Takıntı Türlerine Göre İlaçların, Tedavi Edicilerin ve Bitkilerin Etkisi

Uzun bir süredir üstünde düşündüğüm bir konu var. Kullandığım antiobsesifleri ve bitkileri, bitkisel karışımları şöyle bir düşünüyorum. Her birinde takıntılar konusunda az veya çok bazı etkiler tespit ettim. Ama bunlardan bazılarını kullanırken, bazı takıntı türlerinin daha çok azaldığını, bazı çeşitlerin ise artabildiğini gözlemledim.

Kendim de çok şaşırmıştım. Nasıl yani böyle bir şey olabilir miydi? Takıntılar türlerine bakmaksızın kendi içinde bir bütün değil miydi? diye. Yani aynı mekanizmalarla başlayan takıntı süreçleri, nasıl farklı ilaçlarla tedavi yöntemleriyle ayrışabilirdi ki.

Mevzuyu şöyle tespit ettim. Bazı takıntı ilaçlarını kullanırken, maddi takıntalarım dediğim (içeriğinden bilerek bahsetmiyorum, öğrenerek edinmeyin diye) takıntılarım artıyor, tutkuyla takıntılarıma bağlanıyordum. Bazı ilaçları, bitkisel karışımları kullandığımda tabela okuma takıntımda önemli bir azalma oluyor, fakat cinsel takıntılarımda artış oluyordu. Veya başka bir ilaç, bitki çayını/ alternatif tedavi yöntemini veya artık hangi tedavi yöntemiyse kullandığımda, takıntılarımın genelinde bir azalış olmakla birlikte, bazı takıntı türleri artık gündemimden çıkma derecesinde kayboluyordu.

Biliyorum. Bu bir yanılgı olabilir. Yani hayatımın ilaç veya karışım kullandığım dönemde yer alan sıkıntılarının karışlaştığım tesadüfi obsesyonlarının o an gündemime girmesi ve sorun yaşadığım obsesyonun dışındaki obsesyonları önemsememle alakalı bir durum olabilir.

Obsesyonu çözüm noktasında bir bütün olarak ele alarak hep bugüne kadar sonuca gitmeye çalıştım. Çünkü kaynakları hepsinde ortak. Ayrı düşünmek mantıklı görünmedi. Ortaya çıktıkları kişilerde de sırasıyla bütün obsesyonlar genelde dini obsesyondan başlamak üzere görülüyorlar. Bazıları daha baskın olacak şekilde de kişinin hayatında yer buluyorlar. Ama tıpkı bakteriyel bir ortam gibi, ekolisi de kolibasili de, türlü türlü bakterisi de aynı ortamda bulunuyorlar. Yani cinsel, dini, maddi, düzen, temizlik takıntısı vs.

Ama ortaya çıktıktan sonra çözümlerinde etkilerine ayrı ayrı mı bakmak gerekiyor. Anlamak zor. Bilemiyorum.

Ama ben sadece böyle bir durumun söz konusu olduğu hususuna dikkatinizi çekmek istedim. Arada sırada aklıma geliyor ve kurcalıyor. Belki sizin de çarpıcı tespitleriniz vardır diye burada dile getirmek istedim. Tekrar ediyorum burada yazdıklarım sadece şüphelendiğim bir konu, kesin olarak tespit edebildiğim bir şey değil.

Görüşmek umuduyla iyi günler.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Takıntı Türlerine Göre İlaçların, Tedavi Edicilerin ve Bitkilerin Etkisi” üzerine 9 yorum

 1. Merhaba. 20 yaşındayım ve yaklaşık 8 yıldır takıntılarım mevcut. Son 4 yıldır fazla şekilde arttı. Psikiyatriste gittim ilaç verdi ama kullanamadım. Sonuçta psikiyatri ilaçlarının çoğu uyutuyor, uyuşturuyor. Eee haliyle uyuştuğumuz için takıntıları farketmiyoruz. Özellikle ağız şapırtdatması, bozuk paraların şıngırdaması, burnu sürekli çekme kısacası tekrarlayan hareketler çok rahatsız ediyor. Babamdan, anneannemden en yakın kişilerden soğudum, nefret etmeye başladım. Çözüm önerilerinize çok ihtiyacım var..
  İyi günler.

  1. Bence doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmalısınız. Çünkü insan böyle şeylerden dolayı sevdiklerinden nefret etmez.

 2. Ben şu an 30 yaşındayım ve yaklaşık 20 yıldır kadınların yüzlerine bakarken acaba başka bir yere yanlışlıkla diye takıntı yaparak bakmamaya çalışırken bu kez de hiç istemediğim halde bakmamaya mücadele ederken karşı tarafın hareket ve tavırlarından bakmış bulunduğumu hissediyor ve bu sebeple de artık yüzlerine bakamıyorum, şimdi artık erkeklere baktığımda da aynısını yaşamaya başladım, kimsenin yüzüne bakamaz oldum, acaba beni tamamen asosyal yapan bu takıntı bir çeşit basit obsesif mi yoksa daha karmaşık birşey mi? aynısını yaşayanlar varsa yada yardımcı olabilecek birisi lütfen cevap yazarsa sevinirim.

 3. eşim 1.5 senedir depresyon tedavisi görüyo belli takıntıları olan biri ayrıca aşırı temizlik hastası kullandığı ilaçlar paxera 20 mg. ve anafranil kullanıyordu fakat çok yan etki yaptı anafranili doktor kesti 6 aydır kullanmıyor ama ara ara eski huyları devam ediyo sürekli uyuyor ve hiç çalışmıyor bir bezginlik var ne yapacağımı şaşırdım artık benim psikolojimi bozmaya başladı ilacın dozunumu arttırmak gerek lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler acil cevap bekliyorum

  1. burada yöneticimiz varken başka bir kişi yorum yaparmı sahsen bilmiyorum.eğer uygun olmaz ise admin silebilir yorumumu.

   paxera kullanmıs bırı olarak ve ablası paxera kullanan biri olarak bu ilacın en buyuk yan etkisi bize iştah kaybı olmustu.diğer ilaç hakkında bir bilgim yok ama ablası özellıkle 15 yıla yakın sizin anlattıgınız takıntıalra sahip biri olarak şunu demem de yarar var:

   doktorunuzun hastanede aile hekimi veya normal dahiliyeci olmaması daha iyi.mümkünse psikiyatra gidiniz…eğer psikiyatra gttyseniz kontrole tekrar gidin geciktirmeyin.ablamın su takıntısının en basıt yanı tuvalet lavabodan cıkmayan kız masallah suan umrunda degıl..mutfakda her catalı yıkamakıcın kosturark gıden kızın dunya umrumda degıl..paxera bunda etkılı oldu sizi etki altında bırakmak istemedgim için yazmayacagım diger antidepresanda..uyku olayına gelırsek: bu antidepresanlar uyku zaten yapabılen uykuya mayil verdiren ilaçlar olabılıyor.en hafifi bile bende sabah kalkana kadar anam ağlıyor..aksam yada bezgince uyutuyor.ancak ılk baslarda olan etkı gıttıkce azalsada yınede uykuya ıhtıyac verıyor..paxera uyku yapar..ama okadar degıl.bende uykusuzluk ve ıstah kaybıyaparken ablamda sadece ıstah kaybıyaptı…fazla kafasını karısmadan olumlu seyler dyeyım size…kendını uzmeyın…emınım o temıslık yapınca sız cıldırıyorsunuz…görmesden gelın kı sızde sorun yasamayın…emın olun basıt ılac tedavısı ıle o takıntı (u vb)anıden kesilebiliyor..ılaclar ıcın tekrar danısın bence..
   Allah sıfa versın…

  2. Başka yoruma gerek bırakmamışsınız teşekkürler. Yorumunuza geniş zamanda cevap vereceğim.

 4. Merhaba,

  Öncelikle dini obs. dan kastımnız nedir? Uç noktası nedir? Ve tabi cinsellik konusu da ayrıca nedir..Yani hangi kısmı takıntıya girer hangisi girmez.?Yani ben bazen yok ya artık oda takıntımla alakalı değil.Normal bir süreç diyorum kendime. Ama takıntı hastalı ile başlayan süreçte insanbi yerde kendini hasta görünce ya kesin takıntımın eseridir diyebiliyor.Özetle neler o an takıntı neler doğal süreç? Sizce bunu nasıl belirleriz.Nasıli depresyonun mesela bir tanımı var. Onun dışındakiler depresyon değilse dinsel takıntı tamlamasınında sınırı nedir?

  Ayrıca;

  2 konu daha var. Birincisi akik taşı konusu..Maranki adlı profesöre mail attım.Bana akik in öyle bir amacı yok ama amestie midir nedir o taşı vücüduda temas ettirin çok iyi gelir dedi ve linki de nette mevcut.Satış yapıyor.
  İkincisi:
  10 mg cibralex kullanıyorum.Sanırım sindirim sorunu yaptı diye reflü ile tanıştım geçiçi süreliğine. Lansor kullanmıstım simdide yine 1 aylık pakette pulcet. Bu mide ilaclarında depresif etki yan etki olarak bahsediliyor. Tümünde..Acaba onun etkisi mi bilmem ama, beynim masallah gene basladı düşünmeye..Ama öyel su, dini vb takıntılar değil.3 örnek: yatakdayım..yatıyorum.aklımda sacma bı düşünce..ben biprogram cıktım siyaset üzerine önume gelene kafa tutuyorum..Sonra murat sus dyorum yatç..Sonra ibadetim esnasında bana kabalık yapan bırı aklıma gelıyo, nalet herıf dyorumıcımden..ucunsusu ıse burda yazamayacak kadar anlama sokamadım sacma bıkac yıgınla cumle…ay yeter dyorum başımı sisirdim susuyorum…mide ilaçlarımı etkiledi bunu acaba?ama kişisel bi gerginlik takıntım yok masalllah..
  Acaba 20 mg ye mı cıksam..

  Bu arada mide ilaçlarım bitiyor. Ve neuvitan b vit. komp ve efa marka balık hağı omega 3 aldım..Hisetmedım daha bısey belkı iyi geliyodur bılmemem..2 dedım ama 3.cü deolsun hatta 4:)

  3….bir kitap..Ben hayatımd abu kadar benı rahatlatan baska depresyon takıntı kitapı görmedım..İYİ HİSETMEK ADI…Yeni duygun durum tedavisi adıyla..ve sakın ya kitaplardan bi cacıkolmaz demeyin..evet çoğu ıse yaramaz..arastrdım.ve hepsıderesyonu anlatıyo.İyide karşeim bılıyorus …mesele napcağımız:)

  dr. david burns adlı mükemmel biri..adam daha ilk sayfada inanın suan kitapdan bı cacık olurmu der gibi düşündüğünüzü hisediyorumdeyıp güldürdü benı..şimdi uzatmadan terapi sekıllerı vs anlattığını ızah edem yeterlı olsun…özetle bu kıtap çok ıyıgeldı bana…daha ayrıntılı anlatıcam..4.

  4…dinsel takıntı..yada dinsel sürec..
  30 yasındayım.20 yıldır vakıt namazınkılan, yoz yobaz olmayan ilim bilim fnen kurallarınıtakip eden biri olarak hep şunuda düşündüm…hani depresyonda cezanlandırıldığımız düşünmemıs aptallık denir deniliyo ya, iyi de kadere inanmak var.ben büyük gunahlar ısledım. ve ısledgım gunden berı hep bu sana yakısmadı.bunun cezasını ok çekeceksin dedım..ona ınandırdım gıbı dusununelır.. ama ınancı olmayan bır pskıyatr bana aman onla alakalı degıl kocum dedı..haklı ama kendine göre…ben bunun bu azap olup adam edıldiğim görusundeyım…bak hayat bu gunah bu…sakına demek gıbı bısey bu ustumdekı depresyon..
  bılmem sız nedersınız…

Bir Cevap Yazın