Endişe- Kaygı- Anksiyete ilaçları Kullananlar ve Yorumlar

Kısa bir aradan sonra tekrar merhaba.
Şu sıralar biraz ilaçlar üzerine odaklanmış bulunmaktayım. Dolayısıyla ilaçlar hakkında peş peşe yazılar yazıyorum. Önümüzdeki günlerde de yazmaya devam edeceğim. Bir çok obsesyon hastasının obsesyonundan daha fazla kaygı ve anksiyetesinin olduğunu ve bunu bilmediğini düşünmekteyim.

Bu aynı zamanda akraba hastalıklar ptsb, panik atak vs. için de geçerli diye düşünmekteyim. Sonuçta hepsinin tetikçisi anksiyete ve sebebi belirsiz korkular değil mi? Daha doğrusu sebebi bir şekilde bilinç altına atılmış ve bir türlü ortaya çıkaramadığımız, zipleyip beynimizin en kıymetli köşesine yani bilinç altına ittiğimiz ve sürekli bize ordan kumanda eden ucubik düşünceler yığını değil mi? Konumuza geçersek:

Öncelikle size ilaç yazıp şunu kullanın şunu kullanmayın diyemeyiz. Bu tür ilaçların yan etkisi olduğunu ve doktor reçete etmeden kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bu yazıda yer alan yorumlar, size yazılmış olan anksiyolitik ilaçlarından dolayı benzer fayda ve sorunları sizler de yaşıyorsanız, bunu fark edebilmeniz ve tedavinize bir faydasının olması içindir. Buradan fark ettiğiniz etki ve yan etkileri de kendi başınıza değil doktorunuzla değerlendirin. İlacı bırakıp bırakmamaya kendi başınıza karar vermeyin. Aşağıda yazan yorumlar herkesin başına mutlaka gelecek etkiler değildir. Sadece benim bu ilacı kullanırken yaşadıklarımdır. Zira aşağıdaki yorumlarda bana katılmayan ziyaretçilerimiz de mevcuttur.

Anksiyete ilaçları- sedatif ilaçlar:
İki gruba ayrılır. Yeşil reçeteyle verilenler ve yeşil reçeteye tabi olmayanlar.
Yeşil reçeteye tabi olan ilaçlar: Xanax, Nervium, Diazem, Rivotril, Tranxline, Ativan gibi ilaçlardır.

Bu ilaçlar kısa süreli kullanımdan sonra bırakılması tavsiye edilen ilaçlardır. Uyuşturucu madde nitelikleri mevcut olduğundan bağımlılık yapma riskleri çoktur ve zaman içinde merkezi sinir sistemini baskılayıp depresyona yol açabilirler.

Yeşil reçetede ilaçlarda bağımlılık gelişebilir. Yeşil reçete ilaç kullananlar ilaca bağımlı hale geldiklerinde, bağımlılar ilacı geciktirince veya alamadıklarında panikatak veya anksiyete krizi yaşarlar diye biliyorum. Hatta psikolojik bağımlılık sebebiyle de bazı anksiyete ve panik atak hastası yanında sürekli xanax taşırlarmış. Sorunları artınca ilacını alır ve yatışırlarmış. Bazı insanlar ise uzun yıllar yanında taşır ama kullanmazlarmış da. İlacı oluşabilecek bir krizde güvence olarak yanlarında tutarlarmış.

Bu tür ilacları dikkatle kullanmalısınız. Doktor tavsiyesi çok önemlidir.

Yeşil reçeteye tabi olmayan ve anksiyete tedavi eden ilaçlar ise: Atarax, pasiflora, buspon, Nervikan, Dideral. Bir de trancobuscas var ki o yeşil reçeteye tabi değil ama uzun süreli kullanımı bağımlılık yapıyor diye duydum.

Bu ilaçlardan kısaca bahsetmek istiyorum.
Atarax çok ucuz bir ilaç. İlk kullandığımda hiç bir etkisini ve yan etkisini hissetmedim. Ama bu yıl denediğimde bir tablet 24 saatlik bir uyku vermeye yetti de arttı bile. Kendileri aynı zamanda alerji ilacıdır.

Gelelim bu gruptaki bitkisel kökenli anksiyete ilaçlarına: Nervikan bitkisel kökenlidir.Melisa ve valleryan içerir.Bizim valeryan dediğimiz kediotu dur. Bunu bilin şimdi çok bilinmez ve gizemli bir bitki gibi yazıyor ve internette anlatıyorlar ama bu bildiğiniz kedi otudur. Kedi otu konusundaki yazımızı hatırlarsınız.

Pasiflora etkisinden oldukça memnun kaldım. Ama ağır hastalarda etki etmeyebiliyormuş. İnsanı kaygılara karşı son derece mesafeli yapan, bitkisel kökenli bir ilaç. İlacın sonra tablet versiyonları da çıktı. Ama ilaç o kadar sizi kaygısız yapıyor ki birisi gelse sizi dövmeye kalksa, tepki gösteremeye ihtiyaç bile duymuyorsunuz tabiri caizse. Ne olacak ki, bunda ne var yani tepkisi kaderiniz oluyor bir nevi.

En çok kullanılan bu ilaçlar bunlardır. Anksiyete, anksiyete- obsesyon, panik atak ve travma sonrası stres bozukluklarında kullanılmaktadırlar. Bağımlılık riskleri konusunda olumsuz bir şey duymadım.

Dideral kalp ritmini düzenleyici, tansiyon ayarlayıcı bir ilaçtır. Beta blokerlerden olması sebebiyle kaygıda giderici olarak da kullanılıyormuş. İlaveten guatırda da ilaç reçete edilmekteymiş.

Her ilaçta olduğu gibi, bunlarında mutlaka doktor tarafından reçete edilmesi ve takip edilmesi gerekir. Örneğin tansiyonu sorunlu birisi “ezbere” dideral kullansa tansiyonu dahada düşecek ve hayati tehlike yaşayabilecektir. Ayrıca uzun süreli tansiyon ilacı kullanımı kalp sorunları oluşturabiliyor.

Bu ilaçlar belki yeşil reçete ilaçları kadar güçlü değillerdir ama daha sağlıklı kullanım sağlamaktadır bence. Şimdilik bu kadar görüşmek üzere.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Endişe- Kaygı- Anksiyete ilaçları Kullananlar ve Yorumlar” üzerine 13 yorum

 1. Bitkileri deneyin arkadaşlar bitkiler İlaçlar gibi zarar vermiyor,uyşturmuyor allah herkese şifa versin geçmis olsun

 2. Mrhba ben xanaxi 1 ay kullandim tamam ilk gunler kabus gibi idi yan etkileri oluyor ama sonradan geciyor panik atak vedepresyon ve ankisiyete krizine girmistim bu ilac sayesinde kurtuldum simdi iyi yim ama hersey yine insanin kafasinda biten bisey akliniza gelmesinden korktugunuz seyleri dusunmeyin kafanizi baska islerle mesgul edin korkularinizi yenin

  1. Ben çok kararsızım 5 senedir bu haldeyim caresizim artik birseyler yapmam gerekiyor ömrümün böyle geçmesi ve bunun benim tercihim olması bana çok koyar şahsen bu yüzden bende ipler koptu gerekirse ilaç kullanacağım bu devlet öğrencileriyle gerçekten ilgilenen öğretmenleri desteklese çoğaltsa eminim bu halde olmazdım şu an hatırladığım ve o kadar anormal sınıf anılarım öğretmen öğrenci diyaloglarım varki yani ben anormalim iyi değilim diye bagirmisim ama kimin umurundayimki anan baban bile sorununa saygı duymuyor insanlar çektiğiniz acıyı kucumsuyor ve en kötüsü sizide ikna edip inandirdiklarinda ömrünüz peyderpey tükenmiş oluyor ve bana biriniz yardım edinnn

 3. Benden kotusu yoktu su icmeye yemek yemeye korkuyodum olcem diye kalbim dakikada 200 ustunde atiyodu cok kotuydum 100/70 yendim ilac olmasaydi yenemezdim

  1. Hangi ilaclari kullandiniz ben yogun anksiyete ve panik atak yasiyorum istahim sifir doktora gittim xanax lustral basladi iyi degilim

 4. Sizin bahsettiğiiz Paroksetin , Olanzapin , Aripiprazol , Fluksotin gibi etken maddeleri olaan ilaçlar yani Paxera , Ozaprin , Abizol , Faverin gibi ilaçlar. Ben de çok fazla işe yaramadılar.Çükü kaç yıl bu ilaçları kullandım.Ne kaygılarım geçti nede ataklarım.Terlemeler titremeler ne çektiğimi ben bilirim.Taki Xanax la tanışıncaya kadar.Uygun dozda Xanax hayat kurtarır.İnsanlar yıllarca tansiyon kalp vs ilaçları kullanıyor.

  1. arkadaşım önce dr.la görüşmeni tavsiye ederken.bende 14 yıldır çekiyorum bu hastalığı.nöbetler geldikçe acilde aldım soluğu ve nihayetindede diazem iğnesi bağımlılık yaptı kalçalarımdada yer kalmadıydı.şuan uykum az dr.rum cedrina 50 mg önerdi ve sabah tok karna duxxet 60mg alıyorum.nöbet tekrarr gelirse 5mg yarısı nervium almamı tavsiye etti.dr.rum.keeşke diyorum ben bunca yıl kullandığım ilaçları Dr.ları almasaydımda gitmeseydim diyorum.beenim görüşşüm.zanax,lusral,tolvon,anagrafil.sülpirit,paxil,eslorex,eslopram,stablom,selectra,insomin,pasiflora(bu ilaç bilen bilir bitkiseldir reçetesi alınır.ben bu ilaçlaağız kokusunu anında kestiğini öğrendim kendimde),stilizan gibi ilaçları kullandım reçeteli.herr insanın nöbetleri tam belli olmuyor ve herhangi bir ilaçda düzele biliyorsunuz..kendinizdeki değişiklikleri takip edin vve dr.nuzlla sıkılmadan sık sık görüşün.benim kullandığım ilaçlaar sizze iyi gelmeyebilir çok debsif çeşitleri var.teeşekkürler

  2. sertralin lustralin eşi ikiside aynı ben kullandım baya bi yararını gördüm yani insanın tüm sıkıntılarını alıyo
   ve aynı zamanda benim konuşma bozuklugum vardı 3 ay kullandım ilaç sayesinde düzelme oldu ve aynı zamanda insanın dikkatinide arttırıyo

 5. arkadaslar 1 sene kdar dır xanax kullanıyorum 0,5 likle başlayıp 1mg ramı cıktım akşamları 1 alırken sabhda almaya başladım 2 oldu 3 oldu içtikçe iciyorum gunde 10 ve uzerinde icmeye başladım o kdar bağmlısı olmustum ilk zamanlarda verdiği keyfi arar olmustum ne olsa ona koşar olmustum xanaxı ilk bırakımımda sara nobeti gecirmeme sebeb oldu o kdar sert yere dusmusumki belimde iki kırık 1 catlak cıktı sonra gene devam ettim bıraktıktan 1 yda 2 hafta sonra tekrar sara nobetine sebeb oldu .. şimdi cok şükür içmiyorum…kullanımı cok zor bir ilaç. x

  1. arkadaşım xanax bagımlıllık yapar, doktora tekrar gözük xanax yerine tolvon hatta destyer kullanbmanı tavsiye ederim,

Bir Cevap Yazın