Takıntıdan Kurtulma Yöntemleri 5

Daha önce başlamış olduğumuz takıntıdan kurtulma yöntemleri dizisini beşinci yöntemle devam ettiriyoruz.
Bu bahsedeceğimiz yöntem psikologlar ve davranış terapisi uygulayan doktorlar tarafından uygulanan bir yöntem. Yöntemimizin adı: Erteleme.

Günlük yaşamda bir çok takıntılarınızın olduğu ve bunlardan kompulsiyonlarla kurtulmak isteğimiz malum. Takıntının şiddetine göre içimizde kompulsiyon hissi oluşuyor. Kendi kendimize bu takıntıları ne yok saymamız mümkün, ne de “hayır ben takıntımdan kurtulmak için hiç bir kompülsiyon yapmayacağım” dememiz mümkün. Bu irade, kendine güven konusunda şüpheye düşmüş, içinde sık sık tekrar eden endişe krizleri yaşayan bizler için pek de mümkün görünmüyor.

Öyleyse ne yapacağız? Bu soruya bizden önce de pek çok kişi cevap aramış ve sonuç olarak, bazı davranışçı terapi yöntemleri bulmuşlar. Bunlardan bir tanesi de bahsettiğim gibi erteleme yöntemi. Madem kendimize söz dinletemiyoruz, küçük bir çocuğu avutur gibi, kendimizi geciktireceğiz.

Yani şöyle, ne zaman bir takıntımızı gidermek için krize girersek, kendi kendimize şöyle diyeceğiz. “tamam, dayanamayacak hale geldiğinde, veya takıntının bulunduğu mekana geldiğinde veya vs. takıntını giderebilirsin. Ama şimdi bunu görmezlikten gelebilirsin ve erteleyebilirsin”. Böylelikle şunu fark etmeye başlıyorsunuz. Cebinizde çözülmeyi bekleyen bir çok takıntınız oluyor ve bu takıntıların sayısı arttıkça özellikle eski takıntılarınızın önemsiz olduğunu düşünüyorsunuz.

Fazla sayıda takıntı sizin bir yere odaklanmanızı ve kendi kendinize de bir noktada takılıp kalmanızı engelliyor. Denemeye her zaman değer bir yöntem.
Görüşmek umuduyla.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.