Obsesif Takıntıların Türleri

Kimi zaman tedaviye yönelik, kimi zaman psikolojik yardım amaçlı, kimi zaman da bilgilendirme/bilinçlendirme amaçlı yazılara sitemizde yazılara yer vermekteyiz.

Bugün sizlerle bilinen anksiyete- obsesyon/ obsesif takıntı türlerinden bazılarını paylaşarak bu derdin ortak yanlarını hatırlayacağız:

Dinî: namaz kılarken ve abdest alırken sürekli olarak kabul olmadı düşüncesiyle tekrarlama. İnançlı bir insan olmasına rağmen Allah’ın varlığını sorguladığını sanma, günah işleyeceğim korkusu kapılma.

Hastalık: Bir olduğu hissine kapılarak devamlı doktora gitme…

Bulaşma: Genel tabiriyle temizlik hastalığı.

Metafizik: Metafizik konulara yeni cevap arayışı. Dünyanın öncesi nasıldı? Dünyanın sonu nasıl olacak? vs.

Sayma: Plaka okuma, levha okuma. numaraları çarpma bölme vs.

Düzen: Sürekli olarak nesnelerin yerinde olması, düzenli olması, hizalı olması, hizasının eşit şekilde ayarlanması, kırışıklık ve üzerinde- içinde istenmeyen nesnelerin olmamasına dikkat edilmesi,

Şüphe ve kontrol: temizlikten ve tekrarlanan davranışlardan sonra ortaya çıkan ve genellikle obsesyonun en yaygın olan türür. Ütüyü açık unutma kaygısı, ışıkları kapattığına emin olamama kaygısı. Bir işi tekrar tekrar kontrol etme, kendinden emin olamama genel davranış kalıbıdır.

Çağrışımsal: Yaptığı bir iş esnasında başına bir felaket geleceği hissine kapılır. Bu gerçekleşir korkusuyla yaptığı işi tekrar eder.

Biriktirme: çöp evler bu takıntının sonucunda doğar. Sahipleri aslında hiç de pis şeylere meraklı kişiler değildir.Ancak, takıntı önce atamamakla başlayarak, lazım olabilir psikolojisiyle hiçbir şeyi çöpe atamazlar.

Saldırganlık: Çocuğuma zarar verir miyim? Arabayla geçerken birini ezdim mi? şeklinde olan takıntılardır.

Görüşmek üzere.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın