Şakra-(Çakra)- Psikolojik Rahatsızlıklar- Anksiyete ve Takıntı Bağlantası

Tekrar merhaba. Bundan belki on yıl önce sorulsa, kimse bilmezdi. Ama bugün tahmin ediyorum ki çoğunuz şakranın ne demek olduğunu bilmektedir. Yine de tanımı kısaca özetlersek: Çin tıbbına göre, vücutta tam yedi enerji merkezi (bioenerji-aura) vardır. Ve bu enerji merkezlerine bağlı olarak 300 küsür tane küçük enerji merkezleri vardır. Yedi ana enerji merkezine ise çakra- şakra adı verilmiştir.

Bunlar insanın sağlığıyla doğrudan ilgilidirler. Şakralarınız ne kadar sağlıklı çalışırsa, o kadar sağlıklı bir insan olursunuz. Çoğu geneleksel çin tıbbı uygulamaları; akapunktur, reiki vs. bu düşünceyi temel alarak sistematiğini oluşturmuştur.

Peki böyle bir şey olabilir mi? Diye insan düşünmeden edemiyor, en başta. Yoksa bu da çinlilerin kediden, köpekten, böcekten besin kültürünü oluşturması gibi bir şey mi?

İzlediğim bir belgeselde çinlilerin eskiden etkisine çok inandıkları ve toz haline getirerek içtikleri bir taşın, bugün uzun vadede insanı öldüren kimyasal bir yapı olduğunun anlaşıldığından bahsediyordu. Bu manada, çin tıbbına da, eski tıplara da yaklaşımım hep biraz tereddütlü olmuştur.

Fakat sitemizin okuyucuları bilirler, 1990’lı yıllarda anksiyete rahatsızlığı ve obsesif kompulsif davranış bozukuluğu hastalığına yakalandım. O zaman, hiç bir alternatif tıp kitabı bulmak mümkün değildi. Bir iki bitkilerle ilgili çok genel anlatımlı kitap bulunabiliyordu. İnternette kaynak sıfır derecesine yakındı. Üç beş tekrar yazıdan başka bir şey bulamıyordunuz. Dedemin çok eski basımlı, küçük bir dini kitabında, akik taşının sıkıntıya iyi geldiğini bir cümle ile yazıyordu. Bunu okumam üzerine, o taşı alıp kendi tüm vücudumda deneneye deneye, en son kolye yapıp onun da ipinin boyunu özellikle uzatarak, bugün ancak adının güneş sinir ağı olduğunu bildiğim, göğüs kafesimin bittiği bölgeye kendi kendime yerleştirmem ne kadar tesadüf olabilir???!!!

Bence olamaz. Çünkü vücudumu dinledim sadece. Bunu son derece bilinçli bir şekilde yaptım.

Peki nedir güneş sinir ağı çakrası biraz da onu açıklayayım.

gunes-sinir-agi-sakra

Güneş sinir ağı şakrası diğer adıyla Solar Pleksus Çakrası;

Göbekle göğüs kafesi arasındadır. Sindirim sistemi ile, bağırsak, pankeras, bağırsaklar ve sinir sistemiyle ilgilidir. İnsanlarla kurulan ilişkiler, kendine güven, korku, endişe ve dostluklar bu şakrayla ilgilidir.
Yorgunluk, anksiyete bozuklukları ve depresyon bozuklukları, psikolojik bozukluklar bu şakranın düzensiz çalışmasıyla ilgilidir. İç organların çoğu, bu şakrayla ilişkilidir. Bu şakranın yavaş çalıştığı insanlar, çok ağır olmaları ve ağır kanlılıklarıyla tanınırlar. Ağır ruhsal olaylar, bu şakraya bağlı hormonların salgılanmasını bozulmasıyla ilgilidir. Veya bu şakraya bağlı hormonların beslenme yetersizlikleri, bozuklukları, fiziksel bozukluklar bu şakranın çalışmasını bozabilir.
Kişi kendi varlığını seviyorsa, bu çakra açıktır. Şifa merkezi de olarak da isimlendirilmektedir. Bu şakrası açık olan kişilerin tedavi hizmetlerinde, hekimlikleri iyi seviyededir.

Bu çakranın çalışması normal ise, kişi neşeli, kendisiyle barışık, kendine güvenen, cesur bir kişilik yapısına sahip olur.

Sindirim sorunları, oniki parmak, alerji sorunları, bağırsak sorunları, pankreas sorunları, ülser, mide sorunları, bu bölgelerde gelişen kanserler hep bu şakrayla ilgilidir. Özgüven sorunları, reddilme korkusu, yalnız kalma isteği, sinir sorunları güneş sinir ağı şakrasının düzensiz çalışmasıyla ilgilidir. Takıntıyla ilgili doğrudan bir şey tespit edemedim. Ama kendine güven, irade bozukluğu, anksiyete bozuklukları, sinir sistemi sorunları, ilişkilerdeki bozukluk vs. hep okb. ve takıntıya sebebiyet verdiğine göre, solar şakradan kaynaklı olduğuna göre, çözüm şakra tedavisiyle olabilirse, çözümün adresi bu şakradır diye düşünüyorum.

Evet güneş sinir ağı şakrası üzerindeki denemelerim, araştırmalarım devam ediyor. Şimdiye kadar bulduğum en iyi çözüm daha öncede sitemizde yayımlamıştım. Kırmızı aki taşından 2,5-3 cm. çapında bir kolyeyi şakramızın üzerinde taşımak. Başka taşlar da tavsiye ediliyor. Ama akiğin faydasının daha çok olduğunu gördüm. Bu benim özel şartlarıma ilişkin bir durum olabilir.

Normalde bu şakra için sarı renkli taşlar, sitrin, kaplangözü ve topaz tavsiye edilmektedir. Bunlardan kaplangözü ise acımasız ve kavgacı yaptı. Daha bir çok taş denedim, bazı olumsuz etkilerle karşılaştım veya hiç bir etki görmedim.

Sarı rengi içeren doğa olayları, güneşin batışı ve doğuşu, kumsallar vs. bu şakra için tavsiye ediliyor. Özellikle denemedim. Ama çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Aynı şekilde sarı renkli taşlar da bu taşlar için tavsiye ediliyor.

Evet. Denemelerimiz devam ediyor. Netice alınca yine bu sayfalarda yazacağız inşallah. İyi akşamlar…

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Şakra-(Çakra)- Psikolojik Rahatsızlıklar- Anksiyete ve Takıntı Bağlantası” üzerine 10 yorum

 1. Alternatif tedavi olarak OKB ile ilgili 2 kitap okudum. Çok faydalı bulduğumu belirteyim.Linklerini aşağıda paylaşıyorum. Kitapları idefixe.com -Dr.com hepsiburada.com dan temin edebilirsiniz. Bu kitaplar bana çok şey kazandırdı. Size de mantıklı geliyorsa alıp okuyun lütfen. Tercih sizin
  1- Takıntı… Kuruntu… Vesvese…
  http://www.dr.com.tr/Kitap/Takinti-Kuruntu-Vesvese/Ahmet-Koyuncu/Egitim-Basvuru/Psikoloji-Bilimi/urunno=0000000409685
  2- Takıntılarla Başa Çıkma: Obsesif Kompulsif Bozukluğunuzu Kontrol Altına Almanın Yolları
  http://www.dr.com.tr/Kitap/Takintilarla-Basa-Cikma-Obsesif-Kompulsif-Bozuklugunuzu-Kontrol-Altina-Almanin-Yollari/David-A-Clark/Egitim-Basvuru/Psikoloji-Bilimi/urunno=0000000453744

 2. Sa sayın yönetici yıllardır anksiyete tedavisi gördüm kullanmadığım antidepresan kalmadı inşallah bu akik biz e iyi gelir. Allah razı olsun.Ben de anksiyete ve pa ya bağlı aritmiler var bu akik taşı kalp hastalarına uygun değil demişsş-iniz kastınızda bu ekstrasistoller ve aritmiler de olabilir mi boynumuza takamayacak mıyız.? Yazarken bile durumum kötü…..selamlar.

  1. Akiğin hangi kalp hastalarına sakıncalı olduğu konusunda bilgim yok. Bu çok teknik ve hiç bir internet kaynağında bulamayacağınız bir konu. Kaynaklarda kalp hastaları yazıyor, aritmi buna dahil mi bilmiyorum. Şahsi fikirlerim var ama sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ciddi bir sağlık konusunda tahmin üzerine yorum yapamam. Ancak akik taşının genel ankiseyete sorununa gözle görülür bir katkı sağladığını hep görmüşümdür. Ancak, kendinizi iyi gözlemlerseniz bunu anlayabilirsiniz.

  2. sa sayın yöneticim orjinal akik için bir adres vermeniz mümkün mü?

  3. Akik çok değerli bir taş değildir. Sahtesinin üretilmesine pek ihtiyaç duyulmaz. İnternette aldığınız karşınıza çıkan ilk siteler genellikle google tarafından güvenilir görülen sitelerdir. Gittigidiyor gibi sitelerde mağza açan ve memnuniyet oranı yüksek satıcılardan da taş alabilirsiniz.

 3. önereceğiniz akik taşının rengi kırmızı mı olmalı. yüzük olarak taksak okb’ye olumlu etkisi mümkün mü. gerçi kendi üzerimde deneyeceğim. buradan size de bildiririm sonuçları…

  1. Evet bir çok renk denedim. Kırmızı en iyi sonuç vereni. Koyu olursa daha iyi. Beyaz ve mor olmasın. Yüzük de etkili ben pek yüzük olarak denemedim. O yüzden kıyaslayamıyorum.

 4. Tam yeri, göbek deliğinizle, gögüs kafesinizin bitip, göğüs boşluğunun başladığı yerin tam ortası diye kayıtlara girmiş. Ama ben bir iki santim daha, ortanın yukarısı diye tespit ettim. Yani göğüs kafesi boşluğu başlangıcının ve göbek deliğinin arasının tam ortasının iki santim üstünde olursa iyi olur tahmin ediyorum.

  Verdiğiniz link çalışmıyor bir daha gönderebilir misiniz?

  1. Evet taşın toprağın böyle etkiler yaptığına inanmak zor. Ben de pek inanmazdım.
   Taşlar üzerlerinde bir aural alan, enerji taşıyor. Doğanın bir parçası olan vücudumuz da bir enerji taşır. Benim çok küçük bir parçasını keşfettiğim bu sistemde, insanlar binlerce yıl olayları gözlemlemiş, bilgeler yetiştirmiş ve insanla doğa arasındaki bağlantıya bir anlam vermeye çalışmıştır. Şimdilik bilgimiz taşların da insanlara ve görünmeyen bir sistematikle şifa maksatlı yaratılmış oldukları. Tıpkı bilmediğimiz binlerce sır gibi, bu işin derinliğini ve kapsamını tam bilemiyoruz. Sonsuz evrendeki sınırsız karmaşık bir yapının, bir damlasını çözmeye çalışıyoruz.

Bir Cevap Yazın