Obsesif Takıntılarda Altın Kural

Bugünki yazımızda obsesif kompulsif davranış bozukluğu hastalığında uygulanması gereken altın bir kuraldan bahsetmek istiyoruz. Aslında bir kaç tane daha altın kural var. Bu altın kurallara riayet eden takıntı hastalığını daha yaşanabilir düzeye getirdiğini görecektir.

Bu kural, benim obsesyonla mücadele süreci içerisinde edindiğim en önemli kuraldır. Gerçektir. Gerçekten çok işe yarar. Bu kurala yönelik geliştirdiğim tedbirlerle takıntıyla mücadelede önemli bir mesafe kat ettim. Bundan 5 yıl önce bu kurala inancım neyse bugün de aynı şekilde inancımı muhafaza etmekteyim.

Evet takıntıları azaltmaya yönelik altın kural şu: ŞEKERLİ ÜRÜNLERİ TÜKETMEYİN.

Nasıl yani diyebilirsiniz. Çünkü insanlar genellikle bunun hiç bir alakası olabileceğini düşünemiyorlar. Aksine şekerin insanı sakinleştirdiğini (aslında eksik bir doğru bilgi) iddia ediyorlar. Ama kural tam olarak böyle.

Yani şekerli ürünleri tükettiğinizden hemen sonra bir sakinleşme ve beyindeki serotonin hormonu yani mutluluk hormonu salgılamasından dolayı geçici bir rahatlama hissedersiniz. Ama bu bir anksiyete- obsesyon hastası için deniz ortasında susuz kalan bir insanın deniz suyu içip geçici süreyle rahatlaması daha sonra deniz suyundaki tuzun etkisiyle bir süre sonra susuzluktan kavrulması gibi bir şeydir.

Peki şekerle obsesyonun ne alakası var diyebilirsiniz.

Sistem şu şekilde işliyor: Siz şekerli ürünü yiyince pankeras insülin hormonu salgılıyor. İnsülün hormonu ise en çok heyecan/ endişe durumunda salgılanan bir hormon. Bilindiği üzere takıntıların tetikleyicisi endişeler. İnsülin hormonunu hastanın vücuduna salgılanınca ise obsesif hastası daha endişeli bir hale bürünüyor. Çünkü vücudunda endişeyi teşvik eden bir hormon dolaşıyor ve hastamız yeni takıntıların pençesinde kendisi buluyor.

Deneyin göreceksiniz: Eğer çok tatlı seviyor veya arada sırada bir tatlıyı veya kalori içeren bir ürünü fazla kaçırıyorsanız, hele hele bunu belli bir periyotta aralıksız devam ettiriyorsanız bir süre sonra beyniniz size ne yapacak? Takıntılarınız artacak mı?

Bir çok takıntı – okb hastasının birer şeker bağımlısı olduğuna defalarca şahit olmuşumdur. Bu hastalığın onlarda çıkmasının sebebi tamamen beslenmeyle ilgilidir. Her ne kadar herkes de bu şekilde olmasa da.

Şekerli ürün kavramı çok geniş bir kavram bunun başka yazılarımızda içini dolduracağız. Görüşmek üzere.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Obsesif Takıntılarda Altın Kural” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın