Seroxat’la (Paxil) Yeniden

Uzun bir süredir ilaç kullanmıyordum. Yaklaşık 15 ay civarında olmuş. Bu; bu hastalığa düştüm düşeli en uzun süreli ilaç kullanmaya ara verişim oldu.

Fakat son 2-3 aydır artan bir unutkanlığım aile ve iş ortamında beni zor durumda bırakmaya başlamıştı. Dikkat kaybım artmıştı. Sosyal sorunlar yaşamaya, insanlarla arama mesafe koymaya başlamış, hatta genel kişilik özelliğim dolayısyla biraz da antisosyal olmuştum.

Takıntılarım çok artmamıştı belki ama, takıntılarım dolayısıyla zihin meşguliyetim beynimin çalışmasının akıcılığını sık sık aksattığından konuşurken duraksamalar ve takılmalar yaşamaya başlamıştım.

Bir kaç haftadır düşünüyorum, etki/ yan etki ikileminde hangi ilaca başlasam diye. Sonuçta kendim için seroxatın iştah artış sorunu nedeniyle kilo aldırma eğilimi belli. Lustral ve cipram da bana çok uyku veriyor. Nihayet hafta sonu karar verdim ve doktorumdan reçete ederek başladım.
Bu sefer seroxat başladım ama paxil olarak da devam edeceğim. Sonuçta orjinal üretici paxili üreten firma diye biliyorum. Araştırıp orjinal üreticiyi tercih edeceğim.

Evet, doktoruma da danıştıktan sonra ilaca başlamak doğru kararmış, artan anksiyete- obsesyon depresyonundan kurtuldum. Üzerime çöken kara bulutlu ruh hali açıldı en temelde. Bu kez anladım ki, antiobsesif ilaçların antiobsesif etkisinden ziyade serotinin gerialım yeteneğinden dolayı antidepresan özelliği bana daha faydalı. Çünkü ne zaman takıntılarım fazla olursa, o zaman depresyonum da artıyor.

Takıntılarıma belki istediğim kadar bir faydası olmadı. Ama 10 mg. (alınabilecek minimum doz) bile dikkatimi, iletişim düzeyimi artırmaya yetti. Yine seroxatı bu kullanmamda yeniden keşfettim. Hastalıklarımı da yeniden keşfettim. Hayata yeniden bir kenarından tutundum. Biz obsesifler zaten hep küçük mutluluklar ve umutla hayata tutunmuyor muyuz zaten?

Görüşmek umuduyla.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın