek zorunda kalıyor. Bayağı bir idrar söktürücü etkisi var. Diğer psikolojik tesirli ilaçların aksine. Bu iyi bir yan etki bence.
   Ayrıca, sevdiğiniz insanlara sarılma gibi bir sorununuz veya sevginizi ifade edememe gibi bir sorununuz varsa. İlaç bu sorunu olan insanlara birebir. Kendimi gün içinde sürekli bir sevdiğim insana sarılmışken, kolunu bacağını tutmuşken fark ediyorum.
   Özellikle erkekler için sevgisini ifade etmek ve empati yapmak başlı başına bir sorundur. Bilirsiniz. Ama bu ilacı alın eşinizle tartışma zamanı dibine kadar tartışma hissiniz geliyor. Tıpkı bayanların yaptığı gibi :) Bayanlar alınmazlar inşallah bu genelde onların içlerinden gelen sesin sonucu en nihayet. Sorun varsa konuşulma ve çözülmeli. Bu onları erkeklerden ayıran şeydir. Sorunların üzerine gitmek. Sorunları kabullenmemek. Fakat iş sevgi ifade etmeye gelince yine bayanlar gibi sevginizi rahat rahat ifade etmeyi başarabiliyorsunuz. Bu hayatım boyunca yaşamadığım bir duygu. Çok ilginç bir ilaç kullanmak zorundaysanız (ssri grubundan) kişisel tavsiyem. Doktor tavsiyesi değildir. O cymbalta olmalıdır. Bence ama yan etkiler kişiden kişiye değişiyor. Bazı kişiler çok ağır yan etkilerden bahsediyor. O konu ayrı tabii ki.
   İştah sorununu çözebilen varsa bana da çözümünü aktarsın. Bana değil hatta bütün Türkiye’ye burdan seslensin. Çünkü insanların buna ihtiyacı var. Bir çok psikolojik rahatsızlık tedavi eden hap iştah artışına bağlı kilo alma nedeniyle bırakılıyor çünkü. Ey bu yazıyı okuyup, çözümü bilip de buraya yazmayan kişi. Vebal altındasın bilesin. Türkiye ilaç kullanmaya bağlı iştah artışının çözümünü arıyor ve sen biliyorsun. Vebali günahı boynuna :)
   İyi günler.

 86. Bu ilaçta daha önce hiç bir ilaçta karşılaşmadığım yan etkilerle karşılaşmaya başladım.
  İlk başta hiç bir sorun yaşamadım. Fakat artık etkileri benim ilacı kullanma konusunu sorgulamama sebebiyet vermeye başladı. Öncelikle düşünme yeteneğimde donmalar ortaya çıkmaya başladı. Bana bir şey söylendiğinde söylenen kelimeleri içimden tekrar edip anlamaya çalışıyorum. Bu işimin yoğunluğu da düşünüldüğünde beni sosyal hayatımda başladığım noktalara geri götürecek bir şey. Anlama kabiliyetimi ve ilişkilerde kendime olan güvenimi kaybetmeye başladım. Bunlar ilaçla birlikte kullandığım cipralexden de kaynaklı olabilir. Ama şu anda cymbaltadan şüpheleniyorum. İlacı dikkatle takip ediyorum. Sonucu sizlere söyleyeceğim. İyi akşamlar.

  1. Cymbalta ile ilgili kesin bir bilgim var. O da cymbalta kullandığım zamanlarda bazı kelime ve tandığım kişilerin isimlerini hatırlamakta zorlanıyorum. Şaşırtıcı olan bir şey daha keşfettim insan cymbalta kullanırken daha başarılı espiriler yapıyor. Bunun ssri grubu ilaçların beyindeki norotransmitterları etkilemesiyle ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum. Bir de bu gruptaki ilaçlar genelde kabız yaparken cymbalta kullanırken kabızlık ilacı kullanıyormuş gibi olumlu bir yan etkisi olduğunu düşünüyorum. Yorumlarımı aktarmaya devam edeceğim.

  2. Merhabalar.

   Son zamanlarda ‘cipralex’in etkileri konusunda internette araştırmalar yapıyorum. Cipralex kullanmaya başladıktan sonra anlamada ve hafızada tutmada ciddi sıkıntılar yaşamaya başladım, özellikle bugünlerde durumum epey kötü. ‘ Düşünme yeteneğimde donmalar ortaya çıkmaya başladı. Bana bir şey söylendiğinde söylenen kelimeleri içimden tekrar edip anlamaya çalışıyorum.’ diye yazmışsınız. Sizin de ifade ettiğiniz sorunu ben de yaşıyorum, hatta bu cümlenizi okuyunca böyle bir sorun yaşadığımı anladım. Derste hocayı dinlerken bazı cümleleri içimden tekrar edip anlamaya çalışıyorum. Son zamanlarda bu duruma artık alışmış ve kabullenmişim demek ki, bunun cipralex kullandıktan sonra ortaya çıktığını bile siz söyleyince farkettim.

   Bu aralar anlamakta ve bilgileri hafızada tutmakta da çok zorlanıyorum. Aynı cümleyi defalarca kez okumama rağmen sanki hiç okumamış gibi hissediyorum. Hem anlayamıyorum hem de hafıza da tutamıyorum.

   Bu sorunu siz de yaşadığınıza göre bu durum Cipralex’ten kaynaklanmakta.

   Şu an durumunuz nasıl, durumunuzda bir düzelme var mı ?

  3. Ben doktorumla konuştum diğer etkilerini sevdiğim bu ilacı bırakmak zorunda kaldım.

 87. bende bu ilacı kullandım berbat bir ilaç bütün dengemi alt üst etti tansiyon problemleri yaşamaya başladm ciddi solunum sıkıntıları yaşamaya başladm uyku ve beslenmemde düzensizlikler ve bunun gibi birçok sorun yaşıyorum zehir içmenin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

 88. kapsülünasıl yarım yapabiliyosunuzki ben 3 gün kullanabildim bende bağırsak ve boğaz sorunu çıktı bıraktım

  1. Cymbaltanın kapsülünü çekin çıkarın. Bir elinizde mavi kapsül kısmı bir elinizde beyaz kapsül kısmı olsun. Sonra toz tanelerini bir kapsül kısmından diğer kısma aktarın. Ta ki eşit olana kadar. Eşit olunca toz tanelerinin bir kapsülde kalanını yutun. Diğerini ise kapsülleri tekrar birleştirerek kapatın. Bir sonraki gün kullanırsınız.

 89. bende o hapı kullanıyorum çokta faydasını gördüm ama artık bırakmak istiyorum bende inanılmaz derecede kilo yaptı bidefa denedim bırkmayı ama rahatsızlığım hemen tekrarladı neyapmam gerekiyor bilginiz varmı nereye kadar kullanacam birseneyi geçti beni aydınlatırsanız sevinirim

  1. Kilo problemi çok önemli sağlık sorunlarını beraberinde getiren bir rahatsızlıktır. Kalbi bozar, iç organ hastalıkları yapar, eklem bölgelerine etki eder, mide ağrısı yapar, bağırsak sorunları oluşturur, dolaşım ve sinir sistemini etkiler vs. Bu konuda rahatsız olmakta haklısınız. Rahatsızlığınız ne üzerine bilmiyorum. Yani anksiyete bozukluğunuz mu var yoksa obsesyon mu yoksa her ikisi mi? Buna göre ilaç değiştirmek sağlıklı bir karar olabilir. Çünkü bir süre sonra ilaçların bazı yan etkileri çekilmez hal alabiliyor. Hastalığınız hakkında bilgi verirseniz yardımcı olabilirim umarım.

 90. Ben de simbaltadan memnunum. Yan etkileri konusunda yazar gibi yapıp yarım doz kullanıyorum. Etkileri azalmakla birlikte tahammül edemediğim yan etkiler de azalıyor. Fazla gelene tavsiye ediyorum. Dozu yarıya bölsün.

 91. Ben simbaltanın faydaları hakkındaki tespitinize katılıyorum. Ancak cymbaltanın yan etkileri ben de bahsettiğinizden daha çok oluşor. Uyku veriyor. Uyumakta da zorlanıyorum.

Bir Cevap Yazın