Obsesyon/ Takıntı Bozukluğunun Kesin Tedavisi ?

Anksiyete- obsesyon/ Takıntının Kesin Tedavisi Olabilir mi? İşte bu sorunun cevabını yıllardır arayıp duruyorum. Bazı zamanlar, umutsuzluğa düşüyor, depresif bir halde yaşıyor, bazı zamanlar ise, işte bu yöntem işe yarıyor galiba diyor fakat sonunda istediğim oranda işe yarayamayabiliyor.

Yıllardır yaptığım sayısız denemenin sonucunda ulaştığım sonuç şu: takıntı hastalığının bir çözümünün olduğu yönünde. Fakat bunu şu anda insanlık bilmiyor. Bu yöntemin tek bir ilaç veya bitkiden ziyade kombine bir yöntem olması gerektiği üzerinde düşüncelerim yoğunlaşıyor. Ve tahmin ediyorum ki son yıllarda kesin tedavisi bulunarak zorulkuları tarihe karışan bir çok hastalık gibi obsesif kompulsif davranış bozukluğu hastalığının da kesin tedavisi önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak. Şu anda zaten yabancı sitelerde bunu tedavi ettiğini iddia eden bir insanlara rastlıyorum. Bazıların denedim ve olumlu sonuç alamadım.

Bence, takıntı bozukluğunun kesin tedavisi onu kendisini tedavi etmekten ziyade onu tetikleyen anksiyeteyi tedavi etmekle mümkün olabilir. Yani takıntı bir başladı mı mümkün değil dinmiyor. Yani beyin kimyası bozuldu mu bunu toparlamak beyin için zaman alıyor. Dolayısıyla bunu hiç başlatmamak en önemli şey. Takıntı dediğimiz bozukluk da zaten zaman içindeki birikmiş endişelerimizin bir yansıması değil mi?

Endişe olmasaydı takıntı da olmayacaktı. Sonuçlarla değil sebeblerle uğraşmak gerekiyor.

Sonuçta endişe ile takıntı yapıyoruz. Bu endişeyi frenlemek takıntıyı frenleme anlamına geliyor.

Endişe baş edilmesi daha kolay bir olgu. Onu hiç başlatamamk için yöntemler takıntıyla mücadele yöntemleri adında verildi. Endişeli iken takıldığınız bir şeye endişe düzeyiniz iyiyken takılmıyorsunuz. Olay bu.
İşte obsesyonun/ takıntının kesin çözümü de burada diye düşünüyorum.

Peki endişeyi nasıl frenliyeceğiz. İşte ben de şu anda her aklıma geldiğinde onu düşünüyorum.
İyi akşamlar

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Obsesyon/ Takıntı Bozukluğunun Kesin Tedavisi ?” üzerine 15 yorum

 1. bende de dini takıntı erp yapmayı bir arkadaştan öğrendim.uygulayacağım.sürekli atak geçiriyoum

 2. Ya ben zaten doğduğum günden beridir OKB yim bu hastalığı birkaç gün önce yenmeye karar verdim ALLAH’a şükür RABBİM bana öyle bir irade vermiş ki çelik gibi bir iradem var benim ALLAH’ın izniyle hastalığı bir günde yendim dün simetri ile lgili bir araştırma yaparken rastgele sizin sitenize takıldım ve hastalığın tıp dilindeki isminide öğrendim (OKB) OKB konusuyla ilgili siteniz bana az yada çok yardımcı oldu teşekkür ederim yardım almak isteyenlerede yardım edebilirim.

  1. takıntılı arkadaşm.bnde bundan müzdaribm.yardımcı olursan sevinırm

  2. valla arkadaşım bu hastalık beni bitirdi ne yapacağımı bilmiyorum size nasıl ulaşabilirim ben bir bayanım ve de 3 çocuk annesiyim Allah rızası için yardım edin……….

 3. Bu yazdığınız yazı bana ERP adlı tedaviyi çağrıştırdı. Başka bi adı da maruz bırakma tedavisi. Bu tedavide kesinlikle bilişsel terapiye yer yok. Acaba sizin yoğun bir bilginiz var mıdır bu konu hakkında?

  1. Erp tedavisi hakkında hiç bir bilgimiz yok. Bu konuda siz bildiklerinizi aktarabilir misiniz?

  2. erp tedavisi bir maruz bırakma tedavisidir.yani amaç takıntı esnasında gelen anksiyeteye karşı tepkisizleşmektir. bunun için de işkencelere katlanmalı, geri adım atılmamalı, düşünceler kendiliğinden çağrılmalıdır. ben de yeni öğrendim ama uygulamaya cesaret edemedim.

   bu arada iletişimde yazan adrese email attım acaba uygun bir zamanınızda cevap verebilmeniz mümkün müdür=)?

  1. Bu konuda hiç bir bilgimiz yok. Siz bildiğiniz kadarıyla bizimle paylaşabilir misiniz?

  1. Bu yazınız bana daha önce kullandığım bir ilacı hatırlattı. Verem ilacı. Bunu okb tedavisinde kendimi kobay olarak kullanarak denedim. Okuduğum bir makaleye istinaden. Madde aynı mı şimdi ismini hatırlamıyorum. Ama aynı sistematikle çalışan bir etken madde olduğuna eminim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.