Horlama ve Antidepresan (Antiobsesif) Kullanımı

Antiobsesif ilaçların antidepresan ilaçlardan olduğu herkesce malumdur. Antidepresan ilaçları kullanıyoruz fakat bunların bir çok yan etkisinin farkına varamıyoruz. Son ilaç kullanma tecrübemde bunu daha iyi fark ediyorum.

2007 ile 2011 arasında şiddetli bir horlama sorunu çektim. En sonunda ev halkına verdiğim rahatsızlıktan dolayı yattığım odayı da değiştirdim. Odalar arası da rahatsızlık vermeye devam ediyordum. Bunu ilerleyen yaşım ve artan kilolarımın doğal bir sonucu olduğunu horlama konusunda yapmış olduğum araştırmalarda sürekli görüyordum.

Fakat 2011 yılında kullanmış olduğum takıntı/ anksiyete- obsesyon ilacını bırakmamla birlikte, kısa süre içerisinde, horlamalarım da azaldı. Daha sonra kilolarım da bitince horlamam neredeyse kesildi.

Bugün yaşamış olduğum horlama sorununu daha net algılıyorum. Çünkü okumuş olduğum bir yazıda antidepresan ilaçların geniz kaslarını gevşettiği ve horlamaya sebebiyet verdiği yazıyordu.

Dolayısıyla şimdi başıma gelen olayları şöyle yorumluyorum:
Antiobsesif ilaç almamla birlikte; artan iştahım dolayısıyla, kilo aldım. İlaveten, antidepresanların da kas sistemi üzerinde etkisi olması dolayısıyla geniz kaslarımın da bundan etkilenmesi sebebiyle, horlama sorunun iyice ortaya çıktı ve odalar arası bir hal aldı.

Benzer sorunları da sitemizi izleyen hastaların da yaşayabileceğini düşünerek, bilgilendirmek istedim.

İyi akşamlar.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın