Takıntıya (Takıntıda) Altın Kurallar 4

Daha önce başlamış olduğumuz obsesif kompulsif davranış bozukluğu- takıntı hastalığında uygulanacak pratik ve hayati öneme haiz önlemler serisi olan obsesif takıntılarda altın kurallar serisine 4. altın kural ile devam ediyoruz.Takıntılarımın ve zorlantılarımın (anksiyete- obsesyon ve kompülsiyonlarımın) fazla olduğu zamanlarda kendimi hep gözlemlemişimdir. Buna göre hayatıma etkileyecek bazı önemli tespitlerim olmuştur.

Bunlardan bir tanesi de daha önce yabancı bir kaynaktan okuduğum nefes almayla ilgili bir tespitin teyididir.
Dördüncü altın kuralımız nefes almayla ilgili. Obsesyonların fazla olduğu zamanlarda genzimin sık sık tıkalı olduğunu fark ettim. Nefesim açıldığı taktirde takıntıların sıkıntılarının da kısmen azaldığı yine tespitlerim arasındaydı. Yani beyne giden oksijenle, serotinin seviyesi arasında bir bağlantı vardı. Ne kadar oksijen o kadar serotonin. Bunu bir bilimsel kaynakta okumuş falan değilim. Bu bir tez. Takıntılarımızı ortaya çıkaran serotonin azlığı olduğuna göre ve kan da bütün vücudun temel çalıştırıcı yakıtı olduğuna göre bu böyle olmalı.

Genziniz tıkandığında aldığınız oksijen miktarının düştüğü herkesin bilebileceği bir malumdur.

Dolayısıyla genzinizden doğru nefes alarak takıntılarınızın miktar ve şiddetinizi azaltabilirsiniz.

Kemik eğriliği, geniz eti veya burun içinde et büyümesi gibi bir burun hastalığının, yetersiz oksijen alımı dolayısıyla takıntılarınızın artmasında pay sahibi olabileceğini de unutmayın. Bir çok kişinin bilmediği
Ayrıca, doğru nefes alma şeklinin burundan nefes almak ve ağızdan vermek şeklinde olduğunu da hatırlatmak isterim. Daha fazla oksijen alabilmeniz açısından.

Umarız bu tavsiyemiz mücadelenizde daha başarılı olmanız için fayda sağlar. Görüşmek üzere.

Yasal Uyarı: Doktora reçete ettirmeden ve doktordan kullanım özelliklerini öğrenmeden ilaç kullanmayınız. Bitkisel ilaçları tıbbi ilaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Yukarıda ve bu sitede yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerin sadece şahsi tecrübeleri ve kendi fikirleridir. Bilimsel olarak ispatlanmamışlardır. Burada yer alan bilgiler hatalı, güncelliğini yitirmiş olabilir. Size uygun gelen bilgileri psikiyatristinize/ psikologunuza- doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerinizi uygulamalarından kaynaklı ve bu sitede yer alan bilgilerden kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez. Yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Comments

comments

Takıntıya (Takıntıda) Altın Kurallar 4” üzerine 4 yorum

 1. bakın bende okb ve depresyonda faverin kullanıyorum ama hiç iyi degilim bu ara sürekli nöbet geçiriyor ve ignesiz huzur bulamıyorum ve çok yoruldum ne yapabilirim başka

 2. sayn yonetcı bn okb hastasyım burnumdada ya fazla et var yada kemık eyrı sonuç tam nefes alamıyorum 20 snelık takıntlarımın okb olmamın sebebi bu tıkanklıkmı yani

  1. Bu tetikleyen önemli bir etken olmuştur. Ama şimdi artık hastasınız. Fazla etinizden kurtulsanız bile hastalığınız geçmez. Çünkü bu bir etken tek başına bir neden değil. Burun etini aldırmanız okb açısından sizi rahatlatacaktır.

 3. Bu arada şunu eklemeyi unutmuşum.
  Geniz tıkanıklığına sebep veren alerji de nefes yolu problemleri yaşamanıza sebebiyet verir. Şöyle ki: Ben fiziksel olarak dayanıklı bir insanım, zor koşullara dayanıklıyımdır. Ayrıca hastalıklar konusunda yıllar süren kişisel araştırmalarım var. İlaveten sürekli olarak kendimi gözlemlerim, hastalıklarımı takip ederim.
  Ama çok yakın zamanda öğrendim. Ben de hem cilt alerjisi hem de alerji dolayısıyla geniz tıkanıklığı oluyormuş. Biraz açarsam şeytan tırnağı denen ellerimini kenarında deri kavlamaları, kalkmaları oluyordu. Bunun sebebi tamamen alerjikmiş. Bu ilk tespitim oldu. Konuyla bunun bağlantısı yok. Ama alerjim olduğunu öğrenmemden kısa bir süre sonra geniz tıkanıklığım için iki ayrı kbb uzmanı da alerjim olduğunu söyleyince, kendimi bu yaşımda bir kez daha tanıdım. Daha doğrusu tanımadığımı gördüm.
  Sizde de olabilir diye ve anksiyet veya obsesyonlarınızı artıran önemli bir unsur olabilir diye ilave etme gereği hissettim.

Bir Cevap Yazın