Obsesif Takıntıların Zorlukları

Şimdiye kadar olan yazılarımızda hep obsesyonlara yönelik çözüm arayışı odaklı yazılarımız oldu. Ancak bundan sonra zaman zaman psikolojik yardım amaçlı yazılarımız da olacak.

Obsesif Takıntıların olması ve bunlarla yaşamak zor iş. Obsesif kişilikli insanlar titiz, işlerini ellerinden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışan ve ayrıntıcı kişiler oldukları için işlerinde başarılıdırlar.

Ancak ne zaman obsesif takıntılar başlar hastalık ve kompulsiyonlar ortaya çıkarsa o zaman artık kişinin kontrolü kendi elinden gider ve hastalık tarafından sevk idare edilmeye başlanır.

Bu da iş yerinde ve sosyal hayatta büyük çöküntüleri başlatır.

Şöyle ki obsesif takıntıların kişinin hayatına egemen olmasıyla ve kişinin günlük mesai gündemini belirlemeye başlamasıyla birlikte, kişinin ailesine, arkadaşlarına, işine olan ilgisi, zamanı daralır.

Bununla birlikte sürekli obsesif takıntılarını düşünen kişi, arkadaşları ile olan iletişimini azaltır, ilişkilerindeki ince ayrıntıları kaçırmaya başlar, sürekli bir unutkanlık hali ortaya çıkar, iş yerinde hatalar yapmaya, çalıştığı yeri zor durumda bırakmaya başlar, kendisine olan özeni azalır ve insanların kendisine olan yaklaşımı bozulabilir, toplum içinde gördüğü itibar azalır, bazen kötü muameleye maruz kalabilir, takıntılı hali kötü niyetli kişiler tarafından fark edilirse bu kötü muamelenin derecesi artabilir ,ailesinin kendisine olan saygısı azalabilir, yani başına gelmedik işler kalmayabilir.

Bu obsesif takıntıların ortaya çıkmasıyla birlikte her takıntı hastasının başına gelen üzüntülü bir süreçtir. Ancak, bu süreç de bir gün geçer ve hasta insanlara bu sefer bambaşka bir pencereden bakmış olmanın gücüyle hayata yeniden tutunur.

Değerli obsesifler bu süreci hala yaşıyorsanız, biliniz ki bu kötü günler geçecek ve yerine belki pembe çiçekli baharlar gelmeyecek ama daha güzel, daha olgun günler gelecek. Sağlıcakla kalın. Allah yardım -cınız olsun.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın