Obsesif Takıntılarda Altın Kural 3: Olumlu Obsesif

Bir süredir obsesif takıntılarda altın kural serisine ara vermiştik. Bugün üçüncü altın kuralla obsesif takıntılarınızla yaşamayı daha kolay hale getirmeye çalışacağız. Üçüncü altın kuralımız şu: Derhal zihninizi yoğun şekilde meşgul edecek bir hobi veya meşgale edinin.

Ancak bu hobinin sizin gerçekten yapmayı istediğiniz bir şey olması çok önemli. Sadece hobi olsun diye veya kuralı yerine getirmek için bu hobiyi yapmamanız çok önemli.

Obsesif kişilikli insanlar sürekli olarak bir konuyu ayrıntılı olarak düşünme eğilimindedirler. Bu da zaten onları obsesif yapan şeydir. Öyleyse biz bu özelliğimizi kendimizi hasta yapmak için değil neden bir alanda başarılı olmak için kullanmayalım.

Hobiniz sizin olumlu obsesif yönününüz olsun. Yani zihnininiz boş kaldığında kendiliğinden aklınıza obsesyonlarınız/ takıntılarınız değil de neden hobileriniz gelmesin. Bu hayatı daha kolay ve verimli yaşamak için oldukça önemli.

Bir süre kendinizi gözlemleyin ve aslında hayatınız boyunca hep neyi yapmak istediniz bir kez daha bir düşünün. İşte buldum dediğiniz noktada siz hayatınızda pembe bir obsesif pencere açacaksınız.

Maket uçak, ingilizce, yüzme, bir spor dalı, belli bir alanda kitap okumak veya belli bir alanda uzmanlaşma en güzel olumlu obsesiflik örnekleridir.

Deneyin göreceksiniz, boş vakitlerinizde artık aklınıza istemediğiniz obsesyonlarızdan daha çok hobileriniz (olumlu obsesyonlarınız) gelecek. Deneyin hayatı kendinize uyarlamak çok da vakit almayacak. Görüşmek umuduyla.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Obsesif Takıntılarda Altın Kural 3: Olumlu Obsesif” üzerine 10 yorum

 1. ben kurtulan göedüm ayrıca ağır vakalar için cerrahlar ön lobda bi ameliyyat yapıyo ve ameliyat sonrası zekada bile ilerleme ve takıntılardan tamamen kurtulma görülüyo tabi ağır vakalar için

  1. Merhaba eda hanım.
   Siz bu bilgiyi nerden aldınız. Doğruysa önmeli bir bilgi. Bundan nerede bahsettiğini hatırlarsanız bize söyleyebilir misiniz?

 2. yazılarınız harika!
  ancak hem obsesif hemde mükemmeliyetçi birisine hobi dahi olsa bazı türde meşguliyetleri tavsiye etmiyorum. örneğin maket uçak yapma gibi, yada grafik tasarımcılık gibi teknik yönü sonsuz sayıda olan konularda mükemmeliyetçi birisi takıntılı davrandığı takdirde o iş sarpa sarmaktan ibaret olacaktır.

  1. Güzel yorumuz için teşekkür ederiz. Obsesif kişilerin her yaptığı işte kendine bir obsesyon oluşturma ihtimali vardır. Bu tespitiniz doğru. Yani örneğin maket uçak yapan bir obsesif bu sefer kendisine maket uçağın parçaları, kusursuz birleştirmeleri, tekrar tekrar bozup yapma çabaları vs. olabilir. Bu doğru. Uyarınız yerinde obsesifler bunu seçerken dikkatli olmaları kendi başına kendinin getireceklerini hesap etmeliler.
   Ancak, gün boyunca bir mahallesindeki bir kaldırımın taşından düzgün gitmedim. Eğri yürüdüm. Direğin solundan geçtim de işlerim bozuk gidecek, içimde bir huzursuzluk var. Gidip tekrar dışarı çıkıp o yolu tekrar yürüyüp direğin sağ tarafından geçeyim diye düşünen bir obsesyon hastasını düşünelim örneğin. Eğer evde gün boyunca boşsa, zihni de boş olduğundan mutlaka obsesyonu ve kompulsiyon isteği galip gelip gidip kendini rahatlatmak isteyecektir. Hatta daha önceden unuttuğu bazı takıntıları bile aklına gelecektir. O gün ona zehir olacaktır.

   Fakat bu kişi eğer evde bazı şeylerle uğraşırsa daha kontrolünde ve hayatına da olumlu yönde dahil edebileceği işleri olacaktır. Lüzumsuz şeyleri daha az düşünecek. Sıklıkla aklına gelen şeyler hobisi ile alakalı olabilecektir.

 3. Benim sorum kusura bakmayın ama bi umut arayaşı için yöneticiye peki suan siz kurtuldunuz mu bu sorunlardan ve ne kadar sürdü ?

  1. Eda hanım merhaba. Sitemizin sloganına bakarsanız. En üstte yazıyor. OKB tedavi ve çözüm arayışı diye. Ben hiç okbden kurtulduğumu söylemedim. Çünkü kurtulmadım. Ama rahatsızlığımı oldukça azalttım. Zaten bu hastalığın kesin bir çözümü yok. Bilim henüz bunu bulamadı. Biz de bu sitede nasıl kurtulabiliriz veya nasıl azaltabiliriz bunu konuşuyoruz. Ben bu hastalığa ağır şekilde yakalanıp da kurtulanı bilmiyorum. Siz kurtulan biliyor musunuz? Nasıl bir yöntemle kurtulmuş bizde bilmek istiyoruz. Çünkü bu dert herkes gibi bizim de hayatımızı az veya çok etkiliyor.

 4. sitenize yeni üye oldum,bütün yazıları okudum.Umarım hep birlikte bir aile gibi takıntılarımızı birbirimizin desteğiyle belki bitiremesek de azaltacağız.İnanıyorum.

  1. Hoşgeldiniz. “Aile gibi” vurgusu yaptığınız mesajızınızı çok olumlu buluyoruz. Sizin de tecrübeleriniz varsa üye girişi ile yazılar/ yeni yazı bölümünden, yeni yazı girişi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın