Muska ve Obsesif Takıntı (Obsesyon- Vesvese)

İnsan bir kere derde düşmeye görsün. Nereden ne çare bulacağına şaşırıyor. Allah’a inanan bir insan olarak belki çok da tasvip edilmeyen muskaya bile insan yönelebiliyor. Muskanın tasvip edilmesi kısmı işin dini tartışma boyutudur.

Dini bilgim yüksek seviyede değil, o kısmını iyi bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla söyledim.

Bir kaç kez obsesif takıntılara/ obseyonlara yönelik muska edinme girişimim oldu. Kısaca takıntılarıma karşı muska yazdırdığım kişileri anlatayım.

Birisi orta anadolu’da büyük bir ilçenin eski müftüsüydü. Derdimizi anlattık. Biz yazdık, artık Allahın kabulunü umut ediyorum diyerek bizi uğurladı. Tek katlı bahçeli evinde, bize çay içirmişti. İyi insandı. Herhangi bir maddi beklentisi yoktu.

Birisi sosyetenin ünlü medyumlarından birisi. Televizyonlarda o zamanlar çıkmaya yeni başlamıştı. Sosyeteye tanesi 1990ların parasıyla 500 bin tl.ye muska yazıyordu. İsmi lazım değil olan canlıların bir kaç tanesinden var olduğunu söylüyordu. Ankara’nın eski bir mahallesinde karanlık bir yazıhanede görüştük 2-3 kez.

Birisi, yine Ankara’nın bir gecekondu mahallesinde, hocalığı ile ün yapmış, iyileştirdiği hastalar dillere destan mahallemizdeki bayanlar arasında anlatılıyordu. Şimdi fiziki yapısını hatırlamakta çok zorlandığım iki katlı ahşap bir evde kısa bir görüşme yapmıştık.

Birisi Ankara’nın dışında bir ilçede ikamet eden, bir komşumuzun akrabası ünlü bir hocaydı. Onun da üç harflileri vardı. Bir köy evinde yaşıyordu.

Birisi annemin bir tanıdğının hocasının tanıdığıymış. Kendisini hiç görmedim.

Hatırladıklarım bunlar. Başkaları da olabilir. Hepsine derdimi tek tek anlatıp, etkili bir muska yazmalarını umut ettim. Kimi küçük, kimi kocaman katlı büyük muskalar yazdılar. Muskalar ilk taktığım günler üzerimde sıkıntı oluşturdu. Zaten böyle olacağını söylemişlerdi.

Ancak, sonuç hüsran oldu. Günlerimi, aylarımı bazılarına paralarımı bağladığım muskalar sonuç vermedi. Daha doğrusu Allah şifa vermedi.

Bu deneyimim bana şunu gösterdi ki sonuçta bu bir hastalık. Dini bir sorun değil. İnanç sorunu değil. Allahtan bir şey istemem de gerekiyorsa bunu yazılmış kağıtlara havale etmeden, doğrudan kendimin Allah’tan istemek şeklinde yapmalıydım. İnternette biraz dolaştım baktım hala bazı hoca geçinen insanlar takıntıyı iyileştirebildiklerini iddia ediyorlar. Bu mümkün görünmüyor. Para hırsına kapılmış bu insanlara emeklerinizi kaptırmayın. Çünkü insanlar kendi küçücük menfaatleri için sizin umutlarınızla oynayabiliyorlar.
Bir sonraki yazıda görüşmek umuduyla.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Muska ve Obsesif Takıntı (Obsesyon- Vesvese)” üzerine 3 yorum

  1. arkadaşlar muskaların plasebo etkisi vardır. plasebo etkisi insan kendi kendini psikolojik olarak iyileştirir mesela gece korkup uyuyamayan ve kötü rüyalar gören veya herhangi bir şeylerden korkusu olan kişi muskayı taktığı anda bir güven hissedecektir. yani boş kağıdı hasta olan kişiye göstermeden muska şekline getirip ona verirseniz ve bu seni koruyacak derseniz hasta zaten ondan umutlu olduğu için kendini psikolojik olarak iyileştirecektir.

  2. Muska konusundaki yazdıklarınıza katılıyorum. Ben de bir obsesifim ve yaptırdığım muskalar hiç bir işe yaramadı. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın