Sabahları Uyanma/ Uyanamama Sorunu/Problemi

Bu yazımda, genelde kullandığımız ilaçlara da bağlı olarak soru aldığım bir konuda sabahları uyanamama konusunda yazacağım.İnsanlar bir kaç sebepten uyanamama problemi yaşayabilirler.

Birincisi; eğer bir antidepresan, ankisyolitik, uyku hapı veya psikolojik tedavide kullanılan haplardan birini kullanıyorsanız. Bu uykudan uyanamama problemi yapar.
Bunun yanı sıra, eğer antibiyotik, bazı alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar yan etki olarak beynin uyku metabolizması üzerinde etkisi vardır. Bunlar da uyanamama problemi oluştururlar. Eğer kullandığınız bir ilaç varsa, prospektüsünü okuyun. Göreceksiniz. Bazılarında uyku yan etkisinden bahsetmektedir. Bu uykunun artışı dolaysıyla uyanamama sorununu ortaya çıkarır.

İkinci olarak yatağa erkenden girmemek, en önemli uyanamama sebebidir. İnsanlar kabul etmese de onların günlük 8 saatlik uykuya ihtiyacı vardır. Eğer bunu almadan alarmla, saatle vesaire kalkmaya çalışıyorsanız. Uyanamakta zorlanırsınız. Bu sizin için değil herkes için gerçerlidir.

Üçüncüsü yatmadan önce çay,kahve,kola, nescafe gibi şeyleri içmeniz. Sizin geç uyumanıza ve vaktinde uyanamamanıza sebep olabilir. Uykunuzu kaçıracak şeylerden uzak durun.

Dördüncüsü, sağlıklı bir uyku uyunmaması, uyanamama problemini ortaya çıkarır. Yatak, yastık, ortam, gürültü, koku, zemin, yorgan, alerjik yünlü örtüler- yastıklar gibi faktörleri tekrar gözden geçirmek gereklidir. Acaba bunlardan hangisinde sorun var. Bu UYANAMAMA PROBLEMİNİ ve sorunu üretebilir.

Beşincisi tamamen kişisel faktörlerdir. Yani, siz insanlardan daha çok uykuya ihtiyaç duyuyorsunuz ve uyanamıyorsunuz. Bu sizin gerçeğiniz. Bu gerçeği kabul etmelisiniz.

Altıncısı, kys denilen kronik yorgunluk sendromu hastalığınızın mevcut olması ve sizin bunu bilmemeniz. Kronik yorgunluk sendromu, kalsiyum fazlalığı, gibi bazı sebeplerden insanlarda oluşuyor. Bende de 25 yıl boyunca vardı. Süt içmeyi kestim ve sorun ortadan kalktı. Sonunun sebebi fazla süt içmemmiş.

Yedincisi, kış aylarında güneşin üzerinize doğmaması dolayısıyla siz uyanmadan vücudunuzun uyanmaya hazır hale gelmemesi. Sorunun çözümü için, odanızın perdeleri aralı yatmanız oldukça fayda sağlayacaktır. Bu en etkili yöntemdir. Yedinci madde tüm maddeler içinde genelde en çok karşılaşılan sorundur. Ancak sorunun çözümü için ürettiğiniz çözümler, sizin için yeni bir sonunun kaynağını oluşturmasın. Şöyle ki perde açık yatmak sizi gece boyunca şehir ışıklarına maruz bırakabilir. Bu da kaliteli bir uyku uyumanızın önüne geçebilir. O yüzden çözümünüz yeni bir sorun olmasın.

Sekizincisi, UYANAMAMA PROBLEMİ için gece yatmadan önce bazı tesirini geç veren enerji takviyeleri vardır. Onlardan kullanabilirsiniz. Mesala panax ginseng.

Dokuzuncusu, saatinizin alarmını doğrudan uyanmanız gereken saate değil de ondan 20 dakika öncesine kurabilirsiniz. Her alarm çalışında 10 dakika erteleyecek şekilde alarmınızı ertelecek kurun. Böylelikle birden değil yavaş yavaş uyanırsınız. Bu da vücudunuzun uyanmaya hazır hale gelmesi sağlar. Psikilojinizin de aynı şekilde.

Onuncusu, sorunlarla dolu bir güne uyanma psikolojisi. Bu da sizi günü yaşamaktan uzaklaşma psikolojisine iter. Dolayısıyla daha fazla uyumak istersiniz. ASLINDA BU DA BİR OBSESİF kompulsifik içinde incelenen başka bir sorundur. Psikilojide bu durum kaçınma veya yönlendirme gibi bir şey olarak adlandırılıyordu herhalde. Yanlışım olabilir.
Umarım UYANMA SORUNU yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Sabahları Uyanma/ Uyanamama Sorunu/Problemi” üzerine 6 yorum

  1. Bende sabah uyanamiyorum gece erken de yatsam gecte yatsam uyanamiyorum cok zor durumdayimm neredeyse ömrüm uyuyarark gececek yatak miktatis gibi kendine cekiyorr lutfen bana yardim edin erken uyanmak istiyorum mm :(((

  2. Eşim yillardir bu sorunu yasiyor.. 4 kisi basinda uyandirmaya calisiyoruz..kimimiz bacagindan,kimimiz kolundan ceke cekee..yaklasik yarim saat suruyorrr bu mucadelee..hepimizin psikolojisi yiprandii..uyudugunda dunya yansa duymazz…her uyku sonrasi uyandirirken boyleee…isi geregi yogun calisma saati. gun icersinde iki kez 3 ve 4 saatlik uykular seklinde uyuyor.bu sebepden dolayi diyoruz fakat yogun olmadigi donemlerdede boyle zor uyaniyor.hatta uyandiktan sonra yön kontrolu yapamiyor..farkli odalara giriyor evden cikiyorum diye. biz surekli arkasinda yonlendiriyoruzz..lutfen yardimmm….

    1. Normal değil. Bir sorunu mu var. Kusuyor mu? Aç mı? Ağlıyor mu?

  3. Ben de sabah uyanmakta çok zorluk çeken bir insandım. Lakin Cymbalta kullanmaya başladıktan sonra sabahleyin –hem de çok erken saatlerde– şaşırtıcı derece kolay ve DİNÇ bir şekilde uyanmaya başladım. Bu, Cymbalta’ya özel bir durumdu. Daha önce Prozac kullanıyordum, ama onda böyle bir durum söz konusu değildi. Her iki ilaç da antidepresan grubundan, ama Cymbalta Prozac’tan farklı olarak norepinefrin geri alım inhibitörleri içeriyor. Demek ki norepinefrin geri alım inhibitörleri uyanmayı kolaylaştırıyor. Bunun araştırılmasında fayda var.

Bir Cevap Yazın