Faverin Kullananlar ve Yorumlar

Faverin Prospektüs

Faverin ( muadil- eşdeğer ilaçları Fluvamteva ve Revoxin) Abott firması tarafından üretilen bir antidepresan. Obsesif Kompulsif Davranış Bozukluğu tedavisinde (okb) ve her okb ilacında olduğu gibi depresyon tedavisinde kullanılıyor.
Etken maddesi fluvoksamin ve fiyatı 8 Tl. civarında.

Ben şahsen kendi hastalığımda etkinliğini tespit edemedim ama bir çok arkadaşım ilacın etkisinden oldukça memnun kalmışlar. Sonuçta antidepresan ilaçlar da bütün ilaçlar da bütün hastalarda aynı etkinliği göstermediğini düşünüyorum. Çünkü her kullanıcı farklı bir yorum yapıyor. Faverinden memnun kalan kullanıcılar az yan etkisiyle gerçekten isabetli bir tedavi yaptığını, faverinle hayata tekrar bağlandıklarını, mutsuzluklarından, endişelerinden, takıntılarından önemli bir oranda kurtulduklarından memnuniyetle bahsetmekteler. Ayrıca faverinle uzun süreli etkili bir tedavi süreci yaşadıklarını belirtmekteler. Bu kullanıcılar faverini sade, etkili, okb ve depresyon tedavisinde ihtiyaçlarını- sorunlarını gideren iyi bir antidepresan- antiobsesif olarak tanımlıyorlar.

İlacın yan etki sayısı diğer ilaçlara göre oldukça az. Ama benim şahsen yaşadığım yan etkileri güçlü. Cinsel konusundaki az yan etkisi ise insanların bu ilacı antiobsesif- depresyon ilacı olarak kullanmadaki önemli bir neden olabiliyor. Yani eğer antidepresan kullanırken cinsel sorunlar yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşüp faverin kullanmayı konuşabilirsiz. Cipram ve faverin şahsi tespitlerime göre, en az cinsel sorun oluşturan antidepresanlar.

Yan etkilerine gelince, bir kere ayaklarınızı yerinde tutamıyorum. Sürekli olarak ayaklarınızın hareket etme ihtiyacı oluyor. Yani bir toplum içinde falan oturuyorsunuz. Ayaklarınız durmadan zıplayıp duruyor. Tamam gençlikte böyle şeylerin fazla önemi yok. Ama belli bir yaşa gelmişsiniz. Bir toplumsal rolünüz var. Ve siz konuşurken veya başkaları konuşurken birinin ayağı zıp zıp yapıp duruyor. Çok karizma bozucu.

Diğer husus yine konu yine sosyal sorunlarla ilgili. Zaten depresyon- okb hastasıyız. Zaten istediğimiz toplumsal rolü oynayamadığımız için sosyal sorunlarımız var. Bu da yetmiyormuş gibi. Süpürgeyle ağızımın içindeki tükürükler çekilmiş gibi bir ağız kuruluğu oluyor. Ben o kadar ilaç kullandım ama bunun gibi ağız kuruluğu dolayısıyla ağız kokusu yapan ilaç görmedim.

Yani evdekiler gece uyurken ağzımın kokusundan odanın koktuğunu falan iddia etmeye başladılar. İnsanlarla yakın dialog kuramıyorsunuz. Sürekli ağzınızı kapatıyorsunuz. Berbat bir mesafeden sürekli geri adım atarak insanlarla konuşuyorsunuz.

Üçüncü sorun ise sadece benim yaşadığım başka kimseden duymadığım bir sorun. sizin başınıza da gelirse (obsesyon- okb için) bilin diye yazıyorum. Bu benim için en vahimi. İnsanın obsesyonlarına tutkuyla bağlanması. Ben daha hiç bir ilaçta böyle bir yan etki görmedim. Yani insan obsesyonunu sever ve zevkle onu yerine getirmek ister mi? Yerine getiremeyince bir organını kaybetmiş gibi üzülür mu? Evet üzülüyor işte. Obsesyonun ingilizcedeki bir karşılığı da tutkudur malum. Bir antiobsesif değil tam tersine obsesif bir ilaç içmiş oluyorum. Belli ki bu ilaç bende anksiyete yapmış ve tedavimi olumsuz etkilemiş.

Genellikle depresyon ilaçların en önemli etkilerinden birisi olan zihin karışıklığını, düşünsel gerilemeyi bu ilaçta göremiyorsunuz. Bu konuda bir iki ufak şikayet maili aldım sadece.

Yani ilacın yan etkileri az gibi görünüyor. Öyle ölüm uykularına insanı yatırmıyor. Çoğu ilaca göre sanki daha düşük yoğunluklu bir antidepresan yan etkisi hissediyor gibi geliyor.

Faverin kullanan arkadaşlar Faverin yorumlarınızı aşağıya bekliyoruz. Ben hep olumsuz yazdım ama sizin olumlu tecrübeleriniz varsa lütfen yazın. Yorum yazmak için abone olmanıza gerek yok. Sadece aşağıya yorumunuzu ve adınızı soyadınızı yazın yeter.

Yorumlara şundan ihtiyacımız var. Çünkü her ilacın kişiden kişiye etkileri farklı oluyor. Ben burada tek taraflı bir yorum yapmış oluyorum. Belki benim yorumumdan etkilenerek bir insanın tedavisi aksayacak. Belki iyi gelecek bir ilaçdan mahrum kalacak. O yüzden insanlara karşı böyle bir vebal altında kalmak istemiyorum.
Ama sonuçta kendi fikrimi yazıyorum.

Son olarak şunu belirtmek isterim. Size ilaç yazıp şunu kullanın şunu kullanmayın diyemeyiz. Antidepresan ilaçların yan etkisi olduğunu ve doktor reçete etmeden kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bu yazıda yer alan yorumlar, size yazılmış olan faverin ilacından dolayı benzer fayda ve sorunları sizler de yaşıyorsanız, bunu fark edebilmeniz ve okb- depresyon tedavisine bir faydasının olması içindir. Buradan fark ettiğiniz etki ve yan etkileri de kendi başınıza değil doktorunuzla değerlendirin. İlacı bırakıp bırakmamaya kendi başınıza karar vermeyin. Aşağıda yazan yorumlar herkesin başına mutlaka gelecek etkiler değildir. Sadece benim ve tanıdığım insanların bu ilacı kullanırken yaşadıklarımızdır. Zira aşağıdaki yorumlarda bana katılmayan ziyaretçilerimiz de mevcuttur.

Görüşmek üzere.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Faverin Kullananlar ve Yorumlar” üzerine 118 yorum

 1. Gecmis olsun hastalikdaslarim 7 yil once farkli ilac deneyimlerinden sonra 2 yula2 yakin cipram kullandim cok memnundum kolayca biraktim simdi malesef ki tekrar kullanmaya basladim 2 kutu cipramdan sonra cinsel sorunlardan dolayi dr faverini verdi bugun daha kullanmaya baslicam yorumlara gore daha sakin bi yapisi var.ayak ziplatma cipram kullandigim donemde bende de vardi ve agiz kurulugu fakat koku yapmiyodu.okuduklarimdan sonra cekindim bi kullanmaya aman yaa hepsi ayni bi yerde zarari var iste allah hepimize sifa versin

  1. Her insanda başka yan etkiler olabilir. Bu yazılar ve yorumlar doktorla görüşmelerinizde ve kendinize ilişkin farkındalık oluşturmak için yazılıyor.

 2. Ben beş yıldır favarin kullanıyorum…bugune kadar herşey yolundaydı…favarın ilacım bittiğinde tekrar almak için ecz gittin ve bana uzerinde favarin 100 mg yazan ama ambalajı değişik bir ikaç verdi..ambalajın değiştiğini soyledi içerik aynı dedi fakat ben 5yıldan beri kullanduğım için tadında ve boyutunda farklılık olduğunu duşunuyorum…hapımı yine aynı dozda içtim bugun 4 gunum ve atak uzerine atak geçiriyorum…siz favarin kullanucılarından onemle rica ediyorum sizde aynı seyleri yaşadınuz mı lutfen bu yoruma cevap tazın bu benim için çok onemli

  1. Doktorunuzla görüşmediniz mi? Bir eczacı çırağının hatasına maruz kalmış olabilirsiniz belki.

 3. Selam herkese geçmiş olsun öncelikle,benim durum daha farklı belki aynı sıkıntıyı yaşayan varsa paylaşa biliriz. Kendi sesimi vede yaptığım herşeyi garipsiyorum sanki yapan ben değilmişim gibi,vücut dilim karşıyor evden çıkarken neyi alıcağımı şaşırıyorum anahtar sigara vs birden panikliyorum bu panik anından sonra acaba aklımımı kaybediyorum endişeleri ile daha,da kötü olmaya başlıyorum. Düşüncelerim karışmaya başlıyor vede bir boşluğa düşüyorum. Hep bir kaygı vede mutsuzluk söz konusu. En acısı düşünmenin nasıl düşünüldüğünü düşünüyorum. Sistemi sorgulama başlıyor. Yaşayan varsa bu durumları paylaşa bilir. Sağlıcakla

 4. herkese geçmiş olsun diyerek başlamak istiyorum.4 gündür yarım olarak faverin 100 mg kullanıyorum.ilk 2 gün uykumda düzelme oldu.kendimi o kadar mutlu hissettim ki.çünkü senelerdir uyku problemi yaşıyordum.uyurken zihnim sürekli çalışıyordu.ama son iki gündür mide bulantısı,aşırı derecede halsizlik,başımda(saç diplerimde) gerginlik,gece uykusuzluk,titreme(ama dışarıdan görülecek şekilde olmuyor sanki içten titriyormuşum gibi) kaslarımda ve vücudumda ağrı oluyor.en önemlisi de gündüz halsizlik ve uyku halinin olması 🙁 dr ilacı ilk 10 gün yarım olarak sonrası içinde tam olarak almamı söyledi ama bu belirtileri yaşamaya başlayınca ilaca devam edip etmeme konusunda kararsız kaldım.ilacı kendi başıma kesmemem gerektiğini biliyorum ama bu durum ne zamana kadar böyle devam edecek diye endişelenmeye başlamadım desem yalan olur…herkese tekrar acil şifalar diliyorum…hoşçakalın…

  1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun bende yaklaşık 8 ay kadar kullandım ilk başlarda bende aynı şikayetler olmuştu ama 15 gun sonra adaptasyon olmaya başlıyorsunuz bazen kişiye göre değişiyor daha uzumda kısasa olabiliyor Dr unuza danışın yine tekrar gecmiş olsun

  2. ben de 3 gündür kullanıyorum ve ellerimde oldukça fazla titremeye sebep oldu. İnsn bırakmyı düşünüyor böyle olunca.

 5. Ben mihriban doktorum bana yazdi ama ben yan etkilerinden cok korkuyorum ne yapacam bilmiyorum cok takintilarim var

  1. Öncelikle gecmiş olsun reçete de yazar zaten ilk başlarda yan etkilerini bu ilaçı ben de kullandım baya bir zaman takıntıların düşmanı bence güzel bir ilac bence tabi siz yinede Dr tavsiyelerine uyun vücud adaptasyon olduktan sonra hiç bir yan etkisi kalmıyor tekrar gecmiş olsun

 6. Hayatımda kullandığım en berbat ilaç kendimi kaybetmiştim dr.söyledim dalga geçerek cvo verdi sonrada bıraktım….şunu unutmayı en iyi dr.sizsiniz…

 7. Merhabalar ; öncelikle herkese acil şifalar.. ben 23 yaşındayım. TIBBİ MÜMMESSİLİM. 7-8 yasları arasında başladı hastalıgım. ‘mOTOR Tikler’ olarak tanımlandı. seyir gösterebilen hareketlerdi. ki bu yasıma kadar yaklasık 12 yıldır tedavı aldıgım halde gecmedi bazen hiç yokken bazen bıcokkez oluyor. ses cıkarma yururken anıden dusecekmıs gıbı tıtreme diskinme gibi degıskenlıkleri var . bu yıllar ıcınde AKİNETON LUSTRAL NORODOL DAMLA VE RISPERDAL kullandım hıcbır olumlu etkısı olmadı ergenlık donemnde gecegını söylediler fakat hala yasıyorum. kısa sure once trafık kazası gecırdım snrakı sancılı surectede mutıs derecede artıs gösterdi suan bıle bunları yazarken oluyor 🙂 insanlarn bakıp ya bu anormal mi yada pardon rikin mı var sorularndan bıkmıstım 🙂 duymak bıle ıstemıordum zaman zamann yınede karsılısıyorum bu sorularla fakat size tavsıyem hastalıgınızı kabul ettıysenız kımın ne dedıgı umrunuzda olmasın bu aılenızın dıkkatını cekıyorsa ve sıze garıp bakılıyorsa bunu söyleyin cnku baktıklarnda daha cok yapma istegı sinir gelıyor. ve bu hareketlerı yapınca rahatlayabılıyorum. cınsel anlamda hıc bır zorlugu yok. okul ve ıs hayatında ilişkilrde hıcbısekılde olumsuz etkılemıyor. kendınden rahtsz oluyorsnz sadece. kısa süre önce PROZAC kullandım ve ılac ıcmekten sıkıldm nereye kadar ılac ıceceım dusuncesyle bıraktım Prozac bana sadece iştahsızlk yaptı buda işime yaradı. bı sure kullanmadım ve hala devam edınce yıne bska bır doktoruma basvurdum hatta dün rendavum vardı takıplı hasta oldugum için tum hıkayem yazılıydı dosyada ve bana FAVERINI önerdı bunnla bırlıkte okb oldugumu soyledı. toplumdayken :”ya acaba sımdı yapsam hareketımı biri bakrmı dusuncelerne sahibim cnku normal bı genc kız olarak tuhaf karsılanılblıo buda benı rahtsız edıyor kımsenn bakmasnı ve iyimisn sorusunu duymak ıstemıyorum.” 🙂 gayet ıyıyım engelim yok zekiyim basarılıym ama bu tıklern olması benım yasam kalıtemı bıraz daha dusuruyor. doktorum faverını ilk bır hafta 50 mg olarak kullan dedı ama eczaneden 100 mg olarak aldım yarısını kullanacagım. baslamadan FAVERIN yorumlarına bakmak ıstedım ki her ilacın etken maddesi kısıde farklı reaksıyonlar gösterdıgını gordum. benım gıbı boyle bır rahatsızlıgı yaşayan varmı ? FAVERİN kullanınca ETKİLERİ ne turde bılmek ıstedım. birde Faverin 50 MG VE 100 MG olarak piyasada 50 NIN yarımımı 100 MG NIN yarımımı kullanacagım aksi takdırde 100 mG VERIP 50 MG Alacagım bılgı verırsenız sevınırım. ılk defa kullancafım ıcın bılgım yok alanımdada antideprasan uzerıne calısmadıgım ıcın kesinlestıremedım sizlere sormak ıstedım . şimdiden tesekkurler ..
  ”” HASTALIGINIZI KABUL EDİN. KIMIN NE DEDIGI UMRUNUZDA OLMASIN İNSANLAR 4/4 LUK DEGIL. NE HASTALIKLAR VAR BUNADA SÜKR EDİN !. HERSEY BIZLER İÇİN VE TEDAVIYI UYGULAYIN .. :))

 8. Herkese geçmiş olsun bu hastalık baya yaygınmış böyle oldugunu bilmiyordum .Benim hastalığım bana göre uykusuzluk(insomnia) yani sadece uyuyamıyorum hiç bir şekilde. 1 yıldır rixper (2mg-x1) (tofranil 25mg- x3) gece yatmadan içiyorum ve bir şekilde 6 saat falan uyuyorum yani 4 ilaçla sadece 6 saaat uyuyabiliyorum ve içmediğim zamanlarda uyuyamıyorum tam bir sene geçti düzelemedim. liv hospital de uyku testine girdim REM uykusuna ilaçlarımı içtiğim halde hiç girememişim ve sorun da tam olarak bu ve ben başka bır doktora çıktım bana faverın yazdı daha yenı kullanmaya başladım yan etkisini görmedim ağız kuruluğu vs.. ama daha uykuma etki etmiyor hala uyuyabilmek için diğer ilaçlarımı içiyorum . böyle bir uyku sorunu olan varsa konuşmak dertleşmek isterim 🙂

  1. Merhabalar öncelikle gecmis olsun faverin i ben 6 7 ay kadar kullandım panik bozukluk olduğunu söylemişti Dr sonucda bana faydası oldu olmadı diyemem ancak sizinki biraz farklı gibi geldi bana ilkbaslarda bendede uyku problemlerim vardı xanax 40 mg kullanıyordum ondan sonra gecti simdi iyiyim faverin 100 mg sabah aksam yarım yarım alıyordum xanax 40mg yatmadan yarım alıyordum Suan ikisini de bıraktım cok şükür biraz daha iyiyim yani biraz da hayatı akısına bırakmak lazım tekrar gecmis olsun

  2. evet var dostum gerçekten yeşil reçeteli ilac aliyorum yanında yardimci bi kac ilac o sayede uyuyorum ama o da bağımlılık yapıyor diye vermiyor doktorlar

 9. Faverini 18 yaşımdayken doktor kontrolünde kullandım. Altı ay sonra hayatım normale döndü ve bıraktım.
  Kullandığım süre içerisinde;
  – Hayata karşı daha umutlu hissetmeye başladım. Neşeli halimi geri kazandım.
  – 6 ayda 10 kilo verdim ancak sağlıksız değildim.
  – Odaklanma problemim kayboldu. Daha hızlı okumaya ve düşünmeye başladım.
  – Yaratıcılığım ve zekamın parıldamasına sebep oldu.
  – Fazlasıyla sosyalleştim ve özgüvenimi geri kazandım.
  Tüm bunlara karşın tek bir yan etkisini gördüm o da yutma ve yutkunma zorluğu yaptı.
  Şimdi 30 yaşındayım ve hayatımın buhranlı bir dönemine girdim. Doktora sorup tekrar kullanmaya başlayacağım.

 10. Değerli site yöneticisi ben fransa dan yazıyorum yaklaşık 7ay önce sol Göğüs bölgemde batma sızlanma şeklinde ağrılar yaşadım tabiki akabinde terleme bir korku heyecan boğazımda bir şey kakmiş gibi sanki elektriklenme bayılacak gibi olma çok korktum bacaklarımda yorgunluk halsizlik Konuşurken bile yoruluyordum böyle biriki defa aynen yaşadım birkezinde yine aynı rahatsızlık yaşadım tabiki acile gittim EKG tahlil bir şey yok denildi bir dahaki gittiğimde ailede kalp problemi olduğundan babamda kalp krizinden vefat etmişti beni hastaneye aldılar 6 gün kaldım holter takıldı EKG efor tahliller derken bana kalple alkalı bir problem yok denildi.Daha aile hekimi bana alparzolm(xanas) proparonolol dıye ilaç verdi Türkiye ye geldim orda bir doktora gittim o bana panik bozukluk teşhisi koydu faverin 100mg sabah aksam yarım şeklinde proparonolol 40mg onu sabah akşam yarım şeklinde devam etmemi söyledi diğer alparzolm 50mg sadece Akşamları yarım alıyordum doktor mail de onu çeyreğe düşürelim dedi.Hikayem bu kilo almadım uykum düzeldi ama Göğüs bölgemde batmalar ağrılar iğnelenmeler baskı ara ara oluyor olduğu zaman korkum yine oluyor eskisi kadar şiddetli olmasada acaba benim kalble ilgili bir problemim varda doktorlar mı anlamadı acaba akciğer le ilgili bir hastalıklmı gibi Düşünceler işe giderken acaba bu evden son çıkışım mı gibi Düşünceler oluyor yurtdışında Olduğum için dil problemi nedeniyle doktora da gidemiyorum iyi Konuşmak önemli psikolojide ifade edebilmek %60 civarında konuşuyorm ama yukarıda söyledığim gibi ilaçlarımı aksatmadan kullanıyorum şimdi de bacaklarım da yorgunluk mu desem halsizlik mi yanmamı yani çok değişik tam tarif edemiyorum sabahları hafif bir mide bulantısı iştahsızlık oluyor ama çalışırken pek hissetmiyorum ama problemlerim genel de istirahat ederken çoğalıyor yani tam bir netice alamadım tedaviden bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Anksiyete bozukluklarında tedavi kolay alınmıyor. Bir ömür boyu insan bu hastalıkla yaşamak zorunda kalıyor maalesef. Tamamen hastalığım geçecek psikolojisi doğru bir yaklaşım olmayabilir. Hastalıkla yaşamayı öğrenmeliyiz.

  2. öncelikle acil şifalar diliorum.ilaçları aldıktan sonraki bulantı vs..ilaçların bünyenizdeki tepkileri zamanla düzelir inşalah..

 11. Bende faverini doktorum tavsiyesiyle üç gündür kullanmaya başladım.asiri moralsizlik, insanlardan uzaklaşma duygusallık. dvmlı stresli aralıksız düşünce hallerimden dolayı son safhada doktora başvurdum.henüz yan bir etki hissetmiyorum.aksine enerjik bir hal aktiflestigimi görüyorum.sadece biraz uykusuzluk yaptı. Başka olumsuz etkisi yok bence tabi bünyeden bünyeye değişebilir.

 12. Favarin adlı ilacı kullanmaya 6 ay önce başladım. Takıntılarım bitti. ancak sürekli uyuklamak ve zayıflamak yan etkileri oldu. Sabah yarım, aakşam yarım kullanıyorum. Sınavlarda uyumamak ve ders dinleyebilmek için sadece akşamları almaya başladım.

 13. efexorla birlikte aliyorum cok sukur butun kotu dusuncelerimden kurtuldum sadece gece yatmadan aliyorum

 14. Ben de ilacin etkisi gordum ama bende mukemmel bir uyku istegi yaratiyor ve biraktim birakmak zorunda kaldim cunku calisiyorum ve eskiden kalktigimda bi daha uyuyamazdim ama faverin beni uykuya gomuyor

  1. şifa diliorum.aslında sizi uykuya gömen sinir sisteminizin düzelmesi olmuş.faverin aksine daha dinç yapar uyku azaltır.ben onbeş yıldır kullanan biri olarak faverini tebrik ediorum. ki ilaca inanmayan sevmeyen ben olarak. başarılı fazla düşünmüor kafanıza takmıoırsunuz daha sakinsiniz hal böle oluncada sinir sistemi dengeli oluor .
   tabiki her ilacın yan etkileri var ama daha az zararlı bence.

 15. Ben 4 aydır kullanıyorum. Önceden beni çok fazla üzen fakat çok sevdiğim ve kaybetmekten korktuğum aklıma geldiğinde bile çaldıracak gibi olduğum sevgilimi kendim terk ettim. Bu cesareti gösterdiğime hem ben hemde o şaşırdı. Bunun dışında aşırı korkularım endişelerim vardı. En çokta uçak korkusu ve panik ataklarim vardi. ilaçtan sonra istesemde bir şeyleri kafama takmamaya başladım. Cinsellik konusunda hissizlik yarattığı doğru. Ama yinede çektiğim diğer işkencelerin önemli oranda azalması için değer.

  1. erkek arkadaşım antidepresan kullanmaya başladı. nefret edıyorum:( erkek arkadaşım ilaç kullanmaya başladı ve 15 gun sonra benı terk ettı:/ hıç bışeyı kafasına takmadığını umursamadığını soyluyo sanırım ılaçtan kaynaklanıyomuş günde 2 tane ıçıyomuş ılaç bana olan aşkını remen bıtırdı 🙁

 16. Arkadaşlar antidepresan ilaçlara güvenmeyin o ilaçlarin hiç bir şeye faydası yok aksine zarari var ben 7.yıldır tedavi görüyorum ama hiç bir faydasını görmedim aksıne zararını gördüm ilaç kullanmak yerine terapi tedavsisi görün dah mantıktıklı…

 17. Ben de 4.5 senedir kullanıyorum en büyük sıkıntım aşırı derecede unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu.söylenen en basit şeyleri bile algılayamıyorum, bugün anlattığım bir şeyi yarına hatırlayamıyorum.kitap okuyamıyorum okusam da bir şey anlayamıyorum.önceden ezberim çok kuvvetli olmasına karşın şimdi tek satırlık bir şeyi bile zihnimde tutamıyorum,isimleri, simaları her şeyi unutuyorum.Bir şey almak için diğer odaya geçtiğimde unutup geri dönüyorum.sosyal hayatta çok sıkıntı yaşıyorum.sık kullandığım kelimeleri dahi unutuyorum.şikayetlerim son aylarda daha da arttı.Faverinin yan etkileri olduğunu düşünüyorum.Bırakmam için sinyal mi veriyor bilmiyorum ama onsuz yapamayacağım gibi geliyor.Lütfen yardımcı olun.

  1. Antidepresanlarda sık sık benzer yan etkiler bizim de başımıza geldi. İlaç kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız ki olabilir, doktronuzla bu konuyu görüşün.

  2. Slm nü sıraladıgın sorunlardan sıyrılmak içinmi faverin verdi Dr ve 4.5 sene diyorsun aynı ilaç bu kadar uzun kullanılmıyor sanırım, bu problemin karşılığında favarine başladım ama uyku sıkıntısından başlamadım bıraktım

  3. Faverin ben yıllarca kullandım. Faverinde unutkanlık ve konsantrasyon azalması var aslında her antidepresanda bu yan etki az çok vardır. Bende de yaptı ciddi anlamda,
   fakat bir psikolog bana antidepresan olarak düzenli olarak spor yapmamı önerdi
   ve yüzme, yürüyüş ve koşu gibi cardio türündeki sporların çok etkili olduğunu söyledi.
   1 yıl önce faverini bıraktım ve haftada 4-5 gün spor salonuna gidip 50 dk yürüyüş
   bandı ve fitness yapmaya başladım. çok iyi geldi. stresim azaldı kendime geldim ve
   spor yapmak faverinin aksine hafızayı azaltmıyor arttırıyor zihni açıyor dinç tutuyor.
   Herkese öneririm ilaç kullanacağınıza düzenli olarak spor yapın derim.

 18. Ben faverini 1 yıl düzenli kullandıktan sonra bana geceler çok uykusuzluk yaptığı için bıraktım .Bir yıl sonra tekrar ataklar yaşadım ve tekrar tedaviye başladım suan cipralex kullaniyorum ve memnunum.Ama bu demek sizede iyi gelmeyecek değil.Herşey kafada bitiyor.İlacı alırken size iyi gelecegine inanın.Baslarda her sntidepresanlar yan etkiler yapiyor ama önemli olan sabretmek.

 19. merhaba ben 4,5 yıldır faverin kullandım hatam 2 aydır çalışıyorum bırakmak oldu ve çok zor oldu bırakınca siniryaptı,ağlama krizleri ve buna benzer şeyler sıkıntı stres bende obsesif kompilsif hastasıyım acayip kötü düüncelerim vardı din boyutunda ilacı kullanınca iyiydim iyi geldi ilaç bana ama bırakınca bazı şeyler yine başladı doktora gittin paxsil deneyelim dedi 1 ay bu ilaç hakkında bilgisi olan varmı faerin uyku yapıyodu bunun paxsil yapmaz diyolar ağır bir ilaçmı bu paxsil 2 günddür yarım içiyorum acaba faverine gerimi dönsem napsan kafam karıştı.

  1. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Paksil veya seroxat kullanımında elde ettiğimiz tecrübelerle ilgili yazılarımız var. Onları ekranın üst bantında bulunan ilaç kategorisi altında bulabilirsiniz.

 20. mrb arkadaşlar ben 2 yıldır okb hastasıyım ilaç kulanmamak için çok direndim ama bu hastalık ilaçsız geçmiyor onu anladım 6 aydır faverin kulanıyorum iyi geldi ama çok kilo aldım çok uyku yapıyo yan etkileri var ama öbür türlü iyilikleride çok tavsiye ederim

 21. arkadaşlar tüm yorumları okudum ben bundan 5yıl önce kötü bir teavi sürecinden geçtim ağır bir okb yim .günde 6.5 ilaç kullanıyordum 1.5 rileptid 3anafril va 2depreksi birgün içerisinden alıyordum en sonunda uyuştum hormonlarım altüst oldu beynim uyuştu kendimden geçtim birsürü sinir krizi ve intihar girişiminde bulundum ve sonra doktorumu aradım ve hemen bırakmamı istedi tahmininiz üzerine tabiblede ilaçlarda tüm alakamı kestim o sondu bir daha kullanmadım ve çok direndim şimdi mecbur olduğum için tekrar başka bir doktorla tedaviye faverinle başladım günde 250mg alıyorum 2ay oldu çok uyuyorum kafam kalkmıyor kilo aldırmadım okb konusunda ise ilerleme iyileşme var kendimi telkin edebiliyorum ve sevgi kelebeği olmuş bir halim var daha önce hiçböyle olmamıştım sanırım mutluyum

 22. hiç bir depresyon ilacının isana iyi geldiğine inanmıyorum çünkü ben 13yıldır kullanıyorum her hangi bir iyileşme yok yararından fazla zararları var bir nevi uyuşturucu

  1. Niye umutsuz konuşuyorsun Emel inş iyi olursun ben yeni başladım iyi olacam Allahın izniyle

 23. ben yaklasik dort bucuk yildir obsesif kompulsif bozukluk ve anksiyete bozuklugu tedavisi oluyorum…ilac kullanmaya ilk lustralle basladim..ilk baslarda cok iyi gelmisti fakat sonralari ilacin eski etkisini kaybettigini farkettim..dr bu defa paksil onerdi..paksil de cok iyi geldi fakat lustralde oldugu gibi uzun zaman sonra artik etkisini kaybetti…bunun gibi defalarca ilac degistirdim..anafranil,cipralex,lustral,paksilvb. hatta bi ara halusinasyonlarim oldugu donemlerde oldu risperdal ve norodol da kullandim fakat bu ilaclar bana cok agir geldi hemen kestik…en son faverin e basladik…faverini yaklasik iki yildir kullaniyorum..ilk iki bucuk yil dogru ilaci bulmakla gecti…simdi faverine devam ediyorum ve nerdeyse hic yan etkisi olmadi..sadece kilo alamiyorum bu ilactan mi kaynaklaniyor bilmiyorum ama dr faverinin istah actigini,yediklerime dikkat etmem gerektigini kilo alabilecegimi soylemisti…takintilarimdan nerdeyse kurtuldum fakat bi sure daha ilaca devam etmeyi dusnuyorum…kisaca faverin candir :))

  1. şifa diliorum,ewet faverin iyi bir ilaçtır ben 15 senedir kanka olduk onla yaşııoruzz benim sorunum sebebini çözemediğimiz şiddetli baş dönmesi yüzündendi ataklar azaldı şükür faverin kimine göre klo aldırır veya aldırmaz ben normalim bi sıkıntı yook bence klo almamanız çok iyi çook klolu antidepresan kullanıcılaredan şanslıyızz ..

  2. bende panik ve depressif hastasıyım 9 yıldır kullanmadığım ilaç yok en son lustral kullandım beni mahvetti şimdi yarım dozla faverine başladım inşallah iyi gelir çok kötüyüm benim gibi olanlar varmı lütfen paylaşın destek bekliyorum

 24. merhaba arkadaşlar,
  yaklaşık 3 ay önce uyuyamama,öfke kontrolü,saplantılı düşünceler ve yaşama isteğimi tamamen tüketen bir dolu şikayetle doktora gittim.şanslıyım ki ilk seferde doğru piskiyatristle karşılaştım.bir kaç seans sonunda obsesif komplusif bozukluk ve depresyon tanısı konuldu. günde yarım doz faverinle başladım.bir kaç hafta sonra 1,daha sonra 1,5 en son da 2 doz olacak şekilde artırdım.tabi bununla beraber terapi de alıyorum. ilk bir kaç hafta hiç bir etki görmedim.sonrasında yavaş yavaş takıntılarımda azalma oldu.mesela sürekli kendimi yada etrafı pis hissediyordum.duş aldığımı unutup bi kere daha duş alıyordum.bir ara parmağımı yalayıp yerde toz olup olmadığını kontrol ederken bile buldum kendimi.ilk bakışta tipik bir titizlik düşkünlüğü gibi görünse de değilmiş malesef.
  şimdi özellikle temizlemiyorum.çok zor oluyor tabi.sanki bir kaşıntınız varmış da elleriniz bağlı gibi.sürekli hatırlatıyor kendini.bir kaç gündür ellerimi her saniye yıkamadığımı farkettim.bu da bir aşamadır..
  uyku sorunum da şu şekilde çözüldü.faverin diğer antidepresanlar gibi yogun uyku yapmıyo ancak uykusuzluga sebep olan hormonal işlevsizliği düzenlediği için kısmen kolay uyuyorum.yine gecenin bi vaakti uyanıp uyuyamıyorum ama en azından bunu sorun haline getirmeyecek kadar dingin oluyorum.
  bazen zeminin kaydığını hissediyordum sık sık bi yere tutunma ihtiyacı duyuyordum hatta.üzücü olan kısmı bunun bir yanılsama oldugunu bilmeniz ama düzeltememeniz.otobusunuz park halindeyken yandaki otobus hareket eder ve siz kendi arabanız gidiyor sanırsınız ya bir kaç saniye.farkedince zihninize bunun açıklamasını yaparsınız ama tuhaf bir çekimdir ve içinizde küçük bir parça buna inanmaz.kendime zeminin kaymadıgını hatırlatıyordum.bir kaç haftadır bunuda az yaşar oldum.

  bir başka şikayetim çok öfkeli olmamdı.bküçük bir olay biçin bile ağlayıp çığlıklar atıyodum,ben kontrollü bir insanımdır normalde o yüzden baya endişşelendirdim yakınlarımı.şimdiyse sakinim,arada ani öfke nöbetlerine tutulmuyor değilim ama daha kısa süreli ve daha uzun aralıklı nöbetlerim.

  kilo aldırdıgı ile ilgili yorumlar okudum.bende böyle bir etki yapmadı.hatta 4 kilo verdim ama ilaç yüzünden oldugunu sanmıyorum.o kadar çok şey unutuyorum ki yemek yemediğimi de unutuyorum.tansiyonum düşünce aklıma geliyo yemediğim.bulantı yapıyor bu arada.
  özet olarak,her ilaç farklı bünyelerde farklı etkiler yapar.bende bu şekilde.faverin mucizze ilaç falan değil yaşadığım şeyleri düzeltmiyor yada beni bu kaosa iten durumu iyileştirmiyor…
  ama hayata devam edebilmeniz için size bir şans veriyor.

  1. Ebru bende yenı başladım faverıne assa yukarı 8 senedir okb depresyon panık atak…hepsi var… Mücadele edıyorum .. Allah herkese şifalar versin inşallah …

  2. Ebru hanım yaşadıklarınızı hatta yaşadıklarımızı çok iyi anlatmışsınız özelliklerde yerin altından kayması ense kökünden itibaren kafam yerinde değilmiş gibi oluyor biryerlere tutunma ihtiyacı hissediyorum bende çomağın temizlik takıntım var benimde bazen çok şiddetleniyor o zamanlar çok ağlıyorum ölmek istiyorum aslında yazacak çok şey var ama

 25. Merhaba arkadaşlar bende obsesif kompulsif yani takıntı hastalarından biriyim yaklaşık 1 senedir yaşıyorum bu durumu fakat saçma bulurlar alay ederler diye kimseyle paylaşamadım bi dergide hastalığım hakkında bir bilgi okudum ve bunun bir hastalık olduğu beni birazda olsa rahatlattı ve uzman bir doktora gittim banada faverin verdi yataktan kalkamıcağım şekilde uyku yapıyor kendimi dövülmüş gibi hissediyorum kötü bir mide bulantısı vevin içinde poşetle geziyorum en kötüsüde beynim uyuştu yani kafamda karıncalanma gibi birşey hissediyorum bu ilaç çok salaklaştırdı beni halsizim sürekli bi uyuma isteği mide bulantısı baş ağrısı şuan 2. günüm umarım işe yarar çok korkuyorum gerçekten çekilmesi zor bir hastalık Allah herkese acil şifalar versin

 26. arkadaşlar bu hastalığı yaşayan bütün kardeşlerime Rabbim şifalar versin hiç bir zaman umutsuzluğa kapılmayın ki ben öyleydim hiç kurtulamıcam sanmıştım bir çok ilaç kullandım uyumaktan hiç bir iş yapamaz olmuştum doktoruma anlattım bana faverini verdi 1 sene boyunca hiç bırakmadan düzenli bir şekilde kullandım tabi 15 günde veya 1 ayda doktora gittim hayatım normale döndü takıntılarım, olumsuz düşüncelerim, saatlerce banyodan çıkamadığım o günler geride kaldı en son gittiğimde bana artık ilacı kesebiliriz dedi dünyalar benim oldu ama bir anda değil azar azar düşürdü hatta en sonunda 50 mg ı ortadan bölerek içiyordum 6 ay kadarda ilacı azaltma dönemi sürdü şu anda 2 sene oldu bırakalı Rabbime çok şükür çok iyiyim yalnız üzerine basarak söylemeliyimki önce doktora şikayetlerinizi anlatın ve onun söylediklerini yapın faverini önerirse kullanmakta tereddüt etmeyin benim kurtulmama vesile oldu inşaallah sizinde olur Unutmayınki şifayı verecek olan Rabbimdir oyüzden duanızı eksik etmeyin

 27. Bu arada kolay ulaşabileceğiniz bir doktora gitmenizi tavsiye ederim. Muhtemelen akşamları aramanızı isteyecektir. Hiç çekinmeden arayın ve bıkmayın. Emin olun buna değecek. ve önemine binaen tekrar vurguluyorum: asla ama asla doktorunuza danışmadan ilacı kesmeyin, Bıkmayın. İlaç bir işe yaramaz vs gibi şeylere itibar etmeyin. Emin olun yaşayacağınız zorluklara değecek.

 28. Merhaba. 2009 yılında 3 ay Faverin kullanmıştım. İlk doktora gidişimdi. Yanında risperdal vermişti. 3 ay kadar kullandım. çok fazla uyku yaptığı için bıraktım. geçen sene aralıkta yine aynı doktora gittim. bu sefer sadece faverin verdi. 1 ay kullanabildim, sabahları dayak yemiş gibi kalkıyordum. doktorumla görüştüm, prozacla değiştirdi. 7 aydır prozac kullanıyorum. yan etkileri çok az. Bu tür ilaçların yan etkileri kişiden kişiye hatta aynı kişide dönemden döneme değişebilir. Size şunu tavsiye edebilirim: Hangi yan etkilerle ilgili kaygı taşıyorsanız doktorunuza danışın, ilk zamanlarda yan etkileri fazla olabilir ama vazgeçmeyin, ileriki zamanlarda yan etkiler sizi rahatsız ederse mutlaka doktorunuza söyleyin, ama her ne olursa olsun ilacı kendi kendinize bırakmayın. Bir ilaç size uymuyorsa doktorunuz değiştirecektir ve size uygun ilacı bulana kadar devam edecektir bu. Bu şekilde ilacın yan etkilerinden en az şekilde etkilenerek iyileşme sağlayacaksınız. Şifalar dilerim. x

 29. arkadaşlar bende obsesif kampulsuf bozukluğu var takıntılı düşünceler aklımdan hiç çıkmıyor bana doktorum faverin önerdi.5 gündür hapı kullanıyorum ama henüz etkisini tam göremedim.ne kadar zamanda etkisini göstermeye başlıyor bana yardım edin lütfen…

  1. valla en az 15 gün bekleyeceksiniz bende 10 yıldır okb hastasıyım beni mahvetti ama sakın olaki tedaviyi yarım bırakmayın faverin ve anafranil süper

 30. Bugün doktora gittim ve bana 100 mg faverin yazdı. Kullanmaya başlayacağım ama birçok yerde kilo aldırdığına dair yorumlar okudum ve kilo ile ilgili sıkıntılarım var zaten. Sizce kullanmalı mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. önce şifa diliyorum, kilo aldırmaz metobolizmaylada alakalı ,ben 15 senedir kullanıyorum. uyku yappıcı iştah açıcı olanlar klo aldırıyor hıı birde antihistaminikler kilo yapar.şerbetli tatlılar ,hamur işleri yemeyin derim. kendinize iyi bakınn:)

  2. Selam yorumumla ilacı kötülemek istemem fakat faverin ve risperdal, aman ALLAHIM bu iki kombine ilaç ile imtahanım sadece iki gün sürdü,bir sabah uyandığımda saat tam 6 da zihin tıkanıklığı yaşadım, sanki beynime reset atılmıştı. Hiç birşey hatırlamıyordum kendimi acilde buldum. Korkunç bir kombine,tabiiki kişiden kişiye farklı şekillerde etkisi vardır. Ben de böyle oldu. Herkes de etkiler değişik olabilir. ALLAH bir daha yaşatmasın inşallah,kötü bir tecrübe oldu. Dikkat edin derim bu ikiliye belki başka birinin başına gelirse durumu fark etsin istedim. geçmiş olsun

  3. Ben mecburen biraktim ilaci cok fazla sinir yapti bende ayrica kilo aldiracagina inanıyorum çünkü yeme istegi dogurdu bende de.14 kapsül ictim 4 gundur biraktim.doktor yeni ilaç yazdı. iyi mi yaptim bilemedim

 31. Faverinin de faydasini gormuyorum bes ay oldu hala kull a niyorum ama yok ve daha bir cok antidepresan denedim kafayi yicek gibiyim hic iyilesme yok

 32. Lustral ve anafranil kullanıyorum. Doktorum, lustralin yetersiz olduğuna karar verip faverine geçmemi söyledi. Daha başlamadım faverine. Umarım iyi gelir.
  Aklıma takılan şey ise cymbalta ya mı başlasam yoksa faverine mi karar veremedim. Cymbalta anafranille beraber kullanılamıyormuş, kalp krizi yapabilirmiş 2si beraber. Bu yüzden anafranil ve faverini birlikte deniycem. Üzerinden 6-7 ay geçtikten sonra tatmin edici seviyede takıntılarım azalmazsa 2sini de kesip cymbaltaya başlıycam.
  Balıklı rum hastanesinde dr. Günay beyi tavsiye ederim.
  Geçmiş olsun derim ama ne kadar geçer görücez 🙂

 33. selam ben bilmiyorum artık obsesifliğimin başlangıç tarihini.doktora gidip sen obsesifsin dedikten sonra jeton düştü meğerse ben çok uzun yıllardır obsesifmişim yaptıklarım normal zannediyordum çünkü ailemde herkesde buna benzer hareketler vardı.faverin kullanıyorum .2 sene oldu en önemli takıntım kalabalık ve dağınıklık. sürekli kıyafet eşya vb. dağıtıyorum atıyorum. çoksık el yıkıyorum .hastaneden yolculuktan çok tedirgin oluyorum herşey beni kaygılandırıyo.sevdiklerime bişey olması korkusu beni mahvediyor . o kadar çok şeye takılıyorum ki hayatım çokzor sizlerde acil şifalar diliyorum not. kilo aldım bu ilaçtan sonra .

 34. 2009 yılında doktora gitmiştim. faverin ve risperdal vermişti doktor. o zaman 1 ay geçtikten sonra faverin acaip coşku hissi veriyordu. yaklaşık 1 ay böyle gitti. sonraki 1 ay yani 3. ayda uyku hali biraz arttı. gözlerimi açamıyordum. ama her iki ilaç baya fayda sağladı. öncesine göre daha iyiydim. sonra kestim ilacı. kestikten sonra pek yan etkisi olmadı. 1,5 ay önce tekrar aynı doktora gittim. hatırladı beni:) Bu sefer sadece faverin verdi. yaklaşık 1 aydır yine uyku hali var. sabah kalkmakta biraz zorlanabiliyorum. Akşam doktoru arıyacam. yan etkiler ne zaman geçer diye.

  1. akşam doktoru aradım. şikayetlerimi anlatınca ilacı 100mg yap 1 hafta sonra 50mg yap 1 hafta kullandıktan sonra beni ara, bu sefer prozac düşünüyorum dedi. faverinden sonra prozac nasıl bir tercih bilmiyorum ama şöyle birşey var: bir ilaç kişiden kişiye çok farklı etkiler gösterebiliyor. hatta aynı kişi için farklı zamanlarda kullanıldığında da etkileri değişebiliyor. bu nedenle ilacı kullanıp görmeden kime nasıl etkisi olmuş vs çok önemi yok aslında.

 35. ben takıntı hastasıyım ne kadar zor bir hastalık YARRABİİ bazen neden ben diyorum bende kendime sürekli engelleyici takıntılar koyuyorum kendimi bir iş yapmaktan alı koyuyrum ama ben takıntı hastası oldugumu 1 sene olmadı daha daha önceki hayatımda depresynlu ve bunalımlı gibiydim aklıma saçma sapan düşüncelr gelir onları kovmaya çalışırken daha çok içinde bulurdum ve git gide ileriledi ve hiç birşey yapmamaya başladım ne kendime bakıyordum nede birşey yapmak geliordu içimden bana herkes sen tembelsin diyordu sosyal cevremi kendimi cezalandırıyormuş gibiydimmm şuan banada aynı ilacı verdi doktor kullanmak istemiyorum ilaç ama böylede yapamıyorummm kendime diyrum bunun üstesinden gelicem ama olmuyor ben ne kadarda tamm oldu desemde beyinimde ani şimşek olmadı takılıyoo ve gitmiyoo beynimi yiyormuş gibi ne yapacagımı bilemiyorummm ama ilacı kullanmaktan başka carem yok gibi gözüküyoo

 36. Yaklaşık 7 aydır günlük 200mg. dozda Faverin kullanıyorum. Depresyon alanında incelersem bu ilacın mutluluk sağladığını söyleyemem. OKB konusunda ise tamamen olmasa da biraz faydasını görmüş olabilirim. Şöyle ki örneğin ilacı kullanmaya başladıktan sonra kendimde gözlemlediklerim şunlardı: 1) Gereğinden fazla duş alıyordum bu periyot azaldı. 2) Mükemmelliyetçilğimde azalma oldu. 3) Belli olaylarda alışkanlık haline getirdiğim pozisyonları değiştirebilmeye başladım 4) Arabayla yolculuğa çıkmadan önce mutlaka dua ederdim, etmezsem Allah tarafından cezalandırılacağım aklıma gelirdi. Şimdi etmiyorum (Bu iyi mi kötü mü tartışılır fakat cezalandırılacağı hissi OKB tanısıdır). 5) Sıralama, düzene koyma, tek-çift vb. sayılarla ilgili takıntılarım azaldı. Buna benzer şimdi aklıma gelmeyen durumlarda azalma oldu. Bu azalmalar malesef %100 değil ve bunu ilaç mı sağladı yoksa psikiyatristim mi sağladı onu bilemeyeceğim. Bu iki faktörün dışında bireye de çok iş düşüyor ve malesef çok sabır gerektiriyor. OKB yüzünden tam 4 sene okulu uzattım. Sizlere önerim sakın ve sakın başkalarının yorumlarına kulak asmayın. Bu durumu ancak ve ancak yaşayan anlayabiliyor malesef. Derdinizi sizi anlayan birilerine anlatın, ama mutlaka anlatın, çok rahatlıyorsunuz. Etrafınızdaki kişilerden yardım isteyin. Kendiniz de mutlaka çabalayın, yavaş yavaş bazı şeyleri atlatabileceğinizi farkedeceksiniz. Örneğin müzik dinlerken ses ayarının mutlaka çift sayı olmasına dikkat ederdim. İnatla tek sayıda bırakmaya başladım, kolay olmadı gerçekten aklım sürekli orda kalıyordu, böyle basit bir şeyle mücadele verdim. Zamanla bu rahatsızlığım azalmaya başladı ama tamamen geçmedi, belki bir kaç ay sonra geçer. Son olarak unutmayın ki hayatta her olayın mutlaka bir iyi tarafı ve bir de kötü tarafı vardır. OKB kötü olarak gözükebilir ama çok anlayışlı insanlardır, temizdirler, plancıdırlar, mükemmeli isterler. Ama OKB’yi size zarar vermeyecek noktaya çekmeye çalışın ve bunun bir gecede geçmesini beklemeyin, sabredin. Unutmadan Faverin’in bendeki yan etkileri: Ağız kuruluğu ve iktidarsızlık oldu. Evet gerçekten cinsel hayatınızı öldürebilir. Ek olarak anti-depresanlar bir anda bırakılabilen ilaçlar değildir. Ben 2 gün alamadım ve inanılmaz bir baş dönmesi ve mide bulantısı yaşadım. Mutlaka uzmanınıza danışın bu konularda. Hepinize kolay gelsin.

  1. Geçmiş olsun.. OKB olduğun “mutlaka, gerçekten, inanılmaz, tamamen” vb yoğun kullanmandan ipucu veriyor 🙂

 37. Arkadaşlar merhaba. Size bir konuda yardımda sığınıyorum. Doktora gittim ilk şikayetlerimi belirttim
  1)sürekli kafamın birşeylerle meşgul olması (planlar, kaygılar, hayaller vs.)
  2) girişimsizlik
  3)Çevremdeki olan bitene odaklanamıyorum Son zamanlarda ise kafamın meşguliyetinden artık arkadaşlarımın bana anlattığı şeyere sonradan odaklanıyorum. Haliyle meseleyi anlamadığım için adama tekrarlatıyorum tabi.
  Doktor bana birkaç soru sordu ama üstünkörü olduğunu düşündüm biraz. Mesela kapıyı kilitledimmi diye kontrol ediyormusun falan gibi. Bende bazı durumlar için yaşadığımı belirtti. Özel hayatımla ilgili sorular falan iyi dedim sıkıntı yok zate. FAVERİN’i verdi ama kullanmak konusunda tereddütlüyüm. Yani bu ilaca bağımlı yaşamaktansa kendi kendimi tedaviye yöneldim biraz. Yan etkilerini de yazmış arkadaşlar. Ne olur müsaitseniz yardımcı olun. Ben bu durumundan gerçekten çok şikayetçiyim. Görüşmek üzere.

  1. Faverinin bağımlılık gösterdiğini hiç duymadım ve kendim de yaşamadım. Ayrıca bir yorumcumuz cinsel hayatı öldürdüğünden bahsetmiş, bilemiyorum olmuş olabilir ama bizim bildiğimiz faverinin yan etkileri arasında böyle bir kalıcı etki yok. O yüzden bazı yorumları kişisel bazda, çok nadir olan bir durum veya psikilojik olarak algılamakta fayda var.

   Gelelim odaklanma sorununa bu konuda kafamda bir yazı taslağı var. Yan etkisiz, pratik, kesin, doğal ancak kalıcı olmayan (semptomatik) bir çözüm. Unutursam hatırlatın 15 gün içinde yazmayı planlıyorum.

  2. şifa diliorum öncelikle,faverin 14senedir kullanıorum:ki ben ilaç almayı sevmeyen ağrı çektiim zamanlarda bile kusma raddesine gelene dek direnen biriyimdir.ben şiddetli başdönmesi sorunum yüzünden verilmişti bana ,ataklarımın şiddeti azaldı. ama geçmedi tabii. Mecburum kullanıyorum. yemek yeryemez ilacı aldıım halde midemi ağrıtıordu,malesef zararsız ilaç yok, en az zarardan yana olmalı.bitkisel tarzda ürünler sor araştır onları kullan derim ,yediemirler eczanesinde uzman fitoterapist var mükemmel ödülde almıştır fatihte burası bi danış bence intrnetten bakın adres tel hepsi var tekrar şifa diliorum hepimize.

 38. Doktor bana bu ilacı kilo aldırmadığımı söyleyince yazdı. kullanmaya başladım iyi geldi 4-5 yıl aralıklarla gizli gizli kullandım. bitiyordu 2 gün zor dayanıp sonra yine alıyordum o yüzden yıllarca kullandım ama bıraktım işte bi şekilde şu an cinsel konuda soğukluk yaşıyorum gibi geliyor. eşimden ayrıldım şu an ayrıyım.

 39. ben bu ilaçı 2 ya da 3 kere yarım aldım bir gece yatmadan tam aldım sabah erken saatlerde vücutta ısı değişikliği yaşıyorum biraz. Bunun yanında sequa adında bir ilaç daha kullanıyorum hangisinin bu etkiyi yapmış olduğundan fazla emin değilim ama bu okb hastalığından bıktım ilaçta kullanmıyorum doktor bana bunların dışında 2 ilaç daha verdi ama ben ilaçları kullanmaya korkuyorum

 40. ilk defa kullanıcam faverin’i 1 gün önce doktorum redepra önerdi ve sıkıntılarımı tam olarak anlattığımda redeprayla birlikte faverine devam etmemi söyledi redepra uyku yapmakta ve ertesi gün biraz sersemlik yaşatmakta kullanmaya devam edicem inşallah iyi gelir herkese Allahtan şifa diliyorum…

 41. bugün gittim dr ve faverin verdi,sadece öfke kontrolüm düşük olduğunu belirttim ama bakalım akşam ilk kez alıcam ilacı umarım iyi gelir.yorumlar pek iç açıcı değil ama dr a çok güvendim..haytımda ilk kez bugün bir antidepresana başlıycam Allahım umarım iyi gelir..ne diyim arkadaşlar kafam karıştı yorumlardan…

 42. ben 1 seneden fazladır bu ilacı kullanıyorum doktorum daha hastalıgımı bıle bılmıyor 2 seneden fazldır hastayım ama adı ne nıye oldu kımse bılmıyor bana ıyı bır doktor tavsıye edın kafayı yıyecem artık. ilacın faydası var ben kullandıgım zaman ıyıyım ama bı kere kullanmadıgımda felaket halde oluyorum yanı bagımlılık yapıyor bu ilaçtan kurtulmak istiyorum

 43. pardon favarin kulaniyorm ama bilimiyorm bu nasıl bir hastal benc hastalı deyıl insa kendin hast etiyor yan bir düşnce aklım takılmış çıkmiyor korkularmı nasıl yencem

  1. Kurtuluşu bir bilen olsa, yamacına oturup bütün teorilerimden vazgeçip onun dediklerini yapardım. Ama yok. Olmadığı için, zaten bu site var. Diğer yazı ve yorumları okuyun. Faydası olacaktır. İlacınızdan memnun değilseniz daha az uyku verenleri ile doktorunuza söyleyin değiştirin.

 44. gen ben nasıl kurtulcam bu hastlğn yan gen doktor giti kula dedi bir yanında qone diye bir ila verdı 25 mg dedi üyüku getırır akşm içtm sabah kadar yatı halda üykum geliyor valah nası kurtulcam benc çok acle ediyorm yani

 45. ben de birar kulandım faydasın gurdum ama biraktım yaklaşı 15 gundur tekra panik ata guriyorm doktor gitim bana dedi gene kullan dedi. 15 kulaniyorm hala istediğim etkiye ulaşamadım. neden acaba

  1. 15 gün ilacın etkilerini yeni yeni hissettirdiği bir zaman sürecidir. İlacın tam etkilerini görmek için en az bir ay beklemelisiniz. Bir aydan sonra etkileri iyice ortaya çıkar.

 46. yine ben selin faverin ci ,yüreinde merhamet ,sevgi ,vicdan taşıyan dr lar bulunsuunn…ömür hızlı koşuor adeta ve nereye doğru gittiğimi düşünmek bile ürkütücü çünkü bu faverin ilacını kullanalı 14 sene oldu:( defalarca bırakmayı denedim sonuç berbatt benim sorunum vertigo idi başdönmesi sebebi belli olmıan şiddetli başdönmesi, bişi bulamıınca faverini verdiler o verişş …:(

  1. Selin hanım. Maalesef hayat böyle. Geçip gidiyor ve biz de hastalığımızla yaşıyoruz. Gönül rahatlığıyla belki çocuklarımızı sevemiyoruz bile. Ama biz böyleyiz yapacak bir şey yok.
   Hep dediğim gibi kimileri kör olmuş, kimileri kanser biz de böyle. İlacımızı alıp, kendimizi kabullenmemiz lazım. Ve en iyi doktora da gitsek. Ben onlarcasını denedim. Aralarında önemli farklılıklar olmakla birlikte verecekleri ilaçlar ve uygulayacakları tedavi konusunda benzer şeyler yapacaklar. Hastalığa yapacakları şeyler sınırlı. O sınır bizim irademizde bitiyor. Sonra top bize geçiyor. Hayatın en sevgi dolu anlarında hastalığımızı bir an unutup o anı bir kaç saniyeliğine de olsa yaşamak hayatın özünü almak gibi. Posası kalsın ne yapalım. Sonuçta bu rahatsızlıkların kesin çaresi yok.

 47. ben bu ilacı 1 sene kullandım günde 150 mg.sonra dr sormadan nasıl başladıysam mg düşürerek 1ay içinde bıraktım.kullandığımda çok mutluydum hiçbirşeyi takmıyor adeta havalarda uçuyordum.bırakınca sinirli mutsuz bir hal aldım 20gün falan içmedim.daha sonra 50 mg basladım sabah akşam yarım yarım 100 çıkarttım.sonra birgece fenalaştım midem bulanıyor vücudum diken diken üşüyorum titriyorum birde benim hastanede yatma fobim var tansiyonum düştüğünü serum takılacağını düşünerekten panikledim.çok kötüydü.eczanede tansiyonumun normal old görünce kesildı panık rahatladım daha sonra 6-7 gün sonra yine oldum geçtiğini düşünüyordum.dr.gittim panik atak dedi lustral ve çok sıkıldığım zaman kullanmak üzere de xanax verdi.çok mutsuzum devamlı aglıyorum durduramıyorum kendimi vucudum da diken diken midem bulanıyo anlatam 3 aydır bu durumdayım ve 3 aya yakın ilaçlarımı kullanıyorum ama işede yaramıyor.ben evimi kocamı kızımı çok seven biriyim aslında çok mutlu olmam gerek.bilmiyorum.korkuyorum hep böylemi olucak.faverin kullansam tekrar mutlu olurmuyum evimde vakit gçirmeyi çok severdim ama şimdi evde rahatsızlanıyorum bunalıyorum.lütfen bana yardım edin.iyi bir dr var mı

  1. Durumunuz bir psikoterapiye ve ilaç tedavisine ihtiyacınız var gibi gösteriyor. Kendiniz mutsuzsunuz ve böyle olunca da kimseyi mutlu edemiyorsunuz. İyi bir doktor konusunda size tavsiyem yok. Bilmiyorum çünkü ben de bulamadım. İçime sinen bir doktoru. Ancak sizin bu isteğiniz sebebiyle sitede yeni bir sayfa açmaya karar verdim. Doktor tavsiyesi ile ilgili. Nasıl olacağını ben de bilmiyorum. Zaman da alacak yani size kısa vadede bir doktor tavsiyem yok.

   Ancak sizinle ilgili acil yapılması gereken şeyler var. En yakın zamanda bulabildiğiniz iyi bir doktora gidin. Verdiği ilaçları bırakmayın. Şu anda buna ihtiyacınız olabilir. Sakinleşin tekrar yazışırız. Geçmiş olsun.

  2. “midem bulanıyor vucudum diken diken titriyorum” bu belirtiler kan şekerinizin düştüğüne işaret olabilir boyle durumlarda birde kan şekerinizi ölçmeyi deneyin..

 48. Doğru:) Ben obsesif kompulsif bozukluk hastası değilim dediğim gibi anksiyete ve depresyon sebebiyle bu ilacı kullanmıştım. Ama takabiliyorum biraz kafaya, ilaç bırakma etkisi mi yoksa başka bi şey mi var vücudumda diye kafama takılmıştı sadece ama giderek azalıyor zaten:)

 49. Bazı yerlerde okudum vücuttan tamamen temizlenmesi 1 ay filan sürebiliyor diye. Tabi kimisi 2 güne toparlar kimisi 1 ay, bünyeden bünyeye oynar dediğiniz gibi. Tamamen bıraktıktan sonra bir etki kalmamalı diye mi biliyorsunuz siz?

  1. Ben de faverin de değil ama başka antidepresanlarda biraz oldu. Ama bu çok daha uzun vadede yok olma seviyesine gelip kaybolup gidiyor. Ancak bunu da bir takıntı konusu haline getirmemek gerekiyor. Zaten kendimizi tedavi etmeye uğraşken kendimize zarar vermemeliyiz.

  1. Bildiğim kadarıyla ssri grubu ilaçlar faverin de dahil 15 günlük süre içinde bırakılırlar. Yan etkilerinin büyük çoğunluğu da bu arada yok olur. Ancak bazı bünyelerde bazı ilaçların bırakılması süreci daha ağrılı ve yan etkili olabiliyor. Ben de daha ağır antidepresanlarda yaşamıştım. Ayaklarım kasılıp duruyordu.

 50. Ben de panik bozukluk, anksiyete ve depresyon teşhisleriyle bu ilaca başladım. İlk başladığımda da özellikle anksiyeteme, vücudumla ilgili hastalık takıntılarıma iyi geldi, beni sakinleştirdi. Eskisi gibi kalp krizi ha geçirdim ha geçiriyorum durumlarımı bastırdı baya ve o açıdan büyük rahatlama sağladım. En son geldiğim doz sabah 100mg öğleden sonra 100mg’dı. Zaman zaman mide bulantısı ve gün içinde uyku hali gibi bazı yan etkiler yaşıyordum.
  Sonra etken madde vücudumda arttıkça ve durumum yerinde saymaya başlayınca doktor değiştirdim ve yeni doktorum birkaç seans sonunda bu ilacın benim bünyeme uygun olmadığını, bırakmamın daha faydalı olacağını söyledi. Yaklaşık 9.5 aydır kullanıyordum ve azaltarak toplam 12 gün gibi bir sürede ilacı kestik. Zaten bırakmadan önceki son günlerde ufak ufak hissetmeye başladığım bazı sıkıntılar olmuştu ama geçen cumartesi son yarımımı içip bıraktım. Şu an işte 1 haftadır, biraz sinirlilik durumu var ama bundan daha ağır basan; sanki biraz içmişim de geziyormuşum ortada gibi bir his var. Tarif ediyorum etrafımdaki kimse anlamıyor. Özellikle gözlerimi sağa sola doğru hareket ettirdiğimde kulaklarımda bir ses oluyor sanki böyle çınlama gibi. Anlık anlık da olsa ellerim, dudağım filan karıncalanıyormuş gibi oluyor geçiyor. Biraz araştırdım buna benzer durumlar yaşayanlar olmuş ilaç bırakınca. Ancak zaten hastalık konusunda endişeli biri olaraktan, vücudum böyle belirtiler verince yine korkmaya başladım, ilacı bırakmaktan mı yoksa bir yerimde bir sorunlar olduğundan mı diye kuruyorum 🙂 Psikiyatristime sordum fazla önemsemedi, olabilir böyle şeyler gayet normal, bırakınca, takma fazla kafana hayatın akışına devam et geçer dedi. Buna benzer durumlar yaşayan oldu mu acaba buralarda merak ettim? 🙂
  Benim de deneyimlerim bunlardır.

  1. Sizin durumunuzdan çok daha ağırlarını yaşadım. Her ilacın her insanda ayrı ayrı bırakma etkileri oluyor. İnsanı gerçekten endişelendirebiliyor. Ama bir ani bırakma yapılmadıysa bir şey olmaz.

  2. Ani bırakmak değil ama 12 gün biraz kısa bir süre sanırım, yeni doktorum biraz tez canlı:) Yani bu yaşadığım belirtilerin ilaç bırakmakla alakalı olduğundan emin olsam, hiç kafaya takmayacağım nasılsa zamanla geçer. Ancak panik bozukluk ve anksiyete yaşamış ve yeni yeni atlatan biri olaraktan, ya ilaç bırakmaktan olmuyorsa ya nörolojik bir nedeni varsa gibi yine kurmalara başladım. Ancak muhtemelen boş kaygılar:) Siz neler yaşamıştınız bırakınca?

 51. arkadaşlar yine ben ,hastalığı yüzünden faverinsiz yaşayamayan:) içmek istemiorum ama olmuyor korkunçç düşünceler aklıma geliyor…hastalığım hortluyor. tecrübeli ,hastasını kobay gibi görmeyecek ,yüreinde vicdan taşıan gerçek bir dr tavsiyesi bekliorum teşkkrlerr..

 52. eweett merakla tüm yorumlarınızı okudum arkadaşlar,öncelikle herkese acil şifalar diliorum.bende uzun yıllar evvel uykudan korkunç bir başdönmesiyle uyandım,bir ay yatalak ayağa kalktıımdada tam geçmien bulntı ve başdönmesi!!aylarca tekrarladı ve acilde soluğu aldım drlar bıktı :)gitmediim uzmn prof kalmadı araştrmaktan bilirkişi oldum,sadece bu atakların hafflemesi için rahat huzurlu yaşamam gerekiordu fakat imkansızdı bu ve faverin le başladım yıllarca azaltarak bırakmak istedim olmadı hastalığım müsaade etmedi. halen içiorum günde 100mg ataklarım azaldı şükür ,yanetkileri olmazmı var tabiki ama seçim yapmak gerekio ve ilaca devam malesef iki yıldırda sebebi bilinmeyen biraz kaşıntı yapıo bazen artıyor sanırım bunu faverin yapıo,ama bilmiyorum. prospektüsünde yok ama biraz şüpheleniyorum. doktora sordum olabilir dedi. anlıcanız kısırdöngü gibi umut daima var nefes almak mucize hamdolsun deip mücadele ediorum paylşmak istedim 14yıldır ilaçlrım ve benn …rabbim şifa nasip eder inşallah hepimize!amin.

 53. Faverinle tanışmam 17 yaşında iken başladı. çok kötü günlerdi.en sonunda dayanamayıp bir uzman eşliğinde faverine başladım. 13 gün kullanıp kendime geldikten sonra bir daha ne doktoruma gittim ne de faverini kullandım. ta ki askerliğe kadar.26 yasında gitmiş oldugum askerlıkte çok sıkıntı dönemler atlattım. askerde iken hiç bir tedavi alamadım malesef 6 ay boyunca bu sekilde bitirdim askerliği ve gelir gelmez pskiyatriye gittim ve 5 ay boyunca lustral kullandım bende etkisi olmadı. malesef 5 ay askerlik zehir gibi gecti. tekrardan daha önceden kullanmış oldugum faverin ve tolvon ikilisine döndüm 1 aydır kullanıyorum ve sadece şunu söylüyorum ALLAH bu ilacı bulandan razı olsun.Çünkü ben artık bu hastalığı yenicem diyebiliyorum binlerce kez şükür.

 54. faverin ejakülasyonda gecikme yaptığı için iyi yazmışsınız faverin aynı zamanda bazı kişilerde empotans yani sertleşme güçlüğüde yaptığı iddia edilmekte. Nitekim bende yaptı. kilo aldırıyor yerinde duramama hissi yapıyor ve bıraktığınız zaman çok kısa zamanda hastalığınız tekrarlıyor, hastalığı geçirmiyor yani(bu bütün antidepresanlarda geçerli bir durum galiba) bunu 5 sene düzenli içen sadece iki kez doktor kontrolünde bırakmaya çalışan biri olarak söylüyorum .ama olumsuz yanından öte benim çok ağır okb problemimi yüzde 80 ölçüde çözdü sayılır yanında bide çok düşük miktarda norofren kullanıyorum.lustral efexor anafranil denemelerinden sonra verildi bu ilaçlar ve işe yaradı bu hastalıkta ilaç çok önemli arkadaşlar her ilaç herkeste aynı etkiyi yapmıyor ama ilaçsızda tedavisi çok zor ilaç kullanmakta düzen işi yani bir ilaç uzun süre işe yaramıyor gibi görünsede bu ilaçların kötü yanı uzun süre sonra etkilerini göstermeleri bu bazen altı ayı buluyor özetle ben yan etkilerinden şikayetçi olduğum halde faverin kullandım ve 6 aydan sonra çok yararını gördüm bırakmayı okb hastalığında çok iyi yere geldiğim iyileştiğim düşüncesiyle istedim ama sanırım ilaçsız zor çünkü tekrarlıyor yada afallatıyor insanı çünkü belli süreden sonra o ilaçta vücudun bi parçası oluyor hemen bırakamıyosunuz

 55. bu ilacı iyi bi piskiytra danımadan almayın .. luvox usa de zanlı bi ilaç ani ilaç bırakmalarında bende biraz şiddet eğilimi, öfke gibi yan etkileri olmuştu. Normalde olmuyormuş. paxil iyi bir ilaç..unutmyın bu ssri lar sadece baskılıyor tedavi etmiyor.. bu ilacı luvox adı altında yazılrlad ybncı kynaklardan okumanızı tavsiye ederim,kendimde ve birçok insand uzun duzensiz kullanımda etkilerini başlangıcta pozitif ileride negatif olrak tanımlarım. ilacı çabuk kestiğinizde ani sinir ve kulak cınlmalarıda cabası olabiliyor. Yabancı kaynaklarda da yazıyor.

 56. Bende çok işe yaradı. Bendeki tek yan etkisi ejekülasyon gecikmesi. Kulağa hoş gelebilir ama bu çok rahatsız ediyor.

 57. bana göre ilaç fena bir ilaç değil. Ama kişiden kişiye değişebilir, hatta olumlu yan etkisi de var o da cinsel konuda.

 58. faverin yaklaşık 5 aydır kullanıyorum benimde buyuk sorunum ayak kontrolü.. kesınlıkle ayaklarımı kontrol edemıyordum. uykumuda duzene sokmadığı gibi ilacı içtiğimden 15dk sonra uyumazsam o gece asla uyuyamıyordum. faverin 100mg sabah aksam kullanıyorum ağır depresyon manik depresiflik takıntı gibi teşhisler koydular ama açık konuşuyorum hiçbişeye yaramıo !!!

  1. Hülya hanım. Teşhisiniz çok doğru. Özetle faverin pek bir işe yaramaz. Yan etkisi çok, etkisi yok. Bu bizim başımıza gelen durum. Bünyeden bünyeye sonuçlar değişebilir tabii.

  2. 5ay diil bir yılda olmaz sabır işe yaradığını göreceksiniz inşalah geçmiş olsun

 59. faverin hakkındaki yorumunuzu okuduktan sonra yorum yapma gereği bulmadim.zaten faverinin işe yaramadiğini belirtmişssiniz boş birşey üzerine yorum yapmak da boş tşkler.

 60. ağız kuruluğu ve zihin karmaşıklığı yapması olayına katılıyorum bir de çok uyku yapıyor. yorum sayısının az olmasının sebebinin insanların içinde bulundukları rahatsızlıktan dolayı moral bulup kendilerini toparlayıp cevap yazacak gücü kendilerinde hissedememeleri olabilirmi diye düşündüm. ben bu duyguyu yaşadığım için biliyorum. ziyaretçi sayısıdan da kaynaklanabilr. ama gördüğüm kadarıyla 10 civarında ziyaretçi var gibi takriben. aslında biz insanlar için sıkıntılar da birer nimet. çünkü mutluluğun kıymetini nasıl bilecektik öbür türlü hep mutlu, huzurlu olsaydık. ayrıca cennet ucuz değil cehennem dahi lüzumsuz değil. cennetin bedelini ödemeden oraya o yerki “cennet”e girmek mümkün değil malesef. oyüzden bedeller ödenmeli, gereken çileler çekilmeli öğrenilmesi gereken meziyetler, sabırlar öğrenilmeli. 2:155 – Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri! diyor Kuranda. insanlara dini bilgilerini artırmayı ve bunları yaşamlarına geçirmelerini tavsiye ediyorum bir de dr. aidin salih’in gerçek tıp kitabını okumalarını. yazılarınız için tşk sayın yönetici. hayırlı günler.
  Misafirsin Bu Hanede Ey GönüL, UmduğunLa DeğiL BuLduğunLa GüL, Hane Sahibi Ne Derse O OLur. Ne Kimseye Sitem EyLe, Ne ÜzüL..

  1. İlginiz için teşekkürler. Söz konusu kitap okumayı planladığım bir kitaptı. Tavsiyenizi yerine getireceğim.

  2. Ayrıca sitemiz henüz 4 aylık bir site. Özel bir backlink çalışması yapmıyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha çok insana ulaşacağımızı umuyoruz. Şu an için online 10 kişi ortalaması bizi mutlu etmeye yetiyor. Yorumunuz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.