Takıntılardan Kurtulma Yolları

Bir kaç yazı halinde devam edecek bir yazı dizisine başlamaya karar verdik. Bu yazı dizisinde takıntıdan kurtulma yöntem ve yollarından kısaca bahsedeceğiz. Herkes de işe yarayacak diye birşey veya aynı oranda işe yarayacak diye bir şey yok.

Kimisinin obsesyonlarından kurtulmasında faydalı olurken kimelerininde de hiç faydalı olmayabilir. Bu bünyeye ve psikolojiye, iradeye göre değişir.

Birinci yöntemimiz başka bir yazımda bahsedeceğim takıntıyla ilgili organlardan gelen ve bu organlara giden kan basıncını düşürmek üzerine bir sistem. Kendinize obsesyonla mücadele konusunda faydalı alışkanlıklar edinin. Bunu da burada belirttiğimiz takıntılardan kurtulma yollarında bahsettiğimiz konuları okuyarak düzenleyin.

Ne zaman sizi rahatsız eden bir takıntınız olursa, soğuk bir suyla yüzünüzü yıkayın. Bu size fiziksel rahatlamanın ötesinde, psikolojik bir rahatlama da sağlayacaktır. Şöyle ki soğuk su beyninize giden damar yollarını daraltacak bu suretle, kandan beslenen takıntılarınız konusunda geçici bir rahatlama hissedeceksiniz.

Soğuk su ile ayaklarınızı da yıkayabilirsiniz. Peygamber öğüdüdür. Uygulayın zararlı çıkmazsınız. Banyodan sonra veya sıkıntılı zamanlarınızda ayaklarınızı yıkayın. Çünkü bütün vucuda dağılan sinir sistemi ayaklardan başlamaktadır. Ve ayak tabanları da vücut derisinin en ince olduğu yerdir. Bu da dışardan gelen etkilere karşı hassasiyetini ve tepkisini artırmaktadır.

Mümkün değilse tekrar ediyorum. Yüzünüzü yıkayın. Bunların takıntılara veya anksiyeteye hiç bir faydası olmadığını farz edelim. Bu yaptıklarımız sağlıklı şeyler. En kötü ihtimalle sağlıklı davranışlar kazanmış olursunuz.

Takıntının fizyolojisi, beyin/ damar/ içorganlar ayrı bir yazıda bahsedilecektir.

İyi akşamlar.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Takıntılardan Kurtulma Yolları” üzerine 10 yorum

 1. Benim takıntım cok farklı ben insanlar esnediginde ve iç geçirdiklerinde kafamı kasıyorum nasıl kurtulurum

  1. Bu olağan bir durum. Bazen uzun yılların denenmişliğine rağmen bende de oluyor.

 2. ben namaz kılıyorum ama takıntılarım namazda bile peşimi bırakmıyo dua ederken bile aklıma geliyo ben ne yapcam

  1. Kurtuluşun tek bir anahtarı yok. Onlarca yol ve yöntem fayda sağlıyor ama kesin çözüm yok. Bu sitede yer alan paylaşımları okuyunuz. Çok fayda göreceksiniz. Namaz kılarken de olur. Hem de bazen daha çok namaz kılarken olur. Sakındığınız şeylerde daha çok olur. Bu hastalık koruma hissi ortaya çıkınca daha belirgin hale gelir. Ancak, namaz kılarken oluyor diye, namazınızı bırakmayın sakın. Şeytanın istediği olmuş olur.

 3. ben kafamdaki takintilari namazla yenebiliyorum arkdasimizin dedigine katiliyorum lakin her insanda bu olucak diye bisey yok . artik iyimm namaz bazen kilamiyorum ama abdest aldigim zaman bile kendimi cok rahat hissediyorum …allahima sukur ki iyimm su anda ve hic bi pskotorapi almadim zaten en buyuk hayalim pskolok olmaktii ve sanirim ben kendii kendimin pskologu olmayi basardim …saygilar

 4. belki abdest almak daha faydalı olur gibi geliyor ne dersiniz .
  sizin tecrübeleriniz çok gibi ama sadece bir yorum babında anlaşılsın akıl vermek değil..
  saygılar….

  1. Oktay bey, ilginize ve yardımcı olma çabanız konusunda hassasiyetinize teşekkür ediyorum.
   Biz de yaratanın koyduğu kurallar ve ona uygun hareket etme konusunda çabaları olan insanlarız. Abdest almak başta olmak üzere bir çok din esaslı yöntemi bu illetten kurtulmak için denedik. Ancak, sonuçta şöyle bir gerçek ortaya çıkıyor. Bu da nezle gibi, kanser gibi bir hastalık. Fizyolojik bir alt yapısı var, psikolojik sebep ve sonuçları var. İlginizi bekliyoruz, konuyu açmanız ve konuşmak iyi oldu. Görüşmek umuduyla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.