Depresyon İlaçlarının Etkisi/ Yan etkisi Ne zaman (Kaç Ay- Hafta Sonra) Ortaya Çıkar? Ne kadar Kullanılır?

Sitemize gelen aramalardan özellikle tedaviye yeni başlayan hastalar için yukarıda başlığı yer alan konuda kısa bir bilgilendirme yazısı yazmaya karar verdim. Öncelikle şunu hatırlatıyoruz. Doktorun reçete etmediği ilaçları kullanmayın ve yalnızca reçete ettiği dozu kullanın. Çünkü bu tarz ilaçların bilinçsiz kullanımının ölüm dahil ağır sonuçları olabilir.

Antidepresan ilaçlardan olan faverin, paksil, lustral, cipram, cipralex, anafranil, prozac ve anksiyolitik ilaçlardan olan cymbalta, duxet ve benzeri muadillerinin (eşdeğer) aşağıda isimleri yazılı ilaçların etkileri ne zaman başlar, yan etkileri ne zaman sona erer ve ilaçlar ne kadar kullanılır bu yazımızda kısaca açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle ilaçların antidepresan, anksiyolitik veya antiobesif fayda anlamındaki etkilerinin ilacı alır almaz oluşmasını beklemeyin. İlaç alınınca vücut kendisine yabancı olan bir kimyasala alışması zaman alır. Bu süre içinde ilacın yan etkilerinin en çok olduğu süredir. Bu sürede yan etkiler faydadan daha baskındır ve faydanın oluşması için vücutta yeterince metabolize olmuş (vücut kimyasına uymuş diyelim) ilaç bulunmamaktadır. (Bilinçsiz hastalar için uyarı:Bu asla bir kutu ilacı aynı anda alınca fayda sağlayacak anlamına gelmez. Antidepresanların doktorun belirttiği dozdan fazla alımının hayati yan etkileri olur.)

Yan etkiler genellikle günden güne azalır. İlk hafta çok şiddetli, ikinci hafta daha az, daha sonraki günlerde ise azalarak sonraları belli bir kıvamda, oranda devam etmektedirler.

Bazen sonraları beklenmedik şekilde yan etkilerden biri veya bir kaçının şiddetinde artış ortaya çıkabilmekte ve hasta tedaviyi bırakmak zorunda kalmaktadır. Bu etken maddeye karşı vücutta bir direnç olduğunun göstergesi olabilir. İlacın etken maddesinin vücutta birikmesiyle söz konusu yan etkilerde artış meydana gelmiş olabilir. Her etken maddeyi her bünye kabul etmemektedir.

Bazı durumlarda ise ilacı kullanmaya başlar başlamaz yan etkilerden biri veya bir kaçı konusunda ciddi yan etkiler artarak hissedilmeye başlanır. Beklenen durum; yanetkilerin günden güne azalmasıdır. Eğer yan etki artarak devam ediyorsa doktorunuza müracaat etmenizde ve ilacınıza- size özel olarak durumun normal olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda vardır. Bu yan etki senaryosu dikkat edilmesi gereken bir senaryodur.

İlacın etkisi buna faydası diyelim, genellikle ilaca göre değişmekle birlikte asgari birinci haftadan başlayarak onbeşinci günden itibaren belirgin olmaya başlar. Günden güne artar. Bir süre sonra, (bir kaç hafta içinde) maksimum etkiye ulaşır. Genellikle depresan etki bir hafta gibi kısa sürede başlayamakla birlikte antiobsesif ilaçlardaki etki, anksiyolitik ilaçlardaki etki bir kaç gün daha sonra başlayabilmektedir.

Peki ilacı ne kadar kullanmak gerekir. Bu konu psikolojik rahatsızlıklara yeni yakalanmış hastaların bilmediği bir konudur. Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değildir. Bu, hastalığınıza ve size göre değişir. İki ay da olabilir, bir kaç yıl da olabilir. Dediğimiz gibi kişiden kişiye değişir. Doktorunuzla görüşmeniz, kendinizi yeterince iyi hissetmediğiniz sürece ilaçlarınızı kullanmanız gerekebilir. İlaç tedavisine ilaveten davranış terapisi de görmeniz gerekebilir.

Özellikle ankisiyete bozuklukları hastalıklarında hastalıktan hemen kurtulmak mümkün olamayabilmektedir. Örneğin yaygın anksiyete bozukluğu ve okb- obsesif kompulsif davranış bozukluğu inatçı hastalıklardandır.

Sonuç olarak, toparlarsak. İlaçların faydasını ortalama olarak ikinci haftadan itibaren hisseder, bir süre sonra maksimum etkiye ulaşırsınız. Düzenli kullanımda altıncı ayda istenen etkiyi tam olarak yakalamanız umulabilmektedir. Yan etkileri ise genellikle faydasıyla ters orantılıdır. İlk başta çok vücut ilaca alıştıkça, azalmakta, belli bir yoğunlukta sabit kalmaktadır. İlaçları aylarca veya yıllarca kullanmak sık rastlanan durumlardandır. Yalnız burada yeşil reçeteli ilaçlara dikkat etmek lazım. Bağımlılık yapabilmektedir.

Bazı kimyasal ilaçları çok uzun süre, yıllarca kullanmak bazı kişilerde, böbrek- karaciğer vb. sorunlarına neden olabilmektedir. Tedavi sürecini inandığınız ve güvendiğiniz bir doktorunuzla birlikte takip etmek her zaman en iyisidir.

Antidepresan- Antiobsesif İlaçlar (Muadilleri Dahil):
Anafranil
Faverin
Fluvamteva
Revoxin
Depreks
Florak
Foxeteva
Fulsac
Prozac
Zedprex
Cipram
Citara
Citexam
Citol
Citolap
Citolixin
Citrex
Copsam
Eslopram
Laira
Pasilopram
Relaxol
Sintab
Vodelax
Avertyn
Cipralex
Citoles
Elitrex
Eslong
Eslorex
Esmax
Esplus
Esram
Estilom
Exeram
Losiram
Secita
Sevpram
Tıopram
Zendor
Limsa
Nokturn
Paxera
Paxil
Paxotin
Seroxat
Xetanor
Zoxapar
Lusitin
Lustec
Lustral
Misol
Selectra
Seralin
Zentiva
Serdep
Serotop
Serteva
Zeleft

İyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Depresyon İlaçlarının Etkisi/ Yan etkisi Ne zaman (Kaç Ay- Hafta Sonra) Ortaya Çıkar? Ne kadar Kullanılır?” üzerine 19 yorum

 1. Arkadaşlar size tavsiyemm kullanmayın ben 2 yıldır kullanıyorum çok pişmanm başıma gelmeyen kalmadı çok kilo aldım karacigerimm yaglandi midem de sorunlar oluşmaya başladı ilacı brakali bir hafta olcak hala çok kötüyüm :(( benim gibi etkiler görecekseniz doktorunuzla konuşun başka tedavi alın.

 2. Merhaba arkadaşlar bez de ilaç kulaniyordum hamile kalınca bıraktım bebeğe zararlı olurmu bırakınca kötü etkileri varmı

 3. bu yazıyı gelip burda okuyan kişinin genel itibariyle anksiyetik bir rahatsızlığı olduğunu göz ardı etmişsiniz ve ölüm gibi sonuçlar doğurabileceğini ve YAB hastalığının hemen iyileşme göstermeyeceği söylemişsiniz. Bu tür konular hakkında bilgi veren yazılarda şekil içerikten önce gelir.Bir sonrakilerde dikkat ediniz…

  1. Ozan bey, tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. Kast ettiğiniz hususu biraz daha açarsanız. Bu konuda daha hassas olmaya çalışalım.

 4. Anksiyete bozukluğu sebebiyle doktorum cymbalta verdi daha içtiğim ilk gün bütün ciddi yan etkileri oldu kalbim başım sırtım yanmaya başladı ellerim uyuştu agzım kurudu sonucu acilde aldım arkadaşlar herşeyin başı kafada bitiyor ne ediyorsak kendimiE ediyoruz bunları kniullanıpta kendimizi yıpratıyoruz..Ben şahsen yan etkisini görüyorum pek tavsıye etmiyorum

 5. Merhaba, ben uzun süredir okb ile mücadele ediyorum ve neredeyse tüm türlerini tecrübe ettim.Şu an dini obsesyon olarak devam ediyor.Hayatım mahvoldu sürekli ağlıyorum.Doktora gittiğimde Prozac yazıp gönderdi. Açıkçası doktorum bana hiç güven vermedi çünkü sadece aklına gelenleri takmamalısın deyip ve ilaç yazıp gönderdi beni.Ben de tedaviden bir yarar göremeyeceğimi düşündüm. Okb’nin yanısıra sosyal fobi rahatsızlığım da mevcut.Sanırım hepsi birbirini tetikliyor.İlaçların etkisi hakkında bilgi vermenizi ve eğer önerebileceğiniz bir doktor varsa bildirmenizi rica ediyorum.İnanın şu an gelebilecek her türlü yardıma muhtacım.Etrafımdaki kimseye sesimi duyuramıyoum.Okb ile mücadele eden arkadaşlardan yardım istiyorum.Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Arkadaşım sen nerde oturuyorsun önemli olan kendi kendine doktorluk yapman doktorlar tarafından senin ne yaşadığını anlasilmaz çünkü ne çektiğini ancak sen bilirsin ilaçların hepsinin yan etkisi var ben dört sene kullanmadigim ilaç kalmadı depresyonu bile yaşadım ilaçlarla tavsiyem önce iyi doktor sonra tedavi sonra ilaçları bırmak ama bu ilaçların yani sıra B12 bvitamin takviye omega3 ve calsiyum doktoruna da danış iç ve bu ilaçlar bence kan ve
   Vitamin depoları ni başlatıyor yemek iştah azaltıyor çünkü tahlillerde hep çıkıyor ben yaptırdım

  2. Size bu konuda yardım edebilecek bir doktor tavsiye edebilirim.maltepe Marmara Üniversitesi hastanesi.dr.utkar.veya Aytül hn.geçmiş olsun.

  3. Bende yaşıyorum ama mucadele edecez çok zor bi durumdayız allah yardımcımız olsun arkadaşlar kafam acayıp uyuşuyo

  4. kardeşim kimseden yardım bekleme ağlayıp yalvarıyorsan da yalnızca Allaha yalvar.Bende de yaygın anksiyete bozukluğu var ve ne kadar saçma olduğunu bilsem de elimde değil şartlanmış gibi uyanıyorum her güne kalbim küt küt,gözlerimin biyolojik yapısını bile etkiliyor,çok korktuğum anlar oluyor biriyle konuşurken geliyor atak bazen çaresiz hissediyorum.Ama benim geliştirdiğim bazı rahatlama metodlarım var mesela kendimi avantajli görüyorum çünkü bu rahatsızlık bende 3 senedir var ve ondan önce hayatım gayet normaldi.eski anılarımı,arkadaşlıklarımı,başarılı aktivitelerimi düşünmek bana iyi geliyor.ama başka utangaç yada anksiyetik birini gördüğümde elimde olmadan ona karşı acımakdan cok ezikseme hissi uyanıyor.Iste insanlarin da tıpkı bana karsi boyle hissettiklerini biliyorum ve onlardan icten ice nefret ediyorum.Bu yazima gayet sakin bir ruh haliyle baslamama ragmen ,yazarken verdigim 15 dakikalik arada bir kac kisiyle görusmek zorunda kaldim işim sebebiyle (resepsiyon)ve simdi ter içinde bir atak geçiriyorum.Düzelir miyim düzelmez miyim bilmiyorum ileride ama her canlı ölümlü ve isterse herşeyi yapabilir.

  5. Buse bende aynı dertten muzdaribim ilaç tedavisi gördüm bundan 1 sene önce sonra doktordan habersiz ilacımı yarım bıraktım daha kotu oldu hastalıgım ilerledi.suan yeniden aynı doktoruma gittim ilaçla tedavime yeniden başladım istersen doktorun adresini ismini verebilirim doktor alanında superrrr

  6. Nerde yasiyorsunuz bilemem ama ist.turkiye hastanesinde norö psikiyatri uzmani akun bey var harika bir doktor tavsiye ederim

  7. Ben 4 aydir okb yim gelen dusunceler seytandandir bende ayni dusunceleri yasiyorum gelen butun dusunceleri umursama dusunce gelince uzulme uzulursen yakani birakmaz ilac kullan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.