Obsesyondan Kurtulma Yolları 3

Obsesyondan kurtulma yolları konulu seriye devam ediyoruz. Bugün bahsedeceğim kuralı daha sonra genişleterek altın kural olarak bahsedeceğim ancak önemli olduğu için geciktirmeden paylaşmak istedim. Kurtulma yolları ifadesi yanlış anlaşılmasın biliyorsunuz ki obsesyonun kesin çözümünü halen arayış içerisindeyiz. Bu bir azaltma yoludur.

Üçüncü kuralımız şu: Obsesyonu hayatınızda daha az hissetmek için, tabiri caizse derdinize derman olamayacak hiç kimseye obsesyonlarızından bahsetmeyin. Yani hasta olduğunuzdan ve yaşadığınız takıntılarınızdan, size bu konuda fayda sağlayamayacak hiç kimseyle bu konular hakkında konuşmayın.

Kendinizi gözlemleyin bunun aslında size hiç bir faydası olmadığını, içsel olarak bu yakınışın sizi daha da hasta edebildiğini veya öyle hissetmenizi sağladığını ilave olarak kişilerin size olan bakış açısının olumsuz yönde söylemleriniz dolayısıyla değiştiğini fark edeceksiniz. Son cümlemin açılımı şu siz size fayda sağlamayacak insanlara dert yandıkça onlar tarafından değersiz görülmeye başladığınızı fark edin. Yani bu sizi sosyal depresoyunuz açısından çok önemli bir nokta.

Gereksiz kimseyle derdimizi konuşmayacağız çünkü, siz ne zaman hastayım derseniz veya yaşadığınız anksiyete- obsesyon,takıntı, kompulsiyonlardan ve sıkıntılardan bahsederseniz; o zaman beyninizde yaşamız olduğunuz bütün sıkıntıları tekrar edersiniz. Tekrar etmek de çok kalıcı (bu hastalık için tehlikeli) bir öğrenme veya hatırlama yöntemidir.

Yani siz hastalığınızı konuşarak ezberliyorsunuz. Oysa ki bizim yapmamız gereken şey beynimize gereksiz detayları unutturup hayatın doğal akışına kendimizi kaptırabilmek öyle değil mi?

Yani, zaman içerisinde zihniniz bazı kötü alışkanlıklarınızı, takıntılarınızı, hastalıklarınızı unuturken, siz beynininzin o unutulmuş, tozlu raflarını tekrar kullanıma açıyorsunuz. Bu obsesyonla mücadele anlamında çok doğru değildir.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Obsesyondan Kurtulma Yolları 3” üzerine bir yorum

  1. asla umutsuz olmak korkmak endişelenmek yok sonuna kadar cesurca mücadele edeceğiz yoksa kaybeden kendimiz oluruz akıllı olacağız ve üstesinden gelmek için her yolun mübah olduğunu unutmayacağız sağlıklı yaşamak bizim de hakkımız takıntılara karşı sonuna kadar isyannnnnnnnnnnn ve başkaldırı şarttırrrrrr.

Bir Cevap Yazın