Passiflora Şurup/ Kapsül Kullananlar- Passiflora Faydaları- Fiyatı

Passiflora (Çarkıfelek Çiçeği) Resimleri

passiflora

Passiflora Prospektüs

Passifloranın Özellikleri ve Passiflora Hakkındaki Detaylı Analiz ve Kullanıcı Yorumları Aşağıdadır. Eğer Aradığınız Yalnızca Prospektüs Bilgisi İse, Passiflora Prospektüsü İçin Buraya Tıklayın>>>

Passiflora Şurup Kısa Bilgileri

700 mg/5 ml, 180 ml Şurup Şişe

İlaç grubu: Sinir Sistemi, Nöroloji» Sedatif, Antispazmotik

Fiyatı: 6.69 Tl.

Passiflora Özellikleri, Hakkındaki Tecrübeler ve Kullanıcı Yorumları

Sen dostların gittiği günlerdeki dosttun. Sen bir yudum suya muhtaç olduğum çölün ortasındaki bir bardak suydun. Sen dünyanın beni yapayanlız bıraktığı, terk edip gittiği yerdeki sığınağımdın. Bütün dünyanın canımı yaktığı günlerde, güleryüzle elimi tutandın.

Sen geri dönüp baktığımda, düşük etkinliğine rağmen saygıyla karşıladığım bir iki ilaçtan bir tanesiydin ve sen ne içten bir arkadaştın passiflora.

Bugünki konumuz girişten de anlaşılacağı üzere passiflora şurup. Passiflora diğer bütün anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçların aksine büyük oranda bitkisel bir özütten yapılma bir şurup. Türkiye’de de yetiştiğini duyduğum çarkıfelek denen çiçeğin (passiflora incinerta) özünden yapılan bir şurup. İçine ilaveten mikrop oluşmasını engelleyici katkı maddesi koymuşlar. Bunlar: metil paraben, propil paraben. Bir zamanlar bunların kanser yaptığı iddia edilse de Sağlık Bakanlığı bu konuda hiç bir bilimsel veri olmadığını bildiren bir açıklama yapmış.

Sedatif etkili bir şuruptur Passiflora. Yani uyku getirici ve sakinleştirici bir niteliği var. Bu özelliği sayesinde anksiyete, endişe ve kaygılarımızı da azaltıyor. Anksiyete, endişe, gerginlik, uykusuzluk, tedirginlik, gibi rahatsızlıklara endikedir. Semptomatik bir anksiyete ilacıdır. Aynı zamanda passiflora antialerjik bir ilaçtır. Yani alerji tedavisinde de kullanılır.

Alkolle birlikte kullanılması yasaktır. Bir dostum alkolle birlikte bir gece passiflora almıştı da, o gece sabaha kadar saçmalamış ve bir sürü fiziksel ıstırap çekmişti. Diğer antidepresan, anksiyolitik, antiobsesif, sedatif ilaçlar gibi kesinlikle alkolle birlikte alınmaması lazım. Çünkü birbirlerinin etkilerini artırıyorlar.

Şurubumuzda alkol kokusunu hatta bazılarına göre konyak kokusunu kolaylıkla alabiliyorsunuz. Passifloranın prospektüsünde içinde alkol olduğu yazıyor. Bildiğim kadarıyla passiflora kapsülün içinde alkol yok. Tabii bildiğim kadarıyla. Resmi sitesini de inceledim varlığına dair bilgi bulamadım.

Passifloranın Etkinliği(Faydaları)

Kriz halinde veya kriz yaklaşınca doğrusu passifloradan daha iyi bir ilaç bulmanız, en azından semptomatik anlamda bence pek mümkün değildir. Çünkü etkisini hemen alır almaz ve hızlı- etkin bir şekilde gösterir ve önemli bir rahatlama sağlar. Anksiyeteniz ve varsa buna bağlı obsesyonlarınız azalır. Baş edemediğiniz kriz zamanında bu ilacın kullanımı insana iyi bir dost edinmek gibi geliyor. Fakat düzenli içildiğinde yani her gün alındığında çok uzun vadede etkisini yitirdiğini zaman zaman duymuşumdur. Ama bu konuda bilimsel bir veri okumadım.

Passifloranın Yanetkileri

İlk başta ben de bütün insanlar gibi passiflorayı bir kaşık içmeyi denedim. Fakat etkisini yetersiz bulunca, doktora da danışıp daha fazla içmeye başlamıştım. Gerçekten de böylelikle etkisini daha çok hissetmeye başladım. Ama siz de kontrollü bir şekilde kullanın ve ölçeklendirme konusunda doktorunuza danışın. Çünkü ilacın kimi ne kadar çarpacağı belli olmaz.

Sonra bu ilacı kullanıp bir de üzerine araç kullanmayın. Etkisinin en kuvvetli olduğu süreyi (1-2 saat kadar, kişiden kişiye değişir) dinlenerek geçirirseniz daha iyi olur. Çünkü insanın üzerine bir ağırlık çöküyor. Yan etkisi azdır. Bazılarına uyku verir ama benim gibi uyku seven bir insana kısa süreli uyku oluşturmaktan başka bir şey yapmamıştır.

Bence tek önemli yan etkisi vardır. (Bu paragrafta yer alan ifadeler bende ve bir iki arkadaşımda olmuştur- konu hakkında resmi bilgi yoktur) İnsanı biraz üşengeç yapar. Hatta o kadar ki insanı sinirlenmeye bile üşengeç hale getirir. Belki de insanın sinir metabolizmasına bir kelepçe takar. O kadarını bilemiyorum. Ama sinirlenmek bir sorun haline gelebiliyor. Kötü bir olayda birisinin kafasını kırmam gerekirken, olabilir diye tepki gösterebiliyorum. Bu da benim için mağduriyetlere yol açabiliyor. Malum insanlarımızın durumu ortada.

Az sayıda olmak üzere bazı bünyelerde ertesi gün baş ağrıları yapabiliyormuş.

Passiflora bağımlılık yapmaz. Güvenle kullanabilirsiniz. Ama uzun süreli kullanmayın sonuçta bütün psikolojik tedavi de kullanılan ilaçlar gibi dikkatli olunmalıdır.

Bir süre ağızda bekletilirse insanın dilini uyuşturur. Bir de passifloranın tablet olanı çıkmıştı : passiflora tablet.

İçtiğim passiflora miktarını kontrol altına almak için kullandım bir ara. Fakat etkisi şuruptaki gibi yeterli hissetmedim. Birkaç tane birden almaya da çekindim. Şurubu tokken degil acken icilirse etkisi çok daha fazla oluyordu. Bazı bünyelere etki etmeyebiliyor. Hatta etkisini yetersiz bulup şişeyi kafaya dikenler oluyormuş! Buna aldanıp çok içersek tansiyon düşüklüğü yapabilir. Fazla uyuşmadan kaza filan yaparsınız Allah muhafaza.

Passiflora ve Alkol

Passiflora şurubun içinde alkol bulundurması dolayısıyla her ne kadar doğrudan bu bloğun konusu olmamakla birlikte bir çok soru alıyoruz. Passiflora şurupta da bulunan ilaçlarda alkol kullanımı hakkında bildiğim kadarıyla şunları söylemek istiyorum. İslam dinine gore, alkol bir deva değil, bilakis hastalık vericidir. Esas hüküm budur. Fakat uzman bir doktor, hastalığın ancak haram olan şeyle tedavi edilebileceğini bildirirse, o zaman caiz olacağı ifade edilmiştir. Dikkat edilirse bu cevaz, helal olan şeylerden o hastalığın ilacının bulunmaması gibi bir şarta bağlanmıştır. Uzman bir doktorun o hastalığın haram olan şeyle geçeceğini bildirmesi şartına bağlı olarak böyle bir yorum yapılmıştır. Ben diğer ilaçların yan etkilerine dayanamayıp çaresiz kalıp passiflorayı kullandığım zamanlarda, ( o zamanlar passiflora kapsül/tablet de yoktu) içinde alkol olması dolayısıyla fazla kullanmamaya dikkat etmiştim. Çünkü alkol sinir sistemini tahrip edicidir. Malum. Passifloradaki alkolü sorun eden okuyuclarımız kapsül olan passiflorayı kullanabilirler.

Son söz olarak, sedatif ilaçların yan etkisi olduğunu ve doktor reçete etmeden kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bu yazıda yer alan yorumlar, size yazılmış olan passifloradan dolayı benzer fayda ve sorunları sizler de yaşıyorsanız, bunu fark edebilmeniz ve tedaviye bir faydasının olması içindir. Buradan fark ettiğiniz etki ve yan etkileri de kendi başınıza değil doktorunuzla değerlendirin. İlacı bırakıp bırakmamaya kendi başınıza karar vermeyin. Yukarıda yazan yorumlar herkesin başına mutlaka gelecek etkiler değildir. Sadece benim bu ilacı kullanırken yaşadıklarımdır.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Passiflora Şurup/ Kapsül Kullananlar- Passiflora Faydaları- Fiyatı” üzerine 12 yorum

 1. Arkadaşlar passiflora’nın şişesinde alkol yoktur diye özellikle belirtilmiş. Yanılıyor olabilir misiniz?

 2. sadece bir ölçek kullandım ve yarım saat içinde anormal derecede uykum geldi.
  iki saat uyudum kalkıp normal hayatıma devam ettim ama etkisini ertesi gün gösterdi bütün bir günümüz yedi yataktan kalkamadım hiçbirsey yapamadim.
  Banana kalirsa vize final zamanı kullanmanızı tavsiye etmem çünkü insanın içinden hiç birşey yapmak gelmiyor
  Her bünye farklıdır bunu da göz önünde bulundurmak lazım tabi.

 3. Sevgil VOLKAN kardeşim. Kuranda içki yani ( hamr) geçmiyor dersen gunaha ve inkara girmiş olursun. Kuranı okuyup bu yasaklara uyan bizler, bizleride geç bu kadar illahiyatçı alim ve milyarlarca müslüman kurandaki maddeleri bilir. senin kadar akkılı degilmi, içkiden bahsedilmedigini niye görmuyorlar ve niye gidip icmiyorlar. Bi tek senmi bunu farkettin .nasil kuranda böyle bişi yok dersin.. Sırf böyle konuştugun için bunla alakalı bile hadis var .kuranda tam 7 yerde geciyor ..sadece sana bi kac ayetini söylim .bakara suresi ,nur suresi yusuf suresini ,nahl ,suresi nisa suresi .maide surelerinde giciyor. İçkiyle ilgili ayet ilkin zararli oldugu ile ilgili ayetler gelmiş , sonradan gelen ayetler ise artık tamamiyle yasaklamış haram kılınmış bir çok surede haram bunun gunah oldugunu yaziliyor ,maide suresinde kesin bir dille içkinin yasaklandigini yaziyor, ve bunla ilgili kurandan sonra birçokda hadis var.

  – “Alkollü içkiler yasaklandığına dair vahiy geldiğinde, Rasûlullah (s.a.s.) pazara çıktı ve bunun alışverişinin de yasaklandığını bildirdi.” (İbn-i Mâce, Eşribe, 7.)

  1. Değerli kardeşim ben günahını inkar etmiyorum. yazımı tekrar okursan zaten göreceksin. Günah ayrı Haram ayrı şeylerdir ve Kuran da HARAM olan şeyler net olarak tek tek sayılmıştır diyorum.Herkesin hadislere olan inancı farklı saygı duyarım ben yazılı Kuran’a ve emrettiklerine inanırım. Dediğiniz gibi Kuran ı bir tek ben okumuyorum kimi Allah a yakınlaşmak kimi Cennette yer edinmek kimi siyasi kimliği gereği okuyor. Ben Türkçe olarak ilahi ve doğru bir yol gösterici olarak gördüğüm için okuyorum. Şimdi madem bu konuda bilgi sahibisiniz bakın biz sizin pasiflora açıklamanızın büyük bölümünden Allah razı olsun nasıl faydalandık, bu konudada altını çizerek söylüyorum HARAM dır yazan ayeti lütfen numaralarıyla burada paylaşın herkes aydınlansın Allah Razı olsun desin ben hatalıyım diyeyim bana gerizekalı yakıştırması yapan Novus Ordo danda özür dileyeyim…

  2. Allah’ın kuranda yasakladığı, yapılmamasını emrettiği şeyler haramdır malum. Aşağıdaki ayetler örnek olarak verilmiş ve şarabın yasaklandığını ilişkin ayetlerdir.

   Sana, şarap ve kumar hakkında soru sorarlar. De ki: Her ikisinde de büyük bir günah ve insanlar için bir takım faydalar vardır. Ancak her ikisinin de günahı faydasından daha büyüktür. Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını sorarlar. “İhtiyaç fazlasını” de. Allah size âyetleri böyle açıklar ki düşünesiniz. (Bakara 2/219)

   Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi? (Maide, 5/90,91)

 4. bence incelenmesi gereken bir ilaç,söylendiği gibi masum doğal bir ilaç olduğunu düşünmüyorum ben de nefes darlığına ve alerjik astıma sebeb oldu

  1. Astim hastasi olanlar kesinlikle kullanmasin ben kullandim bilmeden sonrasinda astim krizi gecirdim.

 5. Selam arkadaslar, passifloranin tablet seklinde olanı var ve icinde alkol yok. İsmi alora. Ama her eczane de bulunmuyor. Biraz aramanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.