Obsesif Takıntı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Obsesif kompulsif davranış bozukluğu (OKB) tedavisinde kullanılan ilaç sayısı aslında son derece sınırlıdır.Şöyle ki trisiklik denen eski tip antidepresanlar, ssri denen seretoninin gerialım inhibitörleri ve yeni nesil bazı sınırlı sayıda ve henüz üstün etki gösterdiğine dair çevremden ve internetten bilgi alamadığım ilaçlar mevcut.

Anafranil trisiklik denen eski antidepresan ilaçların arasında yer almakta. Eski tip antidepresanlar ağır yan etkileri nedeniyle fazla tercih edilmezken, anafranil okb ve anksiyete konusundaki etkinliği nedeniyle hala çok tercih edilmekte.

SSRI tipi ilaçlar ise takıntı hastalığı tedavisinde bugün en fazla tercih edilen grup. İlaç sayısına baktığınızda sanki yüzlerce ilaç varmış da siz doğru ilacı kullanmıyormuşsunuz gibi bir izlenime kapılabiliyorsunuz. Ancak durum böyle değil 5-6 tane etken madde ve bu etken maddelere dayalı özü bir ismi farklı (farklı ilaç firmaları tarafından üretilmeleri sebebiyle) ilaçlar mevcut. Bu ilaçların etkileri kişiden kişiye farklılık gösteriyor.

Bir ilacın genel etkinlik seviyesi hakkında bahsetmek genel bir ifade ile yan etkilerinden bahsetmek mümkün olsa da özelde bunu söylemek bence mümkün değildir. Çünkü kendi tecrübelerime göre, genel yan etkileri görebilirken, bir ilaçta hiç bahsedilmeyen bir yan etkiyi gördüğüm olabilmiştir. Nadir de olsa.

Tüm bu ilaçlardan faydasını gördüğüm ilaçlar var. İlaç ismi verip doktor yerine geçmek istemiyorum. Ama yan etkisinin azlığı açısından doktorunuzla görüşmeniz için bir tavsiyede bulunabilirim. Bu da cipralex ve seroxat’tır. Ancak bende, seroxat’ın iki yıl sonra iştah artışını körükleğini mide ve kilo, muhtemelen horlama, bağırsak ortaya çıkardığını da söylemeden geçemeyeceğim. Bu sorunlar olmasaydı, seroxat gerçekten az yan etkisi olan iyi etki gösteren bir antidepresan- antiobsesifti.

İştah artışı sorunu, en önemli yan etkilerden bir tanesidir. Çünkü bu hayatınızın başka bir açıdan sıkıntı yaşamanıza sebebiyet verebilir. İştah yanında doğal olarak karbonhidrat- şeker alımını artırır. Bu da altın kural serimize göre “ta tam! Bu da bir obsesif için yapılacak” kötü bir hata olur. Hayatınızda tekrar obsesyon sorunları yaşamaya başlar da sebebini anlayamazsınız.

Gelelim diğer ilaca. Yani cipralexe. Cipralex konusunda ayrı bir yazı ele almayı planlıyorum ama şunu söyleyebilirim. O kadar yan etki konusunda başarılı ki, çok zaman bir antidepresan kullandığınızı unutuyorsunuz. OKB semptomlarını giderme konusunda da oldukça başarılı buldum ben. Eğer bende unutkanlık, konsantrasyon sorunu oluşturmasaydı. Bugün hala bu ilacı kullanıyor olurdum.

Diğer ilaçlar lustral, faverin, prozac,cipram. Onları da başka bir yazıda çok ayrıntılı bir şekilde ele alıp kişisel tecrübelerimi aktaracağım.

Yeni nesil diğer ilaçlardan ise şu aşamada bahsedecek kadar hakkında iyi bir şey duyduğum olmadı. Sizin denediğiniz varsa mutlaka yazın. Bizde doktorumuzla görüşelim.

Görüşmek umuduyla.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Obsesif Takıntı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar” üzerine 20 yorum

 1. bende 6 yıldır tedavi görüyorum düzelemedim bu ilaçları kullanıyorum prozac 3 tane kapsül ınvega 6 mg çok ilaclar kullandım 1bucuk yıl once 18 gün hastanede yattım

 2. Bende de uzun zamandır var 1 sene kullandım 6 ay ara verdim ama yine o çekilmez, gereksiz duyguları yaşamaya başladım,hayattan yine zevk alamamaya başladım en ufak ayrıntılarına aklıma takılıyor bu yüzden doktorla konuşup ilaç kullanimina tekrardan başlayacagim.Gecen sene uzun bi süre zedprex kullanmıştım ve hayatım duzeliyordu sonra onunla beraber anarfilin de verdi doktorum ve gayet olumlu sonuçlar almıştım. İlaç kullanmadan once bildiğin kafam düşünmekten ısınıyordu hayatım zehir olmustu cidden çok zor bi hastalık Rabbim hiç kimsenin başına vermesin…

 3. Allah kimseye bu illeti çektirmesin.16 yaşımda başladı 18 oldum, sokağa yalnız çıkamaz, 1 saniye bile yaşama isteği kalmamış bir insan oldum.Aklımda sürekli konuşan biri var, ne o susuyor ne de ben susturabiliyorum.
  iğrenç & aşağılık fikirlerini bana iletiyor bende o fikirleri yapmis gibi hissediyorum.Hafızam siliniyor sanki, yapmadığım şeyi biri bana yaptin dese evet yaptım diyecek kadar tuhaf bir hale bürünüyorum.7/24 korku ve dehşet içinde yaşamaktan yoruldum.Uyumak istiyorum.

 4. Selam Dusunce korkulari yasiyorum.Bu korkular cok farkli ben nasil dusundugumu dusunup beynimin saldigi korkuyu yenemiyorum 2 yildir bir cok ilac kullandim hepsi fasarya gitmedigim doktor kalmadi. Hep ayni tantana o doktor onun ilacini begenmez diyeri onun ilacini, Yurtdisinda yasiyorum artik insanlari yiyiceklerle duzeltiyotlar, Ne kadar ilginc degilmi doktorlara kendimi cok iyi ifade ediyorum fakat tedavi yok, nasil olurda bir insan aklima abim nasil geldi,nasil yuruyorum,sesim neden tuhaf geliyor banyoda kac dakika kaldim,bosluk hisleri etrafi algilamama hersey sanal gibi iste bu durumlari doktora anlatin oda size ilaclar versin yataktan kalkamayin 🙂 saka gibi degilmi, Sakin unutmayin kimsenin moralini bozmak istemem ama bu hastalik gecmiyor,( siz sadece onla yasamayi ögreniyorsunuz) Saygilar iyi forumlar

  1. Hayır geciyor. Kendinizi sartlamayin. Gecmeyeceginden korktuğunuz için geçmiyor.

 5. BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
  SLMN ALYKM
  Akıl Allah’ın (C.C.) insana verdiği ne büyük bir nimettir. Sizlere bildiğim 2 hadisi paylaşacağım.
  “Aklı korumak farzdır.”
  “Tedevi olunuz Zira Allah dert veripde derman vermesinki ihtiyarlıktan gayri”
  Bu 2. hadisden şunu anlıyoruzki. her derdin muhakkak bir dermenı vardır. Bana şunu demeyinki
  günümüzde tedavisi bulunamayan hastalıklar var. Bu nasıl bir durumdur.! Geçmiştede tedavisi olmayan bir sürü hastalık vardı Fakat günümüzde bu hastalıkların çoğunun ilaçı şifası dermanı bulunmuştur. Öyleyse biz insanlara düşen aramak çalışmak bulmaktır. hatta ölümün bile çaresi vardır. Fakat Allah’ın (C.C.) Kuran daki hükmü gereği ölüm her canlıya ulaşacaktır. (Kuran ve Sünnet bir bütündür birbiriyle çelişmez,Hatta birbirini tamamlar. Kuran hem çok basit hemde çok derindir. Ona inananı bırakmaz Onunla amel edeni Allah’a vasıl eder Allah’a vasıl olanında dünya sevgisi kabinden çıkıp gider.Kuranın bir gösterdiği yolda
  son Resul kalblerin cananı İnsanların en merhametlisi Hz. Muhammed (S.A.V.) sünnetidir. Kuran a inanan Kuran ın gösterdiği yol olan sünnetede inanaması gerekir. Aradaki fark ise
  Kuran nın farzıyeti olan güzelliklerin bir mazeretin olmadığı sürece yapılmaması günahtır Peygamberimizin istediklerinin yapılmaması ise günah değildir fakat yapılırsa savaptır. Ama Peygamber efendimizin sünnetini kötülemek ona muhalefet etmek Onun yapılmasa bile red edilmesi küfürdür (kafirlikdir). Geri konumza dönecek olursak obsesyon da olsa depresyonda olsa sünnete uyup tedavi olmaktır. Yoksa Allah (C.C.) muhafaza dünyada kendini mahveder. Ahirettede rezil olur. sevap defteri boş çıkar. Allah sevgisinikabimizen almasın.. Hayırlı Geceler.

  1. İnsanın elinde olmayan davranışlar oluyor. İnsanın aklı doğuştan gelen bir mekanizma olduğu için başına gelmeden bilemezsin. Gelirse anlarsın diğer türlü anlayamazsın.

 6. istah yaninda seker alimini cogaltir yazmissiniz buda obsesif icin olumcul hata ben obsesifim ve sekerli yiyeceklerden hoslanan biriyim sekerli yiyecekler benim icin kotumu birde ben yurt disinda yasiyorum baska dilden bir doktora gitmem zor siz bana seroxat ilacini onerirmisiniz.lutfen yardimci olun deneyimlerinizi benimle paylasin

  1. Bu konuda ayrı bir yazımız var. Sitemizin sağ üst köşesinde yer alan arama moturundan şekerli besinler yazarak ararsanız bulabirsiniz. Sitemizde ilaç önermiyoruz. Sadece ilaç kullanırken şahsen yaşadığımız olumlu ve olumsuz yönleri yazıyoruz. İlaçlarınızı doktorunuzdan tavsiye alınız.

  1. Öyle zor zamanlar oluyor ki insanın kendi özkaynakları ile bu hastalığı atlatması zor oluyor. Kriz geldi mi gitmek bilmiyor. Özellikle hastalıkla tanışma safhasında obsesyonların atlatılması için ilaç kullanmak şart. Zaman içinde kendinizi ve takıntılarınızı tanıdıkça ancak ilaç kullanmadan savunma mekanizmalarınızı devreye sokabilirsiniz. İyi bir doktor bulun. Veteriner gibi davrananlardan olmasın. İlaçların yan etkileri hakkında ciddi birikimi olan bir doktor olursa çok daha iyi olur. Yoksa ilaca ilişkin sorunlarınızı siz ne kadar anlatırsanız anlatın, kafasındakini yapan bir doktor; sizin ilaca ve tedavi sürecine ilişikin kaygılarınızı artırır.

  2. Vaktim oldukça sizlere denediğim başka ilaçlardan da bahsetmek istiyorum. Obsesif kompulsif davranış bozukluğu hastalığı tedavisinde kullanılan yeni nesil ilaçların kendi üzerimdeki etkinliği ve yan etkileri üzerinde biraz konuşmak istiyorum. Bu ilaçlardan ilki piyasa girişiyle birlikte depresyon tedavisi konusunda çığır açmıştı. SSRI olması münasebetiyle obsesyon tedavisinde de kullanılıyordu. Fiyatı da ilk çıktığı yıllarda ilaç indirimi yapılmadan önce oldukça pahalıydı. Yine de yılmadık. Aldık denedik. İlk kullanmam sağlık güvencemin ilacı karşılamaması ve fiyatının pahalı olması nedeniyle kısa sürdü. İlaçdan güzel bir etki aldığımı düşünmüştüm. Takıntılar ve kompulsiyonlar azalmıştı. Artık daha az sorunum vardı. İlacın pek de yan etkisi yoktu. Ya da ben öyle sanmışım. Çünkü o sıralar arı sütü, polen ve bal karışımı da kullanıyordum. Obsesyona faydası olsun diye. Aslında ilacın en büyük yan etkisi olan uykuyu bu karışım sayesinde azaltıyormuşum. Hayatım da çok yoğun olmadığı için yan etkilerini çok da hissetmemiştim.
   Ancak aradan yaklaşık 6 yıl geçip ilaç fiyatları düşünce ve kullandığım bütün ilaçlar ocd ye karşı yetersiz kalınca ilacı tekrar denemeye karar verdim. Fakat aradan 1 hafta geçtiğinde uyku yan etkisi dolayısıyla artık yataktan kalkamamaya ve günlük işlerimi aksatmaya başlamıştım. Bu sırada depresyon konusunda hiç bir sorun yaşamıyordum. Hayat berrak bir su tadında ışıltılı bir şeydi. Ancak takıntılarıma ilacın zerre faydası olmadığı gibi üstüne azalan depresyonum dolayısıyla geleceğe yönelik beklentilerim artmış ve dolayısyla anksiyetem de artmıştı. Bu da doğal olarak obsesyon ve kompulsiyonlarımı artırmıştı. İlacı bir kaç ay ısrar edip kullanmayı denesem de ikinci cipram kullanma denemem de fiyaskoyla sonuçlanmıştı. Tabi bu kendi psikolojik ve biyolojik şartlarımdaki denemelerimin bir sonudur sizde de olacak diye bir şey yok. Ama ilacın böyle etki ve yan etkileri var biliniz.

  3. Bugün yeni bir ilaç deneyimimden bahsetmek istiyorum. Yaklaşık bir yıl kadar önce, cipralex isminde bir ilaç kullandım. Cipralex cipramın daha ileri versiyonu, yan etkileri azaltılmış olduğu iddia edilerek piyasa sürülmüş bir ilaçtı. Fiyatı da yüksek bir ilaç. SSRI grubundan bir ilaç.
   İlacı kullanmayı denedim. Fakat yan etkilerinden dolayı başarılı olamadım. Kaslarımda sürekli bir gerginlik hissediyordum. Bu gerginlik beni de sinirli yapıyordu. 1 ay kadar kullanmayı denediysem de ilaç da başarılı olamadım. İlacın yan etkisinden dolayı etkin olup olmadığını da test edemedim. Çünkü sürekli olarak yan etkisi hayatımın merkezindeydi. Dolayısıyla hayata odaklanacak, takıntılarımı fark edebilecek durumda değildim. Bu ilaç deneme maceram da böyle sonuçlandı. İlaç tecrübeleri başka bir sayfada yeni başlık altında devam edecek bilgilerinize.

 7. Ben ilaç olarak Faverin ve Trancobuscas kullanıyorum. Fazlaca uyuyorum. Bir de trancobuscas’ın bağımlılık yaptığını duydum. Doğru mu?

  1. Kullandığınız ilaçları ben de zamanında kullandım. Tranco buscas anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan bir ilaç. Ama kısa süreli kullanımlar için yazıldığını biliyorum. Bağımlılık yaptığı hakkında yorumlar okumuştum. Aman dikkat. Doktorun yazdığı miktar kadar ve belirtilen süre kadar kullanın. İşin en güzeli böyle riskli ilaçları kullanmayı tercih etmediğinizi doktorunuza söylemeniz. Ayrıca şahsi tecrübem ben kullandığım süre içerisinde bu ilacın en ufak bir faydasını bile görmedim. Faverin ise benim için yan etkileri uyku hariç az olmakla birlikte etki anlamında tam bir hayal kırıklığı idi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.