Seroxat (Paxil) Yanetkileri

Yaklaşık 10 gün kadar önce seroxat kullanmaya başladığımı ayrı bir yazımda belirtmiştim. Aynı yazımda ilacın etkilerinden de bahsetmiştim. Bu yazımda devam eden günlerle birlikte ortaya çıkan yan etkilerinden bahsedeceğim.

Seroxata ilişkin olarak şunu fark ettim. İlacın etkilerini gündüz, yan etkilerini geceleyin görüyorum. Şöyle ki, gündüz son derece işlerine konsantre, algısı toparlanmış, depresyonu azalmış, daha sağlıklı düşünen ve algılayan bir insanken, gece saat 22.00’dan itibaren ayrı bir insan ortaya çıkıyor.

Uykucu, uykudan uyanmakta zorlanan, tembel, fazla yemekten kaynaklı bağırsak ve hemeroid problemi çeken, gece uyandığında bir daha uyuyamayan bir insan.

Evde geceleyin de devam eden sorumluluklarımı aksatıyorum. Uyku gündüz hiç etkin değil ama, gece olunca, hegomanyasını koyuyor. Yok öyle, trisiklik ilaçların verdiği gibi ağır ve başını kaldıramayacağın cinsten bir uyku da değil bu. Ama insan uyumazsa da rahat edemiyor. Sonra sabaha karşı 04.00 civarında uyanıyorum ve bu şefer yine uyuyamıyorum.

2 saat kadar sonra uyuyorum. Ama uyuyunca da sabah işe gitme vaktinde uyanırken bayağı bir zorluk çekiyorum. Sonuçta hayatıma etki eden bir uyku problemi var. Ayrıca bağırsak sistemiminin kuruduğunu hissediyorum. Çünkü ilacı kullandığım iki yıl içinde hiç bir iştah sorunu yaşamadım. Ama son kullandığımdan beridir iştah artışı nedeniyle doygunluk hissine zor ulaşıyorum. Doygunluk hissine ulaşmak için muz tüketiyorum. Muz da kabızlık ve dolayısıla hemoroid sorunları oluşturuyor. İçimde gaz biriktiriyorum gibi bir hisdeyim. Hemeroid problemim tekrar ortaya çıktı. Kabızlık sorunu da gündemimde önemli bir yer tutuyor.

Bırakayım dedim bir ara. Doktorla görüştüm. Ama etki yanetki fayda zarar hesabı yaptıktan sonra vazgeçtik. Obsesyonlarıma, takıntılarıma istediğim oranda bir faydasını göremiyorum. Ama endişemi azaltması da sonuçta onları azaltıyor. İlaç kullanma tecrübelerimi aktarmaya devam edeceğim. Kendinizi daha iyi gözlemlemeniz ve doktorunuzla paylaşmanız için bunları yazıyorum.

İyi günler

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Seroxat (Paxil) Yanetkileri” üzerine 6 yorum

  1. bir sürü ilaç denedim ama hepsi salaklaştırdı beni içimde sıkıntıda yapmadı çünkü en büyük sorunum sabahın köründe iç sıkıntısıyla uyanmak onu geçirdi ama bşk bişeye yaramadı bazen saçma sapan bişeye takılı kalmak düşünce bozukluğu geçmişte kötü günleri düşünmek vs cinsel istek hiç yok ciden kendimden sıkıldım paxili denesemmi acaba artık doktora sormaya utanıyorum biraz hhareketlendirici amaannn diyeceğim bi ilaç yokmu

    1. Her eczanede bulunur. Ama doğrusu sizin bunu doktora danışarak almanızdır.

    2. Eczanelerden kaldırıldı diye biliyorum çünkü doktorum seroxat yerine paxil verdi bana

    3. İlk kez duyuyorum. Üretici firma üretmekten vazgeçmiş olabilir. Paxili de güvenle kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın